Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

» Návrat

Pridané: 5.2.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově V dnešní reportáži nabídnu pohled do Království železnic, které se nachází v Praze 5, kousek od metra Anděl v ulici Stroupežnického 23. Jedná se o jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby a o největší modelové kolejiště v České republice, tak pojďme na prohlídku.


Prodejna vstupenek a suvenýrů © Pavel Šmídek

Hned vedle vchodu se nachází prodejna vstupenek a suvenýrů a malé modelové kolejiště. Prohlídku jsem měl domluvenou na den 17. 1. 2017 s panem Rudolfem Pospíšilem, který mě provedl celou expozicí.


Pan Rudolf Pospíšil u vstupních turniketů © Pavel Šmídek

Vedle vstupních turniketů se nalézá unikátní ručně malovaný model Prahy, který vyráběl pan Rudolf Šíp podle Langweilova modelu 12 let od roku 1965 a práce na něm ukončil jen několik měsíců před svou smrtí. Skoro 30 let byl tento unikát ukryt před zraky veřejnosti a nyní je díky laskavosti dědiců autora součástí samostatné expozice modelu Prahy a jeho návštěva je rovněž v ceně vstupenky.


Ručně malovaný model od Rudolfa Šípa © Pavel Šmídek

Ve stejné místnosti se nachází jedinečný urbanistický model Prahy v měřítku 1:1000, který od roku 2011 prezentují v Království železnic ve spolupráci s Útvarem rozvoje hlavního města Prahy (dnes IPR). Podle tohoto modelu se až do roku 2000 posuzoval rozvoj města a umístění nových staveb v Praze. Model vznikal téměř 20 let a byl dokončen v roce 2000, objekty, které vznikly po této době, model nezahrnuje. Součástí jsou 4 dotykové obrazovky, které jsou napojeny na kamery a prezentují detailní pohled na objekty zájmu s popisem ve 4 jazycích. Současně mohou návštěvníci řídit projekci na model. Uvidíte například, kudy vede metro, všechny přírodní parky, hlavní cyklostezky nebo přívozy, významné stavby, muzea a i třeba kam dosáhla povodeň a mnoho dalšího.

 


Model Prahy © Pavel Šmídek

Pak následovala prohlídka technologického centra. Dozvěděl jsem se, že ke každý počítač řídí provoz na konkrétní části kolejiště, řízení je digitální, provoz automatický a vlaky jezdí podle jízdních řádů. Čas v expozici i na počítačích je několikrát zrychlený. Pravidelně se střídá den (15 minut) a noc (5 minut). Každá lokomotiva má v sobě digitální dekodér, který jí umožňuje přijímat a interpretovat příkazy, které dostává z počítače (snižovat, zvyšovat rychlost apod.)


Technologické centrum © Pavel Šmídek

Součástí velína je i dobíjecí soustava pro auta i autobusy.


Dobíjecí stanice © Pavel Šmídek

Poté jsme se dostali k jednotlivým modelovým kolejištím, která nesou označení K1, K2, K3. Zabírají 115 m2 a jsou umístěna na galerii v 1. podzemním podlaží. Tato kolejiště byla uvedena do provozu při otevření expozice 1. července 2009. Na těchto kolejištích byla ověřena technologie stavby (náklady, sklon silnic apod.) a digitálního řízení. Celý projekt vznikl v hlavě pana Matěje Horna, který je statutárním ředitelem Království, postavit obří kolejiště byl jeho dětský sen.

My jsme začali prohlídkou kolejiště K3, které bylo dokončeno v červnu roku 2009. Toto kolejiště nepředstavuje konkrétní krajinu a upraveno je tak, aby volně představovalo pohled na fiktivní malé české město a jeho okolí v 80. letech dvacátého století, tedy dobu, kdy u nás byla stále u moci KSČ, dobu totality. Jedná se o pokus tuto dobu a její nešvary shrnout s humornou nadsázkou do stálé výstavy „Naše malá minulost", která se zabývá otázkou, zda je naše minulost méně hloupá, když ji zmenšíme v poměru 1:87. Uvidíte zimní cvičení vojsk Varšavské smlouvy, veksláka za rohem u Tuzexu, tradiční čtvrteční frontu u prodejny Knihkupectví, zeď statku "poničenou" nápisem "Nechte zpívat Mišíka" a mnoho dalších překvapení.


Modelové kolejiště K3 © Pavel Šmídek

Následuje kolejiště K2, které zabírá plochu 61 čtverečních metrů a bylo uvedeno do provozu při otevření expozice 1. 7. 2009. Autorem a hlavním modelářem byl Martin Kitzberger. Některé scény vytvořili pánové Martin Malý a Ivan Benetka, který je nám dobře znám z reportáže z Domu vláčků na Petřinách. Digitalizaci zde a na dalších kolejištích expozice realizoval Ing. J. Štefan, Car System navrhl a realizoval Petr Skoumal.


Modelové kolejiště K2 © Pavel Šmídek

No a poslední a první kolejiště je K1, které zabírá plochu 30 čtverečních metrů a bylo uvedeno rovněž do provozu při otevření expozice 1. 7. 2009. Také nepředstavuje konkrétní krajinu, jde o fantazii modelářů.


Modelové kolejiště K1 © Pavel Šmídek

Dále se ve stejném patře nachází model zkušebního okruhu Velim v měřítku N, malý kinosál, funkční kokpit tramvaje T3 s projekcí průjezdu tratě, funkční kokpit lokomotivy E141 a funkční kokpit autobusu MHD s projekcí a je zde i možnost se vyfotit na zeleném pozadí s některými exponáty a fotku si nechat zaslat na e-mail nebo i vytisknout.


Model zkušebního okruhu Velim © Pavel Šmídek

Poté jsme sestoupili do nejnižšího patra, kde je vymodelováno celkem 6 krajů a další se připravují. A spousta doprovodných expozic modelů a dalších zajímavostí.

Mě ještě před prohlídkou jednotlivých krajů zaujal archiv starých jízdních řádů, předpisů a jízdenek (škoda, že jsem si je nemohl přečíst, hlavně mezinárodní jízdní řád z let (1937 a 1938).


Archiv starých jízdních řádů © Pavel Šmídek

A jdeme na jednotlivé kraje. Architektem jednotlivých krajů je pan Ivan Benetka. Po předání plánů se převedou do Autocadu, pak se nechají vytisknout na tiskárně v podobě 1:1, plány se položí na podklad – vrstvu 0 (extrudovaný polystyrén), podle toho se začíná tvořit krajina a pak nastupují modeláři.

Začínáme Libereckým krajem, je jedním z nejmenších, zabírá totiž „pouhých“ 24 m2, což je v měřítku expozice relativně málo. Je proveden se stejnou pečlivostí jako předešlých 5 krajů, které jsou již v provozu. Liberecký kraj má však oproti ostatním jedno prvenství, kterým je funkční model lanovky na Ještěd, přirozeně v barvách provozovatele a partnera expozice, tedy Českých drah. Dalším významným prvkem kraje je tramvajová trať Liberec – Jablonec nad Nisou a pivovar Svijany.


Nádraží Liberec © Pavel Šmídek

Pokračujeme v návštěvě Ústeckého kraje. Má 195 metrů kolejí, 8 vlakových souprav, 7 jezdících aut, stovky postaviček, nespočet stromů, ale také návěstidla, lampy a nejrůznější stavby. Najdete tu nádraží mimo jiné v Ústí, Mostě a v Děčíně, povrchový lom u Bíliny, horu Říp v měřítku 1:220, hrad Střekov, autodrom v Mostě nebo třeba velkobřezenský pivovar a další významné výrobní areály.


Nádraží Most © Pavel Šmídek

V Plzeňském kraji je možnost vidět železniční stanice Plzeň hlavní nádraží a Sušice. Model kraje znázorňuje krajinu s městy Plzeň, Domažlice, Klatovy a Sušice. Celé prostředí je navíc doplněno o nové dějové scénky, které mohou návštěvníci zcela samostatně ovládat. Roztočit můžete rotor vrtulníku, pokácet strom, ovládat zobající slepice nebo tanečníky na parketu. Dále je k vidění Rotunda sv. Petra a Pavla, zřícenina hradu Radyně, vodní hrad Švihov, zřícenina hradu Rabí nebo vyhlídková věž s restaurací Svatobor.


Plzeň hlavní nádraží © Pavel Šmídek

Ve Středočeském kraji uvidíte automobilku Škoda a TPCA, hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín, Vranskou a Štěchovickou přehradu, brdské lesy, ale třeba i horu Blaník s koncertem nebo muzeum vojenské techniky v Lešanech.


Nádraží Kolín © Pavel Šmídek

Nad Prahou se vypíná Žižkovská televizní věž a o pár metrů dál Pražský hrad. Centrem je přirozeně hlavní nádraží, kde právě probíhá oprava zastřešení, proto v modelu dočasně chybí. Jistě zaujme také vozovna Střešovice a funkční tramvajový provoz v oblasti Smíchova. Centrem provozu pohyblivých automobilů jsou přirozeně dálnice D1 a D5, ze kterých sjíždí autobusy na ÚAN Florenc.


Praha hlavní nádraží (nezastřešená nástupiště) © Pavel Šmídek

A na závěr Karlovarský kraj, ve kterém můžete například vidět Ervěnický viadukt do stanic Karlovy Vary horní nádraží, Mariánské Lázně, hotel Thermal, hrad Loket, vyhlídku Tři kříže nebo skalní útvar Kamzík a mnoho dalších zajímavostí Karlovarského kraje.


Karlovarský kraj © Pavel Šmídek

Na závěr bych chtěl poděkovat panu Rudolfu Pospíšilovi za prohlídku expozice a výklad. Návštěvu Království železnic vřele doporučuji a návštěvníkům doporučuji si vyhradit na prohlídku minimálně 3 hodiny.

 

Odkazy:

Úvodní foto: Vstup do Království železnic © Pavel Šmídek

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 124     Stránky: / 5        

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - prodejn ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ceník v ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - modelov ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...

Foto 17.1.2017 - Praha 5: Království železnic - ručně m ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 20         Výpis:    
» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 14.2.2017 20:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Traťovák, až tam pojedu dobrý nápad na výlet a je to kousek od Prahy. dík za info.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 14.2.2017 10:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Našiel som pre porovnanie pár fotiek z koľajiska v Roztokách u Prahy (potom my došli baterie vofoťáku, takže to zďaleka nie je všetko čo tam majú). Mne sa to tam páčilo
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

» Kajman77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 104 7.2.2017 8:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Já tedy nevím, možná jsem divnej, nejsem modelář a upřímně nějaká věrnost souprav nebo staveb je mi dost volná. Mým synkům se v Království železnic vždycky líbilo a já jsem taky nikdy žádné znechucení necítil. Zvedat děti je občas nutno, to je fakt, ale většinou jsou kolem lavičky. A co se týče vstupného, tak s ČD bodama je to za půl darma.

» MiroD Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 153 7.2.2017 7:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

A to ten vysílač nesmí být ani na pohlednicích Ještědu?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 315 6.2.2017 21:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

pro pavlos26:

ad absence moderního vysílace Jested - smybol mesta. Je az s podivem, kolik penez jsou dedicové ochotni vynalozit na ochranu autorských práv. Takhle si to snad ani zesnulý architekt nepredstavoval.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 661 6.2.2017 21:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Kolejiště jsem navštívil dvakrát, poprvé krátce potom co začali, to tam ještě skoro nic nebylo, tak jsem to nechtěl moc hodnotit. Ale před necelým rokem jsem tam byl znovu s malým dítětem a to už jsem byl také zklamaný. Děti do 1 metru výšky neplatí vstupné, což má logiku, protože vlastně vůbec nic nevidí... Člověk je musí neustále zvedat, "naštěstí" je provoz na tom hlavním kolejišti tak řídký, že to není moc často... Nápad napodobit reálné stanice v jednotlivých krajích je zajímavý, ale bohužel to není lehké realizovat tak, aby to nějak vypadalo, a navíc zrovna dětem to moc neřekne. A kdybych si chtěl po kochání se kolejištěm s dítětem odpočinout, je tam v rohu oficiální hernička, ale bohužel se jedná o nijak neuzavřený prostor, kde ke hraní skoro nic není kromě lega s drobnými kostičkami, které děti mohou s radostí polykat, pokud si je dospělý už předtím nezabodne do paty. Mně kdysi učarovalo kolejiště v Přerově, ale už je to přes 10 let co jsem tam byl naposledy...

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 6.2.2017 20:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

oprava: ten televizní vysílač není

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 6.2.2017 20:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Dík za další tip ten Žďár mě láká i koukal jsem se na jejich stránky.
Ale ke Království železnic. Myslím se model Plzeň hlavního nádraží se docela povedl, a i ta lanovka na Ještěd, jen škoda, že tam není z důvodu autorských práv ten televizní vysílač, dřív tam byl.

» hoch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 96 6.2.2017 19:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

Jako nemodelář a poučený divák říkám Království železnic rozhodně NE! Rozhodně ANO pak Žďár nad Sázavou, to kolejiště nemá chybu...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 315 5.2.2017 21:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nevšední zážitek z návštěvy Království železnic v Praze na Smíchově

pro dominik HK

Ano, vybral jsi snad nehorsí moznou fotografii modelové nekutecnosti. O to vetsí dík Pavlosovi26, ze orinesl reportáz o neumení postavit kolejiste, dokument o tom, jak nemá kolejiste vypadat.

nasledujúce príspevky »