Dopravné správy

VRT středem vesnice

Plánovaná železnice by obec Služátky rozdělila na dvě poloviny. Navíc kvůli ochrannému pásmu by lidé museli opustit své domovy. Zavoláte–li ve Služátkách na Světelsku slovo „koridor“, vrátí se vám jako ozvěna směsice nepublikovatelných nadávek a rozhořčených reakcí. Důvodem je vysokorychlostní železniční trať, která má v budoucnu vést z Prahy do Brna a dále spojit Česko s okolními státy. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železničná polícia na Slovensku skončí

Železničná polícia (ŽP) by sa mala od budúceho roku na Slovensku zrušiť, pričom jej príslušníci sa začlenia do Policajného zboru (PZ). Takýto cieľ sleduje vládny návrh zákona, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sběrní surovci škodí železnici

Až kalamitní stav způsobují na železničních tratích v Ústeckém kraji zloději barevných kovů. Ze zabezpečovacího zařízení kradou měděné transformátory, které kontrolují volnou cestu. Od března zmizelo v okolí Ústí nad Labem přes 60 takových transformátorů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministr dopravy: Na řadě je audit pronájmu staničních budov

Smlouvy týkající se pronájmů a správy řady železničních nádraží jsou velmi podezřelé. To dnes prohlásil ministr dopravy Vít Bárta. Proto chce šéf resortu odstartovat rozsáhlý audit těchto smluvních vztahů. Ministerstvo již pod Bártovým vedením provedlo například audit společnosti ČD Cargo, který odhalil řadu chyb v hospodaření podniku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zubrnická museální železnice opraví vodárnu

Šek na peníze z fondu náměstka primátora předal Jan Řeřicha osobně. „Peníze půjdou na opravu parní vodárny na Střekově, která byla postavena v roce 1874. Vždy jsem měl rád technické věci a historické obzvlášť. Proto jsem peníze z mého fondu věnoval na dobrou věc a věřím, že se Zubrnické museální železnici podaří tuto památku zachránit", řekl při předávání šeku náměstek primátora Jan Řeřicha.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kdo zaplatí záchranu staniční budovy v Ústí nad Orlicí?

Od úvah o demolici k projektu na opravu fasády a modernizaci interiéru z dob císaře pána. Tak se po letech otočil osud nádraží v Ústí nad Orlicí. Ministři dopravy a kultury se dohodli, že nádražní budovu na ostrově mezi kolejemi železničního koridoru budou dál používat cestující.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Posledních 180 centimetrů Gotthardského železničního tunelu proraženo

Švýcarští horníci dnes prorazili posledních 180 centimetrů Gotthardského železničního tunelu mezi městy Faido a Sedrun. Dvoutubusový tunel, který má být zprovozněn v roce 2017, se s 57.072 metry stal nejdelším na světě. Primát dosud držel japonský železniční tunel Seikan dlouhý 53.850 metrů a spojující ostrovy Honšú a Hokkaidó.

Podrobnou zprávu (a cosi navíc) najdete na této stránce.

Řada 831 a 851 ČD definitivně na odpis

Milovníci železniční nostalgie si v prosinci mohou udělat do svých zápisků další černý křížek. Se začátkem nového jízdního řádu vyřadí České dráhy definitivně z pravidelného provozu nejstarší motoráky řad 831 a 851, kterým se někdy přezdívá Kredenc a Krokodýl.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK Cargo sa nevyhne privatizácii

Súčasná vláda podľa slov jej premiérky Ivety Radičovej bude privatizovať železničnú spoločnosť Cargo a nepodstatné podiely štátu v ostatných spoločnostiach.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD Cargo nechce nabízené tratě

Odmítavý postoj nákladní železniční společnosti ČD Cargo převzít do vlastní správy regionální trati rozšířuje seznam těch, které jsou již určeny k likvidaci. V oficiálním seznamu – předaném Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) drážnímu úřadu – je jich zatím 14. Brzy se rozroste o další čtyři, k jejichž správě se firma v minulých dnech postavila odmítavě. O dalších sedmi ještě rozhoduje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Městská linka také v Plzni

Z Blovic do Kozolup napříč Plzní vyjel motorový vlak, který bude do pátku jezdit na tzv. plzeňské lince. Souprava bude mít dvouhodinové intervaly a celou trasu ujede za 53 minut. Jízdné bude zatím zdarma. První spoj vyjel dnes v 11:39, a to mimořádně až z plzeňského hlavního nádraží do Kozolup. Plzeňský kraj chce prezentačními jízdami představit linku, která má sloužit jako rychlá forma MHD. Od prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, budou vlaky na nové lince jezdit denně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Parním vlakem na Křivoklání a do železničního muzea

Tuto sobotu a neděli 16. a 17. října mohou milovníci šermu, řemesel a hudby vyrazit parním vlakem z Prahy na tradiční Křivoklání. Parní expres na Křivoklát sestavený z historických vozů poveze známá lokomotiva „Albatros“ (498.022) z roku 1947. Cílovou stanicí vlaku bude Lužná u Rakovníka, kde si cestující prohlédnou železniční muzeum. Součástí parního vlaku bude také bufetový vůz, kde se mohou cestující občerstvit a koupit si upomínkové předměty. Sobotní vlak bude pro velký zájem sestaven z jedenácti historických vozů. Zájemcům, kteří si ještě nekoupili jízdenky, doporučujeme nedělní jízdu.

Podrobnosti včetně cen a jízdního řádu naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Dnes bude proražen Gotthardský tunel

Mezi švýcarskými městy Faido a Seidun bude dnes slavnostně dokončeno ražení Gotthardského železničního tunelu, který s 57.072 metry bude nejdelším na světě. Primát dosud držel japonský železniční tunel Seikan dlouhý 53.850 metrů a spojující ostrovy Honšú a Hokkaidó. Poslední metr a půl tunelu, jehož celková cena se odhaduje na 9,83 miliardy švýcarských franků (zhruba 179 miliard korun), má být v přímém televizním přenosu proražen krátce po 14:00 SELČ.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Staniční budovy obce bezúplatně nedostanou

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zamítla bezúplatný převod nádražních budov na obce a města u západočeské lokální trati Pňovany - Bezdružice. Budoucnost projektu, který počítal s využitím nádraží na malé penziony, infocentra, půjčovny kol, občerstvení pro turisty a podobně, je proto nejistá. Starostové tvrdí, že na koupi budov nemají a výhodný pro ně není ani dlouhodobý pronájem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bojkovické nádraží prokouklo

Dnes 14. října byla slavnostně ukončena rekonstrukce bojkovické výpravní budovy. Tímto dnem začíná sloužit všem cestujícím. Budova prošla kompletní přestavbou, do které investovaly České dráhy téměř 15 milionů korun. Objekt byl zmenšen a změn doznal i interiér, včetně prostoru pro cestující veřejnost.

Bližší informace naleznete v přiložené tiskové zprávě. Přikládáme i fotografie nové výpravní budovy.

Kontrolní otázka: Na kolik přijde zastavení dopravních staveb?

ČSSD vadí, že ministr dopravy Vít Bárta (VV) nespočítal po třech měsících ve funkci, kolik stát zaplatí za zastavení některých dopravních staveb. Socialisté proto ve čtvrtek ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky vyzvali Bártu ke zveřejnění nákladů spojených se zastavením dopravních projektů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK Cargo opraví vozidlá ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. a Železničná spoločnosť Cargo, a.s. uzatvorili ďalšiu čiastkovú zmluvu o vykonaní periodických opráv 75 dráhových vozidiel za 1,74 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Periodické opravy sú súčasťou trojročnej rámcovej dohody partnerských železničných prepravcov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sbírá uniformy. Železničářské

Pokud vyjede na trať vlak s parní lokomotivou – což je dnes bohužel jev stále méně obvyklý – je jasným diváckým magnetem parní lokomotiva. Ovšem neméně sledovaní a fotografovaní jsou průvodčí v historických uniformách. Pokud se jedná o akci na Moravě nebo v některém z českých krajů, pak je velká pravděpodobnost, že je mezi nimi Marek Říha.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Co se (ne)bude dít na kolejích České republiky

Hlavní program současné vlády, spočívající v šetření, se dotýká i železniční dopravy. Vbrzku by měly být rušeny některé lokální tratě. Čím vším by u nás železnice mohla být a co znamená efektivita?

Zajímavé zamyšlení jednoho šotouše najdete na této stránce.

ČD Cargo s elektronickou aukcí

Ve snaze zvýšit transparentnost veřejných zakázek zavádí ČD Cargo výběrová řízení s využitím elektronické aukce.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.