Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

» Návrat

Pridané: 10.9.2017 8:00
Autor: Marek Rychnavský, nick: » UR-CSD

Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá) Krajiny bývalej Juhoslávie majú železničným fanúšikom stále čo ponúknuť, a tak pomaly neuplynie sezóna, aby som sa tam nepozrel aj ja. Vždy si svoje cesty zdokumentujem a potom doma starostlivo triedim a zakladám do archívu. Vzhľadom na fakt, že sa tu v poslednej dobe priam roztrhlo vrece s cestovateľskými reportážami, ktoré majú so železnicou pramálo spoločné, ...

... rozhodol som sa pridať nejaký článok aj ja, obsahovo však zameraný naozaj dráhovo.

 


Štát Bosna a Hercegovina vyšla po vojne v bývalej Juhoslávii ako jeden z najchudobnejších štátov do novej éry a je to, žiaľ, poznať i na železničnej infraštruktúre. Dnes existujú v podstate len tri trate, na ktorých je prevádzkovaná verejná osobná doprava a z toho len jediný pár rýchlikov, s ktorým má táto krajina spojenie s okolným svetom. Tým je relácia Záhreb – Sarajevo. Smutné je, že ešte pred pár rokmi existovali medzištátne spojenia tri a okrem rýchlika do Záhrebu tu existovali aj spoje dolu, k moru, do Ploče a ďalšie medzinárodné železničné spojenie na sever v podobe vlaku IC Dráva zo Sarajeva do Budapešti a rýchlika Beograd – Sarajevo.

R451 z Beogradu do Sarajeva v úseku Slavonski Šamac – Bosenski Šamac

Keďže som mal tú česť odviezť sa aj na dnes už neexistujúcej trati, rozdelil som túto reportáž na dve časti, kde v prvej sa budem venovať železničnej diagonále vedúcej z chorvátskej stanice Strizivojna Vrpolje cez Doboj, Sarajevo, Mostar až do bývalej stanice Kardeljevo, dnes nazvanej Ploče. V druhej časti sa pre zmenu budem venovať železničnej radiále a jej dvom tratiam z chorvátsko-bosenskej hranice Volinja/Dobriljin cez Banju Luka do Doboja a relatívne krátku trať z Doboja do Tuzly.

Písal sa rok 2011 a ja som bol pevne odhodlaný po návšteve Albánska si trocha predĺžiť "jugo" výlet a prejsť aj po slávnej trati v údoliach riek Bosny a Neretvy až k moru. S odstupom času som pochopil, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie, nakoľko spoj Budapešť – Sarajevo už spieval svoju labutiu pieseň.

Malebné údolie rieky Bosny

A tak som 12. októbra 2011 ocitol zase v Chorvátsku a čakal v stanici Strizivojna Vrpolje na medzinárodný rýchlik do Sarajeva. Dočkal som sa ho predpoludním s miernym meškaním. No nič, veď s tým treba na Balkáne vždy počítať. Prešli sme Slavonsky Šamac, Bosenský Šamac a aj keď sme skrz výlukovú činnosť museli cestovať kúsok autobusom, neľutujem, lebo o rok a dva mesiace neskôr už bola osobná doprava na tejto trati minulosťou. V Doboji sme stretli aj IC Dráva v opačnom smere s maďarským zmodernizovaným vagónom, ktorý uprostred ošarpaných a špinavých vagónov pôsobil ako anjelské zjavenie.

Staničná hala sarajevskej stanice.

Zaujímavosťou bol fakt, že kým po Doboj bolo cestovanie bez problémov v réžii autonómnej železničnej správy ŽRS (Željeznice Republiky Srpskej), v úseku Doboj – Sarajevo mi môj železničný lístok FIP neplatil, pretože správa ŽFBH (Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine) proste odmietla uznávať zahraničné cestovné preukážky aj na 50% zľavu. Našťastie lístok do Sarajeva nebol drahý, stál ma pár eur.

Väčšinu cesty som strávil v okne so zapnutým foťákom, čo sa prejavilo aj na stave baterky, ktorú sa mi podarilo chválabohu dobiť v kaviarni na sarajevskom nádraží. Rýchlik do Mostaru odchádzal o 18:18 h, avšak na jeseň už bola tma a tak som spravil ešte pár fotiek a foťák odložil. Cestou som v kupé stretol mladého kolegu strojvodcu, s ktorým som sa dal do reči, pričom som sa ho pýtal na radu ohľadne hotelov v Mostare. Veľmi príjemne ma prekvapil, keď mi ponúkol možnosť prespať u neho doma na gauči so slovami, aby som nič nehľadal, že u nich si predsa železničiari pomáhajú.

Mostar - príchod medzinárodného expresu smer Ploče.

O železničiarskej jednote som počul mnohokrát a nielen na Balkáne, len vždy ma trocha zamrzel fakt, že kým inde sa dokážu zjednotiť a súdržne si pomáhať, u nás sa vedú žabomyšie vojny aj pre nepodstatné maličkosti. Kedže o peniazoch za nocľah nechcel ani počuť, navrhol som, že ho pozývam na pivo, s čím súhlasil a ja som bol rád, že sa mu môžem aspoň nejako revanšovať.

Na druhý deň ráno mi dohovoril u ďalšieho kolegu vstup na mašinu a tak som sa mohol po krátkom pobyte v tomto starobylom meste odviezť až k moru opäť raz na stanovišti, čo bol na tejto horskej trati nádherný zážitok. Mimochodom trať Sarajevo – Ploče vedúca kaňonom rieky Neretvy bola ešte donedávna vychvaľovaná v západných turistických katalógoch ako jedna z desiatich najkrajších tratí Európy.

Výjazd zo stanice do tunela.

Pred obedom, už po hraničnej kontrole medzi stanicami Čapljina - Metkovič, som sa ocitol opätovne na chorvátskom území a dorazil do konečnej stanice Ploče, kde na pomníku stojí staručká uzkorozchodná parná lokomotíva z dôb, keď ešte fungovala aj odbočka z Gabely do Dubrovníka. Po prehliadke koncového nádražia som zistil, že relatívne nedávno prevádzkovali chorvátske železnice aj autobusovú linku na trase Split – Ploče – Dubrovník, no tá je, žiaľ, tiež definitívne minulosťou, rovnako ako priame železničné spoje diagonály sever-juh. Pri odchode a zdokumentovaní posunu do neďalekého prístavu som sa tešil mimoriadne slnečnému a teplému počasiu, a tak som sa šiel pred ďalšou cestou do Splitu okúpať do miestnej zátoky, nakoľko v ten večer prišla búrka a s ňou aj definitívne ochladenie, čo bol zároveň koniec môjho putovania po juhoslovanských zemiach v sezóne 2011.

Rieka Neretva tu mala nádhernú blankytnú modrú farbu.

Pomník v podobe staručkej úzkokoľajnej parnej lokomotívy v Ploče.

Pokračovanie železničného výletu v Bosne o niekoľko rokov neskôr Vám prinesiem v ďalšom dieli.

Marek Rychnavský


Galéria k článku

Počet: 37     Stránky: / 2        

Foto R 451 z Beogradu do Sarajeva v úseku Slavonski Šam ...

Foto Dnes nezjazdná trať medzi severnou hranicou a žst. ...

Foto Stanica Doboj - míňame IC Dráva © Marek Rychnavský

Foto Malebné údolie rieky Bosny © Marek Rychnavský

Foto Neďaleko Sarajeva © Marek Rychnavský

Foto Netrakčná jednotka Talgo ŽFBH čaká na neistú budúc ...

Foto Vjazd do stanice Sarajevo © Marek Rychnavský

Foto nádražná hala Sarajevskej stanice © Marek Rychnavs ...

Foto Pred odchodom do Mostaru © Marek Rychnavský
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 74     Stránky: / 4     Výpis:    
» UR-CSD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 93 14.9.2017 21:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

ad KolejarzPKP: dovolim si Ta poopravit v jednej informacii Cezhranicne spojenie nefunguje iba tento grafikon pretoze vlani som tadial cestoval o tom bude aj druha cast mojho clanku. Akurat ze spojenie Zahreb - Sarajevo nebol rychlik 256/257 ale 396/397. Problem bol ovsem dostat sa naspat ale o tom sa docitas v dalsej casti

» kolejarzPKP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 365 14.9.2017 0:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

Centrotrans inak prevádzkuje len diaľkové autob. linky, táto je jeho jediná v rámci MHD Sarajevo. Linka 31E spája najväčšie sídlisko Dobrinja s centrom mesta - Baščaršija. Na linke však neplatí tarifa GRAS, ale samostatné cestovné dopravcu, 2 KM je obyčajný lístok u vodiča. Pre porovnanie, GRAS má celý lístok na jednu jazdu len za 1,60 KM. Centrotrans však vystavuje na linku 31E zánovné klbové Neoplany a Mercedesy vrátane wi-fi a klimatizácie. V ich autobusoch bola cítiť doslova "lepšia klientela".

Poslednou zaujímavosťou v oblasti "drážnej dopravy" je, že tento rok by mala už konečne byť otvorená obnovená prevádzka visutej lanovej dráhy na Trebević - tak sa nechajme prekvapiť...

BOSNA - držím palce!

» kolejarzPKP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 365 14.9.2017 0:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

dokončenie:
V rastri schválených železníc (na skrini vozňov) pre prevádzku TALGA sú okrem ŽFBH napísané aj HŽ. Ostáva teda dúfať, že raz spoločnosti ŽFBH a HŽ PP prídu k dohode a TALGO bude premávať až do Zagrebu.
Zvezenie je to parádne, skutočne komfortné vo výbere dnešných moderných vozidiel typu Pendolino a pod. Všetky sedačky sú otáčatelné do smeru jazdy vlaku aj v druhej triede.
ŽFBH pridávajú aj "bonus" v podobe púšťania bosanských hudobných šlágrov do celého vlaku počas celej cesty. V kombinácii s úžasnou bosanskou kávou je teda aspoň zážitok z cesty ešte umocnený:)

Ešte sa zmienim okrajovo k dianiu MHD Sarajevo (GRAS a Centrotrans):

V oblasti tramvají - LHB ex-Amsterdam (dodané do Sarajeva v 2009 - 16ks) nejazdia vôbec! Dôvod mi nie je známy...
Potešujúce je vypravovanie aspoň dvoch KT8 na "dlhú" linku 3 - vozy 300 a ex-Košický 303.
ex-Bratislavská K2 7034 (291 GRAS) dostala nový žltý korporátny náter GRAS.
ex-Videnské Lohner "E" premávajú už len dve - 709, 714 a to stabilne na linke 4 Ilidža - Žel.stanica.
Najnovším prírastkom je dar od partnerského tureckého mesta Konya - 20 tramvají - trojčlánkové Duewag GT8, ex-Koln. Konya darovala tieto tramvaje po obnove za Škoda 28T ForCity v roku 2015. Zaujímavosťou je, že ešte v Turecku obdržali tramvaje pred odoslaním do Sarajeva unifikovaný žlto-biely náter s nápisom "Konya - Saraybosna" (turecké pomenovanie pre Sarajevo) na bočniciach. Avšak v interéroch môžme nájsť dodnes schémy Konye vrátane vyznačenia všetkých zastávok...
Turecko je momentálne hospodársky najsilnejší partner pre súčasnú Bosnu a Hercegovinu. Okrem spomínaných tramvají dostal GRAS darom aj ojazdené sólo Mercedesy Conectá pôvodom z Istanbulu. (nápis na autobusoch: POKLON GRADA ISTANBULA GRADU SARAJEVU).
Autobusy sú v dobrom stave, majú dokonca aj klimatizáciu a uplatnili by sa dobre aj v mestách v SR, eventuálne aj v ČR v menších okresných mestách ...

Zaujímavosťou je aj to, že z 24 partnerských miest Sarajeva je až 10 miest v Turecku...

V trolejbusovej doprave je naďalej dominancia trolejbusov ex-CH (Genéve, St.Gallen...) a nemeckého Sollingenu. Aktuálne sa nejazdí do obratiska Otoka, z dôvodu rozkopanej cesty a križovatky v Grbavici. V súvislosti s touto výlukou je posilnená doprava na linke 104 AUS. TRG - MOJMILO.

Zaujímavosťou je aj obnovená premávka pozemnej lanovky v réžii GRAS v lokalite Ciglane. Jedná sa o "KOSI LIFT", ktorý má až 4 samostatné dráhy a 4 kabínky. Jedna jazda stojí 0,80 KM a "výťah" prepája v podstate tri ulice v kopci. Čiže medzi údolnou stanicou a vrcholovou sa nachádza ešte jedna - medziposchodie. Ciglane je "prominentnejšia" lokalita Sarajeva v blízkosti bývalých olympijských športovísk, vrátane olympijského štadióna - terajšieho futbalového, domovského pre FK Sarajevo. Pozemná lanovka je teda akousi "nákupnou taškou" pre priľahlý súbor terasovitých obytných domov. Ak budete blízko - určite odporúčam!

Zaujímavosťou je expresná autobusová linka 31E, ktorú prevádzkuje spol. Centrotrans,

» kolejarzPKP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 365 13.9.2017 23:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

Aktuálna situácia na železniciach vo federácii Bosna a Hercegovina:

- cezhraničná doprava z/do BiH je momentálne úplne pozastavená! Dva páry vlakov jazdiacich až do Ploče, sú aktuálne vedené len po pohraničnú stanicu Čapljina (B 1723 7:01 Sarajevo, B 721 16:26 Sarajevo)

- Pár rýchlikov B 256/257 jazdiacich Zagreb - Sarajevo - (Ploče) a späť, nepremáva už druhý grafikon (napriek uvádzaniu v platnom knižnom CP HŽ?!)

- V približnej časovej polohe bývalých 256/257 sú v úseku Sarajevo - Doboj a späť vedené rýchliky B 712/713 tvorené súpravou TALGO (712 = 10:12 Sarajevo - 13:25 Doboj / 713 = 15:24 Doboj - 18:38 Sarajevo)

- od 1.8.2017 je novo predĺžená trasa rýchlikov B 714/ 715 Sarajevo - Doboj až do Srpskej Banja Luky a späť. Vlaky sú tvorené súpravou TALGO. Lokomotíva ŽFBH ide bez preprahu celú trasu vrátane úseku ŽRS Doboj - Banja Luka!!! Na vozbu vlakov TALGO sú vyčlenené tri rušne Rade Končar v novom korporátnom nátere ŽFBH farebne ladiacim so súpravou TALGO - ide o lok. 441-907, 908, 909.
Plné cestovné Sarajevo - Banja Luka stojí približne 25 konvertibilných mariek (KM/BAM).
Cestovný poriadok 714 = 15:39 Sarajevo - 20:31 Banja Luka / 715 = 5:28 Banja Luka - 10:27 Sarajevo.
Vlaky TALGO sú povinne miestenkové a obsadzuje sa len vozeň č.4! podľa kontingentov pre jednotlivé stanice. Problémom môže byť tzv. "medźuentitetske" cestovanie, keď miestenky vrátane lístka zo staníc ŽRS Banja Luka, Stanari a Doboj musia byť telefonicky pridelené stranou ŽFBH, keďže informačné systémy ŽRS a ŽFBH nie sú vzájomne prepojené. Napriek tomu je ale veľký úspech, že TALGO jazdí až do Banja Luky.
Personálne obsadenie súpravy: rušňovodič, pomocník rušňovodiča, 2 x sprievodca, obsluha bistro vozňa, technik, jeden člen vlastnej ochrany (SBS).
Max. prevádzková rýchlosť uvádzaná na skrini je 220 km/h ( max. dosiahnutá rýchlosť podľa mojej GPS bola 98km/h, inak väčšinou 80 a čím bližšie k Sarajevu, tak ešte pomalšie)
V rastri schválených železníc je okr

- na trati Doboj - Šamac (premávala IC Dráva Budapest - Sarajevo) momentálne bez osobnej dopravy.

- Novi Grad - Bihač je tiež aktuálne bez osobnej dopravy

- pre pretrvávajúcu poruchu na napájačke TV, je úsek Zenica - Kakanj prevádzkovaný s prípražnými lok. mot. trakcie (rad 661 "američki dizel" - najčastejšie ŽFBH 661.307 pre vlaky osobnej dopravy, vrátane TALGA a OLIMPIKU...

- elektrické jednotky GANZ Budapest z roku 1983 - tzv. "OLIMPIK", ktoré boli dodané k ZOH 1984 pre trasu Beograd - Sarajevo, sú v depe Rajlovac a prevádzkyschopné sú momentálne dve. Jedna premáva v zložení 415.215+411.116+415.226. Ich stabilným ramenom je Sarajevo - Zenica. Odchody zo Sarajeva, lokalni voz (GANZ-OLIMPIK): 7:23 Zenica, 15:55 Kakanj, 19:20 Zenica.
Súprava OLIMPIKU má len prvú triedu a bistro vozeň, teda tak, ako bola dodaná od výroby! Celý vlak je však prehlásený za druhú triedu. Keďže ide o pôvodný interiér a stav po dodaní, nečakajte tú prvú triedu nejako zvlášť honosne po 34 rokoch prevádzky:) "Panťák" je to však veľkorysý

» UR-CSD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 93 13.9.2017 21:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

Draxter to boli len byvale vlecky To vies ja vzdy spozorniem ked vidim niekde sa pripajat kolaj Skumam skumam az sa mi niekedy oci z toho krizia...

» Draxter Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 306 13.9.2017 21:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

myslel som 13 a najmä obrázok 18.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 13.9.2017 9:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

Kdysi dávno, asi tak před 50 - 30 lety, jsem jezdil zásadně a pouze vlakem, tehdy se dalo. Dnes už jsem starší a tím pádem línější a náročnější na pohodlí, takže zjistit, že z Písku se vlakem po 20 hodině do Prahy nedostanu, odjet do Plzně rychlíkem z Tábora a přečkat v čekárně na sedačku se dvěma dost těžkými taškami do pěti ráno, kdy jel na Prahu první vlak už dnes kategoricky odmítám. Takže jak se zhoršuje přepravní nabídka a stoupají ceny všeho a tím pádem i klesají finance na cestování, protože bydlet a jíst se musí... Včera jsem se vrátil z termálních lázní. Za týden pobytu mám v pase o 10 cm méně, cítím se o deset let mladší a ve dvou nás to stálo, i s náklady na cestu, 400€. Vlak tam nejede, Nejbližší nádraží je v Šale a další spojení veškeré žádné. (po silnici z Šaly, nebo Galanty kolem 7 km a pěšky se zavazadly)? Takže co zbývá? Jen a jen auto.
Uvažuji o tom, že bych zdokumentoval trať Mělník - Mladá Boleslav, aby se tu ode mne také objevilo něco železničního, jenže při tom, kolik vlaků tam denně jezdí, budu muset ty stanice objet autem, jinak bych se hotového díla také nemusel dožít. Autem to objedu za den a náklady? Kdybych to chtěl udělat klasicky, t. j. přijet do stanice, zdokumentovat a dalším vlakem pokračovat, budu tam muset z Prahy dojíždět každodenně dva týdny, spoustu času jen jalově pročumím a za jízdné dám, i když s tarifem ZTP, mnohem víc, než za benzin. Ano, máme velmi hustou železniční síť, některé tratě mají nádherné okolí, takže cesta je pastva pro oči, některé vlaky odpovídají současnému letopočtu, občas se lze dostat z bodu A do bodu B v rozumném čase, ale to je asi tak všechno. Je to kruté, ale je to tak a dokud se přístup státu a zejména vlastního, nehorázně přebujelého managementu k železnici nezmění, a tím nemyslím legislativní násilí, páchané na silniční dopravě, situace se nezlepší. Změny se dějí, ale: Dlouho to trvá, vyhází se při tom spousta peněz zbytečně, protože ne vždy modernější znamená lepší pro cestující a plíživé zdražování, viz tarify pro důchodce, nebo mezinárodní jízdenky, kdy cesta z Prahy do Bratislavy je systémem nákupu per partes o více než polovinu levnější, k cestě vlakem rozhodně neláká.

» takyvlaky Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 162 12.9.2017 19:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

Páni, veľmi pozorne som si prečítal reportáž a potom som sledoval diskusiu. Ako niekto trefne poznamenal, ide o spor redakcie. Ospravedlňujem sa autorovi dobrého článku, že reagujem len na diskusiu. V nej jedna aj druhá strana chce udržateľnosť a rozvoj tohto servra. Spor je o tom:
1. Ak si ju ako bežný konzument tejto stránky ráno otvorím a nájdem tam článok o MHD, alebo s balastom alebo nudou, ani ho nedočítam, a frustrovaný stránku zatvorím.
2. Ak si ju ako bežný konzument tejto stránky ráno otvorím a nič tam nenájdem - žiadny nový príspevok - frustrovaný stránku zatvorím.
A už sa na vlaky.net nevrátim. Neviem, kto má pravdu.

Mne osobne až tak veľmi nevadí ani bod 1 či 2. Mne vadi:
a/ Zobúdzanie Katky (ako výnimka, čo som predtým napísal, lebo je to podľa mňa v rámci 1 to najhoršie, čo môže byť - oproti tomu je nekoľajová MHD zlatá)
b/ Nudiaci sa dôchodcovia, ktorí reagujú na všetko. Ja tiež v mnohých prípadoch nemám k článku čo povedať, lebo som tam nikdy nebol, alebo sa v tom nevyznám. Rutinné pochvaly smerom k autorovi alebo nostalgia "tam sa už nikdy nedostanem" sú podľa mňa fakt otravné. Ale to neznamená, keď nekomentujem, že si takýto článok rád neprečítam.
c/ Kamaráti, ktorí spiklenecky komentujú niečo, o čom vie len ten druhý alebo tretí z nich. Akože my sme niečo viac ako obyčajný konzument, a niečo viac vieme, tak si to vzájomne odchatujeme.
d/ Sťažovanie si v článkoch, aké to tam bolo drahé, a koľko som musel za to vysoliť. Tak tam nelez...

L.

» UR-CSD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 93 12.9.2017 16:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

ad Draxter: ake dve odbocky mas na mysli ktory obrazok?

» Draxter Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 306 12.9.2017 14:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Železničné výlety po Bosne a Hercegovine (časť prvá)

...a preto späť k článku: tie dve odbočky ku koncu trate nevie autor,k čomu slúžili? Či len vlečka zarastená,lebo výhybky po rekonštrukcii ostali.

nasledujúce príspevky »