Detská železnica pozýva do Mikulášova

3.12.2013 8:00Zdroj: OZ Detská železnica Košice

Detská železnica pozýva do Mikulášova

Jediná detská železnica na Slovensku pozýva svojich najmilších návštevníkov a ich rodičov v sobotu, 7. decembra, do Mikulášova. Deti sa zabavia pri pásme filmových rozprávok, naučia sa mikulášsky tanec, potešia ich živé zvieratká i „sob“ Rudolf. Svätý Mikuláš už tradične odmení všetky poslušné deti balíčkom. Prekvapením bude vynovený 100-ročný vozeň Hubert, ktorý posilní kapacitu mikulášskeho vlaku.

 

 

 


O Mikuláša na detskej železnici je už tradične veľký záujem. Miesta sa nedajú vopred rezervovať. Záujemcom stačí prísť v sobotu 7. decembra na stanicu do Čermeľa a pol hodinu pred odchodom si zakúpiť pamätný cestovný lístok. Vlak do Mikulášova odíde z čermeľskej stanice o 10:00 a o 12:00 hod.

„Na stanici v ten deň privítame svätého Mikuláša, anjelov ale i čerta, ktorí sa spolu s deťmi prevezú vo vláčiku. Novinkou bude premietanie filmových rozprávok v priestoroch reštaurácie Alpinka pri teplom čaji a nebude chýbať ani horúce osvieženie pre dospelých. Deti sa pod vedením inštruktorky naučia mikulášsky tanec. Vonku na nich budú čakať živé zvieratká a „sob“ Rudolf,“ pozýva na čarovné zimné jazdy v otvorených i zatvorených vagónikoch Košickej detskej historickej železnice Igor Holéczy z OZ Detská železnica Košice. Program na Alpinke potrvá približne hodinu.

V minulom roku pribudla na mikulášskej jazde zrekonštruovaná motorová lokomotíva Janka a obnovený letný vagón. V tomto roku sa cestujúci povezú už aj vo vynovenom 100-ročnom vozni Hubert. „Vozeň sme zrekonštruovali svojpomocne a za pomoci dobrovoľníkov. Oprava si vyžiadala 10 000 €. Vozeň pôvodne slúžil na úzkorozchodnej železnici z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice. Po jej zrušení v roku 1949 ho presunuli na trať z Mníšku nad Hnilcom do Smolníckej Huty, odkiaľ sa napokon dostal do Košíc. Vyrobený bol v roku 1913 v maďarskom meste Gyor. Rovnako ako všetky ostatné vozne na našej železnici je pamiatkovo chránený. Vďaka Hubertovi budeme môcť previezť naraz o 50 cestujúcich viac a oveľa pohodlnejšie ako doteraz,“ povedal Ľubomír Lehotský riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.

Podujatie sa koná v rámci projektu Vlak kultúry a zážitkov – Art & fun Košice 2013 a vzniklo vďaka podpore grantového systému Ministerstva kultúry SR a projektu Košice -Európske hlavné mesto kultúry 2013. Spoluorganizátorom je združenie Wild West Show Alpinka a reštaurácia Alpinka.

Občianske združenie Detská železnica Košice prevádzkuje od roku 2012 Košickú detskú historickú železnicu, ktorá patrí s viac ako 40 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Atrakciou je najstarší prevádzkovaný parný rušeň Katka U 36 003 a Klub mladých železničiarov.

Zuzana Lehotská, marketing a PR
OZ Detská železnica Košice, 0905 496 426

Súvisiace trate