S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

» Návrat

Pridané: 28.1.2017 8:00
Autor: Stanislav Plachý, nick: » Staňa

S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu Turistika spojená s jízdou motorového vlaku, to byla poslední akce uplynulého roku pod hlavičkou Kroměřížské dráhy. Na Silvestra loňského roku vyrazil po trati z Kroměříže do Zdounek a Zborovic motorový vlak s historickým Hurvínkem za turistikou a historií.

 

 

 

 

 

V prosinci tomu bylo přesně 100 let, kdy se roztočila kola parní lokomotivy na šestikilometrové cukrovarnické dráze vedoucí ze zborovického cukrovaru přes Troubky na nákladiště v Honěticích. Historie cukrovarnické dráhy a prohlídka Gruntu Galatík byly letošním lákadlem.

V sobotu 31. prosince 2016 vyjel motorový "hurvínek" s více jak osmi desítkami pasažérů do Zdounek. Do soupravy vlaku byl zařazen také přípojný vůz Blm, kde se podával teplý silvestrovský punč. Ten přišel vhod v ranním chladném počasí, které doprovázely mlhy.

Přesně v 9 hodin se starý motoráček z roku 1955 vydal na svoji 13kilometrovou jízdu do Zdounek, odkud se cestující vydali k rozhledně Zdenička a Gruntu Galatík. Zvláštního motorového vlaku využili také turisté při výšlapu na rozhlednu Brdo.

Po příjezdu do Zdounek se cestující seznámili s historií výroby mražených krémů, které jsou dodnes populární zejména u mladší generace. Mezi nejznámější patří tvarohový Míša, Eskymo, Ledňáček či nanukový dort. Nanuky a mražené krémy se ve Zdounkách vyráběly od 60. let 20. století až do konce roku 2003 v bývalém mlékárenském závodě, sousedícím s vlakovým nádražím.

Krátce po půl desáté se turisté vydali po silnici ze Zdounek k troubeckému přejezdu a dále pak po polní cestě až k samotné rozhledně Zdenička. Tu po celý den halila hustá mlha, takže výhled z rozhledny byl značně omezený.

Po přesunu na Grunt proběhlo rychlé občerstvení v hospůdce u Kenta, která sídlí v areálu. Hospůdka také nabízí pro sběratele turistickou vizitku či otisk pamětního razítka s motivem rozhledny.

Před polednem majitel Gruntu Petr Galatík všechny provedl po svém panství a seznámil přítomné s historií chovu Moravského teplokrevníka. Ve výběhu představil svého největšího šampiona, hřebce jménem Przedswit Svatopluk G, který je jeden z 60 koní ustájených v Těšánkách.

Po zhruba hodinové exkurzi se všichni vydali zpět do Zdounek k motorovému vlaku. Ten se ve 13.20 h vydal do Zborovic, kde byla připravena hodinová pochůzka po bývalé cukrovarnické dráze, která si v prosinci připomněla 100 let od svého zprovoznění.

Cukrová řepa, cukrovar a Jonáš Friess. To jsou tři pojmy, které ve Zborovicích zná každý malý kluk. Jonáš Friess jakož to nejvýznamnější osobnost Zborovic přivedl v roce 1881 z Kroměříže do Zborovic železnou dráhu. Spolu Abrahamem Popperem a Moritzem Redlichem byl u založení akciové společnosti Kojetínsko-zborovické cukrovary. Společnost vystavěla v letech 1850 - 1851 místní cukrovar. Ten v roce 1916 dává do provozu úzkorozchodnou dráhu pro svoz cukrovarnické řepy z nedalekých velkostatků. Dráha o rozchodu 760 mm byla mezi Zborovicemi, Troubkami a nákladištěm v Honěticích vystavěna o celkové délce 5,89 km. Technicko-bezpečnostní zkoušku provedla parní lokomotiva Arnold Jung s 6 vozy dne 14. prosince 1916. Do roku 1930 byla cukrová řepa zpracovávána v cukrovaru ve Zborovicích, po cukrovarnické krizi byl cukrovar zrušen a náklad byl ve Zborovicích překládán na státní dráhu a odvážen ke zpracování do nedaleké Kroměříže či partnerského cukrovaru v Kojetíně. Řepařská dráha sloužila ke svozu řízků do přelomu 50. - 60. let 20. století. Následně provoz ustál, dráha byla zrušena a poslední ze dvou parních lokomotiv byla odvezena podle pamětníků na vojenském podvalníku na Slovensko.

Naučná pochůzka po Zborovicích končila u rybníků "Na Podlavčí", kde je stále vidět pozůstatek cukrovarnické dráhy v podobě traverz, po kterých dráha překonávala vodní spojku mezi rybníky, které byly zbudovány jako zásobárna vody pro provoz cukrovaru.

Před tři čtvrtě na tři se motorový vůz M131.1454 vydal na zpáteční cestu do Kroměříže, kde byla akce ukončena pamětní fotografií na nástupišti č. 1.

Z povedené silvestrovské akce bylo sestříháno video, které si můžete prohlédnout

31.12.2016 Video z akce: S "hurvínkem" na Zdeničku - II. ročník výšlapu © Stanislav Plachý

Stanislav Plachý


Galéria k článku

Počet: 33     Stránky: / 2        

Foto 31.12.2016 Kroměříž, ranní příprava silvestrovskéh ...

Foto 31.12.2016 Kroměříž, ruční vytlačení přípojného vo ...

Foto 31.12.2016 Kroměříž, Zvláštní vlak 81919 bude přis ...

Foto 31.12.2016 Kroměříž, cestující netrpělivě vyhlížej ...

Foto 31.12.2016 Kroměříž, M131.1454 + Blm - nástup cest ...

Foto 31.12.2016 Kroměříž, přívěsný vůz Blm - rozlévání ...

Foto 31.12.2016 Kotojedy - Jarohněvice, odbavování cest ...

Foto 31.12.2016 Kotojedy - Jarohněvice, odbavování cest ...

Foto 31.12.2016 Jarohněvice, M131.1454 + Blm © Stanisla ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 8         Výpis:    
» Staňa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 832 29.1.2017 21:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

RE: pavlos26
1, ano jak píšeš .... opraveno. Chybička se vloudila.
Řízky jsou odpadový produkt vzniklý vyvařením cukrové šťávy z nařezané řepy a používají se do dnešních dnů jako krmivo pro dobytek. Řepné řízky se míchaly spolu s řepným chrástem a celou zimu pak šly jako krmivo pro dobytek. Úzkorozchodná dráha je vozila zpět nikoliv do cukrovaru, jak jsi správně podotknul. Zemědělci měli na řízky nárok zakotvený ve smlouvách o dodávkách pro cukrovar.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 29.1.2017 3:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

pro "pavlos26" (jeden extra speciál o tocne):

Tuhle rucne pohánenou tocnu jsem sehnal dokonce i v modelu - byla celkem obvyklá. Dokonce jsem doslova vymodlil fotodokumentaci. Orískem bylo sehnat orginál kolejivo Fleischmann "Modellgleis"(jiz se nevyrábí).
Potrvzuji, ze na model se v porádku vejde nejen "bardotka" (je tam odstavená na parapetu), ale i 4kolák. Obdobne jako prívesný vuz v Kromerizi, lze na tocne otocit s malým dieselem i snehový pluh "Klima" .
Takze vlastne vsechny soucásky i barvy mám, jenom se nenemohu vyhecovat zbastlit to správné zábradlí.... .


» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 28.1.2017 22:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Nám je dobre. My máme v Košiciach točňu takú akurát.
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 28.1.2017 20:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Dík za odpověď.

» JirkaS Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 28.1.2017 20:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Na tu točnu klidně může i berta, s tím problém není, ale nevleze se na točnu hurvínek i s vozem dohromady. A protože točna je přímo průjezdná na druhé stání, ale hurvínek parkuje na prvním a přívěšák na třetím, tak jiná možnost než jak ho dostat na točnu a ven z depa není. Až se dostane na točnu a otočí, tak pak si ho už hurvínek vytáhne.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 28.1.2017 20:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Už som sa zľakol, že nikto tu už nič nenapíše. Naozaj je to pekná reportáž. A tak ako píše pavlos26, aj keď počasie nebolo ukážkové, fotky sú pekné, lebo sú reálne, ukazujú tú pravú atmosféru.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 28.1.2017 20:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Moc pěkná reportáž. Byla to jistě krásná a pohodová akce, včetně toho výšlapu na rozhlednu a návštěvy hřebčína. Určitě na Silvestra lepší než poslouchat rok od roku ubožejší kydy v televizi.

Akorát mám dva dotazy:

1) Píšeš, že se řízky svážely z velkostatků do cukrovaru. Ale to je přece obráceně - do cukrovaru se vozí celá řepa, tam se vypere, nakrouhá na řízky, z těch se vyvaří melasa a takto vyvařené řízky se vozily zpátky na statek, kde ještě posloužily jako vydatné krmivo (to ale byl puch, když je traktory vozily z cukrovarů zpět do JZD! Smrděly hůř než hnůj.)
2) Proč se přívěšák k Hurvínkovi musel dotlačit přes točnu ručně? Hurvajs nesmí na točnu? Proč? je jistě lehčí než parní mašinka.

Ale reportáž je to skvělá, i ta historie cukrovarů a nádherné video a reportáž z hřebčína - ti krásní koníčci!. Ta mlha do dáli dává snímkům správnou silvestrovskou atmosféru.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 28.1.2017 13:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: S Hurvínkem na Zdeničku - II. ročník výšlapu

Pekná akcia. Mám rád takéto zaujímavé, turisticko - poznávacie "zájazdy" historickým vlakom. Aj ja sa podobných akcií zúčastňujem. Zíde sa kopec známych ľudí, kamarátov, je veselo. Proste zážitok. Vidím, že Kroměřížáci robia pekné akcie. Raz už sa tam musím vybrať.