Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

» Návrat

Pridané: 17.2.2013 8:00
Autor: Ing. Eugen Takács, nick: » Cmelak

Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2) Náš pôvodný plán predpokladal dve parné lokomotívy pre nasadenie na oboch koncoch súpravy, aby sme mohli jazdiť v oboch smeroch rýchlosťou nad 60 km/h. Vo Vietname totiž už chýbajú točne alebo triangle na otáčanie parných lokomotív. Naše vlaky boli zaradené do normálneho grafikonu a niektoré trasy sú veľmi frekventované.

Chýbajúca parná lokomotíva naše plány pokazila a museli sme si niekde vypomôcť dieselovou lokomotívou, inde dlhé hodiny čakať na križovanie – lebo všetky trate sú jednokoľajky.

 

 


Naša prvá cesta viedla do Hai Phongu a na našu veľkú smolu začalo pršať. Žiaľ tento dážď napriek suchému obdobiu sprevádzal nás počas celého pobytu, preto ani fotky nie sú tie najkrajšie o ktorých sme snívali. Trať do Hai Phongu je druhým najdôležitejším koridorom a Hai Phong je domácim prístavom hlavného mesta. Koľaje vedú po nížine, len vodné toky križujú trasu. Trať je veľmi frekventovaná a najmenej každú hodinu idú vlaky v oboch smeroch.

Osobné vlaky sú ťahané dvomi malými zelenými lokomotívami D4H ruskej výroby, rýchliky rovnakými lokomotívami červenej farby. Lokomotívy sú na oboch koncoch vlaku, takže zmena smeru je bezproblémová. Naša súprava sa musela vmestiť do tesného grafikonu a vrátanie fotozastávok, a preto sme miestami museli jazdiť rýchlosťou až 80 km/h, ktorá pre tú starú mašinu s číslom 141-190 robila už problémy. Na staniciach sme museli dlho čakať na križovanie a na predbiehanie.


Výpravca so žezlom, november 2002 © Eugen Takács

Stanice vo Vietname sú pre verejnosť normálne zatvorené a až asi 30 minút pred príchodom vlakov je umožnený prístup. Samozrejme my sme mali výnimku a pre nás vždy ochotne otvorili všetky brány a dvere, tak sme mohli vidieť aj luxusné čakárne pre VIP osoby, ako aj pracoviská výpravcov a prednostov staníc. Stanice boli všade veľmi čisté a v dobrom stave. Nákladné vlaky ťahali stroje z produkcie ČKD radu D12, alebo americké D9. Poobede sme nakoniec dorazili do stanice Hai Phong, kde začalo pomerne prudko pršať.

Prístav od stanice je ešte asi 2 km, trať vedie cez veľké námestie a úzke uličky, ktoré sú v dobe, kedy vlak neprechádza, využívané domácimi na rôzne účely od zabíjania domácich zvierat až po striekanie nábytku a áut. Ľudia bleskovo uvoľnia trať pred blížiacim sa vlakom a po prechode okamžite obsadia miesto a pokračujú v začatej práce. Z nášho mimoriadneho vlaku sme vyradili osobné vagóny, ktoré sme v prístave veľmi nepotrebovali, a vybalili sme všetko, čo sme mali proti dažďu. Žiaľ ani to veľmi nepomohlo a jedna kamera za druhou vypovedala službu pod obrovskými prístavnými žeriavmi a pred parnou súpravou.


Para v prístave Hai Phong, november 2002 © Eugen Takács

Žiaľ čas na čakanie nebol a ani sme cestu nemohli opakovať, lebo povolenie vstupu mali sme len jednorazové. Takže skutočne dlhými nosmi – ako nás Európanov v Ázii volajú, sme nastúpili do autobusov, aby sme pokračovali do krásneho Ha Long Bay, zálivu s tisíckami ostrovov. V tomto prekrásnom okolí sme ostali na dva dni a navštívili sme niekoľko ostrovov, kde boli rôzne jaskyne a pláže a medzi ostrovmi celé mestečká na vode.

Tretí deň sme sa vrátili do Hai Phongu a odtiaľ sme pokračovali vlakom do hlavného mesta. Naša ďalšia cesta viedla do železiarni Thai Nguyen. Tá nie je veľmi ďaleko od Hanoja a na vlečkách železiarni ešte posunovali dva malé parné stroje. Tendrovka s číslom 131.436 pracovala na úzkom rozchode a druhá s číslom 1032 na normálnom rozchode. Napriek sľubu sme nedostali povolenie na vstup do železiarni, tak sme vyjednali, že lokomotívy prídu von na stanicu VNR.


Úzkorozchodná tendrovka 131.436 v Xuu Lu, november 2002 © Eugen Takács

Stroje nakoniec prišli až po dvoch hodinách čakania, sprevádzané hustým dažďom. Po návrate do hlavného mesta sme pozreli celkom veľkorysú stanicu s ešte veľkorysejšou maketou hlavného mesta podľa plánov VNR, na ktorej predstavujú uzol hlavného mesta s novými trasami železnice, väčšinou vysoko nad frekventovanými ulicami.

Ďalší deň nás čakala dlhá cesta na severozápad do mesta Lao Cai. Táto jazda bola naša najdlhšia trasa, meria takmer 300 km, čo je už na hranici možností mimoriadneho vlaku. Celá trať sleduje Červenú rieku a pôvodne viedla do čínskeho Kunmingu. Trať až na konci začína byť veľmi zaujímavou, prichádzajú veľké hory a veľké stúpania. Na trati sú stanice pomerne ďaleko od seba, niekedy až 20 km.


Život na vode, november 2002 © Eugen Takács

Preto sme križovanie museli veľmi náročne plánovať, navyše nie všetky stanice boli obsadené, preto aj na to sme museli dopredu myslieť. Na tých 300 km sme potrebovali prakticky celý deň a vzhľadom na veľké meškania náš vlak od stanice Viet Tri tlačila lokomotíva D9H, aby sme došli ešte nad ránom do kúpeľného mesta Sa Pa, vysoko v horách a na tri hodiny cesty zo stanice Lao Cai.

Úvodná snímka: Tendrovka 1032 na normálny rozchod v Xuu Lu, november 2002 © Eugen Takács

Ing. Eugen Takács


Galéria k článku

Počet: 18    

Foto Lokomotíva ČKD D12E v Hanoji, november 2002 © Euge ...

Foto Moderné prvky na staručkej mašine - lis, november ...

Foto Parné servo na riadenie - ľavostranné, november 20 ...

Foto Na ceste do Long Son - lokomotíva 141-190, novembe ...

Foto Úzkorozchodná tendrovka 131.436 v Xuu Lu, november ...

Foto Tendrovka 1032 na normálny rozchod v Xuu Lu, novem ...

Foto Podivné vozidlá okolo tratí, november 2002 © Eugen ...

Foto Podivné vozidlá na cestách, november 2002 © Eugen ...

Foto Rýchlikový vozeň na vlaku smerom do Hai Phong, nov ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 20:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Ano, ten velky rám sluzi na "drzanie" zezla, hlavne ak to treba za jazdy zavesit na stoziar alebo podat na vlak (Vietnamci nie su vysoki ludia, takze pomocou toho rámu,obluku sa to pomerne jednoducho poda aj na vysoke stanovisko).
Ak vlak garantovane stoji aj na susednej stanici, tak podaju len samotne zezlo, bez rámu. Vtedy to ma posadka vo vrecku. Inak na kazdom pracovisku, ako aj na lokomotive je rezervny rám, takze operativne sa dá zmenit stav, alebo poskodeny ram vymenit.

» fíha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 477 17.2.2013 19:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Aha, usiel mi detail, ze "zezlo sa vlozi do obluka". Vo filme, co si spominam, davali cely obluk do stroja a dajako tam potom s nim cosi. Toto je dajaky prepracovanejsi patent.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 18:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

ad fiha
Dakujem!

Ak sa pozries na predchadzajuci diel, obr. 15:
http://www.vlaky.net/servis/galeria.asp?page=1&id=5306&#next
mozes vidiet, ze v pristrojoch je niekolko tych zeziel. Uz som stihol zabudnut vsetky tie detaily, ale urcite najdes nejaky instruktázny material, kde je to podrobnejsie popisane, ak nie inde tak napr. tu:
http://www.signalbox.org/.
Urcite su vsade nejake lokalne specifika, ale zhruba to funguje vsade rovnako.» fíha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 477 17.2.2013 18:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Velmi pjekne!
Vdaka za vysvetlenie popisu funkcie toho zezla, prave som sa na to chcel spytat. Pouzivali to aj japonske zeleznice, videl som onehda instruktazny film a uz ho znova nenasiel, nevediac, cotak asi dat hladat.. nevedel som, ze do toho nieco davaju, myslel som, ze je to nieco ako tratovy kluc, alebo tak. Cize to zezlo dostane kazdy vlak, alebo len posledny svohjho smeru? Teda vypravca ich ma viac, alebo pokial ma ten jeden moze vypravovat dotycnym smerom?

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 16:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

ad tatko

dakujem! Pokazene kamery som vedel este nahradit (kupil som aj fen na susenie techniky), ale chybajuce svetlo bol väcsi problem. Vtedy boli este len diafilmy - aj ked som pouzival tie najlepsie - nedostatok svetla nesmierne zredukoval fotograficke moznosti.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 16:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Àno, na prelome 19. storocia aj u nás boli taketo systemy (hlavne na zelezniciach, co stavali pomocou belgického kapitálu) , az potom sa presadilo hradlovy princip, co je elektricka varianta zezla.
Vo svete ich najdete vsade, ked Anglicania alebo Francuzi, pripadne Hollandania stavali/projektovali zeleznice.
Je velmi zaujimavé, ze desiatky rokov neskor, ked Cinania nahradili Anglicanov v Afrike, zeleznice postavene s nimi pouzivaju tu istu techniku. (len pristroje sa lisia trochu od tych povodnych).

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 355 17.2.2013 15:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Na některých tratích by to tak určitě na Slovensku šlo. Kdy někde jedou po trati vlaky jen 4x za den. Ono něco podonbného v počátku železnice bylo i u nás.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 15:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Na druhej takto funguje zabezpeciovacka v celej juhovyhodnej Ázii, v Afrike a aj v juznej Amerike..

» tatko421 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 17.2.2013 13:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

no pekne fungovať takto na slovensku no amen maria
ale na druhej starne pekná reportáž aj ked sa vám pokazili kamery


» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 065 17.2.2013 13:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vietnam z kuchyne parnej lokomotívy (2)

Dvomi sposobmi.

Vypravca pripravi zezlo (napise prikaz a vlozy do zezla), vyberie zo zezlového pristroja, vlozi do toho velkého obluku a odovzdá rusnovodicovi. Potom postavi návestidlo a odchod. Vlak zoberie zezlo zo sebou na dalsiu stanicu, kde to zase odovzdá vypravcovi.

Ak vlak nestoji na stanici, tak sú vedla kolaji malé stoziare pomerne jednoduchym kovovym závesnym ramenom na ktore vyvesia zezlo (preto má ten velky obluk - samotné zezlo meria len cca 120x30mm uzatvoritelná trubka, do ktorej vypravca vlozi a prikaz na jazdu.).
Z vlaku pri normálnej stanicnej rychlosti (az 80km/h) na prvy taky stlp zavesia zezlo (niekde len jednoducho vyhodia z okna) a z druhého stlpu zoberie nové.
Vypravca zezlo pozbiera, vyberie z neho prikaz a vlozi do zezlového pristroja (v minulom clánku bola fotka) a tym sa mu uvolni prislusny medzistanicny usek.
Zezla su ocislovane a zezlove pristroje sú elektricky prepojené so susednou stanicou.
Ak vlaky jazdia pomalsie, tak výpravca caka pripamo u trati a rucne si vymenia zezla s iducim vlakom.

nasledujúce príspevky »