Chlouba českých drah trochu ''kulhá''

» Návrat

Pridané: 24.1.2017 8:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

Chlouba českých drah trochu ''kulhá'' Dodržovat pravidlo, že z depa vyjede na vlak plně funkční lokomotiva, je u Českých drah problém. Bez ohledu na předpisy, dlouhé měsíce vyjíždějí z depa na trať lokomotivy řady 380, které už v okamžiku vystavení z depa jsou zralé na odstavení. Domovské depo vystavuje na vlaky stroje, na nichž jsou v chodu jen tři, v některých případech dokonce jen dva motory ze čtyř. To znamená výrazné zhoršení adheze, stejně jako možností efektivního využití Elektrodynamické brzdy. Případu jsem se věnoval na stránkách deníku Právo i na portálu Novinky.cz.

 

 

Příloha předpisu V 25 uvádí:

Závady, při jejichž zjištění je zakázáno přistavovat ŽKV do provozu:

b4) vadné brzdové zařízení kteréhokoliv druhu brzdy (včetně EDB)

b19) vadný kterýkoliv prvek trakčního obvodu

Motor je rozhodující částí trakčního obvodu, takže vadný motor odpovídá bodu b 19).
Pokud na lokomotivě nejede některý motor, Elektrodynamická brzda (EDB) má jen poloviční výkon. Předpis ji ale hodnotí jako nefunkční a v tom případě zakazuje nasazení stroje do provozu b4).

Jezdíme s lokomotivami, kde nefunguje jeden, u některých dokonce dva motory,“ řekl jeden ze zaměstnanců Českých drah. Jeho jméno redakce zná. Nejedná se přitom o krátkodobou situaci, kdy lokomotiva míří zpět k domovskému depu (a tedy situaci, kterou předpis toleruje), u některých strojů je to spíše setrvalý stav.

Strojvedoucí s lokomotivou, na které musí vyřadit motor, může dokončit výkon, ta ale pak musí na opravu a na trať se může vrátit, až je zcela v pořádku. „To je předpis, realita je ale jiná. U některých lokomotiv tento stav trvá měsíce,“ řekl jeden ze strojvedoucích. „Jel jsem s lokomotivou, kde fungovaly jen dva motory. Na podzim, za mokra se s tím nedalo pořádně rozjet a vlak nabíral zpoždění,“ dodal další z mužů, jezdících se stroji, která měly být chloubou Českých drah, namísto toho – i s ohledem na prohraný soudní spor s výrobcem, se staly draze zaplacenými vozidly. 

Podařilo se mi získat fotografie, dokumentující, že na lokomotivě číslo 015, byl jeden z motorů odpojen již v únoru minulého roku. Opravu absolvovala na podzim, vzápětí se ale zapletla na Slovensku do nehody na přejezdu a musela do nové opravy. Jiná, číslo 005, byla ve službě například 12. prosince jen se dvěma motory. Zdroj potvrdil, že některé z lokomotiv opravdu nejsou v plné kondici, pro nedostatek vícesystémových lokomotiv ale nezbývá, než je pouštět do provozu.

Do provozu nasazujeme výhradně vozidla schopná bezpečného provozu, která jsou zcela v souladu se závaznými předpisy upravujícími provoz na železniční síti. Všech 20 lokomotiv řady 380, které mají ve stavu ČD, nedávno prošlo vyvazovací opravou u opravce, který byl řádně vysoutěžen. Pokud se u některého stroje následně objeví porucha, v záruční lhůtě ji reklamujeme a následuje odstranění v nejbližším možném termínu dle kapacitních možností firmy,“ uvedla mluvčí ČD Monika Bezuchová.  Zdůraznila, že se to týká i případů poruchy trakčních motorů, která by měla za následek snížení výkonu vozidla. „V žádném případě se však nemůže stát, že bychom provozovali vozidlo, které by mělo poruchou sníženou bezpečnost pro provoz,“ zdůraznila mluvčí.

 
Vzhledem k tomu, že jsem měl informace o problému řady 380, bylo pro mě trochu překvapující zjištění, že jsem naťuknul jen vrcholek ledovce. Záhy totiž dorazil následující mail, v němž jeden strojvedoucí upozornil, že se nejedná pouze o problém řady 380, ale s vadným motorem jezdí i sedm jednotek CityElefant.
 

Milan Vojtek
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 48     Stránky: / 3     Výpis:    
» david.prvy Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 77 23.2.2017 15:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Gorilky už majú svoje dávno odjazdené to by som s novými mašinami neporovnával.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 617 26.1.2017 1:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Laci: Gorilky měly tu nepěknou vlastnost, že klekaly kudy jezdily, takže z použitelného hodinového taktu vlakůEC na trati Praha - Brno se stal dvouhodinový, protože se s vlaky z BP a Bratislavy nedalo počítat. To zas mělo tu nepříjemnou vlastnost, že se tato linka nejevila jako konkurenceschopná v porovnání s dopravou autobusovou. Vlakům z Budapešti jsem se vždy vyhýbal obloukem právě kvůli oněm Gorilkám a jejich neschopnosti.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 25.1.2017 21:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

pro hoch:

Chápu, ale nemám pochopení. Oni se totiz nasi "experti" tu 380 nikdy rádne udrzovat nenaucili. Já je to ucit nehodlám a ani si nepockám na sporný výsledek.

» hoch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 96 25.1.2017 21:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Vážený Stoupo. Stejně tak je dobře udržovaná 380 lepší než kulhající Taurus. Kapišto?

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 011 25.1.2017 20:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

SZKV: Jsem rád, že jste to uznal. P.S. Tento příspěvek není o Interpanterech. Až budu mít dostatek podkladů k jejich problémům, budu se jim věnovat. Tak, jako momentálně sbírám informace o problémech s motory řady 471.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 011 25.1.2017 20:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Stoupa: Víte leda houby. Taurusy jsou OeBB, jezdí sem na přesně stanovených vlacích a ČD nemůže říct, tak, dnes pošleme Taurus na já nevím EC 277 do Budapešti.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 25.1.2017 19:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

pro SZKV:

Jene, dosud zádná pokuta lokomotivou nepohla, zádný dum nepostavila. Dohoda stran a smluvní závazek - snad tudy vede cesta... Bohuzel, tzv. administrativní prekázky mnohdy predurcují i nase chování.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 25.1.2017 18:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Stoupa: Zase tak jedno to není. ČD totiž nemají k těm taurusům plné dispoziční právo, takže s nimi nemůžou bez administrativní zátěže jezdit na ničem jiném, než na vlacích Railjet. A fakt je, že náhrady za taurus existují taky- sám jsem jel jednou z Brna do Prahy Railjetem, který měl v čele nějaké hranaté eso (zřejmě 362). Zpoždění na příjezdu do Brna necelých 10 minut, v Praze jsme byli přesně.
Ono je to celé o dvou věcech: umět neschopnosti nových vozidel smluvně řešit s dodavatelem a o zalohování vozidel. Aneb koupím-li si nějaké nové vozidlo, musím myslet na vhodný počet vozidel záložních a taky jak řešit nouzové situace. Je přitom pravdou, že "dětské nemoci" pronásledovaly řadu hnacích vozidel v celé Evropě, ale tam mají podobné události zpravidla obdobný průběh: nejdřív napaří objednatel dopravci mastnou smluvní pokutu, kterou pak zaplatí s příslušným penále dopravci výrobce. Tím pádem jsou dopravce i výrobce vysoce motivovaní ten nedobrý vztah rychle změnit. Ne tak u nás... Vysoké smluvní pokuty za neschopnosti Interpanterů sice ve smlouvě na R13 máme (protože dotace EU), což ale ČD vede jen k tomu, co jsem zažil a popsal dnes: nevadí, že Panter jede 100, hlavně, že jede. Protože smluvní pokuta za zpoždění je menší, než pokuta za nevystavení Interpantera... V případě řady 380 lze mluvit o štěstí, že díky konfiguraci sítě SŽDC a grafikonům, konstruovaným pro tradiční vozbu, je z hlediska objednatele dost jedno, jaká mašinka co veze. Čímž je celá věc pouze mezi dopravcem a výrobcem a do toho nevidím (a ti, co vidí, o tom nemluví, protože jsou vázaní mlčenlivostí).
Suma sumárum: na dnešní železnici jsou nejdůležitější právníci. Když blbě napíšou příslušné smlouvy, vznikají v článku uvedené situace.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 25.1.2017 18:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

pokud vím, tak CD i stroji Taurus disponuje. Je nepodstatné, zda je vlastní, má v nájmu, nebo jinak smluvne zajistené. Kazdopádne je správne udrzovaný Taurus lepsí, nez "kulhající" lok 380.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 25.1.2017 18:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chlouba českých drah trochu ''''kulhá''''

Shalomek: Klidně přiznám, že co se týče trakčních charakteristik jednotlivých lokomotiv ČD a jejich Vmax. mám celkem hokej- ono v té hromadě starého plechu, který po našich kolejích táhnou to stejně není poznat. A z výkazů o přesnosti jízdy lokomotivně vedených vlaků v objednávce státu to nejde poznat taky. Jak víme, zpoždění do 5 minut se bere jako včasná jízda a nevykazuje se, v případě větších zpoždění jako důvod dominují závady vozů, čekání na zpožděné přípoje, výluková činnost SŽDC a podobně. Problémy s hnacími vozidly vznikají jedině s jednotkami Interpanter a to buď proto, že jede jen na jeden motor, takže konstantně 100 km/h (čímž mezi Olomoucí a Hodonínem vytvoří zpoždění 15 minut a cestující návaznými spoji IDS-JMK se mohou jít klouzat, neboť jim autobusy ujedou), nebo proto, že kvůli staženým klasickým soupravám na linku R19 pak chybí elektrické lokomotivy jinde.

nasledujúce príspevky »