Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

» Návrat

Pridané: 12.2.2013 8:00
Autor: Marián Jaseňák, nick: » kt8d5rn1

Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero Tak, keďže patrím medzi prispievateľov občasných, a reportérov nových, prosím, ospravedlňte prípadné chyby. Chcel by som tu vytvoriť sériu reportáži o zabudnutých, no stále jestvujúcich (alebo v poslednej dobe existujúcich) tratiach Slovenska. Prvý diel sa týka dnes už neexistujúcej trate Stupava – Devínske Jazero.

 

     Upozorňujem vopred, že pre milovníkov faktov a podobných tu nie je nič. Je to brané zvoľna, ľahka, bez nejakých špeciálnych informácii či inými prvkami odbornosti. Ide len o príbeh dvoch putovníkov ktorých jednoducho fascinuje, čo dokázali naši predkovia postaviť, a udržať (až do príchodu červených, ktorí tu vládnu dodnes). Ale aspoň to zhrnme pre základné info. Trať bola vybudovaná v roku 1889, prevádzka začala v roku 1891. V roku 1988 tu prebehla celková rekonštrukcia trate (najmä spojená s výstavbou diaľnice), takže trať je prakticky nová, nepoužívaná. Je dlhá 6,5km. Posledný osobný vlak tu prešiel tuším v 2005 s karkulkou, posledný pravidelný osobný vlak zas 1991. Nákladná doprava tu bola do roku 2003. Toť asi vše čo mi o tejto trati známo jest. Prosím tak isto o nekritizovanie foografií, sú ilustračno-dokumentárne, nie umelecké!

     V ranných hodinách spolu s kamarátom Maťom sme nasadli v Bratislave na ranný spoj autobusu do neďalekej Stupavy. Po vystúpení a nadopovaní sa v priľahlej krčmičke čiernym zlatom (čítaj Kofola) ktoré po zistení nebolo nič iné než TopvarKofa, sme došľapali na známu, no opustenú staničku Stupava.

Staničná budova v Stupave, © Marián Jaseňák 
Staničná budova v Stupave, © Marián Jaseňák

     Pri zisťovaní situácie nás však omrzelo, že sme si vybrali zrovna letný deň. Dostatok buriny spojený s výdatným teplom nás veľmi potešili, a tak neostávalo nič iné, ako len dúfať, že nájdeme v tej bujárnej zeleni aj nejaké tie koľaje. Našli sme! Koľajisko stanice i keď už oddelené od vlečky do naproti stojacemu podniku, i skrátené o pôvodne dlhú výťažnú koľaj, stále leží v zemi, nedotknuté, čakajúce na možné uvedenie aspoň rekreačnej dopravy (Áno, dnes už nič z tohoto neexistuje, no v čase fotenia aj mesto Stupava malo zámer prevádzkovať tu aspoň rekreačne drezíny. Bohužiaľ, ako sa spieva v jednej pesničke - to všechno odnéééééés čas....

Pohľad od staničnej budovy smerom k Devínskemu Jazeru, © Marián Jaseňák 
Pohľad od staničnej budovy smerom k Devínskemu Jazeru, © Marián Jaseňák

     Pri pokračovaní našej pešej pochôdzky sme však narazili na jeden problém – Trať je natoľko miestami zarastená, že nie všade sa dá prejsť po telese! V okolí vlečky hneď za stupavskou stanicou sa napríklad takmer vôbec nedalo prejsť. Popravde, ani v amazonskom pralese sa toľko nenarobíte ak chcete prekonať pár metrov. No nevadí, aspoň sme narazili na krásny malý usek udržiavanej trate v blízkosti rodinných domkov, v ktorom sa nachádzala aj výhybka do inkriminovanej vlečky – prekladiska (dnes na jej mieste stojí niekoľko bytoviek). Pri pokračovaní ďalej trať nevyzerala sľubne čo sa priechodnosti týka, miestami medzi podvalmi vyrastali malé kríčky, miestami zas krásne a sladučké ringloty. Je až nadmieru zaujímave, ako na starom traťovom telese môže vyrásť toľko sladučkého ovocia! A že to nebola naša jediná občerstvovacia stanica! Dostávame sa k mostu ponad diaľnicu – ten bol na pohľad vo veľmi výbornom stave, koniec-koncov, bol vybudovaný len nedávno. Opodiaľ bolo stále vidno, že trať je tu nová a pôvodná trať viedla mierne odklonom.

Slávny most ponad diaľnicu Brno - Bratislava, © Marián Jaseňák 
Slávny most ponad diaľnicu Brno - Bratislava, © Marián Jaseňák

     Pri dalšom šľapaní prechádzame okolo budovy, ktorá zdanlivo pripomína hradlo, avšak bez akejkoľvek omietky, iba tehly, a natoľko vyčistené, že sa jednalo snáď o novostavbu. Nuž, neviem presne. Pred nami však bola trať už natoľko nepriechodzia (stromy a kríky), že sme museli asi 80-120m prejsť popri nej pod násypom. Avšak, ani sme sa nenazdali, dostávame sa snáď do najkrajšieho, a časom zabudnutého úseku. Nádherný oblúk medzi domami, telegrafné stĺpy, staré domy, ploty. Proste idylka. Neodolali sme, sadli sme si na koľajnice a dali si (ako správni Slováci) Tatranku od Sedity :) Po takejto drobnej pauzičke a polemizovaní nad tým, ako by sa tu vynímal Hurvínek, sme pokračovali ďalej.

Dedinská idylka, © Marián Jaseňák 
Dedinská idylka, © Marián Jaseňák

     Pri prekonaní daľších stromokerov, a popŕhlení už asi na sto miestach sme sa dostali do dalšieho úseku, ktorý stál za pohľad. Nádherne udržaná rovinka tesne popred domy, malý kúsok násypu s rýchlostníkom akoby hovoril, tu sa nachádza zastávka. Niekedy až človek neverí, čo dokážu miestni obyvatelia spraviť so svojou traťou, o ktorú už ani štát nemá záujem. Proste fantázia. Na zastávke pri čakaní na vysnívaný vlak sme zhltli aj druhú Tatranku, a pokračovali dalej. A i keď slniečko hrialo, v lesíkoch to bolo celkom znesiteľné. Objavená tentokrát občerstvovacia stanica č. 11 s nádhernými čučoriedkami, no neklamem, snáď ako palec veľké! Také niečo sladučké, ukryté v lesíku, na letnom slniečku. Proste perfektné. Trať sa však už nebezpečne stáča vľavo, čo značí, že sa už dostávame k Devínskemu Jazeru.

Miesto ako stvorené na zastávku, © Marián Jaseňák 
Miesto ako stvorené na zastávku, © Marián Jaseňák

      Pred nami sa nachádza predzvesť tvorená svetelným návestidlom AŽD (vidno že trať prešla modernizáciou). Samozrejme, ako správny šotouši sme neodolali snímke trate z pohľadu návestidla. Deň proste nádherný. Pri šľapaní sme už natoľko vypriahnutý zliezli z trate malou skratko strmhlav dolu k hlavnej trati do osviežovne „U starého bicykla“. Čierne zlato opäť nedalo na seba čakať, 2 veľké a jedno pivko, a môžeme pokračovať. Vrátili sme sa mnou vygúľaným jarkom naspäť na trať. Zišli sme nadol, a pred nami osobný vlak. Nedalo nám, jedne fotí, druhý natáča. Čo však na seba nedalo dlho čakať bol na závese tohto vlaku motorvý vozeň rady 810. Prišli sme k staničnej budove v Devínskom Jazere. Konečne! Máme za sebou 6,5km túru. Pri zisťovaní spätného osobáku (ktorý vďaka hustému intervalu nám šiel už za 3 hodiny!) sme aspoň tak „narýchlo“ obehli staničnú budovu, budovu bývalej ubytovne, i nádherný leč súkromný vozeň neznámeho typu, pravdepodobne však podľa sukni na spodku reštauračný, ležiaci takmer na konci výťažnej koľaje zo stanice.

Nadhľad z predzvesti, © Marián Jaseňák 
Nadhľad z predzvesti, © Marián Jaseňák

     Nuž milí priatelia, to je na dnes všetko. Trať už neexistuje, dokonca sa, myslím, u ŽSR zaradila medzi najrýchlejšie vytrhané trate na Slovensku. Zo stanice o dvoch hlavných koľajách a dvoch vedľajších do Stupavy dnes neostalo nič. Zo stanice je teraz zastávka, celá je posunutá jemne do bývalého koľajiska stupavskej trate, bývalé krátke nástupište na koľaji smer Kúty (dalej od staničnej budovy) je dnes moderné dlhé koridorové (ako jej súrodenec bližšie ku staničnej budove). Je to obrovská škoda, keďže s narastajúcim počtom obyvateľov v blízkom okolí, ktorí denne cestujú do Bratislavy a čakajú v nekonečných zápchach, mohla existovať vďaka aktuálne zavádzanému systému IDS BK nádherná, rýchla a kapacitná spojnica Stupavy s centrom Bratislavy. A tak nám neostáva nič iné, než iba spomínať. Čas je neúprosný a vezme si každého na onen svet.

Úvodná snímka: Koľajisko stanice Stupava, © Marián Jaseňák

Marián Jaseňák


Galéria k článku

Počet: 36     Stránky: / 2        

Foto August 2011 - Staničná budova Stupava od príjazdov ...

Foto August 2011 - Pohľad od tupíku (šturcu, zarážadla) ...

Foto August 2011 - Pohľad od staničnej budovy smerom k ...

Foto August 2011 - Stará koľajová váha © Marián Jaseňák

Foto August 2011 - Pohľad na zhlavie stanice Stupava. J ...

Foto August 2011 - Prvé priecestie za mostíkom © Marián ...

Foto August 2011 - Priecestie II. © Marián Jaseňák

Foto August 2011 - Malý prvý udržiavaný úsek s výhybkou ...

Foto August 2011 - Je vidno, že trať mala klasický dedi ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 26     Stránky: / 2     Výpis:    
» Gabro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.3.2013 13:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

No lidičky dohodnime sa na nejakom termíne a nejakom mieste, najlepšie ČHZ Čierny Balog kde sa stretneme.


» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 18.2.2013 7:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: To razom začnú hrať časové úspory inú pesničku.

To má byť o tom, že pri tej stanici malo byť vybudované P+R a autobusová "stanica" a voziť tých, čo cez Stupavu v gumokoloch tranzitujú. BUSy do BA by samozrejme v určitej miere zachované ostali.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 310 17.2.2013 19:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

Obr. 18 - ač taky nejsem trávolog, tak jsem v tom poznal diviznu velkokvětou, poddruh štěrková (Verbascum densiflorum ssp. lapidarum)

» Martin_Fundárek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 17.2.2013 8:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

brano: Informácia o zastavení osobnej dopravy v roku 1991 nie je správna. "T.č. zastavená" bola od GVD 1979/80 (príp. od niektorej zmeny predchádzajúceho), "neobsadená" je od 1981/82.

K návrhom na obnovenie a počítaniu času jazdy: berte do úvahy aj čas, za ktorý sa dostane cestujúci na zastávku autobusu v strede dediny, a za ktorý sa dostane na železničnú zastávku kdesi na okraji obce. To razom začnú hrať časové úspory inú pesničku.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 16.2.2013 6:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čierny Balog - Chvatimech z S49?

A čo sú horší od JHMD? Ba práve naopak! R 65 tam nacpať. To by im stačil podval čo meter. Síce by museli dať viac kameňa, ale menej by sa napodbíjali

» tatko421 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.2.2013 21:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

zabudol som dodať že tá električka by šla až smer devínska a potom by sa napojila na hlavnú trať a pak by odbočila do stupavy spolu stou traťou ale v stupave za žel.stanicou by sa muselozabudovať kolajisko do cesty a potom ťahať trť po uličkách nie cez hlavnú cetu to by bol iba kúsok trate ,ak niekto pozná stupavu ,alebo bol v stupave tak asi pozná kde je dom dôchodcov je to pri centre stupavy tak tam by sa elekričky točili


» tatko421 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.2.2013 21:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

chlapi» Gabro ,tratovak, kt8d5rn1, splinterX máte všetci pravdu ku každému by som niečo povedal ,len dovolte mi predložiť túto víziu za zúto trať,kdže som zo záhoria tak to trochu poznám a poznám velmi dobre aj stupavu ,takže trať ako táka v celom rozsahu by sa mohla obnovit a k tým elektrýčkám do centra by to museli dať priamo na cestu ,nehovorím,že by to nešlo ale zasa autá abutobusy nákliadiaky a ešte električky no konec to by bol kompletný kolaps dopravy v Stupave už teraz je tam hustý lievik a tie ostatné trate to by sa dalo a ešte jedna nedostavané záhoráckke trate ,ale zatiaľ iba tú prvú a to úsek Jablonica- Plavecký Mikuláš ,ale musíme si s týmto nápadom pohnúť,lebo chcú túto trať vytrhať po Rohožník,čiže chcú zamedzi nostalgické jazdy do Plaveckého Podhradia a čo sa týka trate zo sv.Jána ja som za aj ja by som išiel ,hoci som z obce Kuchyňa ,je za 5 minút 12 ,čiže naším tratiam odbíja umieračik ,ak s tým nič nespravíme tak za chvílu zostane iba torzo možno ani to nie zo železnice je čas VLAKNETťáci sadnúť si za jeden stôl a začať konať o záchranu našich pekných tratí ja viem ľahko sa píše ťazko sa koná ,ale ked sa chce včeko ide a kt8d5rn1 už sa teším na tvoju dalšiu reportáž ,aj ako na zbynkovu,či piovu mám vás viacej takých oblúbených nielen vás troch


» BR601 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 407 13.2.2013 16:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

ja by som išiel, veď aj mňa to hnevá že štát ma železničné trate po zrušení v !

» Milan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 893 13.2.2013 14:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

Čierny Balog - Chvatimech z S49?

» Gabro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 13.2.2013 10:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Po stopách zabudnutých tratí: Stupava – Devínske Jazero

Slovensko má (resp. MALO) toľko krásnych železničiek a keby sa zachovali do dnes, tak by tu bol najväčší cest. ruch v strednej Európe. Stačí len chcieť, a bolo by všetko späť, ale dnešný Slovák je taký (nemyslím milovníkov železníc, ani ľudí tu prítomných) že najprv by pomohol vybudovať a potom by pokradol čo by sa dalo a utiekol by preč Stačí založiť pár O.Z. a všetko (teda skoro všetko) by sme mali späť. Ľudia, je to len na nás VLAKY.NEŤákoch, aby sme vybudovaly aspoň 5 lesných tratí. Stačí vybudovať celkovú odbočnú trať zo Sv. Jána (ČHZ) a odbočku na Osrblie (ČHZ) a budeme páni Slováci, a nie stoka Európy. Poďte do toho so mnou, spolu to dokážeme. Štát nám nejaké kolaje dá (S49) ale budeme to musieť spraviť zadarmo. predstavte si rekonštrukciu trate Č. Balog - CHvatimech. Celá trať z koľají S49 a koľaje čo ostali z pävodnej trate by sme dali na odbočky a bolo by všetko ako my byť. Zoberte si napríklad Lubochnianskú Lesnú Železnicu, bol to CELO Európský unikát, a takto ju zrušili, obnovme ju a budeme znvou (ako som už 100krát spomínal) PÁNI KLUCI SLOVÁCI !!!!!

nasledujúce príspevky »