Pára, stará tramvaj, Masaryk a jiné pozoruhodnosti olomoucké

29.10.2008 8:00 Radek Hořínek

Pára, stará tramvaj, Masaryk a jiné pozoruhodnosti olomoucké

Již s předstihem na oslavy jednoho významného jubilea toho našeho státu zvala v Olomouci historická tramvaj číslo 16 z roku 1914, která byla umístěna na kolejové pole na Horním náměstí v Olomouci místě původní tramvajové trati. Několik dní před velkými oslavami byla v obležení nejen Olomoučanů.

 

 

 

Velkého úspěchu se ale dočkala jízda parního vlaku. Nemá sice cenu nějak rozebírat, že jak lokomotiva, tak vagónky neodpovídají době, ke které se oslavy konaly. I tak vlak praskal ve švech. Klasik by řekl, že byl nacpaný až po střechu. Celkem čtyřikrát se souprava tažená lokomotivou 464.202 vydala na cestu z hlavního nádraží v Olomouci do stanice Olomouc – Řepčín. Každá jízda se těšila velkému zájmu jak široké veřejnosti, tak i fotografů, kteří byli rozeseti po celé trati. Jenom to počasí nebylo moc přívětivé. Stejně jako při zářijové jízdě Hurvínka ve stejném úseku se slunce schovalo za mraky a ven se mu nechtělo.

28.10.2008 - Olomouc: 464.202 při své první jízdě mezi hlavním nádražím a zastávkou Smetanovy Sady © Radek Hořínek

Naštěstí se žádné kapky deště nezačaly snášet ze šedých mraků směrem dolů. Stejně by i deštivé počasí neodradilo spoustu lidiček povozit se historickým vláčkem. Vždyť Rosničce končí v červenci roku následujícího technická způsobilost a černá mračna se nad ní stahují. Ve vlaku byl i jídelní vůz, kde za jednotnou cenu 10,- Kč si bylo možno koupit něco na zub případně lahodný mok na uhašení žízně. Když jsem ten vlak z venku pozoroval, tak bylo zcela nemožné nějakým způsobem projít z jedné případně druhé strany vlaku do jídelního vozu, který byl řazen uprostřed.

28.10.2008 - Olomouc: historická olomoucká tramvaj číslo 16 na Horním náměstí © Radek Hořínek

Odpoledne se centrum oslav přesunulo na Honí náměstí v metropoli Hané. Bohatý doprovodný program přilákal nejen místní. I orloj doznal změn. Místo socialistického realizmu se na velkém plátně objevil ten z předválečné doby. Celé odpoledne a blížící se večer měly hned několik vrcholů. Tím prvním byl příjezd prvního prezidenta T. G. Masaryka do Olomouce, kde jej vítalo velké množství návštěvníků celé akce. Dalším vrcholem byl lampiónový průvod a ohňostroj. Bohužel počasí se začalo nakonec kazit a někdo si mohl jenom tak při procházce po náměstí a sledováním dění na něm pobrukovat známé : „mží mi do vlasů“.

28.10.2008 - Olomouc: prezident T.G.Masaryk příjíždí k radnici © Radek Hořínek

A jaký ten významný den vlastně byl. Pošmourný, leč plný zajímavostí, které přilákaly spoustu lidiček, kteří si to celé náramně užívali.

Odkazy:
  1. Presidentské listy (program oslav)
  2. Oslavy 90. výročí vzniku samostatného československého státu (plakát)

Titulní snímek: Parní zastavení na zastávce Olomouc-Smetanovy Sady © Radek Hořínek

Galéria

Súvisiace odkazy