Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

» Návrat

Pridané: 30.3.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století Ve čtvrtek 23. března v 11 hodin ve Vládním salonku pražského hlavního nádraží se uskutečnil křest publikace Role regionální železnice ve 21. století, vydané Svazem cestujících ve veřejné dopravě, s následnou tiskovou konferencí a já jsem u toho za Vlaky.net nemohl chybět.

Na nádraží jsem se dostavil s dostatečným časovým předstihem, abych taky trochu zachytil provoz na hlavním nádraží a probíhající rekonstrukci 1. nástupiště. Stál tam 810.333-5 připraven k odjezdu do Rudné u Prahy v 10:32.


810-333-5 © Pavel Šmídek

A na dalším nástupišti k mému překvapení stála operativní záloha 451.088-9 na osobním vlaku číslo 8826 s odjezdem do Berouna v 10:17 jako náhrada za porouchaného Elefanta.


451 088-9 © Pavel Šmídek

Ještě se mně podařilo zachytit Ex 115 Cracovia s odjezdem do Bohumína v 10:22. Byl tažen lomotivou EP09-037 PKP.


EP09-037 © Pavel Šmídek

Poté jsem se odebral do vládního salonku na pražském hlavním nádraží, kde se konal křest publikace Role regionální železnice ve 21. století, kterou právě vydal Svaz cestujících ve veřejné dopravě z. s. Křtu se zúčastnili Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě a zároveň spoluautor, Petr Horský, předseda České parkovací asociace, Jaroslav Martínek, metodický poradce dopravní komise Svazu měst a obcí, Martin Leso, ČVUT v Praze, Fakulta dopravní, Pavel Procházka, zástupce ředitele ROPID, a Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah pro osobní dopravu a spoluautoři.

Na úvod pan Miroslav Vyka, který byl v čele autorského kolektivu, detailně představil publikaci a vysvětlil, že důvodem k napsání této publikace bylo vystoupení pana ministra dopravy Dana Ťoka, který v Poslanecké sněmovně 27. 1. 2015 na diskusním semináři k čerpání OPD II v sektoru železnice prohlásil, že by bylo vhodné některé regionální tratě zrušit a nahradit je autobusy. Kniha vznikala v průběhu dvou let a ukazuje na přínosy integrované dopravní mobility, moderní trendy v dopravě jak u nás, tak i zkušenosti v zahraničí a přináší zajímavá srovnání včetně názorných grafů. Další informace naleznete na oficiálních stránkách knihy.

Dále pan Miroslav Vyka zmínil, že když srovnáme, kolik cestujících dnes dojíždí z regionů do měst autem a kolik vlakem, pak je zřejmé, že železnice má několikanásobný přepravní potenciál a pokud jej využije, mohla by v roce 2030 přepravit až 500 milionů osob.

K tomu dodal Petr Horský, předseda Rady České parkovací asociace: „Moderní Evropa se na zachycení osobních vozidel před hranicemi měst orientuje již více než 20 let. Za stejné peníze můžeme mimo velká města postavit mnohonásobně vyšší počet parkovacích stání, a to přináší úspory na silniční infrastruktuře i snižuje náklady na provozování parkovišť ve městech, kde se celkově zlepšuje životní prostředí, kvalita života i možnosti využití veřejného prostoru.“

Michal Štěpán doplnil:Železniční regionální doprava je v rámci krajů páteřní dopravou, jsme si toho vědomi a v našich dlouhodobých i krátkodobých plánech tuto skutečnost reflektujeme. Děláme vše proto, abychom našim zákazníkům, kterými jsou jak cestující, tak objednatelé dopravní obslužnosti, vyhověli a nabídli komfortní přepravu v rámci regionů.“

O křtu a proslovech zúčastněných píše také tisková zpráva Českých drah.

Po úvodním představení publikace následoval její křest vedoucím autorského kolektivu Miroslavem Vykou.


Křest publikace © Pavel Šmídek

Dále následovalo společné foto všech spoluautorů publikace Role regionální železnice ve 21. století.


Společné foto © Pavel Šmídek

Poté byl přenechán prostor dotazům, kterých moc nepadlo. Hodně otázek bylo již zodpovězeno v úvodu, a tak jsme pak byli pozváni na bohatý raut.


Raut © Pavel Šmídek

Chtěl bych popřát autorům dobrou prodejnost publikace. Tu si můžete zatím objednat na jejím webu za 494,- Kč. Později ji bude možné i zakoupit v ČD centrech a i u dalších obchodníků.

A nyní ke knize samotné: Kdo čekal, že se jedná jen o prezentační publikaci, jaké si firmy vydávají pro svoji propagaci, sice krásně graficky vyvedenou se spoustou barevných fotografií, ale obsahující jen ódy na svého vydavatele, ten bude překvapen. Ano, kniha je nádherně graficky provedená s ilustracemi a názornými ilustračními grafy od Markéty Blažkové, fakticky se ale jedná o učebnici regionální dopravy.

Úvodní kapitola nám vymezí pojem regionální dopravy, provede její historií, prozradí její stav v naší republice. Ubezpečí nás, že regionální mobilita není jen orchestrion, jedoucí dvakrát denně do zapadlé vísky, je to především denní dojíždění za prací či do škol, návaznost místních spojů (vlak, autobus, MHD) na dálkové trasy nebo používání osobních aut, pokud je tato návaznost nevyhovující. Týká se 80 % cestujících, a je tedy důležitější než výstavba dálnic či VRT, ačkoliv je médii a bohužel i vládou opomíjena. A také že ČR v počtu ujetých kilometrů veřejnou dopravou na osobu zaujímá 2. místo v Evropě, hned za Švýcarskem.


Příkladem dobré organizace regionální dopravy může být vlakotramvajová linka C11 v Chemnitzu, na níž jsou navázány přípojné autobusy do okolí. Foto: Altchemnitz, 18. 11. 2016 © Dominik Havel

Následují úspěšné příklady zahraničí: Německý Regiobahn, Vinschger Bahn na pomezí Itálie, Rakouska a Švýcarska, švýcarská Zelená linka, další alpský region – Pinzgauer Lokalbahn a – divme se – i trať Bratislava – Komárno.

Třetí kapitola je vpravdě učebnicová: Co je to integrovaná mobilita, ilustrovaná názornými výtvarně vyvedenými grafy.

Že publikace opravdu není jen propagační pamětní knihou, nám dokáže kapitola Regionální železniční doprava v České republice, zabývající se současným stavem.

To nejdůležitější však přichází závěrem: Jak zlepšit regionální mobilitu. Týká se, jak jistě každý čeká, stránky technické, ekonomické i organizační, ale seznamuje nás i s pojmy, které jsou pro mnohého novinkou a o nichž se většinou mlčí: Víte co je energetická bezpečnost? Stručně: Současná doprava je postavena z 96,6% na ropných produktech. U nás však ropu nemáme, jsme plně závislí na dovozu. Zdroje pro elektrickou energii, obnovitelné i neobnovitelné, naopak leží plně na našem území. Každý jistě pochopí, že snáz lze využívat (a také se využívá) elektřinu k pohonu kolejových vozidel než silničních. Jen nesměle se prosazují malé osobní elektromobily, větší zájem je v posledních letech o elektrobusy v MHD. A tu kniha přináší překvapivé zjištění, o němž se nemluví: Nejen pro trolejovou trakci, ale i pro pohon akumulátory se kolejové vozidlo hodí mnohem lépe než silniční.

Tolik jen malé zastavení u jedné z problematik, jimž se kniha Role regionální železnice ve 21. století věnuje. Závěrem mi dovolte citát:

„Není bohatý region ten, kde si i chudí mohou dovolit jezdit autem, ale ten, kde bohatí jezdí veřejnou dopravou“.

Chtěl bych poděkovat Luďkovi (Maxipes) za pomoc s textem a s úpravou fotek.

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 20    

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: kniha Role regionální že ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: spoluautor knihy Mirosla ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: spoluautor knihy Mirosla ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: spoluautor knihy Mirosla ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: spoluautor knihy Mirosla ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: kolektiv autorů knihy © ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: raut po křtu © Pavel Šmí ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: raut po křtu a překvapen ...

Foto 23.03.2017 - Praha hl.n.: Fantova kavárna © Pavel ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 29     Stránky: / 2     Výpis:    
» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 3.4.2017 18:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

pavlos26: Máš pravdu, na toto jsme vedení města upozorňovali delší dobu. A snad se dočkáme konečně. Výstavba terminálu se plánuje v letošním roce s náklady necelých 70 mil. Kč Bude to ale komplexní řešení přednádražního prostoru. Mluvil jsem o tom jen v rychlosti se starostou Svitav, ale zatím nějak nezkoumal. Někde na síti se snad budout dát dohledat i vizualizace

Co se týče Borové, tam je to trochu složitější a na hlubší diskusi. Ale kdyby jsi měl zájem, napiš mi do zpráv

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 3.4.2017 13:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

GLEx: Zmíněné Svitavy jsou přesně ten příklad, jak nemá vypadat koexistence vlaku a autobusu: Vlakové nádraží na jednom konci města, autobusové na opačném, mezi nimi spojení žádné. Přitom u vlakového nádr. je spousta volného místa pro stavbu nového terminálu. Ale třeba už se to plánuje, soudě podle toho, že stávající autobusák je pouze udržován v chátrání. A nechápu nesmysl, že vlak ze Žďárce u Skutče končí v Borové u Poličky, kde si musíte přesednout do vlaku do Poličky a Svitav.


» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 2.4.2017 15:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

pro GLEx:

Vás príspevek mne opravdu rozesmál. Mel sem totiz zvlástní, pozitivní vztah k Opatovicum, tedy k EOP.

Ne omylem jsme ono dvojmestí nazývali "Hradubicko". A tomu nekoncícímu sporu jsme se vzdycky smáli, jako dodnes nechápeme ono problematické delení.

PS: Jsem pro HK, jsou tam hezcí devcata


» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 1.4.2017 22:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

Dominik.HK: V zavádění IREDA jsem byl osobně angažován, byl jsem přítomen na několika jednáních se samosprávami i setkáních setkáních občany. A ze strany OREDA a kraje to byla čistá arogance ... "Takhle jsme to vymysleli, je to dokonalé a vy jste všichni blbci". Ano, pro někoho se spojení zlepšilo, ale bylo mnoho destinací, kde zavedením systému IREDO přišli o perfektní spojení. Myslím například Políčko, Hlinecko nebo Orlickoústecko. Ale i další. Projíždějící vlak a k tomu nespolehlivý autobus. V mém okolí do autobusu z vlaků přešel málokdo, většinou začali jezdit auty nebo docházet do sousední vesnice, kde vlak zastavoval, protože to bylo spolehlivější. Zvláště pokud měli přestupovat. A ono se těmi autobusy taky jen namazal med kolem úst a už po půl roce došlo k prvnímu rušení. Dušomír udělal hodně kravin, jako obnova vzduchovozičů kolem Chornice nebo Borohrádky apod., ale narozdíl od předchozího vedení naslouchal lidem i samosprávám. Někde to bylo dobře, někde blbě. Například omezení spěšných vlaků Pardubice - HK. Všichni nadávali Duškovi, ale měl pravdu. Proč by měl Pardubický kraj tyto vlaky platit v úseku Pardubice - Opatovice a hradecký jen v tom zbývajícím kousíčku, když tyto vlaky jsou užitečné pro oba kraje stejně, ne-li víc pro ten hradecký? Nebo vlaky Svitavy - Polička. Samospráva se snažila prosadit zastavení alespoň v Květné a Pomezí zastávce. Ne, OREDO a kraj byl nekompromisní, že je to zbytečné, že mají dokonalé autobusové spojení (po půl roce o víkendu 3 spoje v každém směru, navíc nenavazující na vlaky ve Svitavách) a že jízdní doba to stejně neumožňuje (ač bylo spočítáno, že je to blbost). Prostě snaha dostat lidi do autobusu. Přitom zrovna Květná je frekvenčně nejsilnější a má tendenci dále růst. No a Dušek to zastavení zajistil A jízdní doba zůstala stejná! Problém IREDA byl ten, že jeho zavádění bylo chaotické, nepromyšlené, nedotažené a zpravidla nebralo v potaz názory lidí a obcí. Takže asi tak. Každá mince má dvě strany ;-)
"Značnou mírou jsem myslel, že vlak se ve špičce naplní aspoň na 80 - 90 %, tedy cca 100 lidí." ... a je ti jasné, že uplatněním tohoto, by si zrušil cca 75% vlaků v ČR? Protože na 100 lidí ve špičce nedosáhneš zpravidla např. ani mezi Pardubicemi a Chrudimí ap. A co vlaky mimo špičku?

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 969 1.4.2017 0:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

GLEX: Zavádění Ireda si pamatuji matně. Předtím to byla hrůza, o víkendu třeba nejezdilo vůbec nic, ale pak přišlo Iredo, nastolili takt a regionálka jezdila o víkendu ve 4h taktu (autobusy). Nevýhodné naopak bylo, že kvůli taktu si musely některé školy posunout výuku, aby se napasovaly do jízdních řádů. Protože lidé nebyli na VHD zvyklí, všechno to stálo peníze, přestože se lokálky nahrazovaly autobusy. Pak ale přišel Dušek, který chtěl jak ušetřit, tak zachránit lokálky a dnes je to tam, kde to bylo.

120 je kapacita dvoudílné motorové jednotky, tedy nejkratšího železničního vozidla, které se dnes vyrábí. Do kategorie 120 osob spadá Regioswinger, Desiro, Link II apod.

Značnou mírou jsem myslel, že vlak se ve špičce naplní aspoň na 80 - 90 %, tedy cca 100 lidí.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 31.3.2017 17:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

pro Pavlos26

Asi se velmi rychle shodneme, ze jde o anglický TV seriál. Pak ale zacne dlouhatánská diskuse o zpusobu prekladu, dear, Prime Minister, Sir...

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 31.3.2017 14:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

A ještě mě napadlo, nevím v jakém díle to bylo, Jistě pane ministře, nebo pane premiere, sir Humphrey, mluvil o integrované dopravě a tvrdě odmítal jí

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 31.3.2017 14:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

GLEx - jak kravina, na SVK je to dokonca 150 ľudí

» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 31.3.2017 14:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

Dominik.HK: Smím se zeptat, zda si živě pamatuješ zavádění systému IREDO v pardubickém kraji?
"provoz má smysl držet jen tam, kde se do značné míry naplní vlak pro 120 osob"
1) Co je ta značná míra?
2) Těch 120 osob máš podložených nebo jsi plácnul nějaké číslo, které je nejbližší vyšší obsaditelnosti 810+010?
3) C jsi napsal, je prostě kravina ;)

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 31.3.2017 13:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Křest publikace Role regionální železnice ve 21. století

Páni diskutéři, no ono je dobré si tu knihu, než začne kritika přečíst

Jeden výtisk knihy mám a můžu zapůjčit.nasledujúce príspevky »