Okolí Prahy dostalo pět nových železničních zastávek

4.9.2014 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský

Okolí Prahy dostalo pět nových železničních zastávek

Dobrý den, zveme Vás na slavnostní otevření hned několika nových železničních zastávek ve Středočeském kraji západně od Prahy. Slavnostní otevření se uskuteční 1. září 2014 během jízdy zvláštního vlaku, který zavítá do všech nových zastávek. Otevření zastávek se zúčastní zástupci ČD, SŽDC, Středočeského kraje, ROPIDu, starostové obcí a další hosté.

 

 

 

 

Tak zněl text elektronického psaní, které přišlo na adresu redakce internetového magazínu VLAKY.NET dne 27. srpna tohoto roku, takže nezbývalo mnoho času na zajištění „zpravodajského pokrytí“, jak říkají naši profesionální kolegové, této zajisté významné a nepochybně zcela nevšední události. Vzhledem k momentální časové zaneprázdněnosti autora této reportáže i našeho pražského reportéra se dokumentátorské role ujal vždy ochotný reportér ostravský. Akce naštěstí začínala v celkem přijatelnou hodinu, takže z „ocelového srdce republiky“ mohl vyrazit velice případně vlakem IC 540 Hutník, aby pohodlně stihl její začátek, uvedený v pozvánce:


Pozvánka na akci (po kliknutí do náhledu se otevře celá ve formátu PDF)

Ačkoliv ta se nezmiňovala o konkrétním nástupišti, po zvyku z podobných podniků zamířil na první, kde se skutečně pomalu scházeli představitelé zainteresovaných organizací, zástupci médií a další pozvaní hosté u jedenácté Regionovy Trio, jež se měla zhostit vozby páru zvláštních spěšných vlaků čísel 35138 a 35138 po trase stanovené jejich jízdním řádem. Jeho postupným cílem byla pětice nových tarifních bodů na západ od Prahy: Rudná zastávka, Chýně, Jinočany, Hostivice-Sadová a Hostivice-U hřbitova, jak pravila tisková zpráva, vydaná už k příležitosti události jen o pár dnů starší, o níž jsme na tomto místě aspoň stručně referovali v neděli.


Mapka ukazuje polohu a naznačuje podobu pětice nových zastávek; zdroj: SŽDC

V tiskové zprávě se dále píše: Vlakové zastávky postavila za desítky milionů korun Správa železniční dopravní cesty, přístupové cesty pak financoval Středočeský kraj. Moderní osvětlená nástupiště jsou navržena s použitím prefabrikátů s protihlukovou úpravou, s výškou nástupní hrany 550 mm. Cestující tak nastupují do vlaků přímo v úrovni podlahy vlaků. Nový zastávkový přístřešek je navržen jako betonový v úpravě „antivandal“. Kromě laviček obsahuje i odpadkový koš, osvětlení a vitrínu s informacemi pro cestující. Na nástupišti je instalován i označovač jízdenek (ROPID). Další informace o zastávkách podá prezentace spustitelná kliknutím do náhledu:


Prezentace nových zastávek (kliknutí do náhledu otevře soubor ve formátu PPS)

Současně s tiskovou zprávou o ukončení obsluhy stanice Praha-Bubeneč osobní dopravou a aktivaci nových zastávek bylo vydáno další závažné sdělení. Správa železniční dopravní cesty připravila od pondělí 1. září 2014 mimořádnou změnu jízdního řádu železniční osobní regionální dopravy. K úpravám v jízdě vlaků dojde na tratích 036, 091, 120, 122, 173 a městské lince (ML). […] Zejména upozorňujeme na zcela odlišný koncept regionální dopravy na tratích 122 a 173 oproti dosavadnímu stavu, kdy v souvislosti s otevřením nových zastávek dochází k podstatnému rozšíření nabídky vlakových spojů Českých drah, píše se v něm mimo jiné.


List změny jízdního řádu (po kliknutí do náhledu se otevře celá ve formátu PDF)

Nyní se vraťme k onomu pondělnímu dění a jízdě „pojízdné křtitelnice“ po tratích číslo 122 a 173. Ne snad jejím podrobným popisem slovním, ale prostřednictvím jistě sdělnějších obrázků statických v připojené galerii i pohyblivých, umístěných pod tímto odstavcem. Pokud se bude někomu zdát, že je těch prvních málo, můžeme vás ujistit, že o to je delší video. Není zrovna snadné, aby jeden člověk zvládl oboje najednou, zvlášť když pobyt na některých zastávkách byl velice krátký. Vzdor nepříznivým okolnostem se Karek Furiš činil, seč mohl a průběh té nevšední akce přibližuje dostatečně. Komu je to snad málo, může nahlédnout k profesionálům.

 

Křest nových zastávek © Karel Furiš

A co napsat závěrem? Je jistě potěšitelné, že v době vynikající spíš rušením vlaků a jejich zastávek, nemluvě o zastavování železniční dopravy na místních tratích, jsme svědky dění právě opačného. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Zejména, blíží-li se nějaké volby. Na druhou stranu musíme mít na paměti, že není lokálka jako lokálka. Příměstská železniční doprava může zažívat úspěšný rozvoj, protože narůstá její reálná potřeba. V takové pozici regionální tratě v řídce obydlených oblastech pochopitelně nejsou, zvláště vedou-li koleje poměrně daleko od lidských sídel. Buďme tedy rádi, ne však překvapeni, že se železnici v okolí Prahy daří.

Nová zastávka Hostivice-Sadová © Karel Furiš
 
Prameny a odkazy:

Galéria

Súvisiace odkazy