Ráno v Košiciach

» Návrat

Pridané: 25.2.2013 8:00
Autor: Marek Guspan, nick: » štb

Ráno v Košiciach Služobné povinnosti ma nečakane zaviali do Košíc. Kedysi som sa tam vyskytoval každý deň, ale tie časy sú dávno preč a pod zelené drôty sa v poslednej dobe dostanem málokedy. A pretože som po príchode nočným rýchlikom R 801 Poľana mal chvíľu čas, vytiahol som fotoaparát a poobzeral som sa cez jeho objektív po stanici.

 

 

 

 


Najprv som si odfotil odchádzajúci rýchlik, ktorý ma do Košíc doviezol. Prekvapením pre mňa bolo, že v Košiciach sa už nekoná preprah rušňov a do Prešova tak pokračovala 754.069, ktorá ho dotiahla už zo Zvolena. Na 3. nástupišti košickej stanice ostali 671.010 s osobným vlakom do Lipian a 163.123 v čele osobného vlaku do Popradu.


O pár minút už zasnežené návestidlo dovolilo odchod aj osobnému vlaku v stope predchádzajúceho rýchlika a posledná z nových elektrických súprav sa dala do pohybu.


Po jej odchode som sa rozhliadol a pri druhom nástupišti som zazrel pekného zeleného peršinga 163.109. To sa už ale z opačnej stany valil osobák z Liptovského Mikuláša. Na čele blonski peršing 163.101.


Potom sa dostali k slovu pražské rýchliky. Najprv sa do stanice vlnil EN 445 Slovakia a hneď za ním R 443 Šírava. Prvý so slovenským strojom 163.055, druhý s najbrtom 162.054. Medzitým do stanice vošiel aj osobák z Lipian, tvorený pantografom 460.045-46. Zatiaľ v pôvodnom nátere a v pôvodnej dĺžke. Musím fotiť, kým ešte sú!Pri fotení najbrta, ktorý vykonával posun s dvomi lôžkovými vozňami na 3.nástupišti, som si v diaľke všimol v tupíku zaparkovaného súkromníka. Ak ma oči neklamú bola to 121.068. Keby nebolo toľko snehu, možno by som sa aj vydal na jeho bližší prieskum. A tak som si cvakol iba krabicu 812.025 s trochu divnou cieľovou stanicou na displeji. Presúvala sa však do depa.Po peróne sa zase pomalým krokom presúval neoficiálny operený symbol Košíc. Potom som sa konečne dočkal aj rušňa, ktorému bielo-červená katastrofa s názvom blonski nehrozí. Potešila ma totiž dvojička 131.003/004.


Medzičasom som začal pociťovať následky známeho košického vánku. Pobral som sa teda do vestibulu stanice zohriať sa a pozrieť sa, čože nás to pri vstupe do Európskeho hlavného mesta kultúry čaká. Napriek tomu, že týmto podchodom je na východe východ stále zakázaný.

Prahatron je stále ten istý, ale hodiny pod ním sa už modernizácie dočkali. Rovnako aj priestory pod hodinami. Namiesto vyprázdnenia v bývalých záchodoch sa po novom môžete naplniť v novučičkom bistre. To pohľad nad hodiny je už horší. Rekonštrukcia horného poschodia je v plnom prúde.Rovnako je na tom ľavá polovica vestibulu, kde som za plotom zbadal.... vidím dobre...? žeriav!!! Žeby bol už břeclavský bager na koľajach prekonaný košickým žeriavom vo vestibule?


V pravej časti vestibulu sú založené zrejme základy niečoho budúceho, ktoré dočasne slúžia ako odpadkový kôš. Naozaj prívetivé privítanie v hlavnom meste. Aj keď „iba“ kultúry...


Keď som sa dostatočne zohrial vybral som sa druhým podchodom opäť na nástupište. Po ceste som objavil novučičké záchody. Za 50 centov vás na nich pustí automat. A neskúšajte ho podviesť (akože dvaja za jednu cenu), neskutočne totiž potom pípa!

Výstup do zimy nebol zbytočný, pretože na R 443 už bol pristavený najnovší zázrak techniky z Vrútok s číslom 361.004. Železničiari ale asi dobre vedia čoho je schopný, pretože na pomoc (alebo pre istotu?) pred neho pripojili aj rokmi overený stroj 163.050.


Potom som sa už musel po príjemne strávenej hodinke a štvrť na stanici odobrať za svojimi povinnosťami. Pre niekoho, kto dennodenne prechádza košickou stanicou sú vyššie uvedené a popisované veci bežnou rutinou. Zvyšok Slovenska, Čiech a Moravy však možno rád uvíta zopár čerstvých, i keď nie vždy celkom kvalitných fotografii, z miest, kde sa bežne nedostane.

Autorom všetkých fotografii som ja a boli urobené vo štvrtok 21.2.2013 na stanici v Košiciach.

Marek Guspan

Súvisiace trate

  • ŽSR-160: Zvolen os. st. - Košice
  • ŽSR-180: Žilina - Košice
  • ŽSR-190: Košice - Kalša - Trebišov, Sátoraljaújhely-Slovenské N. M. - Čierna n./T.,

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 40     Stránky: / 2     Výpis:    
» fantozzi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 916 4.3.2013 9:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Aj mňa to bistro príjemne prekvapilo, hneď som vyskúšal jeho služby. Bolo to super privítanie z dvojtýždňovej cesty. Latté tam robia skvelé, ceny zodpovedajú zariadeniam podobného typu. Dokonca si dovolím tvrdiť, že oproti iným moderným staničným bistrám v strednej a východnej Európe má ceny priaznivejšie. Predavačky sú ešte také neisté, ale snažia sa.
Jedinou nevýhodou je, že tam dosť "ťahá" na chrbát a drevené sedadlá sú studené, ale to by sa malo uzavretím staničnej haly vyriešiť. V čalúnenej časti sa sedí príjemne.
Skúsil som aj novú úschovňu, obsluhuje ju pani (dozor) zo susedných toaliet. Základná cena za uschovanie je 0,70 € pre železničiarov a 1 € pre cestujúcu verejnosť.
Aj ja si myslím, že práce postupujú pomaly, ale keď bude hala po dokončení vyzerať tak, ako naznačujú "prvé lastovičky", celkom sa na tú finálnu podobu teším.

» aries Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 185 26.2.2013 20:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Milan, pardon, na reštauráciu som zabudol a súhlasím, je na staničné pomery výborná a aj celkom dobre varia. S obsluhou som spokojný, šikovné dievčatá.
Čo sa týka bistra, je predražené že to až pravda nie je. Dnes som tam bol pozrieť ceny. Krémová kocka či ako sa to volalo 1,85 za kus. Je to malinký zákusok a ja tomu už hovorím zlodejina.

» hrosik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 26.2.2013 18:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Pekná reportáž. Aj pekné fotk a trefné poznámky A čo sa týka toho boedelu na košickej stanici, tam sa aspoň niečo deje a je tam pracovný bordel. Na rozdiel od Bratislavy. No a používanie základov niečoho budúceho namiesto to je typická menej inteligentná časť (nielen) nášho národa...

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 013 26.2.2013 13:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

dědku: do Stropkova by najprv súkromník štreku musel naťahať

» Milan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 893 26.2.2013 7:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Vihorlat: ja som nikde nepísal, že niečo treba zbúrať a vytrhať. Len nechápem, prečo by mal nejaký súkromník stavať nástupiská a platiť nové zabzar.
A jedna vec je vytvárať nejakú stratu, druhá že ju musí ktosi zaplatiť. Preto aj tie straty by mali byť v nejakých rozumných medziach.

aries: káva (kvalitné presso) stojí 1€, s mliekom 1,1. To je normálna, slušná cena. A budem ti oponovať aj v druhom, LIDL je ok, ale myslím že aj reštauráciu ako majú Košice by privítali v hociktorej stanici.

» dědek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 360 26.2.2013 7:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Pohodový report; )ríjemné fotôčka v dobe, keď ja nemôžem po výjazde do OL ani na krok!! Ale už mi zo ZSSK odpísali, že mi za 5€ vystavia duplikát preukážky. Tak - kým "žluťásek" RJ to nepretiahne aspoň do KE/HN-Stropkov... - musím si prikúpiť duplikát BČK. a na raňajky do reštriky z 1.nástupiska si počkať. Ale to snáď už tam bude riadny a BEZPLATNý Internet ako vlani v Blave a nie aby MŇA - bez upozornenia - VYPOL! Kôň!
Ale vážne: NEZABUDNE sa na výťahy pre vozíčkárov a "chodítkárov" ako ja? Aby som nemusel, porušujúc zákaz alebo za doprovodu policajta či výpravcu cez priechod mimo perón, ťapkať ale ako riadny cestujúci sa chovať? Myslím si, že som dosť NEPRIEHĽADNUTEĽNý"

Igi- ja, čakajúc aj pár hodín, na príslušný spoj VEĽMI BY SOM UVíTAL čistú miestnosť s WiFi ... veď viete ... Čo tí ľudia čo si veci vo valale povybavujú, na chyžu mašinu dluho čekaju ; € NAVYšE nemajú. Vestibul je KRáSNY, ale - socialistický:STUDENý!!! jA SOM za čakáreň.

Za článočok západnierovi ĎAKUJEM; děkuji; Pán Boh zaplať!!

» aries Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 185 26.2.2013 0:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

splinterX: čo sa týka občerstvenia - káva 1,20 , zákusok 1,70 a pod. To sú ceny v novom bistre ktoré je na mieste bývalého Globusu. Zatiaľ jediná dobrá vec na košickej stanici je spomínaný Lidl.

» splinterX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 692 25.2.2013 23:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Čo je na tom nepochopiteľné - súkromník jednoducho si vie lepšie ustrážiť náklady a efektivitu svojej činnosti než štátna spoločnosť. Keby tam na stanici nebol potenciál zákazníkov tak do toho nezainvestuje. Chodí tam dosť ľudí aj turistov a chcú sa min. občerstviť a nechcú hľadať obchody po okolí. Keď bude na stanici draho tak si tam jednoducho nič nekúpim a pôjdem do Lídla o dvere ďalej.

» Vihorlat Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 517 25.2.2013 23:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Nakoniec prídeme k záveru, že všetko treba zrušiť, koľaje vytrhať, stanice zbúrať a nebude to vytvárať stratu! Z ušetreného by sa dal vytvoriť možno nie jeden ale aj 2 nové holdingy.

» Milan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 893 25.2.2013 21:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ráno v Košiciach

Vihorlat: všetko musí niekto zaplatiť, aj tú službu. Myslíš že ten kto prerába vestibul to robí pre modré oči GR ŽSR? Budeš sa diviť, ale aj na služby dnes každý poskytovateľ pozerá v konečnom dôsledku cez ekonomiku. Nič v zlom

nasledujúce príspevky »