Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

» Návrat

Pridané: 25.4.2012 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje Tři zmíněné vozy ukrývají kinosál, konferenční místnost a prostor pro nácvik první pomoci. V jejich čele se skví zbrusu novým lakem opatřený kocour v barvách ČD Cargo, který zajistil dopravu soupravy na královéhradecké hlavní nádraží a posléze ji převeze do stanice Kolín. Na obou místech bude osádka vlaku přesvědčovat mládež, aby na dráze nehazardovala se svým životem a zdravím.

 
 
 
 
 

Nehody na přejezdech, smrt na střeše vagonu po zásahu proudem z troleje s 25 000 volty či vlakem sražený člověk, který přebíhal koleje. Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let, píše se v úvodu tiskové zprávy, která byla vydána ke včerejšímu dopolednímu symbolickému vypravení Preventivního vlaku od nástupiště 1A železniční stanice Hradec Králové hlavní nádraží na další, už osmý úsek jeho etapovitého putování po naší železniční síti. Doposud jej navštívilo na 12 tisíc mladých lidí na mnoha místech celé České republiky, jak ukazuje mapka:
 

Letošní trasa Preventivního vlaku a místa, která navštívil v minulosti; zdroj: ČD
 
Žákům a studentům královéhradeckých i okolních škol se možnost účasti na této akci nabízí už podruhé, poprvé tomu bylo dne 22.10.2008, jak jsme na tomto místě tehdy informovali. Její využití ovšem nezáleží na nich samotných, ale na jejich pedagozích, kteří musí hromadnou návštěvu předem domluvit na základě předchozí informace organizátorů. Ti včera přiznali, že jejich nabídka školám se ne vždy setkává s kladným ohlasem, nicméně v Hradci Králové měli „vyprodáno“, jak se přizvaní zástupci médií nejen dověděli, ale mohli také na vlastní oči sledovat. Novináři byli totiž pozváni na 9. hodinu a zařazeni do programu, běžícího už od 8:15.
 

Odborný poradce ČD Robert Drozda v konferenčním voze seznamuje studenty
s riziky provozu na železnici © PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Návštěvy Preventivního vlaku jsou organizovány tak, že začínají s odstupem 45 minut, přičemž každá trvá 110 až 120 minut. Skupiny o maximálním počtu 35 osob pak projdou postupně jednotlivými vozy vlaku. Kinovůz návštěvníkům nabízí sestřih krátkých filmů partnerů projektu s varovnou tématikou, ve voze konferenčním se z úst železničních a policejních odborníků dovědí vše nezbytné o potenciálních rizicích železniční dopravy i jak jim vhodným chováním předcházet a v „hytláku“ se pak mohou naučit co nejlépe zasáhnout v případě, že to někomu nevyjde a způsobí si úraz. Na zdravotnickou část včera navázala prohlídka automobilu ZZS KHK.
 

Preventivní vlak u nástupiště 1A s obleženým sanitním vozidlem v popředí
© PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Pro pozvané představitele médií připravila tisková mluvčí Českých drah Mgr. Radka Pistoriusová program obdobný, byť pochopitelně modifikovaný.Po přivítání v kinovoze shlédli jen ukázku promítaného sestřihu filmů a pak se přesunuli do vozu konferenčního, kde mohli sledovat závěr besedy (vzhledem k „aktivitě“ účastníků však spíš přednášky) na téma bezpečnosti na železnici. V danou chvíli preventista KŘP Královéhradeckého kraje nprap.Jan Čížkovský hovořil o trestnosti sprejerství a dalších projevů vandalismu na železnici, přičemž se zmínil také o v poslední době mezi mládeží populárním metání kamenů na vlaky a jeho důsledcích.
 

Nprap. Čížkovský vysvětluje nebezpečnost házení předmětů proti jedoucímu vlaku
© PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Když se studenti přesunuli o vůz dál, mohla začít neformální tisková konference. V jejím úvodu krátce pohovořili ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD Hradec Králové Ing. Roman Moravčík a krajský radní pro dopravu Josef Ješina. Poté se ujal slova odborný poradce ČD a garant projektu Robert Drozda, který přítomné seznámil s problematikou mimořádných událostí v drážní dopravě z hlediska především kvantitativního či statistického. Činil tak s pomocí prezentace, kterou novináři dostali k dispozici, takže si nejen nemuseli činit poznámky, ale mohou ji využít nebo třeba dokonce (jako v našem případě) čtenářům nabídnout ke stažení.
 

Novináři byli sice nečetní, ale zato pozorní © PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Po tiskové konferenci se její účastníci věnovali dílem rozhovorům s přítomnými zástupci organizátorů či partnerů Preventivního vlaku, dílem sledování toho, jak si akce užívají ti, jimž je určena. Pochopitelně nejzajímavější bylo dění v onom třetím voze, určeném k nácviku dovedností první pomoci. V něm byla vytvořena tři pracoviště, na nichž se do menších skupinek rozdělení mládežníci střídali. Ne jednom se dověděli něco teorie, na druhém se na figuríně nacvičovaly laické kroky resuscitační a na třetím pak prakticky zkoušeli obvazování krvácející rány. Tou byl s filmařskou dovedností opatřen živý (ač už nepříliš živě se jevící) obětavý figurant.
 

To zranění vypadá opravdu realisticky © PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Leckomu s přítomných novinářů se honily hlavou myšlenky, do jaké míry je tato (a podobné) preventivní akce účinná. Ostatně na to téma hovořil i už zmíněný její garant (a dlouholetý železničář, který zažil leccos) Robert Drozda. V už citované tiskové zprávě pak uvádí: Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl. A tomu, že se Preventivní vlak vrací znovu do míst, kde už byl, na jiném místě píše: Dorostla nová generace. I kdybychom jezdili celý rok, stejně preventivním vlakem neprojdou všichni. Na druhou stranu – dobrý každý poučený.
 

U koho padnou ta poučná slova na úrodnou půdu? © PhDr. Zbyněk Zlinský
 
Na téma potřebnosti výchovných, nebo v tomto případě snad už převýchovných, by se dalo vyslovit i napsat mnohé. Zvláště v případě příslušníků naší současné mladé generace, která snáze podléhá vlivům spíš negativním. Vidí něco ve filmu, který se obecně ve svých akčních scénách stále více vzdaluje realitě, a domnívá se, že to tak funguje doopravdy. Tedy že lze třeba elegantně vyskakovat z jedoucího vlaku nebo se bez újmy pohybovat v blízkosti vodičů s vysokým napětím, A to jsem se dosud nezmínil o videích, zachycujících „adrenalinové“ kousky jejich vrstevníků. Proto je nutno, aby existovaly i snímky jiné, jako třeba tento: 
 

„Hazardéry železnice zabíjí“; zdroj: Drážní inspekce
 
To video je pochopitelně datem svého vzniku poněkud obstarožní, některými reáliemi už zastaralé a zřejmě i dostatečně známé. Ale přesto je svým sdělným obsahem stále aktuální. Navíc se k včerejšímu dění na královéhradeckém hlavním nádraží bezprostředně váže, neboť je novináři dostali na odchodnou. (A když je k dispozici na internetu, proč toho nevyužít.) Spolu s ním si jistě z Preventivního vlaku odnášeli i cosi jiného, ve svých myslích – určitě nové poznatky, možná už výše naznačené pochybnosti ve vztahu k možnosti převýchovy mládeže, ale snad také vděk na adresu všech, jimž ani nejistota úspěchu nebrání v další záslužné činnosti.
 

Preventivní vlak a jeho snad poučení „cestující" © PhDr. Zbyněk Zlinský
Prameny a odkazy:
  1. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Titulní snímek: Záběr z varovného filmu „Hazardéry železnice zabíjí“; zdroj: Drážní inspekce 

PhDr. Zbyněk Zlinský


Galéria k článku

Počet: 75     Stránky: / 3        

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: propagace Preve ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: propagace Preve ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: sanitka v roli ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: 742.391-5 + 89- ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: 742.391-5 + 89- ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: 742.391-5 v čel ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: kinovůz 60 54 8 ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: konferenční vůz ...

Foto 24.04.2012 - Hradec Králové hl.n.: D 80 54 25-00 1 ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 27.4.2012 17:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Čekám, kdy naše slavná vláda debilů udělá zákon, že jediná legální práce zdarma je pro změstnavatele a to 24 hodin denně a sedm dní v týdnu! A včera jsem si udělal takový malý výlet; z Prahy na vrch Vladař u Žlutice, potom přes Manětín a Plzeň do Domanic (u Strakonic) a přes Strakonice zpět do Prahy. Vyjel jsem 5 minut po deváté od baráku a v sedm večer jsem zaparkoval. Vlakem by se to zvládnout nedalo, (na Vladaři jsem pobyl 4 hodiny, v Domanicích dvě), ujel jsem 430 km a spotřeba 4,8 l/100 km

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 27.4.2012 11:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Jak se tak na to koukám, tak je to dnes o tom, že všechno, co fungovalo, je překonané a je nutno to nahradit něčím, co sice nefunguje, ale je to nové! Nejspíš je to o tom, že napravování následků té nefunkčnosti je vynikající džob pro spoustu darmožroutů, kteří nejsou schopni se živit každodenní poctivou prací. A Miro, ten vtip je naprosto kouzelný. Jenže u nás by to nešlo, v ČR se cikáni počítají a protože se množí jak kobylky, mají v tom obživu spousty zcela zbytečných funkcionářů.

» miroviera Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 26.4.2012 18:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Azetdak máte pravdu s tou konkurenciou, asi som zaspal dobu. S tými cigánmi ste mi pripomenuli jeden vtip.
Líška, vlk a medveď si hľadali prácu a dohodli si stretnutie po mesiaci, že si povedia čo a ako.
Po mesiaci hovorí líška strážila som v kuríne a keď ráno spočítali sliepky vyhodili ma.
Vlk hovorí ja som strážil na salaši, ráno spočítali ovce a vyhodili ma.
Medveď hovorí ja už mesiac strážim v kovošrote amám sa dobre. Ako to?
Jednoducho, železo nežeriem a cigánov nik nepočíta. Možno si tam vyvinuli inštinkt pred nebezpečenstvom.


» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 475 26.4.2012 7:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Cigánov nikto neškolí a na železnici nehynú

Nevím, jestli máš tak docela pravdu, ale jestliže ano, pak se nějaká vysvětlení nabízejí:

- nevyhledávají adrenalínové zábavy
- nechodí přes koleje se sluchátky na uších
- asi jsou lépe psychicky vybaveni pro vnímání nebezpečí
- kdekdo si jich (ze známých důvodů) v obvodu dráhy všímá a vyhání je

A Tebe (či někoho jiného) jistě napadne další.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 475 25.4.2012 22:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: zařazení do učebních osnov

Kde to žiješ? Nějaké jednotné učební osnovy jsou přece už dávno překonaný komunistický přežitek. Jen si vzpomeň na v dnešních médiích omílané tzv. státní maturity, testy deváťáků a podobné legrácky s tím spojené.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 25.4.2012 21:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Zbyňku, neměl jsem na mysli nějaké přednášky externistů, ale zařazení do učebních osnov, to znamená, že by děcka byla školena přímo kantory v rámci výuky. a Miro, každý, kdo by, byť i jen pomyslel na to, že by něco udělal zadarmo, bude okamžitě šikanován od ,,hrabošů", že jim dělá nekalou konkurenci.

» Alfi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.4.2012 20:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Preventivní vlak 2012 varuje...

Koho ?! A načo? Cigánov nikto neškolí a na železnici nehynú ... Len poučení !

» miroviera Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.4.2012 20:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Vážení páni, ako bývalý oddielový vedúci PO SZM viem,že to bolo jednoduchšie. Nebol problém požiadať o prednášku ktorúkoľvek zložku. VB, armáda, požiarnici atď. Dnes veľa ľudí vidí za všetkým veľký balík peňazí, bez nich ani muk a peňazí nieto. Myslím si, že by si mali všetci, čo majú k tomu niečo povedať dobre rozmyslieť či by nemohli ničo urobiť aj zadarmo. Veď zachránený ľudský život, alebo zdravie stoja zato. Asi je to zhoda náhod, že bratislavskí policajti pritvrdili muziku práve dnes na prejazdoch. Komu niet rady na toho treba policajtov. Myslím si, že takéto filmy by sa mali premietať už na ZŠ a stredných školách. Tento som už videl a na yuotube je ich viac. Možno som popísal nezmysly ale jednoznačne s Vami súhlasím.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 475 25.4.2012 9:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Chtělo by to takovéto akce zařadit do výuky na školách

To jistě, ale už to vidím v živých barvách. Ustanoví se komise, na základě jejího bádání kdosi možná rozhodne o vypsání výběrového řízení na zpracování projektu, proti jeho výsledku se kdosi odvolá atd. atd. Kde jsou ty časy, kdy bylo vše jednoduché...

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 574 25.4.2012 9:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tři vozy, dvě nádraží, jeden cíl: Preventivní vlak 2012 varuje

Takovéto akce jsou rozhodně potřeba. Jenže... (citát) Radit lidem je zbytečné. Chytří si poradí sami a hloupí si poradit nedají (Mark Twain). Chtělo by to takovéto akce zařadit do výuky na školách.

nasledujúce príspevky »