Do stanice Łupków opět osobním vlakem

20.5.2016 8:00 Marek Vojáček

Do stanice Łupków opět osobním vlakem

V sobotu 30. dubna po několikaleté pauze opět přijel osobní vlak do legendární stanice Łupków. Jednalo se o osobní vlak č. 30995 Rzeszów - Łupków společnosti Przewozy Regionalne vedený motorovým vozem SA134-022, který do cíle dorazil v dopoledních hodinách a zpět se vracel těsně před čtvrtou hodinou odpoledne jako osobní vlak č. 30990 Łupków - Rzeszów.

V letošním roce tak budeme mít zase možnost svézt se pravidelným osobním vlakem aspoň na polském úseku tratě přes Lupkovský průsmyk, byť se jedná pouze o provoz o svátcích a během letních víkendů.

 

Polská železniční trať č. 134 Zagórz – Łupków byla původně součástí magistrály Budapešť – Przemyśl budované v 60. a 70.letech 19.století. Magistrála vedoucí v trase Budapešť – Miskolc – Sátoraljaújhely – Michalovce – Humenné – Zagórz – Chyrów – Przemyśl byla dokončena 31.5.1874 zprovozněním 416 m dlouhého hraničního tunelu v Lupkovském průsmyku v přeshraničním úseku Medzilaborce – Łupków. Tehdy se jednalo o první železniční spojení Uherska a Haliče přes hřeben Karpat. Na hraničním úseku Medzilaborce – Łupków dosahovalo stoupání trati hodnoty 26 ‰. Samotný haličský úsek Przemyśl – Zagórz – Łupków byl zprovozněn již během roku 1872.

Význam magistrály značně upadl po 1.světové válce v souvislosti se vznikem tří nových států na trase – Maďarska, Československa a Polska. Dokonce byla v některých úsecích snesena druhá kolej. K další změně státních hranic došlo po 2. světové válce a úsek mezi polskými stanicemi Krościenko a Malhowice se ocitl na území Sovětského svazu (dnešní Ukrajina).


Slovenské zhlaví stanice Łupków © Marek Vojáček

Na úseku tratě přes Lupkovský průsmyk došlo několikrát v souvislosti s válečnými i politickými událostmi k zastavení a opětovnému obnovení provozu. Za zmínku stojí poškození Lupkovského tunelu ustupující německou armádou v roce 1944. Postupující Rudá armáda však ještě téhož roku trať zprovoznila s rozchodem 1 520 mm a problém poškozeného Lupkovského tunelu byl vyřešen výstavbou provizorní povrchové přeložky s úvratí mimo poškozený tunel. Oprava Lupkovského tunelu se tehdy protáhla až do roku 1946, kdy byla 7.11. slavnostně obnovena doprava tunelem opět na rozchodu 1 435 mm.

K zatím poslednímu obnovení dopravy přes Lupkovský průsmyk došlo v roce 1996 po předchozí rekonstrukci tratě. Tehdy se sem vrátila jen nákladní doprava ale od roku 1999 i osobní doprava. Tu představovaly nejprve 2 páry přímých vlaků Humenné (resp. Medzilaborce) – Sanok jezdících celoročně, některé spoje jezdily v určitém období dokonce v trase Košice – Rzeszów. Později byl ale model celoročního provozu změněn na sezónní víkendový a rozdělený v přechodové stanici Łupków. Slovenský úsek Medzilaborce – Łupków byl obsluhován motorovým vozem 810 a polský úsek Zagórz – Łupków klasickou soupravou s lokomotivou (obvykle SP32 nebo SM42) a dvěma osobními vozy. Na slovenském úseku vyjely naposled pravidelné vlaky v sezóně 2010, na polském úseku Zagórz – Łupków jezdily letní víkendové vlaky ještě v sezóně 2011. Pravidelná nákladní doprava byla na trati přes Lupkovský průsmyk zrušena v roce 2009 a v současné době je tato trasa využívána jen vyjímečně pro příležitostné odklony, například při výlukách na přechodu Plaveč – Muszyna.


Kolejiště stanice Łupków © Marek Vojáček

Již loni došlo k obnovení aspoň víkendových vlaků na polské části tratě v úseku Zagórz - Komańcza. V letošním jízdním řadu jsou naplánovány jízdy víkendových osobních vlaků (Rzeszów –) Zagórz – Łupków  jezdících o prodlouženém víkendu 30.4. - 3.5., ve státní svátky 26.5. a 15.8. a o víkendech v období červenec až září, jak uvádí jízdní řád.

Přestože slovenská část trati přes Lupkovský průsmyk i nadále zůstává bez dopravy, návštěvu této části Karpat s krásnou okolní přírodou mohu všem jen doporučit, koneckonců procházka po opuštěné trati Medzilaborce – Łupków má také své kouzlo.

Odkazy:

  1. Lupkovský průsmyk – Wikipedie
  2. Linia Nowy Zagórz - Łupków [- Medzilaborce] (107-488) na webu Ogólnopolska Baza Kolejowa
  3. Lupkovský tunel

Úvodní snímek: Železniční stanice Łupków © Marek Vojáček

Galéria

Súvisiace odkazy