Po roce opět do skalních měst

13.9.2014 8:00 Veronika Kluková

Po roce opět do skalních měst

Loňská dovolená ve skalních městech se nám tak zalíbila, že jsme se rozhodli i tu letošní prožít tam. Jenom jsme změnili ubytovací lokalitu. Místo Adršpachu jsme přebývali v penzionu nedaleko od vstupu do skalního města v Teplicích nad Metují. Opět jsme si koupili Jízdenku na léto Českých drah. Letos o jednu víc, i pro už drážně „polozletilou“ dceru Radku.

 

 

 Naše pouť začala v pondělí z Olomouce Hutníkem do České Třebové, kde nás čekal přestup na rychlík Brno – Praha, ze kterého jsme v Chocni přestoupili na spěšný vlak. Ten tentokrát nejel až do Broumova, ale pouze do Náchoda. Tím nám přibyl jeden přestup navíc. Ten jsme ale místo v Náchodě uskutečnili už ve Václavicích v důsledku výluky v úseku Václavice – Starkoč. Odtud dál do Teplic nad Metují a po přestupu zde jsme pokračovali do zastávky Teplice nad Metují skály. Cestování bylo plné zpoždění hlavně díky stavebním pracím ve stanici Ústí nad Orlicí. Po rychlém ubytování jsme se vydali po svých do Adršpachu, abychom se koukli, co se po roce změnilo.


Zámek v Adršpachu © Radek Hořínek

V úterý ráno už nás čekala procházka skalním městem Adršpach. Ráno po opravdu bohaté snídani, jsme se vlakem svezli do Adršpachu, abychom vstoupili do skalního města. Letos bylo rozhodnuto, že dáme obě skalní města v jeden den. Tak jsme si prošli to adršpašské a Vlčí roklí jsme prošli do Teplických skal. Ty si celé prošel jenom Radek. Původně s ním šla Radka, ale ta se vrátila, a pak se mnou ze skal vyšla ven. Po víc jak hodině za námi dorazil i Radek spokojený s přízní počasí a s tím, že nepotkal moc lidí.


Teplické skály © Radek Hořínek

Středu jsme pojali lehce s tím, že se vydáme jenom kousek do okolí, ale nakonec jsme se dostali dál, než bylo v plánu. Věděli jsme, že přítel Vašek bude v Meziměstí, tak jsme přes Vernéřovickou studánku a Vernéřovice dorazil až tam. Potkali jsme se na nádraží a společně jsme se vlakem přesunuli my do Teplic nad Metují a Vašek domů. Hned druhý den jsme měli podniknout společný výlet, při němž nám měl dělat průvodce.


721.549 v Meziměstí © Radek Hořínek

Ve čtvrtek jsme ráno nastoupili do vlaku, který se ale nechtěl dát do pohybu. Regionova začala stávkovat. Pomohl jí restart, jak pronesl Radek. Další překvápko nás čekalo na nádraží v Teplicích nad Metují, kde místo dalšího regiošrotu byl na spěšnáku do Broumova sólo šukafon. Usadili jsme se a pozdravili se s Vaškem a jeho dcerou Vendulkou i čtyřnohou souputnicí Connie. Z Broumova jsme se potom vydali napřed autobusem do vesničky Hony a odtud pěkně po svých na Hvězdu a z ní přes Kovářovu rokli do Police nad Metují. Zde jsme se rozloučili. Nás tři čekala ještě cca hodinová návštěva muzea stavebnice Merkur, která se nám líbila. Poté jsme pokračovali autobusem do Teplic nad Metují a po svých do penzionu.


Radka v muzeu stavebnice Merkur © Veronika Kluková

V pátek jsme se vydali do Broumova ještě jednou. Tentokrát jsme měli v plánu navštívit výstavu Play Broumovsko v areálu firmy Veba a místní klášter. To první jsme navštívili všichni tři, ale to druhé už jenom já a Radka. Radek neměl zájem do církevní stavby vstoupit. Z Broumova jsme se vydali do Adršpachu ještě jednou ke skalnímu městu. Žel ani letos jsme se na lodičce na jezeru u vstupu do skal nesvezli. Snad jindy.


Radek na interaktivní výstavě „Play Broumovsko“ © Veronika Kluková

Sobota byla časem odjezdu zpět k domovu. Po snídani jsme si sbalili svých pár švestek a po krátké procházce jsme posbírali svoje zavazadla a vydali se na vlak. Opět nás čekala spousta přestupů a hlavně zpoždění. Z Chocně jsme vyjeli ještě relativně přesně, ale zůstali jsme stát před Ústím nad Orlicí. Dle sdělení paní průvodčí mělo být naše zpoždění cca 10. Žel bylo větší. Chvíli po našem zastavení se Radek podíval z okna a suše pronesl, že za námi stojí náš vlak z České Třebové do Olomouce.


Penzion, v němž jsme přebývali © Radek Hořínek

Takže nás čekal celkem rychlý přesun mezi nástupišti. Leoš Janáček byl plný, tak jsme usadili alespoň Radku. Pro mne se uvolnilo nějaké to místečko a Radek cestu do Olomouce prostál a ani mu to moc nevadilo. Do cíle naší cesty jsme dorazili s cca 35 minutami zpoždění a po přesunu pomocí hromadné dopravy jsme byli doma spokojení především s počasím, které nám přálo. Žádné tropické teploty a ani žádný déšť. Tedy kromě pár kapek ve čtvrtek a více kapek v noci z pátku na sobotu.

Úvodní snímek: 814.007 jako Os 15783 v úseku Teplice nad Metují skály - Teplice nad Metují město © Radek Hořínek

Galéria

Súvisiace odkazy