Dopravné správy

Lyon pořídí dalších 35 tramvají Citadis

Francouzský Lyon pokračuje v nákupu nových tramvají. Dne 2. 9. 2021 potvrdil využití opce na pořízení dalších 35 vozů v hodnotě 115 miliónů euro (cca 2,9 mld. Kč). Nová vozidla mají být dodána do roku 2026.

První tramvaje v Lyonu začaly jezdit v roce 1879. Původní tramvajová síť však byla v červnu 1957 zrušena a město si muselo na návrat tramvají počkat takřka 50 let. Znovu vyjely na prvních dvou linkách T1 a T2 v roce 2001, přičemž již tehdy u toho byla vozidla Alstom Citadis s netradičním futuristickým designem. Postupně byly do provozu uvedeny další tratě a linky, takže dnes bychom v Lyonu napočítali již sedm městských tramvajových linek. Zvláštní postavení má pak expresní tramvajová linka známá jako Rhônexpress, která spojuje centrum Lyonu s letištěm. Na ní jako na jediné nejsou provozovány tramvaje Citadis, ale tramvaje z produkce Stadleru (šest vozů Tango).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Mimoriadne vlaky počas návštevy Svätého Otca Františka (14.9.2021)

Počas návštevy Svätého Otca Františka, ktorá sa v Prešove uskutoční v utorok 14. septembra 2021 budú premávať posilové mimoriadneho vlaky ako v regionálnej, tak aj v diaľkovej doprave. Možnosti dopravy zo železničných staníc a na železničné stanice sú dostupné v sekcii Užitočné informácie - MHD na stanice.

Okrem vypísaných mimoriadnych spojení premávajú v daný deň aj všetky pravidelné vlakové spoje podľa platného grafikonu. Zoznam všetkých nácestných zastávok a časy odchodov mimoriadnych vlakov z nácestných zastávok sú k dispozícii v rezervačnom systéme Železničnej spoločnosti Slovensko. Vo všetkých vlakoch platí tarifa ZSSK vrátane bezplatnej prepravy.

Celú prehľad vlakov nájdete na tomto odkaze.

Elektrobusy vozí už druhý týden Kladeňáky po městě, šetří tak životní prostředí

Kladno se vydalo další cestou, jak zachovat čisté ovzduší ve městě. Jednou z nich je používání vozů na elektrický pohon. Díky dvěma elektrobusům, které má kladenský dopravce ČSAD MHD ve svém vozovém parku, je aktuálně městská autobusová linka 610 obsluhována už druhý týden výhradně elektrobusy. Pokud se jejich zapojení v dopravě osvědčí, nakoupí město společně s dopravcem další.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Unikátní stroj opět na skok v Česku. Nahlédněte, jak si za jízdy pod sebou staví trať

Na železniční úsek mezi Hostivaří a Malešicemi ve středu dorazil unikátní stroj RUS 1000 S, který tu pomáhá se stavebními pracemi. Jeden z největších železničních stavebních strojů měří 278 metrů a váží 674 tun. Firma Swietelsky ho na trati využije k čištění štěrkového lože nebo obnovení kolejového roštu. Podívejte se na fotografie z místa.

Fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Další covidový propad. ČD v pololetí prodělaly 217 milionů korun

Pokračování nízkého zájmu cestujících o železniční dopravu v době koronavirových opatření přivedlo České dráhy do zhruba dvousetmilionové ztráty. Zatímco osobní doprava zaznamenala úbytek o 9,5 milionu cestujících a skončila ve ztrátě, nákladní doprava hospodařila se ziskem. Už vloni přitom dopravce vykázal záporný hospodářský výsledek ve výši 4,1 miliardy korun.

„Pod tlakem covidu jsme byli po celou dobu letošního prvního pololetí, zatímco vloni se propad cestujících objevil až během třetího měsíce,“ uvedl generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik. I přesto se loňský pololetní výsledek podařilo za celou skupinu vylepšit o 1,8 miliardy korun. Důvodem jsou zejména úspory, které si dopravce v koronavirové krizi naordinoval a kurzovní rozdíly.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Hromadná doprava v Ústí bude jednu zářijovou středu zdarma

Cestující v Ústí nad Labem se budou moci celý den svézt městskou hromadnou dopravou zdarma.

Krajská metropole se opět připojí k Evropskému týdnu mobility a ve středu 22. září také k mezinárodnímu Dni bez aut. Díky tomu budou moci lidé využívat městskou hromadnou dopravu celý den zdarma. "Půjde tradičně o jednorázovou akci zaměřenou na bezplatnou přepravu osob a zavazadel v rámci MHD, včetně zelených autobusů a vlaků, v tarifní zóně 101 Ústí nad Labem," informoval ústecký magistrát. Cílem týdne mobility je poukázat na přijatelnější a šetrnější způsoby dopravy a omezení automobilového provozu v centru města. "Den bez aut patří k jedné z nejrozšířenějších akcí v rámci ochrany životního prostředí po celé Evropě," upozornil magistrát.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Z Ostravy do Beskyd budou jezdit moderní vlaky. Soupravy push-pull jsou v ČR novinkou

Na železniční trati mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm začnou jezdit moderní vlaky typu push-pull, tedy soupravy, které jezdí oběma směry bez přepřahání lokomotivy. Trať navíc čeká také elektrifikace, takže dieselové lokomotivy nahradí ekologické.

Lidé, kteří jezdí za prací mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm a nebo turisté jezdící do Beskyd po železnici se dočkají vyššího komfortu cestování. Na trase budou nasazeny nové moderní soupravy push-pull. 

Celú správu a video nájdete na tomto odkaze.

Žiaci sa vo Vrútkach zoznamujú so študijnými odbormi v oblasti dopravy

Záujem žiakov o štúdium dopravných smerov chce Ministerstvo dopravy a výstavby SR zvýšiť prostredníctvom podujatia „Kam po skončení základnej školy - Študuj dopravu“. Akcia sa koná vo štvrtok pri Železničnej stanici vo Vrútkach. Návštevníci sa môžu zoznámiť so študijnými a učebnými odbormi v oblasti dopravy, dopravných stavieb a poštových služieb. Odborníci žiakom dajú kariérne poradenstvo a odporučia im ich ďalšie študijné smerovanie a výber povolania.

Podujatím chceme mladých ľudí motivovať, aby študovali dopravné smery. Chceme im ukázať, že práca v doprave má svoj zmysel, čaro a hlavne budúcnosť,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Do Králík by mohla vést trať pod dráty. Zájem mají i Štíty, kam vlak nejezdí

Z Ústí nad Orlicí by do budoucna nemusely směrem na Králíky jezdit dieselové vlaky na elektrizované trati. Pardubický kraj by mohl na zadrátování zbývající části získat miliony korun z evropských fondů. Přidat by se chtěly i Štíty v Olomouckém kraji, kde však vlaky nahradily autobusy.

Když se Pardubický kraj před dvěma lety rozhodl vpustit na trať z Ústí nad Orlicí na Králicko soukromého dopravce, našli se tací, kteří nasazení motorových jednotek pod elektrifikovanou trať kritizovali. Z Lichkova totiž dráty pokračují do Polska, ale dál do Králík nevedou. Už tehdy bylo jasné, že vedení kraje dá u nového dopravce přednost přímým spojům než poměrně nekomfortním přestupům z elektriky na diesel právě v Lichkově.

Celú správu a fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

Trnavský kraj posilní autobusové i vlakové spoje počas návštevy pápeža

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) posilní autobusovú dopravu počas návštevy pápeža Františka v Šaštíne, kde bude slúžiť omšu v stredu 15. septembra. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie TTSK.

Záujemcovia sa môžu na stretnutie s pápežom dopraviť mimoriadnymi vlakovými spojmi Železničnej spoločnosti Slovensko, ktoré budú premávať na úseku Trnava-Kúty. K nim budú posilnené spoje prímestskej autobusovej dopravy v spolupráci s dopravcami Arriva Trnava a Skand Skalica.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Železniční most skládají dělníci vedle řeky, oblouky vyzvedl obří jeřáb

Na východním okraji Havlíčkova Brodu začala vznikat nová dominanta. Správa železnic těsně za vilovou čtvrtí sestavuje nový ocelový most. Ve středu začalo dílo dostávat konečnou podobu, obří jeřáb usazuje části oblouků. V říjnu se celá konstrukce nasune nad řeku.

Oblouky mostu jsou rozložené na šest dílů. Kamiony v úterý večer na staveniště dovezly první čtyři. Části dlouhé osmnáct metrů váží desítky tun. Od rána je na hotovou spodní část mostní konstrukce začal usazovat třistapadesátitunový jeřáb. „Do konstrukce nasadíme oblouky a připravíme na přejímku. Před samotným svařováním je ještě zkontroluje investor, zda jsou dobře usazené,“ popsal středeční dění u soutoku Sázavy a Šlapanky stavbyvedoucí Radek Vévoda ze zhotovitelské společnosti Firesta.

Celú správu, fotogalériu a video nájdete na tomto odkaze.

Na východ prídu nové Pantery. Železnice podpísali s konzorciom firiem zmluvu

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) vo štvrtok podpísala zmluvu s konzorciom firiem Škoda Transportation, a. s., Plzeň a ŽOS Trnava, a. s., na nákup nových elektrických jednotiek. Predmetom zmluvy je dodanie deviatich vlakov s možnou opciou na ďalších jedenásť kusov.

Deväť nových štvorvozových Panterov bude jazdiť v Košickom a Prešovskom kraji, flotila týchto vlakov sa tak na Slovensku rozrastie na 34, v prípade uplatnenia opcie na 45. Ako národný osobný vlakový dopravca vo štvrtok informoval, prvých deväť jednotiek bude dodaných do konca roku 2023 a ďalšie podľa objednávky. Hodnota zákazky vrátane opcie je takmer 170 miliónov eur.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Vysokorychlostní železnice na Břeclavsko odlehčí trati z Brna do Břeclavi

Stavba více než třicetikilometrového úseku vysokorychlostní železnice mezi Modřicemi na Brněnsku a Šakvicemi na Břeclavsku je opět o krok blíže.

Správci železnice vybrali ve výběrovém řízení projektanta tohoto úseku. Uspělo sdružení firem vedené společností Valbek. Vysokorychlostní trať Jižní Morava má být jednou z prvních vysokorychlostních tratí v České republice. Nový úsek vysokorychlostní železnice na jižní Moravě odlehčí regionální dopravou vytížené trati z Brna do Břeclavi.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Ministerstvá dopravy a financií sa zaviazali, že peniaze na železnice...

Ministerstvá dopravy a financií sa zaviazali, že peniaze na železnice pôjdu princípom hodnoty za peniaze

Ministerstvá podpísali spoločné memorandum o zefektívnení železničnej dopravy.

Ministerstvo financií (MF) SR s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR podpísali spoločné memorandum, v ktorom sa dohodli, že vyvinú maximálne úsilie na zefektívnenie železničnej dopravy. Ide tak zároveň o naplnenie vzájomnej dohody o dofinancovaní Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Správa železnic vybaví první nádraží novým mobiliářem

Správa železnic začne od září instalovat nový mobiliář, který jí bude na základě uzavřené rámcové dohody dodávat společnost egoé plus.

Jako nejvhodnější lokalita pro pilotní osazení byla vybrána stanice Horažďovice, kde byla před nedávnem dokončena oprava výpravní budovy. Od října bude následovat dalších jedenáct nádraží po celé České republice. „Nový mobiliář představuje posun v pohledu na vybavení našich nádraží. Jeho jednotlivé prvky splňují nejen vysokou kvalitu technického i estetického zpracování, ale také požadavky na designovou příbuznost,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Uzavřená rámcová dohoda na mobiliář pro železniční stanice a zastávky zahrnuje dodávky nových lavic, nádob na odpadky, vývěsek, informačních panelů a stojanů na kola. Do letošního listopadu jimi budou mimo jiné vybavena také některá nedávno rekonstruovaná nádraží.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Do Charkova dorazila na zkoušky tramvaj od Stadleru

Do Charkova před pár hodinami dorazila tramvaj typu Stadler Metelitsa, která sem byla převezena z běloruského závodu společnosti Stadler Minsk. V ukrajinském městě bude Metelista na zkouškách, jak dnes oznámila místní radnice. Již 7. července 2021 podepsala rada města s mateřskou společností Stadler Rail AG memodandum o spolupráci. Není vyloučeno, že v Charkovské oblasti Stadler postaví závod na výrobu tramvají i vlaků pro potřeby ukrajinského hospodářství, Stadler ostatně na konci srpna 2021 představil svůj vlak z rodiny Flirt v Kyjevě a míní uspět v připravované zakázce na několik desítek jednotek pro státního dopravce Ukrzaliznycja. 

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

ZSSK ponúka výhodné cestovanie počas ETM 2021 (16. - 22.9.2021)

Už tradične sa v septembri bude konať podujatie Európsky týždeň mobility. Mottom tohtoročného týždňa mobility je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“. ETM 2021 podporí aj Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá od 16. do 22. septembra 2021 ponúka všetkým cestujúcim v rámci podpory ekologického cestovania možnosť cestovať vlakmi kategórií Os a REx v 2. vozňovej triede za polovičné cestovné. Zároveň sa počas tohto týždňa budú vo vlakoch uvedených kategórií bezplatne prepravovať bicykle (bez potreby cestovného lístka).

Za zľavnené cestovné bude možné cestovať aj na tratiach Tatranských elektrických železníc. Zľavnené cestovné lístky bude možné zakúpiť najskôr 16. septembra. V prípade využitia SMS lístka je potrebné zakúpiť si zľavnený SMS lístok.

Túto správu nájdete na tomto odkaze.

Olomouc oslaví 180 let železnice

Sobota 11. září bude v Olomouci patřit všem milovníkům železnice a historických vlaků. Na tento den připravily České dráhy společně se svými partnery tradiční Regionální den železnice, který se letos ponese ve znamení výročí 180 let od příjezdu prvního vlaku do Olomouce. Na místo oslav se návštěvníci svezou historickým vlakem v čele s motorovou lokomotivou "Bardotkou" z Veselí nad Moravou. Z Olomouce pak bude vypraveno několik zvláštních vlaků, vyjede i souprava s parní lokomotivou "Rosničkou".

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Počet samovrážd na koľajniciach poklesol, pomáha spolupráca s psychológmi

Železnice SR (ŽSR) evidujú za posledné obdobie pokles dokonaných samovrážd na koľajniciach. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd.

Podľa Havrilu za posledných osem mesiacov evidujú 32 dokonaných samovrážd, pričom v rovnakom sledovanom období minulého roku to bolo 40 samovrážd. Zníženiu počtu samovrážd na koľajniciach prispieva aj spolupráca Železníc SR a psychológov z linky pomoci IPčko. Podľa Mareka Madra z IPečka sa stretávajú s ľuďmi, ktorí sú zúfali a prichádzajú na koľajnice ukončiť svoj život. V spolupráci so železnicami si vymenili dáta o miestach, kde ku tragédiám dochádza.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.

Nehoda dvou kamionů zastavila provoz na železničním přejezdu u Vysokého Mýta

V úterý krátce před půl šestou odpoledne dostali hasiči hlášení o dopravní nehodě dvou kamionů na silnici I/35 u železničního přejezdu. 

Na místo tak vyrazila profesionální jednotka hasičů z Vysokého Mýta a také dobrovolná jednotka z České Třebové. Na místě se tvořily dlouhé kolony, provoz proto musela řídit Policie České republiky. Naopak provoz na trati byl zastaven úplně. Existovalo totiž podezření, že kamion narazil na závoru u železničního přejezdu a došlo k poškození signalizace.

Celú správu nájdete na tomto odkaze.