Jean Reno, Liv Tyler, George Clooney na železnici (doplnené)

7.8.2006 11:09 Pio Zdroj: ŽSR

Jean Reno, Liv Tyler, George Clooney na železnici (doplnené)

Pražská fotografická galéria LGP o.p.s., v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky a Železničnou spoločnosťou Cargo, a.s., už druhýkrát posiela na cestu galériu vo vlaku, ktorá počas svojho putovania navštívi mestá v ČR, SR a Rakúsku. V tomto roku predstaví LGP až dva projekty – výstavu svetovo uznávaného fotografa Antonína Kratochvíla a projekt, ktorého podobu môže ovplyvniť a zúčastniť sa na ňom každý z nás.

Na Slovensku sa vlak v auguste a v septembri zastaví v 4 železničných staniciach v Bratislave – hl. stanici, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a v Košiciach. Do Bratislavy sa vlak z Rakúska opäť vráti v novembri pri príležitosti Mesiaca fotografie.

Na spomínaných železničných staniciach bude možné zliadnuť fotografie svetových hviezd ako Wiliama Dafoe, Liv Tyler, David Bowie, Jean Reno, Bill Gates, Priscilla Presley, Johny Deep, George Cloony a mnohi iní. Za portrét Wiliama Dafoe získal Kratochvíl prvú cenu World Press Photo v roku 1998.


ANTONÍN KRATOCHVÍL - PERSONA

- výstava, ktorá počas roku 2006 putuje v mobilnej galérii – vo vlaku po železničných staniciach troch  krajín – Českej republiky, Slovenskej republiky a Rakúska. Je témou sú  „Slávne osobnosti a tí ostatní okolo nás v inom svetle“. Ide o súbor 60 čiernobielych portrétov.


    
Kto je Kratochvíl?

Český fotograf svetového formátu žijúci v USA,  držiteľ cien World Press Photo. Lovosický rodák, ktorý mladosť prežil v Prahe (odišiel z Československa pred ruskou inváziou), je držiteľom niekoľkých významných svetových ocenení. Časopis American Photo ho zaradil medzi sto najvýznamnejších fotografov USA.
„Persona“ je súbor majstrovských portrétov, pre ktoré Kratochvíl použil svoj obľúbený čiernobiely materiál a zobrazil v expresionistickom a subjektívnom štyle slávnych ľudí, hviezdy a celebrity. Sú to tí ľudia, na ktorých človek nikdy nezabudne, ktorý sú nesmrteľní a ktorí dosiahnu svoju večnosť cez káble a satelity. Slávne osobnosti, ktoré sprevádzajú vždy farby a štylizácie,  nám Kratochvíl prezentuje  až v nadreálnom svetle a vytvára portrét, ktorý  posúva slávnu osobnosť vzdialenú normálnemu svetu do sveta okolo nás. Je to zaujímavý pohľad na určujúci vplyv celebrít v hodnotovom rebríčku súčasného človeka. Kratochvílové portréty sú objavným hľadaním skutočných hodnôt pod skresľujúcim pozlátkom médiami vytváraných  ikon.

Za portrét Wiliama Dafoe získal Kratochvíl prvú cenu World Press Photo v roku 1998. Súbor obsahuje fotografie známych osôb ako napríklad Liv Tyler, David Bowie, Jean Reno, Bill Gates, Priscilla Presley, Johny Deep, Gerge Cloony atď.

Mobilnými výstavami vo vlakovej galérii vytvorila LGP nový kultúrny fenomén, a to veľmi úspešný. Minuloroční Salgádoví „Workers“ putovali vlani po staniciach 12 českých a 11 slovenských miest. Výstavu videlo 63 000 návštevníkov a bola v prepočte na deň najnavštevovanejšou výstavou roku 2005.

Vlak a železnica sa tak stávajú dôležitým prostriedkom realizácie ďalšieho projektu.


HARMONOGRAM VÝSTAVY NA SLOVENSKU

03.08. - 13.08. 2006 Bratislava – hl. stanica
15.08. - 27.08. 2006 Liptovský Mikuláš
30.08. - 10.09. 2006 Nové Zámky
12.09. - 23.09. 2006 Košice
1.11. – 30.11. – Bratislava – Mesiac fotografie

Výstava je v každom meste otvorená denne od 10.00 do 20.00 hod.

VLAKY.NET dostali na vernisáž výstavy od ŽSR pozvánku. Priebeh vernisáže zachytil vo fotogalérii Vlado Salzer.

Galéria