Modulové jazdenie v SPŠD Košice

17.12.2009 8:00 Aleš Okša

Modulové jazdenie v SPŠD Košice

Záver roka 2009 sa niesol v znamení modelárskych akcií na západnom a východnom Slovensku. Priaznivci TT modulov si dali najprv stretnutie v Bratislave, aby o týždeň neskôr sa podobné jazdenie mohlo uskutočniť v Košiciach. Tu sa prezentovali navyše i modelári veľkosti N. A práve od nich prinášame túto reportáž.

V dňoch 3-4.12. 2009 sa uskutočnilo stretnutie N modulov v priestoroch SPŠD v Košiciach. Na stretnutí sme predviedli celkom 16 modulov, ktoré sa nám podarilo vyskladať do tvaru U. U-čko zabralo priestor 600x200 cm. Celková dĺžka trate dosiahla 13,6 m. Myslím, že je to už celkom pekná trať, ktorú budujeme už takmer 2 roky. Podotýkam, že všetky moduly sú dielom len dvoch ľudí.
Toto stretnutie už bolo posledné tohto roku a najbližšie N-kové moduly budete môcť vidieť až na jar, počas Prebúdzania Katky opäť v Košiciach. Termín bude oznámený vopred.


Niečo k samotnému jazdeniu. I keď naša akcia nebola vopred ohlasovaná, prišlo sa na ňu pozrieť dosť ľudí, ktorí určite odchádzali spokojní. Hlavne deťúrence sa od koľajiska nemohli pohnúť a niektoré rodičia museli doslova odtrhnúť, aby s nimi mohli odísť domov.

Niečo k samotným modulom: základný rozmer pre moduly sme si zvolili 800x400 mm rovinný profil, oblúkové moduly majú polomer R=800 mm, uhol 45 stupňov. Snažíme sa ich stavať podľa noriem FREMO. V súčasnosti máme postavené /zazelenané/ 4 ks staničných modulov žst. Podbrezová o rozmere 800x500 mm, 3 ks traťové priame 800x400 mm, 3 ks moduly slučka /bez porastu/ 800x400 mm, 2 ks traťové priame 900x400 mm,  4 ks oblúkových modulov.

Na stretnutiach jazdíme zatiaľ so 4 ks parných rušňov a to BR 94, 86, 17, 80 a vozňový park tvorí niekoľko desiatok vozňov, väčšinou správy DR, ale už máme i niekoľko vozňov ČSD. Riadenie je digitálne, prestavovanie výmen je riešené klasicky, cez klávesnice. Na budúci rok nám do rušňového parku pribudnú ďalšie hnacie vozidlá a to: BR 05 a konečne nejaký diesel T 478.3.
O stave našich modulov určite viac povedia nasledujúce fotografie. Radi medzi sebou privítame i ďalších záujemcov o stavbu N-kových modulov. Preto uvediem i mailové adresy, kde Vám radi odpovieme na Vaše otázky. Tak sú to:  modeln@azet.sk  Aleš Okša - AlanN,
frankie.sh@azet.sk  František Šovary - frankie.sh

Galéria