Prvomájové vzpomínání

» Návrat

Pridané: 1.5.2017 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Prvomájové vzpomínání První máj už přišel sem, vesele mu zatancujem … Vzhledem k tomu, že rytmický pohyb je mému úrazem narušenému tělu zapovězen, musím Svátek práce letos oslavit poněkud méně bujarým způsobem, než naznačují slova někdejšího ideologicky laděného hitu. Vyvoláním obrazů z minulosti, vesměs spojujících 1. máj a železnici.

 

 

 

 

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Tolik wikipedické ohlédnutí do historie, vyvracející rozšířenou (zejména u naší porevoluční generace) domněnku, že jde o svátek komunistický. Je ovšem pravda, že jeho oslavy se v průběhu let měnily a v dobách budování světlých zítřků u nás nabyly poněkud příliš specifické podoby.


1. máj 1987 v Praze; zdroj: www.tyden.cz

Jak se můžeme dočíst ve výše odkázaném historickém přehledu, ani prvomájový průvod (ani fronty na občerstvení) nevymysleli komunisté. Není také tak docela pravda, že by v letech svého panování nad našimi národy jejich příslušníky do oslavování jen nutili. I některé dnes absurdně vyznívající skutky, spojené s oslavami 1. máje, vzaly svůj počátek v lidových masách a jejich skutečném nadšení. Kdo to nezažil, nepochopí. A jak slavili 1. máj železničáři? Dílem pochodem v šicích modré armády, dílem prací. Zatímco ti první manifestovali svou „věrnost straně a vládě“ transparenty, druzí zase slavnostní výzdobou nádraží i lokomotiv.


Dobově vyzdobená T 478.3087 v depu Děčín dne 29.4.1979 © Ing. Heinrich Fritzsche;
zdroj: www.prototypy.cz

Já nicméně nehodlám vzpomínat na ty nesčetné předrevoluční oslavy Svátku práce, které jsem zažil, a spokojím se s odkazem vedoucím ke vzpomínce kohosi jiného. A přejdu k době už dávno po sametové revoluci a k mým zážitkům z prvních májů spojených se železnicí. Ten první pochází z roku 2003, kdy jsem se za slunečného rána vydal na královéhradecké hlavní nádraží, abych tam pořídil něco snímků zajímavých objektů svým zánovním prvním digitálním fotoaparátem světoznámé značky. Popravdě řečeno, s tou zajímavostí pořízených snímků to bylo poslabší a některé získaly na jakési (historické) hodnotě až s přibývajícími lety.


„Hrbatá“ v čele osobního vlaku i „šestikolák“ ve šturcu jsou zde jen dávnou vzpomínkou
© PhDr. Zbyněk Zlinský

První máj roku 2004 jsem prožil ve Vídni a na cestě do ní a zpět, která byla díky vstřícnosti ÖBB pro občany sousedních států, právě vstoupivších do Evropské unie, na vybraných rakouských tratích bezúplatná. Vzhledem k tomu, že onen výlet byl na tomto místě reportážně popsán, nemusím se mu zde ani v připojené galerii podrobněji zabývat. Jen na tomto místě zopakuji, že při procházce po rakouské metropolí jsme docela náhodou potkali věc u nás už dávno nevídanou, prvomájový průvod vládnoucí strany. Sice nedosahoval parametrů, na jaké jsme byli zvyklí v naší zemi, ale i tak šlo o zážitek svým způsobem památný.


Prvomájový průvod SPÖ na Mariahilferstrasse © PhDr. Zbyněk Zlinský

O pět let později, tedy roku 2009, jsem slavil Svátek práce v Jaroměři. I když ve skutečnosti šlo o oslavy čehosi jiného a trvaly celkem tři dny, jak jsem popsal v příslušné reportáži. Zde připomenu jen tolik, že šlo o nepochybně velkoryse pojatou oslavu 150 let existence Pardubicko-liberecké dráhy, která sice zjevně ani náznakem nebyla se svátkem, uvedeným 1. května v kalendáři, spojena, ale slavnostní atmosférou stejně dýchala. Bylo až obdivuhodné, kolik lidí obojího pohlaví a rozmanitého věku dalo přednost návštěvě železničního muzea a kontaktu s živou železniční nostalgií před jinými, ve dny sváteční u nás tak oblíbenými aktivitami.


464.202 v čele vlaku Pardubice hl.n. - Liberec a její obdivovatelé © PhDr. Zbyněk Zlinský

Také poslední dnešní vzpomínka, na 1. máj roku 2010, se dočkala svého reportážního zpracování a není tedy třeba jí v tomto článku věnovat podrobnější pozornost. Šlo o slavnostní otevření malého železničního muzea v Rokytnici v Orlických horách, které se však (na rozdíl od oslav předchozích) záměrně neslo v duchu Svátku práce. Nejen příslušně nazdobenou lokomotivou 328.011, která je tamním největším exponátem, ale také laděním projevů, které k poměrně četnému publiku zazněly od jejího čela. jedinou vadou na kráse té akce bylo počasí, které rozhodně první květnový den nepřipomínalo. To však její radostný ráz nenarušilo.


Slavnostní přípitek na zdar nového muzea © PhDr. Zbyněk Zlinský

Tolik mé prvomájové vzpomínky, na které by nedošlo, kdybych nebyl momentálně v neprovozním stavu. Za okolností opačných bych se místo vzpomínání nepochybně dnešního dne vydal oslavovat někam ke kolejím, na některou z četných akcí, které připravil náš národní železniční dopravce a jednotlivé kluby, sdružení a spolky. Jistě tak učinili někteří z vás a doufám, že se o své zážitky podělíte s ostatními návštěvníky našeho internetového magazínu. Pokud takový záměr chováte ve své mysli, neváhejte jej realizovat. Své příspěvky můžete poslat na mou adresu – aspoň se při jejich editaci aspoň virtuálně dostanu za práh „vězení“ svého bytu.


Ještě tu pusu pod rozkvetlou třešní ... © PhDr. Zbyněk Zlinský

Prameny a odkazy:

  1. Svátek práce – Wikipedie
  2. 1. máj: nouze o pivo a perestrojkový Gottwald - Týden.cz – 1. máj kdysi
  3. První máj pohlídají těžkooděnci i policisté se psy a na koních - Deník.cz – 1. máj dnes
  4. První máj (svátek zamilovaných) – Wikipedie – 1. máj stále
  5. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Dobově nazdobený stroj 328.011 při otevírání muzea v Rokytnici v Orlických Horách dne 1.5.2010
© PhDr. Zbyněk Zlinský

PhDr. Zbyněk Zlinský


Galéria k článku

Počet: 30    

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové hl.n.: prvomájový pohl ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové hl.n.: ani stopa po kd ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové hl.n.: zato některé vo ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové: jediná oslava 1. máje ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové: ... v režii Komunisti ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové: komunisté a jejich př ...

Foto 01.05.2003 - Hradec Králové: na rozdíl od dob budo ...

Foto 01.05.2004 - Wien Nord: prvomájově vlaječkami ozdo ...

Foto 01.05.2004 - Vídeň: prvomájový průvod na Mariahilf ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 19         Výpis:    
» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 348 2.5.2017 13:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

ja k 1.maju z komunistickej ciny: tu stavebni robotnici oslavuju podla odporucania pana pavka, pracou

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 734 2.5.2017 12:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: opravdu ,,genitálním'' výmyslem z dílny ČSSD

To našeho přítele, v Německu žijícího, moc nezajímá.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 841 2.5.2017 11:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

Zbyněk:
Bejvávalo, ale v sobotu se pracovalo jen do oběda. Na druhou stranu já měl v době od r. 1974 do r. 1984 volné pátky. Ono dost záleželo na tom, kde našinec pracoval a jak moc byl pro firmu nepostradatelný.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 841 2.5.2017 11:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

Stoupa:
Svátek, kdy prodejna je zavřená, ale personál musí být v práci a dělat sanitu, nebo inventury, či stěhovat regály, je opravdu ,,genitálním" výmyslem z dílny ČSSD. Osobně to vidím tak, že obchody se směnným provoze by měly být otevřené, pokud to chce jejich vlastník, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, bez ohledu na podlahovou plochu. Na druhou stranu, pokud to majitel chce, může si klidně otevřít jen dvě hodiny denně v úterý a ve čtvrtek, (předpokládám, že při takovéto provozní době nebude mít zaměstnance), ale rozhodně bez ohledu na to, zda je, či není svátek.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 174 1.5.2017 21:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

Foto 17,19.20:
http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?id=1606&sort=&page=1
a ešte:
http://www.vlaky.net/upload/galeria/001969/024534.jpg

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 1.5.2017 18:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

pro pavlos26:

radeji bych bral normální pracovní den, Dneska, ve svátek, bylo skoro vsechno zavrené a i funkcní bankomat jsem musel hledat. Jsou zeme, (napr. USA), kdy je naopak vsechno otevreno - aby si oslavující obcané meli kde a co nakoupit.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 1.5.2017 18:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

ad Zbynek - pracovní soboty:

ano, ale taky si vzpomínám na písen: "..chceme Anglickou sobotu za robotu, a ti páni z plánování snad zapomeli na ni"... Ani volné soboty nejsou zajisté výdobytkem socializmusu!

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 734 1.5.2017 17:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Já bych ještě připomněl ...

Navíc lze ještě dodat, že bývaly doby, kdy se pracovalo 6 dní v týdnu, žádné volné soboty nebyly. A v kalendáři bylo svátků jen pár, takže každý volný den byl vítaný.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 1.5.2017 17:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

Já bych ještě připomněl těm, co chodili "dobrovolněpovinně", že kdyby nebyl 1. máj, tak by býval byl normální pracovní den a šlo by se do školy či do práce (aniž by se to poznalo na výplatě). Co bylo pro ně zajímavější?

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 919 1.5.2017 15:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Prvomájové vzpomínání

Prvomájové oslavy nemajú nič spoločné s minulým režimom,Zbyněk to jasne napísal v svojom reporte o histórii vzniku osláv prvého mája,mnohokrát som sa stretol s názorom že to bol výmysel komančov-blbosť,ano v nedávnej minulosti sme museli povine chodiť do prvomájového sprievodu,každý režim robí svoje veci,ktoré si prisvojuje,ked išiel EX-20 Dukla výpravcovia stáli v pozore a zdravili červenú hviezdu na čele BOBINY ako znak ludovej moci , na druhej strane na oslavách prvého mája všade boli stánky s pivom,takže som netrpel smädom,po sprievode sme išli do prírody tento report je takým súhrnom historických osláv prvého mája doplnený zaujímavými fotkami.Len boh vie čo nám na Slovensku nariadi EU a budeme musiet to robiť,ako sme museli chodiť do sprievodu na oslavách prvého mája.

nasledujúce príspevky »