Reportáž bez gorily?!

15.9.2007 18:20 S@fino, Montoya, Taurus

Reportáž bez gorily?!

Slnečný a navyše voľný deň sme plánovali využiť k odvráteniu abstinenčných príznakov nefotenia počas uplynulých upršaných dní. Ako vhodná príležitosť sa priam ponúkali návozy na siedmy ročník súťaže historických parných rušňov GRAND PRIX, ktoré sa počas tohto víkendu konajú v Budapešti. To, ako sme sa so spúšťou našich fotoaparátov vysporiadali po nútenej pauze, máte možnosť posúdiť v nasledujúcej fotoreportáži...

Keďže oba ranné návozy zo zahraničia mali stanovené príchody do Devínskej Novej Vsi s minimálnym časovým odstupom, ako začiatok našej fotosession sme si zvolili nadjazd do tunajšej vlečky. Vzhľadom na to, že vybrané miesto nebolo v tomto čase fotogenické podľa našich predstáv, nebolo ani tak sklamaním, ako skôr potešením keď sme sa dozvedeli, že oba mimoriadne vlaky budú meškať. Tým sa ich príchod i časovo vzdialil, a tak sme mali možnosť dôkladnejšieho výberu miest na trati.

Prvý z nich, návoz českej „Šľachtičnej“, dorazil napriek  technickej prestávke vo Veľkých Levároch napokon včas. V jeho čele sa ocitla brnenská krémovo-modrá žehlička 210.038, za ktorou bol radený spomínaný parný rušeň 475.179 a tri vozne ČD, z toho jeden salónny.

Na prvej fotografii je zachytený práve tento vlak, ako pod číslom 30329 vchádza do žst. Devínske Jazero. (foto: © montoya)

Druhý z mimoriadnych vlakov, vedený pod číslom 30328, pozostával z rakúskeho parného rušňa 109.13 a jedného salónneho vozňa OeBB. Do Devínskej Novej Vsi prišiel s meškaním +35 minút. Jeho príchod a pobyt v Marcheggu zachytávajú nasledujúce snímky. (foto © taurus)

 

Ani toto meškanie však nestačilo na peší presun k malebnému marcheggskému viaduktu, a tak je táto krásavica zvečnená aspoň v oblúku za ním. (foto: © S@fino)

V železničnej stanici Devínska Nová Ves sa obe súpravy podľa plánu spojili a spoločne sa tak vydali do svojej ďalšej zastávky, Bratislavy-Vajnor. (foto © taurus)

 

Z dôvodu výlukových prác spojených s opravou bratislavského tunela meškanie vzrástlo a pri prechode hlavnou sanicou činilo už +57. (foto © montoya)

Vo Vajnoroch bol do súpravy zaradený náš historický „pomaranč“ T679.019 a parný rušeň 331.037 „Uhranka“. V tejto, po Nové Zámky už finálnej zostave, dal vlak ešte prednosť expresu č. 279 „Jaroslav Hašek“ a ako jeho 1. násled sa vydal ďalej do Štúrova a Budapešti (v Nových Zámkoch bol do súpravy zaradený ešte vozeň Da KŽM Komárno a návoz z Poľska).

Na fotografií je zachytený v tom čase už na jedinom správne nasvietenom mieste, v Ivanke pri Dunaji... (foto: © S@fino)

V prípade, že ste premeškali príležitosť zvečniť si českú žehličku alebo jednotlivé návozy na našich tratiach, nezúfajte! V pondelok 17. septembra sa totiž budú vracať ako mimoriadny vlak číslo 30330. Orientačné časy sú: Štúrovo 10:30 - 11:10, Nové Zámky 12:28 - 13:10, Galanta 14:10 - 14:30, Bratislava Vajnory 15:20 - 15:26, Devínska Nová Ves 16:56 - 17:20 (resp. 17:25 vlak č. 30327 do Marcheggu), Kúty 18:20 - 18:40.

 ...A ak by si niekto myslel, že montoya do reportáže, ktorej je spoluautor nepridal fotku gorily, je na veľkom omyle! Príchod 350.016 na vlaku IC 402 sme síce premeškali, avšak rozlúčka s vlakom IC 404 v čele s atraktívnou „jedničkou“, ktorý sa so stále kratšími a kratšími dňami stáva v Bratislave a blízkom okolí nefotiteľným, nám už uniknúť nemohla... (foto © montoya, Svätý Jur)

 

Súvisiace trate

  • ŽSR-100: Bratislava - Devínska Nová Ves - Marchegg (AT)
  • ŽSR-110: Bratislava - Kúty - Břeclav (CZ)
  • ŽSR-130: Bratislava - Štúrovo - Szob (HU); Palárikovo - Šurany

Súvisiace odkazy