Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

» Návrat

Pridané: 21.2.2013 16:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

Trumf Českých drah šmejdil po koridorech Strohá informace na k-reportu mě ve středu uvedla do střehu. Mimořádná jízda Railjetu na našem území stála za pozornost. Dokonce se informace objevila i s konkrétními časy. A když mi ji ve čtvrtek ráno potvrdili kamarádi z řad provozních zaměstnanců, bylo jasné. Railjet se zařadí i do mého pracovního programu.

Netrakční jednotka Viaggio Comfort, provozovaná rakouským národním železničním dopravcem ÖBB pod označením Railjet, zavítala na naše koleje za účelem provozního odzkoušení. Nebo svezení pozvaných osob. To druhé je možná pravděpodobnější. Zkušební jízda totiž nebyla ani zdaleka první u nás. J8 osobně jsem se s Railjetem setkal již předtím dvakrát, aniž bych musel opustit území ČR. Poprvé se souprava svezla v květnu 2009, kdy zamířila na testovací jízdy na testovací okruh Zkušebního centra Výzkumného ústavu železničního Velim. Do Vídně se vlak vrátil 14. května a byl jsem u toho. Jak ukazují snímky na konci příspěvku, šotoexperti, kteří mluví, že jedoucí vlak s bleskem nevyfotíš, asi nemají pravdu. 
Přesně o měsíc a den později znovu přijel Railjet na naše území. Souprava, která putovala na prezentaci na železniční veletrh Czech Raildays v Ostravě, dokonce poprvé svezla cestující. Svezl jsem se aspoň do Hodonína.
Třetímu setkání patří tento příspěvek. Jinak, ve všech třech případech byl hnacím strojem zástupce řady 1216. Na okruhu řádil fotbalový Taurus 1216.236, do Ostravy se sice vezl Railjet i s kmenovým, stejně lakovaným strojem 1116, ale v pro jeho neschválení k provozu u nás, tažnou či tlačnou sílu vyvíjel opět fotbalovník. Tentokrát se o pohon staral „Kapsch Taurus 1216.210.
Vlak proto vyjel dopoledne z Vídně, aby na našem území projel trasu Břeclav – Brno – Česká Třebová – Olomouc – Přerov – Břeclav a Vídeň. „Jízda je zaměřena na praktické ověření některých provozních parametrů, činnost informačních systémů, spolupráci lokomotivy s netrakční jednotkou a na řadu dalších prvků při provozu vlaku na české síti,“ komentoval nasazení jednotky na testovací cestu mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Za dva měsíce se podle něj Railjet podívá znovu na české koleje, prezentační cestou pro veřejnost chtějí České dráhy přilákat pozornost cestujících na novou akvizici, kterou chtějí reagovat na sílící konkurenční boj o cestujících na domácích kolejích.
Dosavadní zbraní v boji s RegioJet a Leo Expres je Pendolino, klopidlo, které se neprosadilo v mezinárodní dopravě a zásluhou naklápění trpí stísněným prostorem pro cestující, skončilo degradované na vnitrostátní spoj Prahy a Ostravy. Railjet by měl vyrovnat jízdní komfort konkurence s vozy, využívajícími plně jízdní profil.

Připomeňme stručně již známé, jak ČD k Railjetům přišly. Nákup nebyl prvoplánovanou investicí Českých drah. 67 souprav si u společnosti Siemens objednaly ÖBB. Nakonec ale státní dopravce sousední země zjistil, že celkový počet nevyužije, že mu postačí jednapadesát souprav, a tak vznikly podmínky pro dohodu s ČD na převzetí opce na dodávku. Cena šestnácti souprav pro ČD je více než 200 milionů eur. Dopravce za to získá soupravy, způsobilé pro rychlosti do 230 kilometrů za hodinu. Vlak Viaggio Comfort ve verzi pro ÖBB tvoří netrakční souprava sedmi vozů s celkovou kapacitou kolem čtyř set míst. Výroba pro ČD již začala, do provozu mají české Railjety vstoupit při změně jízdního řádu v prosince 2014.


Netrakční souprava znamená, že sedm vozů nemá pohonnou jednotku. Pouze jeden čelní vůz je vybaven stanovištěm strojvedoucího pro ovládání lokomotivy, připojené na opačné straně vlaku. Designově i technologií je Railjet vyladěn na provoz s lokomotivami typu Taurus téhož výrobce.
Co bude tahat/tlačit české Railjety je stále velkou neznámou. Teoreticky by to měly být „nové“ lokomotivy řady 380 plzeňského výrobce Škoda Transportation, který mimochodem dělal, co mohl, aby pořízení Railjetů zabránil. Jenže Škoda Transportation stále nemůže ke svým strojům doložit schválení pro mezinárodní provoz, jezdí režimu zkušebního provozu pouze na území ČR bez možnosti vyjet do zahraničí. Mimochodem, tento režim zkušebního provozu byl u prvních nasazených strojů již prodloužený. Stíhačky řady 380, jejich nasazení do mezinárodního provozu je opakovaně odkládáno, jsou pro plánované nasazení Railjetů mezi rakouským Grazem, Prahou a Berlínem (podle plánu k datu od změny jízdního řádu v prosince 2014) jsou bez dokladu autorizované německé zkušebny stále nepoužitelné. Navíc se ještě nikdo nevěnoval vyladění ovládání řady 380 s Railjetem.
Stále tak existuje možnost, že ČD budou nuceny k provozu Railjetů usilovat o zapůjčení lokomotiv řady 1216, ať již u ÖBB či kdekoliv jinde.

Railjet s rakouskou lokomotivou Taurus v Břeclavi.

Railjet uhání na testovací jízdě po koridoru u Podivína. 

U Svitav fotil kolega Pavel Stejskal

Další fotky udělal Pavel Stejskal v České Třebové. 

 

14. květen 2009 a mé první setkání s Railjetem při jeho návratu z Cerhenic.

15. červen 2009 a Railjet, připravený k první cestě s cestujícími na Czech Raildays do Ostravy.

Milan Vojtek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 44     Stránky: / 3     Výpis:    
» České_dráhy Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 610 6.3.2013 19:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

Trumf Českých drah - chá chá - tohle vozidlo ani zdaleka nedosahuje komfortu nabízeného cestujícím v rakouských vozech Bmpz, Bmz po repasi, resp. ani rakouských ojetin zakoupených dopravci ČD a.s. a RegoJet a.s..

Měl jsem onehdá ve Vídni volbu - jet soupravou RJ nebo klasickou soupravou sestavenou z vozů Bmpz / Bmz. Zvolil jsem druhou možnost, v pohodlí vozu Bmz ... To je asi tak, jako kdyby mi někdo nabídlo místo ojetého Mercedesu starého dest let novou "luxusní" limuzínu Trabant ...
RailJet ani zdaleka nedosahuje komfortu libovolné verze vozidel rodiny ICE ... Zbytečně vyhozené peníze, kdyby se raději koupily další rakouské ojetiny.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 4 984 3.3.2013 10:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

Libouš:
Lépe takové dílko odevzdati, než jen hloupě kafrati. Až sám dodáš nějaký příspěvek, můžem se bavit dál.

» 405.9 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 1.3.2013 19:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

v živote nedobehneme bratov Čechov, nikdy, pretože primitívnosť, neschopnosť, lenivosť, nevzdelanosť, arogancia moci neschopných manažérov vládne na Slovensku. Škoda, preškoda.

» Libouš Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 202 1.3.2013 11:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

Pane novinář, Váš sloh a pravopis jsou katastrofální. Nemohl jste si to po sobě aspoň jednou přečíst?

» Adam Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 23.2.2013 18:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

fotiť idúci vlak s bleskom.... autor daj si facku!

» Vezír Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 94 22.2.2013 14:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

splinterX : S tou večnou politikou si už trápny.

» splinterX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 11 688 22.2.2013 12:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

Andrej, to vieš keď ľudia si u nás volia istoty a lá KSSmer...

» haldo11 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 809 22.2.2013 10:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

zeleznica: 10 je veru fakt málo, hádam aj 20 je málo

» zeleznica Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 677 22.2.2013 8:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

... a nech niekto povie že Slovensko je niekde kde Česko.... prd a dva orechy... 10 rokov je asi aj málo čo sme za Vami... kolegovci z Čiech....

» wagoo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 21.2.2013 22:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

ja tu pridam dve naladovky. Osobnu skusenost s Railjetom mam, a velmi prijemnu.Ak sa CD podari poriesit tych par suprav, tak im tisko budem zavidiet. Btw, stretol som aj s ICE3, ktore malo v 1. triede doj** klimu, a zazil som aj Rakuskych opravarov, ktori od nasich o vela viac skusenosti asi nemali, a postup rychlopravy v stanici bol podobny ako u nas.. len menej nadavali, a tak no .

Foto1 -> totok nas cakalo na stanici v Mnichove.
Foto2 -> rychlofotka pred odchodom, zlava 2x Railjet,4 x ICE3 (tomu 4 mu vidiet iba nos).

Ta foto2 mi trosku pripomina BA hl. stanicu (asi o 100 rokov...)
RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech RE: Trumf Českých drah šmejdil po koridorech

nasledujúce príspevky »