Staré trojča opäť na trati TEŽ

15.7.2006 15:35 Ľubomír Lehotský

Staré trojča opäť na trati TEŽ

Podľa záznamu v knihe jázd sa po takmer 11 mesiacoch minulý víkend na trať medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou vydali v súprave dve poblednuté trojčatá s označením 420 (po starom EMU 89). Sympatické električky budili všeobecný záujem turistov, najmä tých, ktorí sa nimi už v minulosti viezli. Ich pristavenie v Taranskej Lomnici alebo v Starom Smokovci vzbudzovalo pocit neohlásenej nostalgickej jazdy.

Inak si na zákrutách aj v stúpaniach viedla veľmi dobre. Na jazdné vlastnosti sa nesťažoval ani rušňovodič František Bies, dokonca ocenil, že príliš nesvietilo slniečko, inak by vraj mali na stanovišti dobrých 50 stupňov Celsia. 

V popradskom rušňovom depe okrem týchto dvoch starých električiek driemu aj ďalšie dve 420 – ky. Sú v pohotovosti (pravdepodobne vyrazia v nasledujúci víkend do Tatier opäť) a pripravené rozviesť pasažierov do obľúbených turistických stredísk.

Z celkového počtu týchto trojčiat zostali však už iba posledné štyri. Ako sa mi podarilo zistiť, zatiaľ ich udržujú v prevádzkyschopnom stave, no oficiálne sa ani s jednou z nich nepočíta na zachovanie pre muzeálne účely. Bola by to obrovská škoda, nehovoriac o tom, že zachovať by sa mali minimálne dve súpravy. Napokon, kde už budeme hľadať turisticky a komerčne atraktívnejšie trate, ak nie vo Vysokých Tatrách. Buďme teda v strehu, aby sa nestal zločin, ktorý sa nebude dať už nikdy napraviť a na električky, ktoré viac ako tri desaťročia brázdili koľajnice najmenších veľhôr sveta, sa budeme pozerať už iba zo zažltnutých fotografií.

Foto: © Mgr. Ľubomír Lehotský

Galéria

Súvisiace odkazy