Slovensko-české víkendové putovanie

» Návrat

Pridané: 2.11.2017 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Slovensko-české víkendové putovanie Jesenná dovolenka mi pozvoľna končila, a tak som premýšľal o tom, ako stráviť sviatok 15. septembra a akým spôsobom sa vrátiť z východoslovenských Košíc domov do saských Drážďan, aby som to premiestňovanie využil čo najlepšie nie len z pohľadu cestujúceho, ale aj (ba skôr hlavne) železničného fanúšika. Nakoniec som si akýsi plán vytvoril a začal ho realizovať na košickej stanici.

 

 

 

Bola to kombinácia prechádzania zaujímavých slovenských tratí, noci v medzištátnom vlaku a návštevy jednej akcie k oslavám Dňa železnice v Českej republike. Až do odchodu vlaku do Zvolena o 9:23 hod. mi ostal akýsi čas navyše, a tak som blízko stanice v Košiciach trochu fotil. Dokonca sa mi podarilo zvečniť stretnutie nákladných vlakov.


Košice, Rampová ulica

Zo Zvolena som chcel ísť popoludňajším vlakom do Margecian. Meškanie vlaku z Bratislavy do Banskej Bystrice sa zvýšilo z pôvodných 10 až na 70 minút. Asi bol problém s lokomotívou, ktorú v Zvolene vymenili. Vlak z Banskej Bystrice do Margecian na nás čakal, lebo to bol posledný spoj.


Zvolen

Zaregistroval som, že pracovné miesto závorárky v Chvatimechu je ohrozené.


Staré a nové závory v Chvatimechu

V Brezne som stretol mravca v skúšobnej prevádzke.


Brezno

V Závadke nad Hronom má závorárka ešte stále dosť čo robiť.


Závadka nad Hronom-obec

V stanici Dobšinská Ľadová Jaskyňa sa vymenil vlakový personál.


Dobšinská Ľadová Jaskyňa

V Stratenej turisti jasali, že im vlak vôbec ešte prišiel a že sa po ceste nestratili.


Stratená

V Nálepkove končí väčšina osobných vlakov z Margecian.


Nálepkovo

Konečne sme dorazili do cieľovej stanice.


Margecany

Z nej som potom išiel do Popradu, kde som prestúpil do LEO Expressu, v ktorom som cestoval do Prahy, odkiaľ som mal namierené do Českých Budějovíc. Čierny vlak však meškal 15 minút, tak som vlak cez Tábor nestihol. Aj keď to trvalo dlhšie, zvolil som ako náhradu spojenie cez Beroun.


Březnice, vlak do Rožmitálu pod Třemšinem

Ako som vedel z pozvánky na tejto stránke, v Českých Budějoviciach práve prebiehal Deň otvorených dverí v SOKV ČD Cargo.


556.0506 s „pendlom“ v budějovickej stanici

V depu vystavené lokomotívy neboli pre fotografov veľmi priaznivo usporiadané, to riešili napríklad v Trutnove podstatne lepšie.


Výstava vozidiel v rotunde SOKV České Budějovice

Parný vlak s 556.0506 z depa pokračovala do teplárne, kde bolo možné zúčastniť sa prehliadky.


Parný vlak v budějovickej teplárni

O tú som ale nemal záujem, odišiel som cez Tábor do Prahy, kde som prestúpil na vlak do Děčína a odtiaľ som už išiel domov do Drážďan. O víkende chodia na rýchlikoch medzi Prahou a Děčínom mestské slony.


Děčín hl.n.

Takto som celkom zaujímavým spôsobom strávil koniec svojej dovolenky. Ďalšie snímky z môjho putovania nájdete v dvoch verejných galériách: Feiertagsverkehr SK a České Budějovice. Video z jeho slovenskej časti potom na zvyčajnom webe.

Prepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 5         Výpis:    
» turista75 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 2.11.2017 16:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slovensko-české víkendové putovanie

Pekná reportáž!...aj s videjkom...ja som také šťastie nemal pri ceste zo západu na východ cez Horehronie s prestupom vo Zvolene a B.Bystrici na Rex podobne už s meškaním 40 min. z BB sa v stanici Dobšinská ľadová jaskyňa vymenil nielen personál,ale aj celé vagóny...súprava totiž končila pri ľadovej jaskyni...cestujúcich z vlaku (bolo plno,boli totiž letné prázdniny a rôzne tábory boli v plnom prúde) nasáčkovali do pripravených troch bagiet,ktoré ako Rex pokračoval do Margecian...bez klimatizácie a v teple...ešteže jeden tábor vystúpil už v neďalekých Dedinkách...inak neviem,neviem...takto sa môže stať z príjemného cestovania vlakom šoková terapia. podľa výpovede jednej cestujúcej sa to ,žiaľ,nestalo len jedenkrát...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 2.11.2017 15:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Budějicích lze občas vidět zajímavý unikát

To už asi všichni víme a na tomto místě se některý ze strojů řady 340, jak se ten "unikát" jmenuje, opakovaně objevil. Třeba v mém příspěvku Reportáž ze šuplíku: Na skok v Gmündu a leckde jinde, ještě v původním dresu ČD; dnes všechny patří ČD Cargo. V Budějovicích je lze vidět často, protože jsou tam doma.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 2.11.2017 12:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slovensko-české víkendové putovanie

V Budějicích lze občas vidět zajímavý unikát - laminátovou dvouproudovku 340 (25 kV/50Hz/15kV/17 Hz. Vznikla úpravou řady 240 a v r. 2001 - 2003 takto vznikly celkem tři kusy. Kastle zůstala, upravily se jen střeva, hlavně lokotrafo a dopnila výstroj pro práci s 15 kV/17 Hz.

» dědek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 377 2.11.2017 8:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slovensko-české víkendové putovanie

Omlouvám se, 1 jsem našel!! HURÁ aj Polomka žije v Germánii; DÍKY!

» dědek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 377 2.11.2017 8:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slovensko-české víkendové putovanie

Peknô podakovanie za prepychový report. Vo fotôčkách mi chýba nejaká z Polômky; ale to Herr Kolega aus Vyhodu dráždanského nemôže vedieť, že tam je moja krčma a na Bučníku peknô lyžovanie. Ale o tom až v zime. Zbyňku, Helmute - díky vám !!!