Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

» Návrat

Pridané: 25.3.2012 8:00
Autor: Josef Vendolský, nick: » GLEx

Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně Již to bude rok, co Slovensko přišlo s nápadem dalšího omezování provozu „nevytížených“ tratí a spojů. Na seznamu těchto tratí se ocitli i dvě z těch, které jsem doposud nenavštívil. Jedna z nich byla trať z Fiľakova do Somosköújfalu a druhá lokálka spojující Plešivec a Muráň. Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem se do těchto míst však stále nemohl dostat.

 

 

 

Až nadešel 27. duben 2011, já vzal dovolenou a doslova v hodině dvanácté v Květné usedl do motoráčku a s přestupy ve Svitavách a Brně ve večerních hodinách dorazil Pendolinem do Bratislavy, tak abych mohl ulehnout do lůžkového vozu na R 801 Poľana. Cílová stanice Fiľakovo. Hned na tomto prvním odstavci je krásně vidět, kolik změn se od těch dob událo. Zda k dobrému nechám na posouzení každému zvlášť. V Květné do vlaku již nikdo nenastoupí a ani Pendolinem do Bratislavy nedojede.

Ale to jsem si jen malinko posteskl, takže rychle zpět do nocí jedoucí Poľany. Po příjezdu do Fiľakova následoval povinný snímek motoráčku do Šiatorské Bukovinky, kterým jsem se svezl tam i zpět. Tento vlak však bohužel nezajížděl do Maďarska. Další vlak už ale naštěstí ano, takže jsem v motoráčku vydržel a dojel až do Maďarské PPS Somosköújfalu, kde během krátkého obratu byla možnost zdokumentovat setkání motoráčku řady 812 ZSSK a motorové jednotky 63-41 031 MÁV přezdívané usgyi s osobním vlakem do Hatvanu.

Po návratu do Fiľakova jsem byl něčím natolik rozrušen, že jsem ve vlaku zanechal batožinu. Naštěstí jsem si to záhy uvědomil a vrátil se pro ni. Právě ve chvíli, kdy mi ji kolegyně od ZSSK nesla. Tímto bych ji tedy chtěl ještě jednou alespoň symbolicky poděkovat. Následoval přejezd do Plešivce, kde do odjezdu vlaku do Revúce zbývalo dost času. Jak jen tuto pauzu vyplnit? Nakonec jsem se rozhodl pro pěší přesun na trať směrem k zastávce Vidová s vidinou pořízení nějakého toho snímku. Za celou dobu však jel jeden jediný nákladní vlak v čele s dvojicí lokomotiv řady 751. Co se dá dělat. Tak už to někdy bývá.

Konečně nadešla kýžená hodina a k nástupišti byl přistaven motoráček do Revúce. Pohodlně jsem se usadil a čekání na odjezd jsem vyplnil kontrolou pořízených snímků. Když najednou kde se vzal, tu se vzal, vedle mého sedadla strojvůdce stál a s přístrojem na výdej jízdenek v ruce na mne shlížel. Po dotazu cože by si to žádal, odsekl, že „No cestovný lístok nie?“. Chvilku jsem se s ním přel o tom, zda ví co je pozdrav a požádání, ale poté usoudiv, že s ním nehnu, jsem vytáhl síťovou jízdenku a daný pán odkráčel zjevně spokojen. Stejná procedura následovala i při zpáteční cestě.

Daný spoj jsem zvolil s ohledem na jeho více než hodinový pobyt v ŽST Revúca a poté i v Muráni, kdy jsem předpokládal, že stihnu pěší přesun mezi těmito destinacemi i s pořízením snímku někde mezi nimi. To jsem předpokládal sice špatně, ale nakonec vše dobře dopadlo. Po příjezdu do Revúce následovala obvyklá fotoprocedura, tedy dokumentace vlaku na nádraží, dále dokumentace jedné z nedostavěných Gemerských spojek a jako bonus návštěva muzea, které sídlí v budově Prvého slovenského gymnázia. To se však již čas začal povážlivě krátit a já musel vyrazit na cestu.

Fotografování vlaku jsem měl naplánováno v zastávce Muránská Dlhá Lúka. Cesta však neubíhala tak, jak jsem předpokládal, a nezbývalo nic jiného, než to ze silnice vzít křížem přes pole ke kolejím. Místo nebylo vybráno právě nejlepší, ale na výběr toho mnoho nebylo. Po průjezdu vlaku jsem nabral směr zpět na silnici a při průchodu obcí Muránská Dlhá Lúka začal počítat, kolik času že to zbývá do odjezdu vlaku z Muráně. Po zjištění, že pokud to vůbec stihnu, bude to těsné, jsem radostí právě nejásal. V tom se však stalo něco nečekaného. V batohu se mi protrhla láhev s vodou, která zalila celý obsah batohu a tak nastala nutnost udělat přestávku.

Na druhé straně silnice se příhodně nacházela prázdná autobusová zastávka s lavičkou, která se k plánované úklidové a sušící proceduře batohu přímo nabízela. Při sušení jsem se trošku nudil, a tak jsem zkoumal všechny ty možné ale víceméně spíše nemožné nápisy, až jsem skončil u jízdního řádu (spíše tedy odjezdů autobusů) a hle. Odjezdová tabule hlásala, že za 5 minut by měl jet autobus a cílová zastávka zněla Muráň. Ale protože v plánu byla jarní procházka, musel jsem se pro jízdu autobusem předlouze (asi 5 vteřin) přemlouvat.

Po příjezdu do Muráně jsem vyhledal nádraží a pěkně jej celé zdokumentoval i s právě od trávy kolejiště čistícími a kontrolujícími zaměstnanci místní traťové distance v podobě koz. Tomu říkám pracovní morálka. Úklid kolejiště za odměnu v podobě uklizeného. Ale to již se blížil čas odjezdu motoráčku do Plešivce a nezbývalo nic jiného, než usednout do motoráčku a po příjezdu do Plešivce se s celou Muránskou strelou rozloučit. Snad ne navždy. Následovala již jen dokumentace místní ťapky a zbrojení motoráčku 810.604 v RD Plešivec a odjezd do Košic na noční Slovakii domů.

Titulní snímek: Jeden ze zaměstanců traťové distance Muráň kontroluje stav kolejnic © Josef Vendolský

Josef Vendolský


Galéria k článku

Počet: 19    

Foto 682.005-4 ČD v Bratislavě hl.st. po příjezdu z Pra ...

Foto Motorový vůz 812.052-9 ZSSK přijel s osobním vlake ...

Foto Motorová jednotka 63-41 035-1 MÁV čeká v Somosköúj ...

Foto Setkání motorových vozů 812.005-7 s Os 6703 do Fiľ ...

Foto ''Brejlovec'' 754.069-3 rozjíždí z Plešivce R 931 ...

Foto Dvojice ''zamračených'' 751.109-0 a 751.173-6 s ná ...

Foto Křižování nákladního vlaku se 751.129-8 a osobního ...

Foto 812.037-0 odpočívá před staniční budovou ŽST Revúc ...

Foto 812.037-0 odpočívá před staniční budovou ŽST Revúc ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» kamilk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 2 085 28.3.2012 22:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Muráň, III.2009

Túto fotku mám v práci na stene:
Muráň, III.2009

» Gučo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.3.2012 11:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

Pěkné. Kozel a pendolíno. Osvědčená trakce na trávu a moderní třísystémový rychlopanťák.

» deathmarch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.3.2012 0:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

azetdak : Asi máš na mysli ešte niečo horšie... No autor toho výroku to vystihol celkom dobre, keď naznačil ako u nás ľudia vedia po ekonomickej stránke uvažovať. Na jednej strane by auto živili, aj keby do úst čo nemali na konci mesiaca (poznám dva totálne psycho prípady), no kvalitné slovenské potraviny nekupujú, lebo sú drahé. Za zbytočný komfort, ktorého absencia im zdravie nepoškodí, ba dokonca zachráni (menšie riziko usmrtenia pri DN, vo VHD človek aj stojí, takže si neuženie isté ochorenia spojené s prílišným vysedávaním) si priplatia bez váhania, no za komfort svojho tela a zdravia vnútorností si nevedia priplatiť.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 567 26.3.2012 17:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

Automobilová puberta? Vzhledem k cenám pohonných hmot je to spíš volba menšího zla. Fakt, že spousta lidí je ochotna zaplatit za PHM trojnásobek ceny jízdenky a to bez jakéhokoli zaváhání o čemsi svědčí, ale puberta to rozhodně není.

» deathmarch Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.3.2012 23:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

GlEx : Niečo také som započul, že podobne aj ľudia z dedín pri našej trati 166 Slavošovce - Plešivec si žiadali obnovenie lokálky, no teraz neviem na čo by im to bolo, keď tam už ZSSK osobáky zlikvidovala a autobusy jazdia trasu do Rožňavy, alebo končia v Štítniku a tam musia ľudia prestupovať na autobusy ktoré idú z Lubeníku, Muráňa alebo Revúcej. Niektoré odchody sú nastavené tak, že ľudia čakajú na prípoj 5-6min, ale nemálo ich je takých, že ľudia musia čakať 10-30min aj. A pravdou je aj to ako si napísal, že ľudia u nás sú zhýčkaní. Niekedy mám pocit, že sú až takí mizantropi, ako keby nevedeli zniesť, že budú 30-60min sedieť vo štvorke s iným človekom a že musia mať komfort ako v aute. Dobre sa vyjadril aj o zvykoch ľudí v SR a ČR, že prežívame automobilovú pubertu.

» Igi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 12 033 25.3.2012 21:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

A takto to vyzeralo v PPS Somosköújfalu o deň neskôr, teda 29.4. 2011.
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 25.3.2012 21:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Tomáš Kobra

Vidíš, to mne nenapadlo. Matně si na to pamatuji ačkoliv osobně jsem to nikdy neviděl.

» TomasKobra11 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 098 25.3.2012 21:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
barva na čumaku

To není barva ale samolepka dortu domnívám se že to bylo 5.výročí provozu pendolín

» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 25.3.2012 21:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

karel.f: Pěkné snímky a rovněž již historicky cenné a to o mnoho víc než ty moje. M41, 810 ...

TomasKobra: Co to má za barvu na čumáku?

schyzo: Děkuji

bahnbilder: Stěžovat si mohli jak chtěli, ale vzhledem k tomu, že z důvodu stavby koridoru tam poněkud chyběli koleji by jim to bylo plat prdné.

» GLEx Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 334 25.3.2012 21:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na poslední chvíli do Šomošky a Muráně

Sice jsem původně vůbec reagovat nechtěl, protože o tom co vy tu vedete za řeči článek vůbec není ale poslední příspěvky mi nedají a reaguji.


pmd85-1: "rusnovodic pride o 23:30 do stanice, a dalej ide az 4:30, tak zaplatene ako keby 5 hodin tvrdo makal"
Zapomeň. Těch 5 hodin je tam pěkně zadarmo. A rozhodně se nedomnívám, že ta ztráta je způsobená platem strojvedoucího a vlakové čety.

splinterX: do Revúce 15, z Muráně 21, do Šomošky 15 a zpět do Fiľakova dojelo 41 cestujících. Ano nejsme tak bohatá krajina aby sme si mohli dovolit vozit 5 lidí. Ale nebylo by vhodnější položit si zcela jinou otázku? A to proč vezeme jen těch 5 lidí? Ale to by bylo zřejmě moc těžké na přemýšlení. Částečný důvod je vidět i v článku. Kdo bude v nějaké stanici kde nic tu nic čekat 2 hodiny na "přípoj"?

Připomínku bych měl i k tomu 30 letému a neklimatizovanému vlaku. SBB v současné době modernizují velice početnou řadu osobních vozů Bpm starých 35 let a i po rekonstrukci budou mít světe div se WC s obyčejnou dírou na koleje a klimatizaci pouze mechanickou v podobě stahovacích oken a nikomu to nevadí a nepřijde divné. Nejsou tedy čeští a slovenští cestující poněkud zhýčkaní?

Milan: To jak to funguje v praxi mám možnost vidět každý den ve své domovině. Kraj si najal rádobyorganizátora dopravy spol. OREDO, která zhodnotila situaci a na mnoha lokálkách v kraji od prosince zastavila provoz s tím, že jej posílí na páteřní železniční síti. Musím konstatovat, že mnohé z těch lokálek převezli denně i 300, 400 cestujících nebo vedou přes turisticky významný a navštěvovaný kraj. Například školní vlak ze Skutče do Poličky měl 3 vozy a obsazený byl denně cca 100 cestujícími. Hodnocení znělo: Vlak je neperspektivní! a nahradíme jej autobusem (Pravý důvod však byl ten, že nevycházela jízdní doba pro taktové křižování a tak si ulehčíme práci). Jak to dopadlo? Nastal totální rozvrat dopravy v kraji, vlaky a autobusy na sebe nenavazují a mnohdy si ujíždějí i vlaky samotné o 1 nebo 2 minuty, mnohde nastalo celkové zdražení dopravy, cestujících nejen že na "vyvolených" tratích nepřibylo ale oni nepřibyli ani v těch autobusech a tak cestující hromadně volají po obnovení železnice. Kraj a organizátor připomínky však naprosto ignorují. To vše stálo několik stovek milionů korun. Přitom stačilo upravit přípojové vazby na železnici a celkově ji zrychlit.

nasledujúce príspevky »