350.011 – prvý rušeň v nových farbách ZSSK

10.3.2006 22:45 PhDr. Marián Dujnič

350.011 – prvý rušeň v nových farbách ZSSK

V piatok 10. marca 2006 krátko pred 15. hodinou opustil brány ŽOS Vrútky, prvý rušeň s novou farebnou schémou ZSSK. Nie náhodou, sa prvou lokomotívou v nových farbách stala vlajková loď ZSSK, rušeň radu 350, konkrétne „gorila“ 350.011. Tieto rušne vozia už dlhé roky prestížne vlaky kategórie EuroCity medzi Budapešťou, Bratislavou a Prahou a zachádzajú s „Polonkou“ Wien – Warszawa aj z Břeclavi do Petrovíc u Karviné a späť.

Fanúšikovia od Ašu po Čiernu nad Tisou veľmi netrpezlivo očakávali „roll out“ prvého rušňa. Ešte predtým, než sa zjavil prvý rušeň v novej farebnej schéme, priatelia železnice zvádzali vášnivé diskusie, či je nová farebná schéma krokom vpred, alebo naopak, krokom vzad. Nuž, necháme na posúdenie železničného publika, ako príjmu odvážny krok Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá sa odhodlala vytvoriť vlastný „image“ svojho parku hnacích vozidiel a osobných vozňov. A po dlhých rokoch odlíšiť sa od farebnej schémy ČSD a ČD, ako sa na aktívny podnikateľský subjekt patrí.

Rušeň 350.011 vykonal po opustení brán ŽOS Vrútky skúšobnú jazdu z Vrútok do Liptovského Mikuláša a späť. Za riadiacim pultom rušňa sa ocitol pán rušňovodič Bašo. Aj vďaka jeho porozumeniu sa nám podarilo urobiť sériu zaujímavých fotografií pre VLAKY.NET.

Ako sme už oznámili v inom príspevku, autorom novej farebnej schémy rušňov a vozňov ZSSK je Daniel Blonski. Vo svojom návrhu, ktorý vybrala komisia ZSSK sa rozhodol pre nasledovné farby: strecha šedá RAL 9007, bočnice karmínovočervené RAL 3002, spodný pás slonovinovobiela RAL 9010, rám čadičovošedá RAL 7012. Kolegovia, ktorí mali možnosť v predstihu vidieť snímku „gorily“ v nových farbách, vyslovili „domnienku“, že farby novej farebnej schémy rušňov a webovej stránky VLAKY.NET sú na nerozoznanie podobné ... 

V ďalších dňoch prinesieme na našich stránkach viac fotografií z prvého dňa jazdy 350.011 na koľajách ŽSR. Takisto budeme publikovať snímky prvej „laminátky“ v novej farebnej schéme.

  

Snímka: © PhDr. Marián Dujnič

Súvisiace odkazy