''Kulhajících'' lokomotiv mají ČD více

» Návrat

Pridané: 6.2.2017 8:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

''Kulhajících'' lokomotiv mají ČD více Vadné motory u lokomotiv řady 380 byly asi jen špičkou ledovce. České dráhy mají problém i s dalšími lokomotivami, respektive jednotkami ze škodovky. Problémy mají i CityElefanty řady 471 a spolehlivostí neoplývají ani InterPantery 661. Mezi Brnem a Prahou je v míře zrovna nezanedbatelné nahrazují klasické soupravy. Zatímco u CityElefantů jsou příčinou vesměs rovněž motory, InterPantery mají potíží více.

 

 

 

 

Kauza 380:

Mé zdroje potvrzují pozvolné zlepšování situace s nefunkčními motory, byť problémy jsou. Jen na dokreslení – jeden z dvoumotorových kusů dokázal mezi Štúrovem a Břeclaví vygenerovat více než desetiminutové zpoždění

Kauza 471

Poté, co se v Právu a na portálu Novinky.cz objevil materiál o problému nejnovějších lokomotiv ČD, začaly prosakovat upozornění na stejný problém u jednotek 471. A dorazilo i jedno velmi konkrétní.

„Píšu Vám v reakci na níže uvedený odkaz ke článku, že problém, který redaktor popisuje, je daleko hlubší. U Českých drah, konkrétně v Praze se tento problém vyskytuje ve velké míře i u jednotek CityElefant. K dnešnímu dni takto s vadným motorem jezdí 7 jednotek. Vedení vlaku je s touto poruchou opravdu rizikové. Konkrétně se jedná kupříkladu o jednotku s označením 471.007, 017 nebo 023 - další si z hlavy nepamatuji. Jsem strojvedoucí a naše vedení s tímhle nic nedělá, proto jsem uvítal, když se to podařilo dát k Vám a třeba se začne něco dít. Takže tento problém se opravdu netýká jen lokomotiv řady 380, ale i jednotek řady 471.

Obecně jde o stejný problém jako u zmíněných 380. Předpis jasně mluví jasně pro všechna hnací vozidla stejně - jak je závada, nesmí vyjet z depa, ale protože pražské depo jede, jak se říká, na dřeň, tak musí proti předpisům vypravit i tyto závadné Elefanty, jinak by se odřekly vlaky, protože nemá náhradu. Takže stroj pod tlakem vyveze strojvedoucí a jiný strojvedoucí, který ho má vystřídat je pak nahraný, protože jízdní doby, jak my říkáme, s půlkou, nevyjezdí.

Zhoršená je tedy jízda a především brzda. V tomhle počasí, začne-li lehoulince, ale opravdu lehoulince sněžit, jeden podvozek na celý Elefant začne jít do skluzu a tudíž je neovladatelný. Komfort této jízdy je pak znát i mezi cestujícími.

Doklad toho, jak je depo zoufalé dokazuje fakt, že na Elefantu 471.023 došlo k závadě na ložisku. Depo udělalo to, že vyndalo podvozek s vadným ložiskem a dalo tam podvozek s vadným motorem, protože to může na rozdíl od zadřeného ložiska jezdit, i když s blbou brzdou a nulovým zrychlením, ať to jezdí alespoň na oko a lidi to odveze, ale jak a za jakou cenu?!“

Není divu, že tedy odešel mail na ČD se žádostí o vyjádření:

Dobrý den, musím se vrátit ke kauze vadných motorů na lokomotivách řady 380. Sám jsem netušil, jak se to rozroste. Dorazila mi upozornění, že podobné, ba horší problémy jsou s řadou 471 a s Interpantery.

V současnosti podle mých informací jezdí sedm jednotek City Elefant s vadnými motory, dochází dokonce ke kuriozitám, kdy na voze 471.023 byl podvozek se zadřeným ložiskem nahrazen podvozkem s vadným motorem, aby jednotka mohla vůbec být pojízdná.

Problémy jsou i s Interpantery, na rameni Brno – Praha jsou hojně nahrazovány klasickou soupravou (loko 362 + vozy), na rameni Brno – Břeclav – Olomouc pak není výjimkou jejich nasazování s omezením rychlosti na 100 km/h (důsledkem jsou zpoždění).

Jak chtějí ČD situaci řešit?

„Popsaný stav u jednotek 471 se podle hlášení z dep nezakládá na pravdě, z důvodu závady na motoru k pátku 27. ledna ke 12. hodině je u provozních vozidel snížen výkon pouze u jedné jednotky, u další jednotky je také snížen, ovšem důvodem není porucha motoru, ale závada na trakčním měniči,“ uvedl mluvčí.

Samozřejmě jsem se obrátil na svůj zdroj. „Věc se má tak, že od vydání článku s poruchou trakčních motorů řady 380, odešlo do dílen několik elefantů a teď mají závadu na trakčním obvodu tři kousky. V odpovědi od mého zaměstnavatele stojí, že je u několika strojů závada na měniči, nikoliv motoru. To je velmi úsměvná věta, protože měnič motor 'pohání', takže když je na něm závada, je z logiky věci mimo i motor. Je tedy ovlivněn výkon i brzda. Ke kuriozitě s 023 se nikdo nevyjádřil. Nicméně jste svým článkem spustil věci, díky kterým se polovina elefantů dala do opravy. Děkuju! Víc se z toho asi nedostane, ale i tak je díky Vám ve vlakovém parku lépe,“ četl jsem v reakci.

 

Kauza 660

InterPantery trápí hned několik problémů. Pro potíže ve vzduchovém okruhu nastávají situace, že stroje jezdí sníženou rychlostí 100 km/h. Generují tak zpoždění.

„Dojezd sníženou rychlostí 100 km/h je způsoben závadou na čidle vzduchového okruhu v současném mrazivém počasí (působení sněhu a mrazu), závada je obvykle snadno odstranitelná po dojezdu jednotky do depa,“ vysvětlil mluvčí.

Druhý problém je závažnější. Znají jej strojvedoucí, kteří po nočním odstavení ráno oživují InterPantery třeba v Letovicích či Hodoníně. „Věci se mají tak, že když po odstavení vychladne transformátor, hlásí po pokusu o oživení závadu v podobě nedostatku oleje. S touto závadou pak elektronika neumožní oživení soupravy,“ řekl mi zdroj, znalý problému. Stává se tak, že třeba z Letovic v lepším případě odjíždí ze dvou jednotek jen jedna oživená.

Podobná situace nastává i u InterPaterů pendlujících mezi Brnem a Prahou. Vlak, mířící z Prahy do Brna, jede do Svitav na stejnosměrný proud a transformátor tak není napájený. Při přejezdu na střídavý systém tak může čekat na strojvedoucího překvapení, že mu diagnostika ohlásí závadu na transformátoru a nemůže oživit střídavý napájecí systém.

„Přijali jsme dočasné opatření, aby se tyto závady nadále omezily. Místo automatického systému, který má zajistit přechod mezi trakcemi, zasáhne dočasně na přechodu napájecích systémů člověk,“ uvedl mluvčí

„To opatření vypadá tak, že strojvedoucí při cestě z Prahy musí v předstihu otestovat systém, jestli mu ukáže poruchu na transformátoru. V případě, že je indikován problém, musí zastavit ve stanici Svitavy. Ještě předtím informuje InterPanter rychlíku v opačném směru, z Brna do Prahy, aby ve Svitavách rovněž zastavil, a na nádraží je tam potom mimořádný přestup. Panter, který přijel z Brna a má transformátor funkční, se obratem vrací zpět do Brna s lidmi z druhé soupravy. Ta se zase vrací do Prahy,“ popsal princip strojvedoucí.

„Problematiku závad na trafech jednotek InterPanter, intenzivně řešíme přímo s výrobcem vlaků společností Škoda. Právě tato závada, jejíž odstranění je časově náročnější, je nejčastějším důvodem vystavení náhradní soupravy na trať Praha – Česká Třebová – Brno,“ sdělil Šťáhlavský. A protože při stavu čtrnácti InterPanterů a obvyklé provozní potřebě jedenácti jednotek mají za normálních okolností v záloze tři soupravy. Při souběhu plánovaných provozních odstavení a mimořádných vyřazení z provozu ať již kvůli čidlům či transformátorům tak nastává nemálo situací, kdy na rychlíkovou linku R19 Praha – Brno vyjíždí klasická souprava, často s „esem“ 362.001.  


Závěrem:

Podle mluvčího ČD lokomotivy s vypnutým motorem (a tedy sníženým výkonem EDB) nepředstavují problém. „Do provozu nasazujeme vozidla schopná bezpečného provozu, která jsou v souladu se závaznými předpisy upravujícími provoz na železniční síti. Vozidlo s poruchou např. jedné motorové skupiny má sice snížený trakční výkon, v provozu však musí být zcela bezpečné a neohrožovat bezpečnost cestujících ani drážní dopravy.  
Problematiku bezvadného stavu vozidel pak řešíme podle typu vozidla a charakteru závady v našich depech nebo s výrobcem vozidla, resp. společností zajišťující vyšší stupně oprav (např. tzv. vyvazovací opravy). V případě záručních závad tyto reklamujeme a jejich odstranění zajišťuje příslušný dodavatel. To se týká i případů, kdy dojde například k poruše některého z trakčních motorů, což by mohlo vést ke snížení výkonu vozidla, k jeho omezenému provozu a k následnému přistavení vozidla k reklamační opravě. Tento postup platí i pro případné další závady, např. transformátorů, trakčních měničů atp. V žádném případě se však nemůže stát, že bychom provozovali vozidlo, které by mělo poruchou sníženou bezpečnost pro provoz.  

A co na to předpis?

Příloha předpisu V 25 uvádí:

Závady, při jejichž zjištění je zakázáno přistavovat ŽKV do provozu:
b4) vadné brzdové zařízení kteréhokoliv druhu brzdy (včetně EDB)
b19) vadný kterýkoliv prvek trakčního obvodu
Motor je rozhodující částí trakčního obvodu, takže vadný motor odpovídá bodu b 19).
Pokud na lokomotivě nejede některý motor, EDB má jen poloviční výkon. Předpis ji ale hodnotí jako nefunkční a v tom případě zakazuje nasazení stroje do provozu ustanovení b4).

 

Milan Vojtek
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 65     Stránky: / 4     Výpis:    
» Busman Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 262 10.2.2017 7:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Omlouvám se autorovi, že si neodpustím vložit již druhý komentář k vagónům, ačkoli je jeho článek o mašinách. Ačkoli vagóny nejsou mašiny, společný jmenovatel je Škodovka.

http://www.vlaky.net/zeleznice/kratke-spravy/18285-Bdmpz-melo-v-rychlosti-200-kmh-pootevrene-dvere/

O měsíc dříve:

http://ekonomika.idnes.cz/vlak-jel-rychlosti-15km-h-s-otevrenymi-dvermi-fmx-/eko-doprava.aspx?c=A161229_163741_eko-doprava_rny

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 9.2.2017 21:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Přesně si nepamatuji, o které stanici to ten můj zdroj mluvil, Ale popisoval jízdu se Štúrova takto: Než jsem to rozjel na 120 km/h, už tam byla stanice s povolenou stovkou (její název řekl, ale pardon, skleróza je sviňa) a tak jsem se táhnul až do Bratislavy. Tam jsem se dotáhl s deseti minutami. Jméno zdroje s dovolením zveřejňovat nebudu.

» MIGI72 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 9.2.2017 21:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Ak to trošku porovnáme tak 362=3200kw plus mínus jeden podvozok 380=3200kw takže časy sa dajú pohodlne dodržať záleží len ne adhézii pri šmykľavej koľaji sa mi podarilo s 380-tkou urobiť zo Sládkovičova po Senec zo 100 max 127 a to som mal k dispozícii mašinku s plným výkonom jednoducho som ju nepresvedčil a aj tak si robila sama to čo uznala za vhodné. Nehovorím že jazdiť s polovičnou mašinkou je OK ale dá sa to a ešte k tomu brzdeniu pri plne funkčnej EDB je brzdiaca hmotnosť 166 ton a pri vypnutom jednom podvozku je to 149 ton-časť brzdnej sily je nahrádzaná vzduchom takže ten rozdiel nieje nijako dramatický.Nedá mi ešte odkázať jankovi že z BHpoNZ sa tri minúty skrátiť nedajú nech robíš čo robíš jedine že by si prekračoval rýchlosť ale myslím že každý rušňovodič
má pud sebazáchovy

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 9.2.2017 14:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''''''Kulhajících'''''''' lokomotiv mají ČD více

Ad Libor1, toto k tomu praví jeden z těch, kterých se to týká:
Ahoj, jak tam v diskuzi píše Libor1 tu 102/590 atd...tak jasné. To jsou vlaky co jezdí na Bohumín. Polonia má maximálně šest vozů, Slezan či co to je jezdí se třema vozama. (je to Moravia - pozn. Shalomek). Takže tam ty dva motory extra nevadí. A navíc jízdní doby na 330 jsou vcelku přátelské. Ale k tomu Metropolu. On do Břeclavi mohl přijet včas, třeba díky tomu že zpoždění smazal 15-min pobyt na hlavním v Bratislavě.» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 9.2.2017 14:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''''''Kulhajících'''''''' lokomotiv mají ČD více

libor1: Můžu doporučit ještě prověřit si čas příjezdu ze Štúrova do Bratislavy. A porovnat s jízdním řádem. Jaký že má 476 pobyt v Ba? Kolik z pobytu padlo na krácení zpoždění? A prosím, nezapomeňte, že desetiminutové zpoždění, bylo v jiný den. Nebo myslíte, že jsem minulý týden, když jsem toto chystal, už věděl, že 476 bude mít 6.2. deset minut zpoždění? Já nevím, ale budeme stále dokola řešit jednu větu příspěvku?

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 9.2.2017 13:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

ŠOT:

Tak odjezd vlaku EN 476 06/07.02 z Bratislavy jsem ověřil zase já, bylo to ve 23.01, čili včas. V Kútech +1, další osud tohoto vlaku jste už popsal. Tedy 380.002 jen se 2 TM a přitom se 12(!) vozy, tedy dopravní hmotnost vlaku přes 600t, přesto jízdní doby dodržela. Žádné, natož více jak desetiminutové zpoždění jak uvádí Shalomek, nevygenerovala. Sepsání hlášení o prodloužení jízdní doby o 1 min. nechápu.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 9.2.2017 10:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Co si neověříte vy, ověřil jsem si já.

» ŠOT Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 55 9.2.2017 8:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Tak jsem se podíval i na 6.2. a 380.009 v čele EC 173. Na našem území jela u Prahy buď s náskokem, nebo maximálně +2 minutami. Do Břeclavi včas. Co prováděla na síti ŽSR, už bohužel neověřím. Ve kterém úseku měla jet jen na dva motory? Už z Prahy, nebo se vyskytly problémy až na Slovensku?
Obdobně noc 6./7.2. a 380.002 s EN 476 - ta překročila slovensko-českou čáru s +1 minutou. V Břeclavi přepřah na 380.004 a v Brně na 380.010, která EN do hlavního města dovezla se 4minutovým náskokem. Alespoň dle ISOŘe. Co předtím 380.002 prováděla na Slovensku nezjistím - třeba někdo doplní - ale zpoždění asi nebylo nijak zásadní, když k nám vlak dojel jen s minutou zpoždění.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 8.2.2017 19:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''Kulhajících'' lokomotiv mají ČD více

libor1:
No, tak jo: EC 173 - 380.009, z Blavy s přípřeží 362.015, odjezd z Ba 18.39. Nové Zámky přepřah na 380.018, v chodu dva motory.
EN 476 v čele 380.002 na dva motory. K jízdě existuje hlášení o prodlužování jízdní doby.
Znovu si přečtěte moji první odpověď, že si nic nevymýšlím. P.S. Motory 1216 už řeším.

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 8.2.2017 18:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ''''Kulhajících'''' lokomotiv mají ČD více

Shalomek:

Protože původní příspěvek vyšel už 06.02 v 08:00, tak jsem raději prověřil EN 476 ve dvou dnech, abych předešel výmluvám na omyl nebo nejednoznačnost dne, kdy je vlak v Břeclavi.

Takže 05/06.02 380.014 z Bratislavy do Břeclavi včas
06.07.02 380.002 z Bratislavy do Břeclavi včas
tolerance +2 min.

Údaje odjezdu z Bratislavy ověřeny u známého, který má přístup do interních systémů ŽSR.

Znovu si přečtěte moji první reakci a v ní poskytnutou dobrou radu, co zveřejňovat. Jinak LEO občas také jezdí na méně TM, problémy s Taurusy na railjetech jsou také (přepřahy na 362 ČD). Jenom se ale nic konkrétního nedovíte, zaměstnanci těchto firem jsou loajální.

nasledujúce príspevky »