Dopravné správy

Němci dobudou Londýn. Dnes v noci

Tři sta dobrovolníků z Velké Británie a Německa už vědí, jaké to je vyrazit z Francie ve směru kanál La Manche, nouzově zastavit a opustit eurotunel. Pokus, který popsal zpravodaj týdeníku Der Spiegel, začal tři čtvrtě hodiny po půlnoci ze soboty na neděli. (...) Dalším očekávaným momentem je pak noc ze dneška na úterý, kdy má souprava protnout hranice kontinentu a zamířit do metropole nad Temží. Tisk bude čekat na vlajkovou loď německých drah na pátém nástupišti nádraží St. Pancras.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Seznam tratí SŽDC, které jsou rušeny

  1. 18.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Libochovice – Vraňany
  2. 18.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení regionální dráhy Bruntál – Malá Morávka
  3. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části celostátní dráhy Hevlín – Hrušovany nad Jevišovkou
  4. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Královec - Žacléř
  5. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Čížkovice - Obrnice
  6. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení o zahájení správního řízení ve věci zrušení části celostátní dráhy Aš – Aš státní hranice
  7. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Čejč – Uhřice u Kyjova

Sedm tratí SŽDC na zrušení

Sedm tuzemských regionálních železničních tratí možná zanikne, ministerstvo dopravy je poslalo do správního řízení o zrušení. Celkem se počet tratí navržených na zrušení může zvýšit až na 13.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Poznámka: Původně jen stručná zpráva byla později přepracována, rozšířena a opatřena jiným titulkem.

Allianz míří do Eurotunelu

Německá pojišťovna Allianz nabízí dvě miliardy liber (zhruba 78,5 miliardy korun) za koupi podílu v železničním tunelu pod Lamanšským kanálem, který chce prodat britská vláda. V neděli o tom informovala agentura Reuters, která citovala The Sunday Times.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rozhodnutie o širokorozchodnej trati až v decembri

Rozhodnutie o širokorozchodnej trati z Košíc do Bratislavy sa opäť odsunulo. Minister dopravy Ján Figeľ totiž stále nemá výsledok štúdie, či sa nám výstavba, presadzovaná predchádzajúcou vládou Roberta Fica, oplatí, alebo nie. Posudok k trati mala do 15. októbra vypracovať nemecká firma Roland Berger. „Vzhľadom na potrebu prepracovať štúdiu sa termín presunie na 15. december,“ informoval Ľubomír Tuchscher z rezortu dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tramvaj putovala z Prahy do Liberce před Drážďany 42 let

Zcela jedinečnou tramvaj z roku 1968 má nyní ve své sbírce liberecký Boveraclub. Tramvaj, která byla sice v Čechách vyrobena, po kolejích ve vlasti nikdy nejezdila. Tramvaj si pamatují pouze Němci z bývalé DDR. A právě jeden z nich, Helge Maie, ji v Německu, nedaleko českých hranic, pro Boveraclub zakoupil za 300 eur.

Celou zprávu najdete na této stránce

Obrněný vlak se objeví v Olomouci

Jak vypadal těžký život československých legionářů, kterým domov nahradily při ruské anabázi v období první světové války a krátce po ní obytné vagony? Přesně to budou mít zanedlouho šanci vidět lidé v Olomouci i celém Česku, do dvou let by totiž měla vzniknout pojízdná kopie legionářského vlaku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mezi Hradcem a Pardubicemi místo dvoukolejky možná tramvaje

Plán na dvoukolejnou trať mezi Hradcem a Pardubicemi s napojením na Jaroměř kvůli škrtům ministra Víta Bárty shořel. Hradec však nyní spřádá velkolepé plány na hybridní tramvaje a vybudování záchytných parkovišť.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kritizovaný ministr dopravy zklamal i jako volební manažer?

Závěrem volební soboty Bárta přitvrdil směrem ke své osobě. Výsledky v senátních a komunálních volbách, zejména pak prohraný boj o pražský magistrát, chápe jako neúspěch. „Na ideové konferenci nabídnu svou funkci volebního manažera k dispozici. Nesu zodpovědnost za to, že kampaň našich vynikajících kandidátů v regionech nebyla dostatečně propagovaná v porovnání s ostatními kandidáty.

Celou zprávu, z níž pochází tato citace, najdete na této stránce.

Hodnocení politologů mimo jiné uvádí: Věci veřejné jsou navíc podle politologů klasickou protestní stranou. Ta, jakmile se dostane do vlády, ztrácí náboj. Její ministři, zvláště ministr vnitra John a ministr dopravy Vít Bárta, jsou navíc nepřetržitě kritizováni. "Ministři Věcí veřejných nebyli schopni předvést nic pozitivního," soudí Mlejnek. 

Onu analytickou zprávu si můžete přečíst na webu Mediafax.cz.

Nejdelší lanovka světa zprovozněna v Arménii

Arménský prezident Serž Sargsjan (...) otevřel údajně nejdelší lanovku na světě. Lanovka spojuje arménskou metropoli Jerevan s klášterem Tatev a překlenuje přitom 5,7 kilometru široké údolí řeky Vorotan, napsala agentura AP.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovensko má zrejme ministra diaľnic, pôšt a telekomunikácií

Komunikácia a koordinácia vo vláde Ivety Radičovej "škrípala" počas prvých 100 dní najmä preto, lebo sa v nej ocitli dva subjekty, ktoré ešte s účasťou v exekutíve mnoho skúseností nemali. Povedal to v hodnotení úvodnej etapy pôsobenia nového vládneho kabinetu Ján Figeľ (KDH).

Celú správu, v ktorej nie je ani slovo o železnici, nájdete na tejto stránke.

AŽD Praha se prosazuje v Řecku

Dodavatel zabezpečovací, telekomunikační a informační techniky AŽD Praha dokončil instalaci dvanácti přejezdových zabezpečovacích zařízení v areálu řeckého logistického centra Thriasio Pedio. „Zakázka byla realizována v rámci kontraktu za 28 milionů korun, který byl podepsán loni v březnu. AŽD Praha tak navýšila počet železničních přejezdů, které již v Řecku zabezpečila, na patnáct,„ uvedl ředitel zahraničního marketingu a obchodu Petr Žatecký.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stávka železničářů odřízne na 24 hodin Brusel

Kvůli stávce belgických železničářů, která začne v neděli večer a potrvá 24 hodin, nebudou jezdit rychlovlaky Eurostar a Thalys mezi Bruselem a Německem, Francií, Velkou Británií a Nizozemskem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Lanovka na Větruši už má kabinky

„První cestující by se mohli svézt před Vánocemi,“ liboval si při zavěšení kabinek na lano náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, potěšen tím, „že může být u takto významného momentu pro naše město“.

Celou zprávu s fotogalerií najdete na této stránce.

Švajčiari realizujú sen o superrýchlej železnici

Prerazenie Gotthardského železničného tunela privítali baníci, významní hostia i reportéri s jasotom. Je totiž významným míľnikom pri vytváraní siete vysokorýchlostnej železnice, ktorá bude spájať všetky kúty Európy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Byla srážka autobusu s vlakem na Ukrajině záměrná?

Řidič linkového autobusu, který v úterý svým nevysvětlitelným chováním způsobil tragickou srážku s vlakem a způsobil smrt více než 40 lidí, možná patřil k destruktivní náboženské sektě. Náboženský fanatismus je jednou z vyšetřovacích verzí ukrajinských policistů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Voda zaplavila koľajnice na juhu Ruska

Najmenej deväť obetí si vyžiadali rozsiahle záplavy, ktoré postihli Krasnodarskú oblasť na juhu Ruska, informovali dnes miestne úrady.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

VRT středem vesnice

Plánovaná železnice by obec Služátky rozdělila na dvě poloviny. Navíc kvůli ochrannému pásmu by lidé museli opustit své domovy. Zavoláte–li ve Služátkách na Světelsku slovo „koridor“, vrátí se vám jako ozvěna směsice nepublikovatelných nadávek a rozhořčených reakcí. Důvodem je vysokorychlostní železniční trať, která má v budoucnu vést z Prahy do Brna a dále spojit Česko s okolními státy. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železničná polícia na Slovensku skončí

Železničná polícia (ŽP) by sa mala od budúceho roku na Slovensku zrušiť, pričom jej príslušníci sa začlenia do Policajného zboru (PZ). Takýto cieľ sleduje vládny návrh zákona, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sběrní surovci škodí železnici

Až kalamitní stav způsobují na železničních tratích v Ústeckém kraji zloději barevných kovů. Ze zabezpečovacího zařízení kradou měděné transformátory, které kontrolují volnou cestu. Od března zmizelo v okolí Ústí nad Labem přes 60 takových transformátorů.

Celou zprávu najdete na této stránce.