Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

» Návrat

Pridané: 13.4.2017 8:00
Autor: Róbert Žilka, nick: » EC-Transalpin

Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí Rozhodol som sa, vážení čitatelia, podeliť sa s vami o fakty a vlastné dojmy z nehody, ktorá sa odohrala dňa 7. apríla 2017 na železničnom priecestí v obci Nowa Schodnia, neďaleko železničnej stanice Ozimek v Opolskom Vojvodstve.

 


 

 

 

Vracajúc sa súkromne z Wroclawi do Gdyni som sa rozhodol ísť o niečo dlhšou trasou s prestupom vo Warszawe, a síce Wrocław Główny - Opole Główne - Częstochowa Stradom - Włoszczowa Północ - CMK (Centralna Magistrala Kolejowa) - Warszawa Centralna - Iława Głowna - Gdynia Główna. Alternatívnou trasou s priamymi spojeniami je trasa Wrocław Główny - Poznań Główny - Bydgoszcz Główna - Tczew - Gdynia Główna.

Touto trasou však jazdia len vlaky katerórie IC a TLK, a tak som sa rozhodol, ako zamestnanec železníc, ísť najvyššou kategóriou EIP, na ktorú mi bez dodatočných nákladov platí môj ročný cestovný lístok. Vybral som si tichý oddiel, ktorým je vozeň č. 7, idúci v smere juh-Warszawa-sever ako prvý vozeň v poradí, teda ako riadiaci vozeň. Vždy tak robím, keďže osobne nemám rád, keď ľudia používajú telefóny a iné zariadenia so zvukom počas jazdy vlakom alebo keď dlhšie telefonujú v mojej blízkosti, čo je bohužiaľ na dennom poriadku.

Priebeh udalostí

Jazda v EIP 6102 prebiehala najprv úplne normálne, piatkové popoludnie, frekvencia od stanice Opole Główne vo vlaku okolo 75-80%. Za spomenutou stanicou sme dostali bezplatné občerstvenie, pracovník barového vozňa s mobilbarom sa vzdialil z môjho vozňa (7), v ktorom bolo v tom čase asi 60 osôb. Moje zarezervované miesto č. 68 bolo obsadené starším pánom, tak som si sadol na najbližšiu voľnú dvojku (bližšie rušňovodiča po pravej strane vzhľadom na smer jazdy), ale chrbtom do čela vlaku. Nasledujúcou stanicou mala byť Częstochowa Stradom.  

Vzhľadom na prežité, neviem už presne, čo som robil v chvíli, kedy vlak zatrúbil, začal brzdiť a rušňovodič (alebo jeho pomocník) vybehol z kabíny s volaním medzi ľudí, že máme sedieť (kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu nehody nebudem podávať ďalšie podrobnosti). Viem len toľko, že som sedel na mieste a nemal v ušiach slúchadlá, ako niektorí iní cestujúci z môjho vozňa, ktorí “skončili” horšie, postrehol som “jedným okom”, ako ktosi uteká ďalej od kabíny, stihol som len hlavu položiť medzi kolená, a o pár sekúnd neskôr prišiel už len náraz. Šťastie v nešťastí, bol to “len” kamión, a nie protiidúci vlak na jednokoľajnej trati.  

Po náraze sa vlak v priebehu pár sekúnd zastavil, pričom bolo cítiť, ako podvozok hrmoce už po podvaloch a nie po koľajniciach. Vo vlaku, čuduj sa svete, nepanovala žiadna panika ani krik. Cestujúci skôr boli v šoku z toho čo sa stalo. Najviac zranených (spolu cca 18, z toho 7 ťažšie) bolo práve z prvého vozňa č. 7. Ja som vyviazol len s drobnými odreninami od spätného úderu do sedadla, v ktorom som sedel.

Horšie dopadli osoby pri oknách, ktoré boli nejakým predmetom z exteriéru doslova vtlačené smerom dovnútra. Týka sa to 2 okien po ľavej strane v smere jazdy vlaku. Pre týchto zranených prileteli 2 helikoptéry lekárskej pohotovostnej služby. Zranenia brušnej dutiny a rebier takisto niektorým ľuďom spôsobili vyklápacie stolíky pri sedadlách radového leteckého usporiadania, ako aj sedadlá umiestnené pred cestujúcim po údere hlavou do nich.

Po zlokalizovaní svojej batožiny a následnej evakuácii vlaku bolo jasné, čo sa stalo. Dva rozbité kamióny, z ktorých jeden bol prevážaný na prívese toho druhého, rozbité čelo tri roky starej jednotky ED250-002 s odhalenými deformačnými zónami, ktoré si splnili svoju úlohu na 100%, diery v streche a v hnacom ústrojenstve pod podlahou vozňa. Obraz skazy dotváral motor kamiónu, ktorý zaletel asi 150 m od priecestia a pristál pred neďalekým cintorínom alebo zberač z vozňa č. 4, ktorý aj s izolátorom zostal visieť na trakčnom vedení asi 25 m za koncom súpravy. Vtedy už bola väčšina záchranných zložiek už na mieste.

Médiá písali až o 15 prítomných hasičských zboroch, množstve sanitiek. Pikantné na celej situácii bolo, že hneď pri priecestí sa nachádzal cintorín a reštaurácia, v ktorej sa práve konal pohrebný kar. Obsluha reštaurácie bez váhania začala pripravovať cestujúcim teplý čaj, nakoľko vonku mrholilo, panovalo veterné počasie s teplotou okolo 7 stupňov C. a sprístupnila svoje priestory pre čakajúcich na náhradnú autobusovú dopravu, ktorou boli 4 autobusy. Z toho 3 išli priamo do Warszawy, čo som odmietol v piatok popoludní, 1 autobus šiel do Częstochowy, ja som sa však vrátil hasičským autobusom spolu s niekoľkými poškodenými do Opola a ďalej vlakom do Wroclavi ku priateľke, odkiaľ som pôvodne vychádzal.

Železničné priecestia

Na tratiach PLK (Polskie Linie Kolejowe, ekvivalent ŽSR) sa vyskytuje 6 kategórií železničných priecestí. Stručne:

Kategória A: chránené priecestie so závorami a svetelnou signalizáciou, obsluha v podobe strážnika (zamestnanec PLK), max. rýchlosť vlakov 160 km/h
Kategória B: chránené priecestie s automatickou signalizáciou a závorami, max. rýchlosť 160 km/h
Kategória C: nechránené priecestie s automatickou signalizáciou bez závor, max. rýchlosť 140 km/h.
Kategória D: nechránené priecestie s klasickým svätoondrejským krížom, eventuálne značkou STOP, max. rýchlosť 120 km/h
Kategória E: priechody pre peších verejne dostupné, nutné je prejsť cez bariérky (tzv. labyrint), často pri železničných zastávkach alebo v sídlach rozdelených železničnou traťou
Kategória F: neverejné priecestia so závorou zamykanou na kľúč vlastníkom prístupovej cesty, otváranie podľa potreby, základný stav - zamknuté

Poznámka autora: Pri traťovej rýchlosti nad 140 km/h musí byť závorami zablokovaná celá šírka vozovky prekračujúcej trať. Pre rýchlosť nad 160 km/h sú prípustné len mimoúrovňové križovania.

Piatková nehoda sa stala na priecestí kategórie C, traťová rýchlosť v danom úseku zodpovedá maximálnej prípustnej pre túto kategóriu. Traťový úsek je neprehľadný - vychádza sa z pravotočivého oblúku z lesa, viditeľnosť priecestia z pohľadu rušňovodiča v mojom odhade cca 200 m, čo by zodpovedalo času od signálu “Výstraha” do nárazu.

Tu si môžete pozrieť, ako vyzerá trať, po ktorej premáva vysokorýchlostná jednotka. Množstvo úrovňových priecestí, ja som ich narátal 137... Nešťastné priecestie je dobre viditeľné v čase 2:29:33

Moje postrehy

Dodatočne PLK vyžaduje, aby rušňovodič každého vlaku v každej dobe dňa dával zvukovú návesť Výstraha pred každým úrovňovým priecestím, čo ale podľa mňa nemá zmysel, pretože taký zvukový signál má nahradzovať chýbajúce zabezpečenie na priecestí. Keď vodič nepočuje zvukovú signalizáciu na priecestí, asi ťažko bude počuť trúbenie vlaku. Pre mňa osobne signál Rp1 (Baczność), by mal byť len od úrovne C nižšie, aj to je skôr kompromis. K tomu treba dodať vystavovanie cestujúcich v prvých vožňoch súpravy nadmernej akustickej záťaži, to isté sa týka aj obyvateľov a zvieracích ekosystémov pri takýchto tratiach.     

Tu si dovolím postreh, že poľská mentalita sa zas ukázala v plnej nahote, tak ako v nehode s českým Pendolinom v Studénke. Po 4 rokoch strávených na poľskej železnici mám pocit, že asi len rušňovodiči dodržiavajú predpisy tak, ako sa patrí, aj vďaka nainštalovaným kamerám za čelným sklom so zvukovým aj vizuálnym záznamom (v Pendolino ED 250 začne ich inštalácia údajne až v druhej polovici tohto roku). Vodiči berú predpisy len ako odporúčanie, obiehajú polovičné závory, prechádzajú na poslednú chvíľu. Najlepším príkladom je rozbiehanie sa áut na priecestiach hneď ako sa začnú dvíhať závory. A pritom aj v Poľsku je pre vodiča prioritné červené svetlo signalizácie, a nie pohyb závor. Množstvo nelegálnych peších cestičiek cez trať, kde si ľudia skracujú cestu, len dotvára celú atmosféru.

Za zmienku stojí, že v deň písania tohto článku (11.04.2017) sa odohrala ďalšia nehoda na priecestí neďaleko mesta Koszalin, kde IC 8304 Malczewski s lokomotívou EU07-013 relácie Słupsk - Przemyśl Główny, sa zrazil s automobilom Honda, ktorý šoféroval nerozvážny 21-ročný mladík - nehodu ledva prežil. A to sa letná sezóna s väčšou intenzitou dopravy ešte len blíži. Toto môže zmeniť len edukácia a kontrola predpisov s vysokými pokutami a odoberaním vodičského oprávnenia alebo rovno celého vozidla.

V piatkovom prípade však išlo podľa prvotných vyjadrení polície o porušenie zákazu vjazdu automobilom nad 5 ton na cestu vedúcu cez osudné priecestie zo strany 31-ročného vodiča kamiónu. Ten prevážal ďalší ťahač na prívese s nízkym podvozkom, ktorý sa údajne zasekol o vyvýšenú koľaj. Vodič údajne vybehol z kabíny, keď sa mu nepodarilo vyslobodiť auto z trate a zavolal na 112 s informáciou, že priecestie je zablokované. To už bolo ale príliš neskoro...    

Bolo len otázkou času, kedy dôjde k podobnej nehode, berúc do úvahy množstvo úrovňových priecestí, vysokú intenzitu cestnej premávky v Poľsku (vidiecke oblasti sú odkázané na individuálnu dopravu pre likvidáciu bývalých autobusových podnikov a hromadné rušenie železničných tratí, neschopnosť úradov zorganizovať zmysluplnú verejnú dopravu. Vlastný automobil je k tomu stále statusovou záležitosťou, a to aj vo väčších mestách).

Riziko podobnej nehody s účasťou ED 250, ale aj iných súprav, je takisto na úseku Wrocław Główny - Jelenia Góra, Gdynia Główna - Kołobrzeg alebo Katowice - Bielsko-Biała Główna, ktoré boli len narýchlo opravené s ponechaním úrovňových priecestí, tak aby mohol vlak najvyššej kategórie zachádzať aj do menších miest, čo bolo mimochodom výsledkom negociácií dopravcu PKP Intercity s Centrom únijných projektov pri Európskej Komisii, ktorá musela vydať potrebné povolenie na predĺženie trás, pôvodne predpokladaných projektom kofinancovania nákupu 20 ks ED 250 z eurofondov.     

Pre záujemcov dodávam link na mapu manažéra infraštruktúry PLK, kde si môžete pozrieť, na ktorej trati sa nachádza aké priecestie a iné podrobné informácie ohľadom železničných tratí.

Mapa PLK     

 

Róbert Žilka


Galéria k článku

Počet: 24    

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...

Foto Rozbité čelo jednotky ED250-002 po zrážke s cestný ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 16         Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 310 17.4.2017 16:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Takto od stola by som si však len ťažko trúfal hádzať vinu na vodiča
Vzhledem k tomu, že - jak tu někde zaznělo - tam byl Zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny, tak je jeho vina jednoznačná. Vůbec tam neměl co dělat.

» rodney001 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 157 14.4.2017 18:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Robo takze teraz "odmowisz paciorek w imieniu ocalenia zycia i podziekowania Bogu za opatrznosc i laske" ze vraj uz byvas v Gdyni som pocul, tam sa mozeme vidiet v lete koncom jula ked tam pridem na Volve do servisu a na dovolenku, zdravi dr Radek

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 14.4.2017 10:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí


Autorovi: mal si obrovsku kliku!

K polskej situácie snad este tolko. Jazdieval som pred rokmi vela v Polsku. Vidiet tam vlak na volnej trati bol takmer sviatok ( poslednykrát som soféroval do severovychodnej oblast tam a naspät len v Polsku viac ako 1500 km v pracovnych dnoch. Za celu dobu so videl jediny vlak. Samozrejme to vodicov privadza na myslienku, ze vlaky vobec nechodia a preto zial ignoruju priecestia. Aj na mna trubili ked som sa spomalil pred prechodom. Okrem toho je strasne vala trati uz bez prevadzky avsak kompletna vybava je tam ( záviry, blikace atd) avsak vlak uz roky tam nejazdil ( hrdzave zarastene kolaje). To tiez zavádza soferov.
Inak podobna nehoda ( nastastie tiez len menej váznymi následkami) sa stala minuly tyzden v Rakusku. Tam na lokálke ( v tej oblasti ide jeden vlak asi tak kazdu druhu-stvrtu hodinu) vedie cesta takmer paralelne s tratou a zrejme kvoli pobaveniu gumokolesovej spolocnosti cca kazdych 5-10 km krizuje trat a pokracuje na druhej strane. Na taku cestu sa vydal specialny kamion s trailerom a na nom nalozenym cca25- 30 m dlhym betonovym nosnikom. Na jednom prechode tiez nevedel prekonat krizovatku ( nebolo dostatok miesta) a ostal vysiet na prechode. Cca za 15 min priesel nestastny vlak.....). Tolko o specialnej a zabezpecenej doprave. Zlty doprovod ani len na to nezmohol (mali na cca 15 min), aby zavolal na patricne miesto a zastavil vlak.
Podobny trend bol v jednom case aj V USA kde vtedy zacali montovat kamery a centralny dispecer dostal alarm ked bola nejaka mimoriadnost a sofer dostal patricnu pokutu.

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 560 13.4.2017 21:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Píšete zde spoustu o polských řidičích. Bylo už tolik nehod na Slovensku i v Česku a naši majitelé řidičáku se nechovají lépe.
Přímé přenosy už na vlaky net byly ale už je to pár let a nebylo to o nehodě ale závody lokomotiv.
Dnes už je technika tak daleko že každý kdo má tablet či mobil a data může vysílat přímé přenosy na YouTube, FaceBooku a kdo ví kde ještě všude. Už jsem nejednou vysílal přímí přenos z mého cestování vlakem na FB stránce.

» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 174 13.4.2017 21:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Teraz si asi mnohí z nás oddýchli, že sa im také situácie vyhýbajú (3x ťuk-ťuk na drevo). Naštastie teraz to dopadlo relatívne dobre, obzvlášť pre autora, hoci bol tak blízko miesta nárazu.
Takto od stola by som si však len ťažko trúfal hádzať vinu na vodiča ako niektorí tu diskutujúci. Veď aj v článku sa píše, že na priecestie vošiel vtedy, keď nebolo uzatvorené. A či mal určenú trasu a odchýlil sa od nej, tiež nevieme.
Každopádne vďaka za informácie doslova z prvej ruky. Len maličké upresnenie - tá vec nie je motor z nákladiaka, ale filter pevných častíc, súčasť výfukového systému.

» rk_kn. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 790 13.4.2017 19:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Lenže, v tých prípadoch

mal vôbec kamión určenú trasu, a dodržal ju ? Najmä vzhľadom k tomu, že použili príves so zníženým podvozkom. Bola o tom veľká debata v čase udalosti.
Pokiaľ sa pamätám, tak v tom staršom prípade kamión určenú trasu mal, ale ju nedodržal.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 13.4.2017 15:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

matko2214: Ten kamión vošiel na priecestie v čase, keď to mal dovolené. Náves mal zníženú podlahu, zasekol sa na vyvýšenom priecestí. Presne takto sa zasekol poľský kamión pri Petrovciach nad Laborcom v novembri 2015. Na zníženom kamióne prevážal kombajn. Spodok návesu sa mu zasekol na vyvýšenom priecestí. Aj tam vodič kamióna zavolal na číslo 112. Ale bolo neskoro. Narazil do neho rýchlik. V hustej hmle to rušňovodič zbadal tak neskoro, že nestihol z kabíny ujsť. Prišiel o život.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 153 13.4.2017 15:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Priatelia, podľa článku tentoraz nešlo o vjazd na priecestie pri spustenej výstrahe, ale o to, že tam ten kamión vôbec nemal ísť a zachytil sa na priecestí.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 13.4.2017 14:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Autorovi: Blahopřeji, žes měl velkou kliku a vyvázl z toho bez úhony. A vyslovuji obdiv, žes hned událost na místě dokumentoval a napsal o ní reportář. Ano, živou reportáž přímo z nehody jsme na VN dosud neměli. Začínáme dohánět profesionální média.

Rybář, Karel: Taky nemám rád ty velké stolky, ztísňují mi prostor k sezení. Ale co se týče čel čelních vozidel - jsou konstruována proto, aby jezdila, ne aby boxovala na přejezdech s (polskými) kamiony. Účinnější by tedy byla opatření, aby k tomu nedocházelo (u oboučelních skříňových lokomotiv se dokonce před lety učilo, že lepší je tupé čelo než aerodynamické, protože vzadu dobře splývá s prvním vozem a nevytváží vzduchovou kapsu. Ta prý má vyšší aerodynamický odpor než tupé čelo vpředu)

Poláci: U vás je to asi národní sport, vjíždět na přejezd na červenou, že, vit Studénka, taky Pendolino.
Ale pro autora

» matko2214 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 13.4.2017 14:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Zrážka Pendolina PKP Intercity s dvoma kamiónmi na priecestí

Tomu ,,vodičovi,, kamiónu by som okamžite zobral papiere a poslal ho do basy!!!! nič iné si nezaslúži!!!! Keď nerešpektuje signalizáciu tak je to jednoducho ******! Na toto by mal byť zákon minimálne 5 rokov basy a potom by si každý rozmyslel či na priecestie vstúpi alebo nie!! Títo ľudia si absolútne neuvedomujú koľko ľudí môžu vážne ohroziť alebo zabiť a akú škodu tým spôsobia. Potom to tak vyzerá, ešte že sa to skončilo bez strát na životoch, podobne ako dvaja chlapci v Otrokovicích, pri nich museli stáť všetci svätý že prežili náraz pri 120km/h....

nasledujúce príspevky »