Nostalgické jazdy s Rajeckou Ančou

5.10.2010 19:30 Mgr. Peter Šimko

Nostalgické jazdy s Rajeckou Ančou

Regionálny vlak premávajúci na trati Žilina – Rajec, známejší pod menom Rajecká Anča, si začiatkom októbra 2010 pripomenie 111 rokov svojej existencie. Predovšetkým prostredníctvom mimoriadnych jázd historického motorového vozňa Hurvínek 131.1443 v sobotu a nedeľu 9. a 10. októbra 2010.

 

 

 


Oslavy spojené s nostalgickými jazdami priamo nadväzujú na úspešný projekt jej okrúhleho výročia z minulého roku, kedy bola na Stanici Žilina-Záriečie otvorená výstava mapujúca dejiny trate a zrealizovali sa detské vzdelávacie jazdy, ktoré za štyri dni prepravili viac ako dvesto žiakov základných a stredných škôl. V podobnom duchu plánujú tri spolupracujúce organizácie, ktorým história trate nie je ľahostajná – Spoločnosť Považskej dráhy Žilina, OZ Mulica a Považské múzeum v Žiline pokračovať aj v tomto roku. Priaznivcov Rajeckej Anče čaká počas samotných jázd niekoľko prekvapení ako napríklad informačný materiál o histórii trate, narodeninová torta a pod. Ďalším sprievodným programom osláv, v réžii Kultúrneho centra Stanica Žilina – Záriečie, bude krst detskej komiksovej publikácie o vlakoch umelecky spracovaných pod názvom Pozor, prichádza vlak! alebo premiéra detského animovaného historického dokumentu Historky zo Stanice.

Vyše päťdesiatpäťročný vozeň 131.1443 začali renovovať členovia Spoločnosti Považskej dráhy Žilina na jar v roku 2008, odkedy prešiel opravou interiéru i prelakovaním karosérie. Verejnosti sa prvýkrát predstavil na konci mája tohto roku vo Vrútkach a v budúcnosti s ním plánuje organizovať aj ďalšie nostalgické jazdy na železnici Žilina – Rajec. Hurvínek patril v 50. rokoch 20. storočia medzi najznámejšie vlaky jazdiace na regionálnych tratiach v celom bývalom Československu.

Železničnej trati Žilina – Rajec venuje z pozície múzea s celoslovenskou špecializáciou na históriu dopravy dôležitú pozornosť aj Považské múzeum v Žiline. Aj z tohto dôvodu podporuje toto podujatie a spolupodieľa sa na zrodení tradície osláv Rajeckej Anče. Jedným z jeho prioritných zámerov v blízkej budúcnosti je zriadiť stálu expozíciu histórie dopravy, práve na rajeckej trati, konkrétne v budove železničnej zastávky Rajecké Teplice.

Nostalgické jazdy pri príležitosti 111. výročia vzniku trate Žilina – Rajec sa uskutočnia 9. a 10. októbra 2010, odchodom historických vlakov zo žilinskej hlavnej stanice o 9,55h a o 14,20h, z Rajca v oboch dňoch o 12.30, v sobotu 9. 10. o 16.40 a v nedeľu 10. 10. o 15.40h. Organizátorom je Spoločnosť Považskej dráhy v Žiline, občianske združenie Mulica, Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Odkazy:
  1. Spoločnosť Považskej Dráhy Žilina - Železničné akcie - 111. výročie trate Žilina - Rajec
  2. 111 rokov „Rajeckej Anče“ - oslava, sobota – nedeľa, 9. - 10.10.2010

Titulné foto: ilustračné z osláv v roku 2009, autor Jozef Feiler

Súvisiace odkazy