Břeclav: Prosím pozor, na sedmou kolej přijíždí bagr (díl 1.)

1.11.2007 20:43 Milan Vojtek

Břeclav: Prosím pozor, na sedmou kolej přijíždí bagr (díl 1.)

Přijeli jste na staveniště stanice Břeclav, tak by měl asi nadcházející dva roky vítat cestující rozhlas na břeclavském nádraží. Bylo by to výstižné, pohraniční uzel absolvuje rozsáhlou modernizaci. Pojďme se podívat na první z reportáží, kterou v nejbližších třiceti měsících budeme sledovat proměny pohraničního uzlu.

Stavební práce začaly 8. října a po třech týdnech je již vidět, že uzel čekají zásadní změny. Přínosem bude nové nástupiště 1 B v sousedství staniční budovy, v místě jedné z kolejí (kolej č. 12) nákladové skupiny nádraží vzniká provizorní 4. nástupiště. “Dohodli jsme se se staviteli, že pokud nám zprovozní 4. nástupiště, zvládneme osobní dopravu tak, aby mohli současně udělat první a druhý peron,” uvedl dopravní náměstek železniční stanice Břeclav Zdeněk Krystián. “Našim prvním cílem je výstavba nástupiště 1 B se dvěmi nástupištními hranami. (Oficiálně jazykové nástupiště v místě koleje č. 9) Spolu s provizorním čtvrtým nástupištěm je máme odevzdat v únoru následujícího roku. Současně děláme podchod pro zaměstnance depa a rekonstrukci kolejí do Hrušek,” upřesnil nejbližší plány Emil Cendelín z dodavatelské společnosti OHL ŽS. – samozřejmě tedy rekonstrukce koleje do Hrušek pouze do místa, kde začal 2. žel. koridor.Takže shrnuto, do února hodlají stavbaři vybudovat nástupiště 1 B, provizorní nástupiště č. 4 a dále ještě část podchodu mezi novým nástupištěm 4 a vyústěním v depu.

 

8. říjen, začátek stavebních prací - demontáž původního trolejového vedení kolej "horní sedmá" 

Rok 2008 bude patřit celý budování osobního nádraží, všechna nástupiště čeká rekonstrukce a stavbaři se budou věnovat i kolejím ve směru do Podivína. Tedy v úseku po místo, odkud začínali svou práci při výstavbě I. žel. koridoru. “Současně bude město Břeclav a Jihomoravský kraj stavět u nádraží přestupní terminál, aby v prosinci mohl být spuštěn Integrovaný dopravní systém,” prozradil Cendelín. Nádraží, jehož hlavní budova se také dočká opravy, bude mít dvanáct nástupištních hran pro příjezdy a odjezdy osobních vlaků, což vyřeší současné problémy. Výstavba přestupního terminálu si vyžádá demolici několika budov, mimo jiné objektu s ordinací žel. lékaře a objektů mezi staniční budovou a areálem SNV.

15. říjen, výkop podchodu do depa

Rok 2009: Po ukončení rekonstrukcí v osobní části uzlu se stavební ruch přesune na jih od nástupišť. Pro rok 2009 plán počítá s složitými úkoly. Nový podchod, rekonstrukce podjezdu na ulici Bratislavská a především výměna pětikolejného mostu nad Dyjí. “Až skončíme, tak na nádraží, kde se dnes jezdí třicítkou, bude možná jízda stotřicetikilometrovou rychlostí,” řekl Cendelín. Pro přesnost podotýkám, že vjezdová rychlost bude limitována ve směru do Bratislavy obloukem (80 km/h). Pro fajnšmekry ještě postup prací na “vídeňáku”:

1. etapa – TK Znojmo a TK Wien (vjezdová do Břeclavi)

2. etapa – TK Wien (odjezdová), TK Bratislava (odjezdová)

3. etapa – TK Bratislava (vjezdová)

30. říjen "pojízdný vytápěcí agregát" posunuje u staveniště

Bez ohledu na stavbu se provoz nemůže zastavit (30.10. 2007)

Investiční akci Břeclavský uzel zajišťuje společnost OHL ŽS za účasti Skanska DS a SSŽ Praha. Plánovaná cena je 2,42 miliardy korun, Česká republika se uchází o spolufinancování z Fondu soudržnosti EU. Hlavní stavební práce mají skončit v závěru roku 2009, celé dílo bude podle závazku dodavatele předáno v dubnu následujícího roku. Podle Cendelína je dohodnutý termín výrazně lepší, než prvotní odhady. Záměr předpokládal výluky z důvodu prací až do konce roku 2010, zkrácení umožní bezproblémové spuštění IDS. Rekonstrukcí skončí éra maximální rychlosti vlaků uzlem Břeclav, která je dnes jen 30 km/h.

Nákladové koleje jsou vyřazeny ze hry., staví se podchod. 30. 10. 2007  

Několik dat:

17.312 metrů nových kolejí UIC 60. 2.149 metrů nových S 49. 2318 metrů regenerovaný svršek S 79 a R 65.

42 nových a 9 regenerovaných výhybek.

4 rekonstruované mosty, 1 podchod, 4 propustky.

41,7 km nového TV, 37,7 km rekonstrukce TV

Podle názvu článku je zřejmé, že sedmou kolejí jsou dnes opravdu jen koleje od bagru. 

Místo budoucího nástupiště 1 B, foceno z lávky, která také zmizí.

Súvisiace odkazy