Dopravné správy

Na zrekonštruovanej Dúbravsko-karloveskej radiále postupne dokončujú nástupištia

Na zrekonštruovanej električkovej trati v bratislavských mestských častiach Karlova Ves a Dúbravka postupne dokončujú nástupištia. „K dnešku evidujeme nedorobky na nástupištiach a vegetačných úpravách dráhy, ktoré však nemajú vplyv na to, aby mohla električka do Dúbravky premávať. V rámci celej rekonštruovanej trate ešte na niektorých zastávkach chýbajú časti kovového zábradlia, nie je kompletne vyznačené trvalé dopravné značenie a funkčná svetelná signalizácia,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na 4. koridoru se bude jezdit 200 km/h

Jihočeský 4. koridor bude zřejmě první, který se bude v tuzemsku stavět na rychlost až 200 kilometrů v hodině. A to přesto, že stavby už jsou v plném proudu a byly projektovány a schváleny pro maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu. Přeprojektování je zdrží.

Celou zprávu najdete na této stránce.

O Únii autodopravcov Slovenska

UETR na svojom zasadnutí, konaného 13. apríla 2016 v Belehrade, privítala a schválila právoplatné členstvo Slovenského združenia dopravcov. UNAS je prvou slovenskou organizáciou cestnej nákladnej dopravy, ktorá sa rozhodla vstúpiť do UETR. NAS bola založená v roku 2010, ako reakcia na zavedenie mýta na Slovensku. UNAS je mladá, rastúca organizácia (www.uniadopravcov.sk). Jej sídlo sa nachádza v Banskej Bystrici.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

„Nové“ vlaky v Česku: 30 let staré motorové jednotky spolehlivostí neoplývají

V Česku se se změnou jízdního řádu na konci roku 2019 objevily dvoudílné motorové jednotky, které hned několik dopravců nasadilo na nově vysoutěžené spoje. Pravda je taková, že německé dráhy vždy přibližně po 30 až 35 letech vyřazují stará železniční vozidla a pořizují nová, přičemž jsou ochotny poměrně levně staré vlaky odprodat prakticky komukoli. V Albánii, Rumunsku a dalších zemích toho hojně využívají již řadu let - nyní jsme se přidali také my.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Policajný prezident pohrozil odtiahnutím štrajkujúcich vozidiel

Polícia vyzýva autodopravcov k dodržiavaniu dopravných predpisov. Ústavné právo na zhromažďovanie rešpektuje, avšak apeluje na dodržiavanie zákonov. Policajný prezident Milan Lučanský tvrdí, že polícia nemôže dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nedostala do nemocnice. "Polícia je tu na to, aby ochraňovala životy, zdravie a majetok občanov. Nemôžeme dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nemala ako dostať do nemocnice, keď ju manžel vezie, pretože sú zablokované cesty,“ myslí si Lučanský, ktorý naráža na trvajúci štrajk autodopravcov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či nefungujícího topení bojuje třeba s jazykovou bariérou bulharských strojvůdců. Některé kraje už uložily pokuty, hrozí však i vypovězení smlouvy. Na kobereček si již ředitele pozval i ministr dopravy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Autodopravcovia oznámili ultimátum, ktoré sa dotkne celého Slovenska! Vypukne dopravné peklo

Štrajk, ktorý vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a podporila ho Iniciatíva poľnohospodárov, trvá od utorka (7. 1.) v Bratislave, Košiciach i na Orave. Únia hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov a žiada 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia jeho nového správcu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Se soukromými dopravci si vozíčkáři na železnici pohoršili

S novým jízdním řádem přibylo na železnici vlakových linek, které provozují místo Českých drah (ČD) soukromí dopravci. Na některých tratích se ale kvůli tomu zhoršily podmínky pro přepravu vozíčkářů. „Před nabídkou Českých drah, nasazujících vozy vybavené nakládací plošinou, prostorem pro vozíčkáře i prostorným WC, byla ministerstvem dopravy a některými kraji dána v nových desetiletých smlouvách přednost těm dopravcům, kteří nabízejí levnější služby. Za málo peněz je ovšem málo muziky,“ napsal Právu Miroslav Zikmund z Prahy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pri Čadci sa zrazil rýchlik s autom, jeden človek zomrel

Hasiči z Čadce momentálne zasahujú pri nehode, ktorá sa stala na železničnom priecestí v obci Čierne, okres Čadca. Na základe doteraz vykonaného šetrenia bolo zistené, že 18-ročný vodič z okresu Čadca viedol osobné motorové vozidlo po miestnej komunikácii. Následne z doposiaľ presne nezistených príčin s vozidlom vošiel na železničné priecestie, kde došlo k zrážke s prechádzajúcim rýchlikom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Poprava vlakem?

Obyvatelé sibiřského Omsku volají po nestranném vyšetřování smrti Dmitrije Fjodorova. Jeho tělo s oddělenou hlavou se na konci prosince našlo na železničních kolejích. Ačkoli jeho smrt způsobila podle policie nehoda či sebevražda, v případu panuje řada nejasností. Mladík si totiž jen pár dní před smrtí stěžoval právě na policii.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministerstvo autodopravcom nevyhovie, mýtny systém nezastaví

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR ubezpečuje opozíciu aj verejnosť, že súčasné vedenie ministerstva robí všetko pre to, aby bol mýtny systém pre štát výhodnejší a aby čo najviac prostriedkov išlo do štátneho rozpočtu. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie rezortu dopravy v reakcii na požiadavku opozičného hnutia OĽaNO, aby vláda začala v prípade mýtneho systému okamžite konať.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

CZ LOKO pokračuje v modernizaci amerických lokomotiv pro estonský Operail

Estonský nákladní dopravce Operail od české společnosti CZ LOKO získá dalších šest paketů pro komplexní modernizaci amerických lokomotiv C30 na řadu C30-M. Zástupci obou firem se na tom dohodli v Tallinu. Během roku jde už o druhý kontrakt. Předchozí byl uzavřen loni v lednu a týkal se dodávky čtyř paketů. Už dříve firma do země dodala tři tyto modernizované lokomotivy. Celkem tak půjde o 13 vozidel. Více v přiložené tiskové zprávě

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK počas sviatkov vo vlakoch prepravila takmer 1,7 mil. cestujúcich

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) počas vianočných sviatkov prepravila vo vlakoch takmer 1,7 milióna cestujúcich. Priemerné meškanie pritom predstavovalo 1,09 minúty. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Dopravca zaznamenal v období od 21. decembra 2019 do 7. januára 2020 spolu 1.684.997 cestujúcich.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Teplice letos nalijí do rozvoje trolejbusové dopravy 228 milionů korun

Modernizace trolejbusové dopravy, výstavba nové mateřské školy nebo oprava foyer domu kultury. To budou nejzásadnější investice města Teplice v roce 2020. Radnice letos plánuje proinvestovat celkem 485 milionů korun a hospodařit chce se schodkem 313 milionů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Česmad navrhuje stretnutie, chce zjednotiť pozíciu autodopravcov

Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia pozýva všetkých cestných dopravcov na stretnutie do Banskej Bystrice. Na základe uznesenia prezídia Česmadu pozýva nielen svojich členov, ale aj všetkých cestných dopravcov, osobitne aj zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Cieľom je zjednotenie pozície voči legislatívnym návrhom, ktoré boli ponúknuté vo štvrtok (9. 1.) Ministerstvom financií (MF) SR.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Umí strojvůdci česky? Drážní inspektoři chystají kontroly

Na Liberecku vlak nevyjel kopec, jiný kvůli závadě ani nevyrazil z nádraží. Bulharští strojvůdci firmy Arriva měli velké potíže při komunikaci s výpravčími. Na patálie nových dopravců, kteří v prosinci od Českých drah přebrali část železničních tras, se podrobně podívají inspektoři Drážního úřadu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka v úseku Kysak – Ličartovce – Drienovská Nová Ves

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú dňa 16. a 17. januára 2020, v čase od 8.40 h do 13.50 h, realizovať výlukové práce v úseku Kysak – Ličartovce –  Drienovská Nová Ves. V rámci tejto výluky sa v uvedenom medzistaničnom úseku zrealizuje odstraňovanie krovia a náletových drevín, vyvetvenie stromov, výmena a doťahovanie upevňovadiel a úprava štrkového lôžka do profilu. Práce vykonajú ŽSR vlastnými personálnymi kapacitami.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Správa železnic intenzivně rekonstruuje nádražní budovy v celé České republice

Správa železnic v loňském roce pokračovala v rekonstrukcích a opravách výpravních budov v celé České republice. Probíhající stavební práce na minimálně šedesáti nádražních objektech přinesou zvýšení komfortu a kultury cestování včetně moderních odbavovacích prostor i bezbariérových přístupů. Manažer drážní infrastruktury tak plní Programové prohlášení vlády z června 2018, a to právě v oblasti oprav a rekonstrukcí nádražních budov.

Více informací najdete v přiložené tiskové zprávě.

Vo vlaku z Amsterdamu do Paríža zatkli agresívneho muža: Vykrikoval Alláhu akbar

Holandská polícia zatkla v stredu muža, ktorý sa správal "agresívne" vo vlaku z Amsterdamu do Paríža, pričom údajne vykrikoval arabskú frázu "Alláhu akbar" (Boh je najväčší). Informovala o tom agentúra AFP. Správanie nemenovaného cestujúceho vo veku 28 rokov malo za následok zastavenie vysokorýchlostného vlaku Thalys v holandskom Rotterdame. Tamojšia polícia uviedla, že muž nemal pri sebe zbrane a nespôsobil nikomu zranenia. "Cestujúci počuli tohto muža, ako vykrikuje 'Alláhu akbar', a nakrátko vypukla panika," napísala polícia na Twitteri s tým, že výtržníka zatkla a prípad vyšetruje. Holandská vysielacia spoločnosť NOS zase citovala policajné vyhlásenie, podľa ktorého sa muž "správal zmätene a vykrikoval čudné veci".

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Metropoli bude brázdit tramvaj T2

Pražský dopravní podnik (DPP) rozšiřuje svou flotilu retro vozů. Tu nově doplní dvě legendární tramvaje T2, které budou od března jezdit centrem metropole na nostalgické lince číslo 23. Vozy si před Vánocemi v Opravně tramvají v Hostivaři převzali technici DPP, kteří budou v následujících dvou měsících pracovat na jejich zprovoznění. Obě tramvaje byly vyrobeny ve vagonce Tatra Smíchov pro Ostravu.

Celou zprávu najdete na této stránce.