Do stanice Kudowa Zdrój už zase jezdí vlaky

25.12.2013 8:00 Václav Vyskočil

Do stanice Kudowa Zdrój už zase jezdí vlaky

V současné době se v polském příhraničí dějí zajímavé věci. Po opětovném navázání mezistátního spojení v úseku Szklarska Poręba Górna - Kořenov došlo v neděli 15. prosince tohoto roku k obnovení provozu na trati Kłodzko – Kudowa Zdrój, dokonce s výhledem na vzkříšení jejího někdejšího krátkodobého pokračování do Náchoda.

 

 

 

 


Nejprve něco z historie: Trať byla postavena v několika částech. První úsek Kłodzko – Sczytna byl uveden do provozu 15. prosince 1890. Další úsek následoval 1. prosince1902, kdy byla otevřena trať do stanice Duszniki Zdrój. Poslední, nejnáročnější a nejhezčí úsek byl otevřen 10. července 1905. Na něm jsou dva tunely a četné mosty. Nejkrásnější a největší most se nachází v Lewině. Následujícího roku, 15. května 1906, byl otevřen poslední, krátký úsek Kudowa Zdrój - Słone. Na konci války, zřejmě 20. dubna 1945, byl zprovozněn krátký přeshraniční úsek do Náchoda.

Tento úsek fungoval jen velmi krátkou dobu. Fotograficky je zdokumentována zkouška dřevěného mostu. Do konce války zde projelo údajně několik vojenských vlaků. Po válce přeshraniční provoz nepokračoval a 10. října 1948 byla zrušena trať Kudowa Zdrój – Słone – Náchod. V roce 1991 byl na trati Kłodzko - Kudowa Zdrój jako na jedné z posledních tratí v Polsku ukončen parní provoz. Dokonce se uvažovalo o tom, že tady vznikne parní skanzen. Trať měla několikrát na mále. Například po povodních v roce 1997. Provoz mezi Kłodzkem a Kudowou byl zastaven 3. března 2010. Když k tomu došlo, osobně jsem si říkal, že trať dojezdila.


Kudova Zdrój, Náchod a jejich tratě na turistické mapě; zdroj: www.mapy.cz

O to větší pro mě bylo překvapení, když se 9. června 2013 obnovila osobní doprava v úseku Kłodzko – Duszniki Zdrój a začala se opravovat trať Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój. Projekt počítal s modernizací 17 km železniční trati mezi stanicemi Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój. Při opravě trati byli provedeny práce také na opravě propustků a jiných důležitých technických zařízení. Mezi ně patřila i oprava 834 metrů dlouhého tunelu pod horou Grodziec, postaveného na přelomu devatenáctého a dvacátého století, a taktéž oprava až 27 m vysokého viaduktu přes údolí Bystrej v Lewině.

Byli též opraveny všechny silniční přejezdy křižují koleje v tomto úseku a došlo k výstavbě nových nástupišť pro cestující ve stanicích Kudowa Zdroj, Polanica Zdrój a Duszniki Zdroj. Nástupiště mají novou dlažbu, nové osvětlení, značení, a jsou přizpůsobeny potřebám osob se sníženou pohyblivostí. S investicí byla zvýšena rychlost vlaků na horské trati v závislosti na technických parametrech, mimo jiné z 30 km/h na 60 km/h. Očekávaným výsledkem je kratší cestovní doba regionálních i dálkových vlaků.


Rekonstrukce stanice Kudowa Zdrój dne 24.10.2013 © Václav Vyskočil

Projekt má velký význam pro místní komunity a rozvoj cestovního ruchu. Lepší infrastruktura zlepší obyvatelům dojíždění do práce a školy. Turisté a pacienti získají lepší přístup k dolnoslezských lázním a krásných turistických tras Kłodzko – Kudowa a taktéž na Náchodsku. Projekt Modernizace regionální železniční trati Kłodzko - Kudowa Zdrój a to v úseku Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój je spolufinancován Evropskou unií v rámci Regionálního operačního programu pro Dolnoslezské vojvodství na léta 2007 -2013. Celková hodnota projektu je 65 779 719,85 PLN, z toho více než 41 milionů je hodnota finančních prostředků pocházejících z EU.

16. prosince 2013 proběhlo oficiální otevření trati za účasti představitelů Dolnoslezského vojvodství a měst Kudowa Zdrój a Náchod. V projevech mimojiné zaznělo, že z Polské strany je stále zájem na obnově trati do Náchoda. V projevu starosty města Náchod Jana Birkeho ovšem zaznělo, že obnovení trati se město Náchod sice nebrání, ale není to jeho priorita. Prioritou města Náchod je v současné chvíli výstavba autobusového terminálu, který by měl být otevřen v květnu, a také vybudování obchvatu Náchoda a stavba dálnice mezi Hradcem Králové a Polskem, která by odlehčila přetíženému Náchodu.


Spoj KD 69374 Kudowa Zdrój - Kłodzko Gł. opustil dne 15.12.2013 výchozí stanici
© Tomáš Ságner

Na závěr slavnostního aktu bylo podepsáno memorandum o spolupráci v kultuře a o podpoře cestovního ruchu mezi městy Náchod a Kudowa Zdrój. Trať není ještě úplně dodělaná. Chybí např. kolej a druhý peron v Kudowě, taktéž zde nejsou manipulační koleje. Také není zapnuto zabezpečovací zařízení. Traťová rychlost zatím nedosahuje kýžených 60 km/h. V neděli byla rychlost vlaku mezi stanicemi Kłodzko Gl. a odbočkou Kłodzko Nowe 80 km/h, pak až za stanici Kłodzko Zagorze 30 km/h. Asi 1 km za stanicí Kłodzko Zagorze až asi 1 km před stanici Polanica Zdrój bylo 50 km/h. 

Z Polanice Zdrój do Szczytny se jelo rychlostí 30 km/h, ze Szczytny do stanice Duszniki Zdrój bylo povoleno 45 km/h a odtud do Kudowy Zdrój je rychlost zatím jen 30 km/h a 10 km/h přes přejezdy. Zřejmě je to tak z důvodu chybějící přídržnice a nedostatečné konsolidace koleje. Jízdní řád je dělaný na vyšší rychlost, takže zatím jezdí vlaky opožděny. Ve stanicích nejsou obnoveny pokladny, jízdenky se musí kupovat ve vlaku u průvodčího. Na závěr přeji znovuzrozené trati mnoho spokojených cestujících - a aby její jízdní řád vydržel alespoň v jeho počáteční podobě:


Platný jízdní řád trati Kudowa Zdrój - Polanica Zdrój - Kłodzko Gł. - Wałbrzych Gł.

Za spolupráci a poskytnutí fotografií děkuji kolegovi Tomáši Ságnerovi. 

Odkazy:

  1. Koleje Dolnośląskie SA - oficiální stránky dopravce
  2. Koleje Dolnego Śląska - amatérské stránky o železnici
  3. Železniční trať Kłodzko - Kudowa Zdrój – Wikipedie
  4. Kudowa Zdrój - oficiální stránky města
  5. Kudowa-Zdrój – Wikipedie
  6. Zrušená trať Náchod - Kudowa Zdrój
  7. Náchod - oficiální stránky města
  8. Náchod – Wikipedie

Úvodní snímek: Spoj KD 69335 Kłodzko Gł. - Kudowa Zdrój dorazil dne 15.12.2013 do cílové stanice © Tomáš Ságner

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy