Naše téma: Obal dělá hodně

» Návrat

Pridané: 23.10.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Obal dělá hodně V dnešním diskusním okénku se podíváme na roli designu interiéru ve vozidle veřejné dopravy. Jde o vlastnost, která se na úřední úrovni velmi špatně posuzuje. Zatímco požadavky na bezbariérovost, Wi-Fi, zásuvky a další samozřejmosti se snadno popisují, podoba vnitřku vozidla, kde cestující tráví často i několik hodin, je především subjektivní a těžko měřitelná záležitost.

Jakákoli snaha o zajímavou vizáž interiéru ve většině českých vlaků zoufale chybí. Během humanizací se původní interiér obalí novou látkou a velkými plochami bílé barvy. Stejný design se používá i pro tuzemské modernizace vagonů ČD, a dokonce i pro nové jednotky (RegioPanter, InterPanter) a motorové vozy západního výrobce (RegioSpider RS1). Tento (až „jednotný“) interiér postrádá jakýkoli nápad – všude jen bílá barva, šedivá podlaha a modrá sedadla, jež mají ale tak jemný vzor čalounění, že na první pohled vypadají jednolitě a nezajímavě. K tomu se přidá silné přímé osvětlení a dojem často skloňovaného „operačního sálu“ je dokonán.


Interiér humanizovaného AB349 ČD (2. třída) © Dominik Havel


Obdobná humanizace v Maďarsku - vůz B © Dominik Havel


Humanizovaný "kibel" EN57 Polregio © Dominik Havel


V případě "Nautila" JHMD jsou jakékoli snahy o design zatraceny nekvalitním provedením © Dominik Havel


Je důstojné, aby takto vypadala 1. třída na rychlíku Praha - Hradec Králové (- Trutnov)? ABpee347. © Dominik Havel

Přitom už jednotky RegioShark vykazují aspoň mírnou snahu o lepší podobu přepravních prostor, jak je vidět například na podlaze, šmouhami imitující beton, a skleněné příčce mezi oddíly 1. a 2. třídy. Na úplně jiné úrovni jsou však vlaky Railjet ČD, do nichž česká ruka zasáhla (v oblasti vzhledu) pouze výběrem modrého čalounění sedadel ve druhé třídě. Překvapivě zajímavě dopadla modernizace jednotek pendolino, a to zejména v první vozové třídě.


Railjet ČD - 2. třída © Dominik Havel

Možná si říkáte, zda vůbec má cenu design řešit. Vždyť technické detaily a vybavení jsou důležité a dobře se definují – místa na jízdní kola, palubní portál, internet, zásuvky, prostorné WC… A jak potom definovat oslovující vzhled? Je vůbec pro veřejnost důležitý a má význam do něj investovat? Já se domnívám, že se to vyplatí. Když se člověka zeptáte, zda se mu nový vlak líbí, pravděpodobně vám odpoví kladně s odůvodněním, že se do něj lépe nastupuje, připojí se v něm k internetu atp. Avšak na většinu lidí design působí, aniž by si to uvědomovala. Nemohu zde nezmínit komentář jednoho o dopravu se nezajímajícího člověka k vlakům mezi Prahou a Brnem. Říkal, že Railjet je „v pohodě“, aniž by si blíže uvědomoval, čím to je. A ten zbytek expresních vlaků ani neuměl pojmenovat.


Interiér vozů Dosto DB vypadá sice stroze, ale dojem udělá nepřímé modré osvětlení. © Dominik Havel


Talent 1 ÖBB. Decentně svítící zářivky jsou umístěny nad okny, čímž se vytváří stín na stropě, který díky tomu nepůsobí tak světle. © Dominik Havel


Podruhé modernizovaný vagón Bp MÁV z Dunakeszi, který odpovídá našim Bpee (Bpeer), znázorňuje důležitost barev v interiréru. © Dominik Havel


EC Praha - Budapešť: Bdpee231 ČD © Dominik Havel


EC Praha - Budapešť: Bpmz 20-91.4 MÁV (výr. Bombardier) © Dominik Havel


1. třída v IC2000 SBB © Dominik Havel

Stadler FLIRT: Jedna jednotka, různá provedení podle dopravců


Flirt MÁV © Dominik Havel


Flirt GySEV © Dominik Havel


Flirt SBB (linka Erstfeld - Milano) © Dominik Havel


Flirt SAD (okolí Bolzana) © Dominik Havel


RegioPanter ČD © Dominik Havel

Tramvaje


Leoliner (Lipsko) © Dominik Havel


Cobra (Curych) dokazuje, že nepřímé osvětlení není jen doménou dálkových vlaků. © Dominik Havel

Myslíte si, že kvalitní design je s ohledem na cenu vozidla (modernizace) drahý?

Jak lze ovlivnit vzhled vnitřku dopravního prostředku? Popište styl, který byste na domácí železnici viděli nejraději.

Do jaké míry jste spokojeni s designem interiérů vozidel v Česku a na Slovensku?

Úvodní snímek: Netrakční jednotka Alvra RhB © Dominik Havel

Dominik Havel
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 67     Stránky: / 4     Výpis:    
» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 6.11.2017 23:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

TPLŠK: Já jsem ještě lepším Citelisem než v Hradci nejel - nejnovější design mají ev. č. 230 - 236. Ale to nic nemění na tom, že jako autobus to není žádný zázrak a jsou i lepší, ale ne v Hradci. U nás považuji za špičku právě tyto Citelisy a pak nejstarší Citybusy 102 - 108, které paradoxně vržou ze všeho nejméně a ještě mají svižný chod.
Ale vy nás hnedle co do trolejbusů doženete - už jste si objednali 15 trolejbusů SOR. Je mi vás líto.

» TPLŠK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 5.11.2017 0:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

Dominik.HK: Prvně děkuji za přivítání.

Ani jsem nevěděl, že v Hradci Králové jsou tak pěkné Citelisy. Tedy, ne že by byly úplně TOP, ale studuji kousek od Hradce, ve městě, kde design opravdu nemá moc prostoru. Což je škoda. Na tom SORu mi nejvíce vadí ten vzor potahů sedaček. Zbytečně složitý a nevkusný. Proč?

Apropo, na ten railjet bych málem zapomněl. Ale v druhé třídě mi něco nehraje, jak u českého tak u rakouského. U českého fakt, že se Najbrt vůbec nehodí a u rakouského mi zas nejde dovnitř ta myslivna... To už i ten Najbrt je lepší! Ideální barva do interiéru 2.třídy je limetkově zelená a nebo červená! A tady si neodpustím poznámku, že sedadla Grammer IC 3000 do dálkové dopravy nepatří (bohužel je použil i můj jinak vysněný dopravce Nuovo Trasporto Viaggiatori, ale ta kůže od firmy Poltrona Frau vypadá dobře, tak snad budou sedadla pohodlná).

TEE: Asi máš bohužel v českých podmínkách pravdu. Ale dražší materiály bych prosazoval do 1.třídy (a vyšší) v dálkové dopravě, která není tolik svázaná cenou lístku. A co se týče druhé třídy, tak jsem použil některé příklady z reálné železnice. Asi ano, uznávám, že kůže v druhé třídě není tolik pravděpodobná (byť je to lepší na údržbu - viz. Itálie, kde objednávají i do regionálních vlaků kožené sedačky), ale zas některé mé příklady jsou ze světa železnice (TGV Lacroix, ETR 1000...).

A o tom Bpmz 291 jsem nevěděl. Hlavně to obložení vagónu tehdy vypadalo velmi luxusně. A co se týče maďarských vagónů, tak ty, ač mají hodně nedostatků, mám pro jejich design hodně rád. Hlavně u vozů Bmz oceňuji chodbičku. Ta je vážně umělecká.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 3.11.2017 19:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

TEE: Mne hlavně nakrkla ta poznámka SZKV o studeném odchovu ČSD při srovnání s těmi odstíny "barev" interiérů dnešních vozů ČD.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 3.11.2017 19:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

maxipes:

Ono dizajn vozňov záležal hlavne od toho, čo ČSD objednali. V tých veľkopriestoroch zo Studénky sa použila namiesto zelenej farby červená a k tomu drevené tóny, takže to určite vyzeralo lepšie. To koniec koncov platilo aj pre neskoršie Bautzeny. Žiaľ mnoho detailov zodpovedalo možnostiam socialistických ekonomík, čiže žiadna sláva. Alebo inak povedané, niežeby vtedajší inžinieri nevedeli navrhnúť lepšie vozne, ale fabriky by ich proste nedokázali vyrobiť, a tak sa mnoho konštrukčných riešení vrátane dizajnu šilo na potreby výroby, nie na potreby prevádzkovateľa a už vôbec nie cestujúceho.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 3.11.2017 19:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

SZKV:

Dizajn tých Bpmz 291 samozrejme zodpovedal trendom konca 70-tych rokov, takže v DB mali zrejme o 20 rokov neskôr pocit, že ich treba "aktualizovať" na modernejšie trendy. Žiaľ ten redizajn naozaj nebol práve podarený a bol som z neho veľmi sklamaný. Aj keď úplne najhoršie reko, čo som v Nemecku zažil, boli Bimz pre Interregio spoje blahej pamäti - tam bolo fakt komplet všetko zle.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 3.11.2017 18:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

maxipes:

jestliže se mezi čtenáři těžko hledá, komu se ty velkoprostorové Bmpz 291 líbily, dá se předpokládat, že i mezi cestujícími se líbí málokomu

Ba práveže - viď môj pôvodný príspevok, cestujúci zjavne Bpmz preferovali. Ja osobne tiež, ale mal som rád aj Bm 235, najmä v prázdnejších spojoch, kde potom bolo ľahké nájsť prázdne kupé. A úplne najlepšie boli Bm na poloprázdnych nočákoch, lebo sedačky v nich boli sklopné do roviny a chlapci to mali vypočítané tak, že keď ste sklopili všetkých 6 sedačiek, tak ste vytvorili v kupé letisko, na ktorom sa pohodlne vyspali dvaja dospelí, pri troche skromnosti aj traja

Prvou triedou som síce moc nenacestoval, takže to neberte ako úplne reprezentatívnu skúsenosť, ale všimol som si v nej presne opačné preferencie cestujúcich: typicky v IC jazdil jeden Apmz a 2 až 3 Avmz, pričom cestujúci sa koncentrovali skôr v tých kupéčkach, zatiaľ čo Grossraum bol poloprázdny. Ale Apmz mal jednu vychytávku, ktorá ma vtedy fascinovala, totiž otočné sedačky. Takže si každý mohol otočiť sedačku resp. dvojsedačku v smere jazdy (napríklad po prejazde Frankfurtom, všakže), prípadne si skupinka mohla kdekoľvek vytvoriť svoju štvorku. Ešte pre úplnosť, aby som sa vrátil k téme - v prvej triede IC 79 dominovala červená farba.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 2.11.2017 4:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

Pro upřesnění - měl jsem na mysli např. 21-19 Bt278. Na snímku vypadá možná již trochu ošuntěle (což může být i vada snímku), nicméně nepůsobily nikdy jako studený odchov.
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 1.11.2017 10:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

SZKV: Uvedený odkaz není na vozy, vyrobené ve Studénce, nýbrž made in DDR nebo Magyár. I vozy kupé, které počátkem 50. let stavěla Tatra Smíchov, (dnes zn. 18-10, 20-18, 39-18) byly na svou dobu velice pěkné a interiér měly příjemný.
O žabotlamech tu řeč nebyla (ani bych nedoporučoval je tu rozpitvávat, nebo zas vyletí jak čertík ze škatulky jeden jejich milovník)

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 681 1.11.2017 9:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

maxipes: Toto rozhodně za přívětivý interiér nepovažuju a to ani barevně: http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/CD_B250.php
Totéž se dá říct o přívěšácích k "Vindoboně" http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/CD_053_2.php nebo o vysloveně odporných žabotlamech řad 451 a 452 http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/CD_451,452,051,052.php.
Barevně obstojné interiéry byly až v 80. letech, rozhodně ne dříve.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 31.10.2017 20:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Obal dělá hodně

Podotkl bych, že bavíme-li se o barvách interiéru, odchov ČSD nebyl zas tak studený, jako dnešní šeď. Byly záměrně voleny barvy tapet krémové či světle hnědé, což jsou, jak známo, teplé odstíny. Vozy, vyráběné ve Studénce v 70.-80.letech, měly vysloveně přívětivý odstín, alespoň pro moje oči - tapety na stěnách s jemným světlým vzorkem dřeva, sedadla i v 2. tř. byla červená - tedy žádná studená depresivní šeď. Totéž i v motorákách a přívěšákách k M 286 a M 296. A na východě dnešní Velkoněmecké říše prošli odchovem (neodvažuji se hidnotit zda teplým či studeným) DR.

nasledujúce príspevky »