Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

» Návrat

Pridané: 11.12.2014 8:00
Autor: Ľuboš Chmatil , nick: » hradek

Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz Miestna železnica Čadca – Makov: Koncesia pre výstavbu a prevádzku trate, vychádzajúcej zo stanice KBŽ (Košicko-Bohumínskej železnice) v Čadci a smerujúcej cez Turzovku do Makova, bola udelená nariadením MO č. 25182/913.IV.8. Ing. Edmundovi Bleuerovi z Budapešti. Výstavba 27,1 km dlhej železnice stála 3 658 000 korún a prevádzka na nej bola otvorená 9.7.1914. Na trati bolo pôvodne 5 staníc a 4 nákladiská.

 

 

 


Oslava 100 rokov trate Čadca – Makov bola plánovaná na 16.augusta 2014. V tento deň sa konali v Turzovke Beskydské slávnosti a 5. Svetové stretnutie Turzovčanov, ktorého súčasťou bol aj jarmok . Síce na tento víkend som mal iné povinnosti, veľmi som sa tejto akcie ale túžil zúčastniť, a podarilo sa mi to nejak nakoniec usporiadať, aby som stihol aspoň rannú prvú jazdu. Súčasťou oslavy storočnice bola jazda 2 párov parných vlakov, mali byť vedené parným rušňom 475.196 z Vrútok. Žiaľ, technická porucha znemožnila jeho účasť na čele vlaku a na jeho miesto nastúpila dieselová 749.248. O jazdu bol mimoriadne veľký záujem, súprava praskala vo švíkoch. Každý sa túžil odviezť parným vlakom. Zvezeniachtiví cestujúci neskrývali sklamanie zo zmeny na čele vlaku. Z tohto dôvodu sa organizátori rozhodli, že sa akcia zopakuje, a to na Mikuláša, tento raz už s parnou lokomotívou 475.196 na čele.


475.196 na čele súpravy v Čadci © Ľuboš Chmatil

Opäť sú v pláne 2 páry osobných parných vlakov, s odchodom z Čadce v 8:00 a 12:20. Volím jazdu hneď prvým ranným vlakom. Podarilo sa mi presvedčiť aj mamu, nech sa odvezie so mnou. Parným vlakom sa ešte nikdy neviezla, iba v Košiciach v Čermeli. Mikulášske vlaky majú plánované zastavenia v staniciach a zastávkach Čadca zastávka, Raková, Staškov, Podvysoká, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Nižný Kelčov. Keďže vlak nestojí na Turzovke zastávke, pre výstup volím Turzovku – aspoň uvidím behať šľachtičnú po námestí. Na Čadčiansku stanicu prichádzam o pol ôsmej ráno. Pri príchode sa rozhliadam na makovské nástupište, ale súpravu historického vlaku nikde nevidím, stojí tam pár čakajúcich cestujúcich. Po lepšom pozretí nachádzam parný vlak na druhom nástupišti, odkiaľ je onedlho preposunovaný na makovské nástupište. Vlak je v zložení parný rušeň, služobný vozeň, štvorosý vozeň druhej triedy, štvorosý vozeň prvej triedy a 2 dvojosé vozne – rybáky. Tieto vagóny sú vykurované aj pieckou umiestnenou vo vnútri. Rozhodujem sa pre prvú triedu. Oblaky unikajúcej pary medzi vagónmi svedčia o parnom kúrení.


Prvý vlak v stanici Turzovka © Ľuboš Chmatil

Na základe jázd v auguste som čakal boje o miesto vo vlaku, avšak ľudí nie je veľa. Počítam, že je to spôsobené aj počasím. Od rána vládne typické jesenné sychravé počasie, sneh napadnutý cez týždeň sa roztopil a sú dažďové prehánky. Teplota jemne nad nulou. Vlak sa pohýna presne o ôsmej. Aspoň vďaka nízkej teplote sa tvorí pekná dymové kulisa. Okoloidúci ľudia pri trati sa na vlak pozerajú, fotia a natáčajú si ho. Niektorí aj zastavujú svoje autá. Cesta prebieha bez problémov, v staniciach vlak čaká pár ľudí a tesne v pätách je nám požiarny vlak vedený MUVkou. V Staškove dokonca na nástupišti vidno aj Mikuláša a čerta. V Turzovke vystupujem, vlak má 15 minútový pobyt. Za ten čas sa pomaly presúvam na námestie a čakám na vlak. Majestátny parný rušeň na čele veľkej súpravy vyzerá na námestí veľkolepo. Prejazd lokomotívy cez námestie je umocnený pretočením kolies – zahrabaním pri navyšovaní rýchlosti. Video z prejazdu si môžete pozrieť na YouTube (nahral ho môj otec).


Prvý vlak prechádza cez námestie v Turzovke © Ľuboš Chmatil

Po prechode parného vlaku sa poberám za povinnosťami a o 12. hodine sa do Čadce vraciam znova. Tento raz ale už nemám v úmysle sa parným vlakom odviezť, ale kochať sa ním a fotiť ho na trati. Horné Kysuce sú síce súvisle zastavené a až na pár krátkych úsekoch je všade rýchlosť obmedzená na 50 kilometrov za hodinu, rýchlosť na trati a pobyty v staniciach mi ale poskytujú adekvátny čas na presun autom. Pár dní dopredu som premýšľal, kde si na vlak na trati počkám, avšak vďaka počasiu mi to nakoniec bolo viac menej jedno. Svetla bolo málo, slnko vôbec nesvietilo, miestami a chvíľami pršalo alebo bolo hmlisto. Pôvodne to podľa predpovede vyzeralo, že v sobotu bude snežiť, nakoniec ale teplota bola pár stupňov vyššia a neumožňovala tvorbu snehových vločiek, a ani udržanie tých skôr napadnutých.


475.196 sa rozbieha zo stanice Čadca © Ľuboš Chmatil

Vlak postupne čakám a fotím v Čadci na moste pri stanici, za Čadcou na výjazde do Rakovej, pri vjazde do Staškova, v Staškove, pri vjazde do Turzovky, vo Vysokej nad Kysucou a za Nižným Kelčovom. O druhú jazdy je už medzi cestujúcimi veľký záujem, vlak je plný a aj na staniciach čaká vlak množstvo ľudí. Asi im tento neskorší čas jazdy viac vyhovoval.


Mikulášsky vlak na dolnom konci obce Vysoká nad Kysucou © Ľuboš Chmatil

V Makove sa uskutočňuje obiehanie vlaku, ľudia sa stretajú s čertom a Mikulášom. Niektorí vystupujú, iní nastupujú alebo sa odvezú vlakom naspäť. Ja sa tu ale s vlakom lúčim a poberám sa svojou cestou na chalupu. Predsa len, počasie ma až tak moc neláka, parná lokomotíva ide smerom do Čadce tendrom napred a je to aj z kopca. Jazda smerom do kopca, a najmä rozbehy zo zastávok v stúpaní tvoria peknú zvukovú aj dymovú kulisu.


475.196 obieha súpravu v Makove © Ľuboš Chmatil

Na záver sa chcem poďakovať organizátorom za peknú akciu, že sa po prvom pokuse nevzdali a vrátili sa ešte na horné Kysuce druhýkrát aj s parnou lokomotívou . Dlhé roky som sa tešil na storočnicu tejto trate a prial si, aby pri tej príležitosti šiel do Makova parný vlak. Splnilo sa to.

Zdroj: Dejiny železníc na území Slovenska, Ing. Jiří Kubáček a kolektív, Železnice Slovenskej republiky, Bratislava 1999

Úvodná snímka: Mikulášsky vlak pri základnej škole vo Vysokej nad Kysucou © Ľuboš Chmatil

Ľuboš Chmatil


Galéria k článku

Počet: 29    

Foto Čadca - 06.12.2014: 475.196 na čele súpravy pri dr ...

Foto Čadca - 06.12.2014: 475.196, posun na makovské nás ...

Foto Čadca - 06.12.2014: 475.196, posun na makovské nás ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196, prvý vlak v obstúp ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196, prvý vlak v obstúp ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196, prvý vlak v stanic ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196, prvý vlak v stanic ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196 vchádza na námestie ...

Foto Turzovka - 06.12.2014: 475.196 na čele prvého vlak ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 25     Stránky: / 2     Výpis:    
» Johny_Pal Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 593 13.12.2014 6:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

Hradek: Vies ono tie videa a foto v nejak extra kvalite na rozdiel od Tvojich nebudu, tak fakt neviem, ci to sem vesat. Ked budem doma skusim na to kuknut.


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 12.12.2014 23:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

Mikulík:
Baterkovou základnu nepotřebuji. Já jezdím na líh; technický, jménem E-85, nikoli na slivovici. A na kvítka pojedu koncem května na Juračku. (Prostřední Bečva). A tou dobou už by mělo být řízení ohledně patentové přihlášky ukončeno, takže...

» Matias Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 066 12.12.2014 22:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

presne o tom to je, že na celú trať je jeden zväzok kľúčov, výhybky na fotke sú v základnej polohe tak ako sú odfotené na šturcovom zhlaví, a kým sa všetko nezamkne do základu nedajú sa prestavovať (odomknút) výhybky na čadčianskom zhlaví... minule sme boli dvaja tak sme si kľúče aj hádzali aby to bolo rýchlejšie

» rk_kn. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 797 12.12.2014 22:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Kuceraj

Aj u nás tak robili posunovači a sprievodcovia, že pri obiehaní, keď si výhybky prehadzujú sami, tak mašina zájde na výhybku natoľko, aby sa dala zamknúť ýhybka do zákl. polohy, čo je predpis pre dirigované trate,( prípadne pre vlečky ) a potom, sa mašina pohla na opačné zhlavie s posunovačom/ sprievodcom, aby nemusel ísť peši, lebo aj tak by musela na neho počkať , aby jej odomkol a prestavil výhybky na odchodovom zhlaví.

» mikulik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 798 12.12.2014 21:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

Ak pojdes este hladat neake to kvietko v tych koncinach, tak napis a zatav sa kafco. Baterkovu zakladnu nemam, ale o altern. zdrojoch energie v domacnosti pokecam rad.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 12.12.2014 21:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

Bufalo:
Vím, byl jsem u něj letos v létě, když jsem na Bumbálce hledal orchideje.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 721 11.12.2014 21:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

azetdak: Nemaj obavy, že by si na tom prameni ropy v Korni zbohatol. Dlho by si tam musel čupieť pri tom prameni, aby si si nabral do hrnčeka. Nie je to až taký výdatný prameň. Je to obyčajná kaluž.
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 11.12.2014 21:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

hradek: Ten autobus bol bizarný, vtipkovalo sa, že jazdí na ropu z toho prameňa . A tými meškaniami (za ktoré fakt v zime nemohli) pani konateľka v Zákrute vždy odvracala pozornosť od kritiky svojich vrakov.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 11.12.2014 21:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

Mikulík:
Zadarmo se tu nedávno považovalo za sprosté slovo, ale když to není o vlacích, ta to snad projde. Kdysi jsem se kdesi dočetl, že to ložisko, které ten pramen živí je údajně někde na moravské straně Beskyd. A u Svatého Jana pod skalou je zase zadarmo voda. Je tam stojánek s elektrickým čerpadlem, takže každý si může pohodlně načepovat i kubík vody a nikdo po něm nic nechce!!! Kdysi jsem se tam setkal, když jsem naléval přes hektolitr do množiny PET flašek, s jakousi dámou, která mi zcela vážně, tvrdila, že ta voda je zázračná. Když jsem jí řekl, že rozhodně, protože je léčivá a ještě zdarma, byla na mrtvici. (Chemické složení je podobné, jako u magnézie, jen bublinky si musím dodělat doma v sodastreamu)

» hradek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 091 11.12.2014 20:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš na Kysuciach alebo Storočnica na druhý raz

kuceraj

na poslednej fotke masina stoji, vlakova cata v tom case totiz ,,prehadzovala vyhybky´´. Inak sa masina potom presuvala na opacny koniec vlaku.

Johny_Pal

stretli sme sa na akcii v lete na Turzovke zastavke. Inak tesim sa na clanok, kde to porovnas. Povodne som mal v umysle to tiez porovnat, ale nakoniec som od toho ustupil

Co sa tyka Kysucan Expresu, to je kapitola sama o sebe. Zaujimave citanie a aj vozovy park je na stranke

http://evidencia-dopravcov.eu/dopravca/91

Musim ale povedat, ze niektore staznosti na adresu dopravcu boli aj neopodstatnene (hlavne ranný spoj cez Semetes - tu byvala v zime cesta casto nezjazdna a spoj proste nemohol ist, alebo mal velke meskania).


nasledujúce príspevky »