Obyčejně neobyčejný den u kolejí

» Návrat

Pridané: 1.5.2016 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Obyčejně neobyčejný den u kolejí Trochu zavádějící nadpis, ale byl to první den u železničních kolejí, který jsem strávil na „lovu“ snímků lokomotiv a vlaků, který byl vyprovokován jednou informací. Informací která byla pro mne docela zásadní, a sice o zkušební jízdě Stříbrného šípu. Ale pěkně po pořádku. Když jsem se dozvěděl o té jízdě, přemýšlel jsem jak ten den co nejlépe využít a kde si zprostředkovat ono setkání.

 

 

 

 

Moje jízda začala 20. dubna na Masarykově nádraží, jízdou do zastávky Praha-Klánovice. V úseku Běchovice – Úvaly byla vyloučena první traťová kolej, a to také dalo možnost spatřit něco jiného než jen klasické vlaky. Po vystoupení v Klánovicích na improvizovaném nástupišti na nulté koleji se mně do hledáčku dostal pracovní vlak společnosti STRABAG. A pak již v celkem rychlém pořadí následovaly průjezdy osobní vlaky vedené jednotkami CityElefant, InterPantery na brněnských rychlících, lokomotivy ř. 380 na EC, zpožděný EN Bohemia a také vlaky SC Pendolino včetně složené soupravy Pendolina 682.001/681.003.


Praha-Klánovice: 682.001/681.003, SC 505 © Jiří Řechka

A v neposlední řadě jsem si uvědomil, že dochází k opravě staniční budovy a jak jsem zjistil, dochází také k úpravě vnitřních prostor. Zde si dovolím jedno malé upozornění. V popiskách k jednotlivým vlakům uvádím také číslo vlaku, mohlo se ale stát, že z mého pohledu došlo v některých případech k nepřesnostem, probíhala výluka a ani zpětné upřesnění podle jízdního řádu mi v některých případech moc nepomohlo. Tolik k průjezdům vlaků v Praze-Klánovicích. Pohled na hodinky mne upozornil, že je čas přichystat se k dalšímu pokračování mé cesty, a to do Kolína. K  přesunu jsem využil osobního vlaku, který končil právě v Kolíně.


Praha-Klánovice: opravovaná staniční budova © Jiří Řechka

Byl jsem rád, když vlak přijel, protože středeční dopoledne bylo velmi chladné, ještě v době psaní tohoto pojednání pociťuji následky. Při příjezdu do Kolína jsem si všiml odstavené malé lokomotivy řady 709. Takže po vystoupení z vlaku jsem se odebral do její blízkosti k provedení fotodokumentace. Zároveň přišla vlaková četa a připravovala lokomotivu k odjezdu, za krátký okamžik se tak stalo. Ještě jsem si zvěčnil malého a velkého hektora, patřící společnosti Junior market, pokud se něco nezměnilo. Pak jsem již věnoval provozu na nádraží a přemýšlel jsem, kde a jak si zvěčnit, pokud to dopadne, onoho motorového krasavce.


Kolín: 854.033, zkušební jízda po opravě v DPOV Nymburk © Jiří Řechka

Do hledáčku mého přístroje se dostal motorový vůz 854.033, který do Kolína zavítal podle mne na zkušební jízdu. Jak jsem dohledal na internetu, je na něm prováděna oprava v DPOV Nymburk. Domnívám se, že dostal nový lak a pokud to tak je, je to asi výjimka v barevném schématu. Při pobytu a čekání na kolínském nádraží mě také napadlo zkusit štěstí a pokusit se zvěčnit si prasátko, které jsem zhlédl při jedné odklonové jízdě do Kolína přes Nymburk. Prasátko, které slouží na posunu v elektrárně ESSO.


Kolín: 703.591, elektrárna ESSO © Jiří Řechka

Přesunul jsem se tedy k mostu přes Labe a po zjištění, že se přes něj mohu normálně dostat, jsem tak učinil a skutečně jsem na ono prasátko měl štěstí. Dokonce v areálu provádělo posun. Zhotovil jsem si pár snímků a opět jsem se vrátil, na místo mezi nádraží a most přes Labe. Na rozdíl od rána se teplota poněkud umoudřila a bylo příjemněji. Při sledování vlakového provozu na Prahu a od Prahy mně projel nákladní vlak s vlakovou polskou dojičkou řady ET, za niž byla řazený privátní šestikolák. Myslím, že to byl 182.041. Škoda, že jsem si ho nemohl vyfotografovat, byl jsem přeci jen poněkud dál.


Kolín: 130.040+130.018, LV na mostě přes Labe © Jiří Řechka

Pak jsem také zaregistroval průjezd zdvojené soupravy InterPanterů, doma jsem pak náhodou podle internetu zjistil, že se mělo jednat o návoz těchto jednotek z výrobního závodu na zkušební okruh ve Velimi. Tak až snad v provozu na ně budu mít štěstí. Mezitím se u přejezdu objevil tahač s naloženou ambulancí, která vznikla přestavbou bojového vozidla pěchoty. Zaregistroval jsem tam jakési novináře, kteří natáčeli o této ambulanci nějaký spot. Čas příjemně ubíhal, fotografoval jsem projíždějící osobní a nákladní vlaky a v duchu jsem přemýšlel, zda k oné zkušební jízdě dojde a Stříbrný šíp zachytím jeho oficiálním představením veřejnosti.


Kolín: přestavěné BVP na ambulanci © Jiří Řechka

Když jsem zjistil, že se na místě objevili další šotouši, byl jsem již přesvědčen, že vše dopadne k mé plné spokojenosti. Zanedlouho se ozval dlouhý hluboký zvuk vlakové houkačky, který nás upozornil „Už jedu“. A skutečně za pár okamžiků projížděl po mostě přes Labe stříbrně-červený krasavec, který směřoval na nádraží. Myslel jsem, že zůstane stát mezi nástupišti. Ale pravda byla, že zajel až na ranžír, kde vlastně vyčkával téměř až do svého odjezdu zpět do Nymburka. Nakonec na pár okamžiků před odjezdem zůstal stát, myslím u čtvrtého nástupiště. Byl jsem spokojen, měl jsem, co jsem chtěl.


Kolín: M 260.001 při zkušební jízdě Nymburk - Kolín © Jiří Řechka

Již ráno při jízdě do Kolína mne napadlo vrátit se do Prahy trochu neobvykle. Jedna z tratí, kterou jsem neměl projetou je trať SŽDC č. 060 Nymburk – Poříčany. Tak jsem si na pokladně v Kolíně zakoupil jízdenku do Prahy přes Nymburk a Poříčany. Pokladní si to nechala dvakrát říci, bylo jí asi divné, že chci takto komplikovaně cestovat do Prahy. Jak jsem si vymyslel, tak jsem učinil, měl jsem ale malé štěstí, málem jsem si sedl do trutnovské soupravy, která ale nejela až do Nymburka, ve Velkém Oseku odbočovala na Chlumec nad Cidlinou. Inu asi zapracovala podvědomá touha po rodném městě, zachránil mě dotaz u průvodčí.


Kolín: 80-29.211/854.023, Sp 1811 © Jiří Řechka

Počkal jsem na ústecký rychlík a jím jsem se přesunul do Nymburka, kde jsem měl hodinu čas před cestou do Prahy. A zase se mi dařilo, narazil jsem na stroj řady 121 IDS. Po příjezdu mírně opožděného osobního vlaku z Poříčan jsem odjel na předposlední úsek mé cesty. I zde osobní vlak do Prahy měl mírné zpoždění, což mělo za následek, že se mi povedlo vyfotografovat nákladní vlak s lokomotivou společnosti AWT. Poté se objevil můj osobní vlak a moje cesta opět skončila v Praze na Masarykově nádraží. A doma nad počítačem prohlížením fotografií vznikl nápad podělit se o tyto moje zážitky. Tak Vám přeji příjemné prohlížení.

Úvodní snímek: M 260.001 při zkušební jízdě Nymburk - Kolín © Jiří Řechka

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 113     Stránky: / 4        

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: MV 97.005, pracovní v ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 704.511, pracovní vla ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 704.511, pracovní vla ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 362.112, Ex 540 © Jiř ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 163.064, R 988 © Jiří ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 971.043/471.043, Os 8 ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 471.043/971.043, Os 8 ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 380.010, zpožděný EN ...

Foto 20.4.2016 - Praha-Klánovice: 362.040 © Jiří Řechka
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 16         Výpis:    
» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 6.5.2016 11:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Především v Tatranu nepoužili ten Sousedíkův specielní elektrický stroj z M 290.0, který měl rotační rotor i "stator", protože by to asi bylo náročné, vyrábět tak atypický stroj v malé sérii. M 492.0 měl být poháněn tak, že naftový motor hnal generátor, z toho byl napájen motor v předním podvozku, pohánějící obě nápravy. Při dosažení určité rychlosti se automaticky elektromotory vyply a sepla se elektromagnetická spojka přímého mechanického náhonu od naft. motoru na zadní podvozek. (viz Jindřich Bek: Atlas lokomotiv 2)

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 6.5.2016 11:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Taky jsem sbíral Obrazovou školu ABC .
Sousedíkův přenos tam měl být ještě zdokonalen tím, že měly být elektrické části propojené vzájemně "do kříže" a mělo to mít lepší protiskluzové vlastnosti (něco na způsob vystřídaného zapojení u sériové EDB).

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.5.2016 12:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Historie opravdu šla jinudy. Pokračovatele měla mít ne Stříbrný Šíp ale Slovenská Strela. Měla to být ucelená třívozová jednotka M 492.0 "Tatran", způsob přenosu výkonu měl být také kombinovaný - rozjezd elektrický, při vyšší rychlosti přímý náhon , prostřední vůz patrový - dole restaurace, horní patro vyhlídkové. Jenže - dráha potřebovala zvyšovat hlavně kapacitu klasických rychlíků, vždyť víme, jak bývaly v 50. a 60. letech nacvaknuté. Takovýchto luxusních Tatranů by se využilo jen několik namísto nákupu Ganz pro expresy Vindobona a Hungaria. A tak zůstal Tatran jen na rýsovacím prkně, některé již zkušebně vyrobené díly se sešrotovaly.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 5.5.2016 10:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

M260.0 byl vyroben jen v jednom kuse.
Proč byla šestka fyzicky zablokována se můžeme jen dohadovat, v podstatě všechny lokomotivy jsou schopny jezdit rychleji (někdy i podstatně), než kolik mají napsáno v kabině na nálepce "maximální rychlost".
Další věcí je, že 130 nebylo prakticky kde využívat. Já bych případný vývoj této řady viděl tak, že se "o něco" polepší brzdy, povolí šestka (aby se dalo jet třeba 80 km/h s kopce s nízkými otáčkami motorů) a rychlost se administrativně (tj. tak, jak je to zcela běžné) omezí na 100 km/h.
Jenže historie šla jinudy...

» Zdeněk_Štěpánek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 32 3.5.2016 17:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Ať už měli oba příbuzní libovolné mouchy, pořád to byly prakticky prototypy, takže u prvních kus(ů) byla zablokována šestka, další by potenciálně dostaly lepší brzdy, nebýt toho nepříliš dobrého malíře z rakouska...

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 3.5.2016 13:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Pardon, ze este k M290.0, ale je to pribuzne, tak, reku, ked sme uz tu. Pokial viem, tak benzinove motory boli zvolene z dovodu nizsej hlucnosti (predsa len to bol dost luxusny stroj) a hmotnosti. Moze byt? Alebo ako to vlastne bolo?

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 3.5.2016 10:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Laci: SŠ měl původně Vmax dokonce 130 km/h, pak ale byla (z důvodu malé tepelné kapacity brzd aneb přehřívání) snížena na 90 km/h - byl zablokovaný 6. kvalt.
Řízení se mi moc obtížné nezdálo: plynová páka, volič rychlostních stupňů. Brzdič Knorr MPp (dnes trochu atyp, ale Hurvajz ho má taky).
Při rekonstrukci se chtělo "zachovat" stanoviště, tak se vyráběly repliky otáčkoměrů, rychloměru, plynové páky apod. Volič rychlostí byl "přeškolen" na volič rychlosti , byť já osobně mám k provedení poměrně zásadní připomínku. Plynová páka byla upravena na plyno-retardérovou páku, nulu teda nemá "u sebe", ale přibližně v plce rozsahu (spíš tak ve třetině), od sebe se zadává tah, k sobě retardér.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 3.5.2016 4:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Laci: Je jedno, jestli na naftu nebo na benzín - i ten benzím je z nafty a za války bylo obojího nedostatek, vše muselo jít na frontu, civilní nákladní auta jezdila na dřevoplyn, osobní spíš nejezdila...

Ten M 290.0 měl unikání systém přenosu výkonu, který zkonstruoval pan Sousedík.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 3.5.2016 0:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

Este ku M290.0: pre labuznikov cez techniku a najma prenos vykonu tejto rady je to "povinne citanie", jasne?!

...

Este ku M260.0, teda "Stříbrný šíp": napr. tu

https://cs.wikipedia.org/wiki/Motorov%C3%BD_v%C5%AFz_M_260.0

A ze vraj boli "iste problemy" so synchronizaciou oboch agregatov (napr. jeden P, druhy zaroven Z), problemove brzdy (mal jazdit 120 = 6-ka v mechanickej prevodovke, ale teda potom len 90 = 5-ka), a tak. No, to komplikovane ovládanie, bol teda konstrukcno-technicky problem. Je tak, ci nie? Mozno to bolo aj inak, kadeco..., neviem, nechcem zavadzat, preto sa pytam.

Ale toto vsetko zrejme patri do nej rubriky. Redakciu avsak poprosim tento odkaz aspon na chvilku ponechat tu, viete, "aby veci nezapadli prachom", vdaka.


» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 141 2.5.2016 23:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Obyčejně neobyčejný den u kolejí

maxipes: skusim doplnit: "Slovenska strela", t.j. M290.0 jazdila na benzin. Jasne, ze aj toho bolo malo. Kto ma zaujem (a "sialencom" vrelo doporucujem), tak napr. tu:

http://parostroj.net/vozidla/M290/M290.htm


nasledujúce príspevky »