Dopravné správy

EuroRunner ER20 pro METRANS

Největší operátor kombinované dopravy ve střední a východní Evropě METRANS v září uzavřel s německým výrobcem Siemens kontrakt na dodávku tří dieselelektrických lokomotiv EuroRunner typu ER20 Cargo. První z nich by měl převzít již v květnu příštího roku. METRANS hodlá nové víceúčelové lokomotivy z produkce závodu Siemens v Mnichově využít v nákladní dopravě na středně dlouhé vzdálenosti přes území několika zemí, především na Slovensku, v Maďarsku, Německu a České republice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Karlovarský kraj zruší nevyužité vlaky

Prosincové změny jízdních řádů se dotknou i cestujících v Karlovarském kraji. K žádnému hromadnému omezení spojů na důležitých tratích ale nedojde. Rušit se budou pouze ty vlaky, které jezdí prázdné.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rekonstrukce železničního mostu v Čerčanech

Rekonstrukce železničního mostu s lávkou pro pěší v Čerčanech byla dokončena v polovině letošního roku. Z jakého důvodu se most rekonstruoval? Most měl ocelovou příhradovou konstrukci, která byla „dožilá„ a bylo nutno ji nahradit novou mostní konstrukcí. Nový most má prosklenou protihlukovou stěnu, což výrazně snížilo hladinu hluku v tomto území, kde jsou rekreační plochy - tenis, koupaliště, vodní sporty a tak dále. To jistě této oblasti pomohlo.

Celý odborný článek najdete na této stránce.

Německý rychlovlak poprvé projel tunelem do Anglie

Tunelem pod Lamanšským průlivem v noci na dnešek poprvé projel německý rychlovlak ICE. Oznámila to společnost Deutsche Bahn. Zdroj z koncernu provozujícího německé železnice uvedl, že souprava už dorazila na londýnské nádraží St. Pancras, i když slavnostně tam má být uvítána až odpoledne.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ve Francii opět stávkou zasažena železnice

Francii dnes zasáhla již šestá celostátní vlna stávek proti důchodové reformě, jejímž hlavním bodem je zvýšení důchodového věku o dva roky. V zemi se projevuje nedostatek pohonných hmot, ochromena je doprava a panují obavy z násilností před hlasováním o reformě v horní komoře parlamentu - Senátu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Modro-žlutá koalice aneb ČD + RegioJet

Vzájemně se ostře kritizovali, teď ale začínají jednání o spolupráci. Šéf Českých drah Petr Žaluda a jeho rival ze společnosti RegioJet Radim Jančura postupně zasedají k jednacímu stolu. Přichází byznys. Podle posledních informací by měl žlutý vlak mezi Prahou a Ostravou vyjet v první polovině příštího roku, začala proto již jednání o prodeji a vzájemném uznávání jízdenek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stratoví železničiari si kúpili vilu

Štátna akciovka Technická obnova a ochrana železníc (TOOŽ) bude sídliť vo vile. V lukratívnej žilinskej štvrti Malá Praha si kúpila dvojposchodový dom za zhruba 1,2 milióna eur. Krátko pred tým ho vlastnil advokát Michal Krnáč s viacerými väzbami na bývalú vládu. Sedí napríklad v dozorných radách štátnych akcioviek Verejné prístavy či Letisko Žilina. Napríklad rezortu životného prostredia zase poskytoval právne poradenstvo v čase známeho "nástenkového tendra“.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Podpora revitalizaci železničních vleček

Ministerstvo dopravy (MD) jako Řídící orgán Operačního programu Doprava (OPD) vyhlašuje 2. kolo výzvy pro předkládání projektových žádostí o finanční podporu z OPD, prioritní osy 6, oblast podpory 6.1, podoblast „Podpora revitalizace železničních vleček“ (Program evid. č. 127 350). Druhé kolo výzvy bude otevřeno v období od 15. října 2010 do 31. ledna 2011. Během celé této doby mohou žadatelé předkládat žádosti o veřejnou podporu. Po ukončení výzvy bude provedena kontrola a hodnocení žádostí a následně bude každý žadatel informován o výsledku.

Celou tiskovou zprávu najdete na této stránce.

Němci dobudou Londýn. Dnes v noci

Tři sta dobrovolníků z Velké Británie a Německa už vědí, jaké to je vyrazit z Francie ve směru kanál La Manche, nouzově zastavit a opustit eurotunel. Pokus, který popsal zpravodaj týdeníku Der Spiegel, začal tři čtvrtě hodiny po půlnoci ze soboty na neděli. (...) Dalším očekávaným momentem je pak noc ze dneška na úterý, kdy má souprava protnout hranice kontinentu a zamířit do metropole nad Temží. Tisk bude čekat na vlajkovou loď německých drah na pátém nástupišti nádraží St. Pancras.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Seznam tratí SŽDC, které jsou rušeny

  1. 18.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Libochovice – Vraňany
  2. 18.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení regionální dráhy Bruntál – Malá Morávka
  3. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části celostátní dráhy Hevlín – Hrušovany nad Jevišovkou
  4. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Královec - Žacléř
  5. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Čížkovice - Obrnice
  6. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení o zahájení správního řízení ve věci zrušení části celostátní dráhy Aš – Aš státní hranice
  7. 15.10.2010 Veřejná vyhláška - Oznámení zahájení správního řízení ve věci zrušení části regionální dráhy Čejč – Uhřice u Kyjova

Sedm tratí SŽDC na zrušení

Sedm tuzemských regionálních železničních tratí možná zanikne, ministerstvo dopravy je poslalo do správního řízení o zrušení. Celkem se počet tratí navržených na zrušení může zvýšit až na 13.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Poznámka: Původně jen stručná zpráva byla později přepracována, rozšířena a opatřena jiným titulkem.

Allianz míří do Eurotunelu

Německá pojišťovna Allianz nabízí dvě miliardy liber (zhruba 78,5 miliardy korun) za koupi podílu v železničním tunelu pod Lamanšským kanálem, který chce prodat britská vláda. V neděli o tom informovala agentura Reuters, která citovala The Sunday Times.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rozhodnutie o širokorozchodnej trati až v decembri

Rozhodnutie o širokorozchodnej trati z Košíc do Bratislavy sa opäť odsunulo. Minister dopravy Ján Figeľ totiž stále nemá výsledok štúdie, či sa nám výstavba, presadzovaná predchádzajúcou vládou Roberta Fica, oplatí, alebo nie. Posudok k trati mala do 15. októbra vypracovať nemecká firma Roland Berger. „Vzhľadom na potrebu prepracovať štúdiu sa termín presunie na 15. december,“ informoval Ľubomír Tuchscher z rezortu dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tramvaj putovala z Prahy do Liberce před Drážďany 42 let

Zcela jedinečnou tramvaj z roku 1968 má nyní ve své sbírce liberecký Boveraclub. Tramvaj, která byla sice v Čechách vyrobena, po kolejích ve vlasti nikdy nejezdila. Tramvaj si pamatují pouze Němci z bývalé DDR. A právě jeden z nich, Helge Maie, ji v Německu, nedaleko českých hranic, pro Boveraclub zakoupil za 300 eur.

Celou zprávu najdete na této stránce

Obrněný vlak se objeví v Olomouci

Jak vypadal těžký život československých legionářů, kterým domov nahradily při ruské anabázi v období první světové války a krátce po ní obytné vagony? Přesně to budou mít zanedlouho šanci vidět lidé v Olomouci i celém Česku, do dvou let by totiž měla vzniknout pojízdná kopie legionářského vlaku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mezi Hradcem a Pardubicemi místo dvoukolejky možná tramvaje

Plán na dvoukolejnou trať mezi Hradcem a Pardubicemi s napojením na Jaroměř kvůli škrtům ministra Víta Bárty shořel. Hradec však nyní spřádá velkolepé plány na hybridní tramvaje a vybudování záchytných parkovišť.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kritizovaný ministr dopravy zklamal i jako volební manažer?

Závěrem volební soboty Bárta přitvrdil směrem ke své osobě. Výsledky v senátních a komunálních volbách, zejména pak prohraný boj o pražský magistrát, chápe jako neúspěch. „Na ideové konferenci nabídnu svou funkci volebního manažera k dispozici. Nesu zodpovědnost za to, že kampaň našich vynikajících kandidátů v regionech nebyla dostatečně propagovaná v porovnání s ostatními kandidáty.

Celou zprávu, z níž pochází tato citace, najdete na této stránce.

Hodnocení politologů mimo jiné uvádí: Věci veřejné jsou navíc podle politologů klasickou protestní stranou. Ta, jakmile se dostane do vlády, ztrácí náboj. Její ministři, zvláště ministr vnitra John a ministr dopravy Vít Bárta, jsou navíc nepřetržitě kritizováni. "Ministři Věcí veřejných nebyli schopni předvést nic pozitivního," soudí Mlejnek. 

Onu analytickou zprávu si můžete přečíst na webu Mediafax.cz.

Nejdelší lanovka světa zprovozněna v Arménii

Arménský prezident Serž Sargsjan (...) otevřel údajně nejdelší lanovku na světě. Lanovka spojuje arménskou metropoli Jerevan s klášterem Tatev a překlenuje přitom 5,7 kilometru široké údolí řeky Vorotan, napsala agentura AP.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovensko má zrejme ministra diaľnic, pôšt a telekomunikácií

Komunikácia a koordinácia vo vláde Ivety Radičovej "škrípala" počas prvých 100 dní najmä preto, lebo sa v nej ocitli dva subjekty, ktoré ešte s účasťou v exekutíve mnoho skúseností nemali. Povedal to v hodnotení úvodnej etapy pôsobenia nového vládneho kabinetu Ján Figeľ (KDH).

Celú správu, v ktorej nie je ani slovo o železnici, nájdete na tejto stránke.

AŽD Praha se prosazuje v Řecku

Dodavatel zabezpečovací, telekomunikační a informační techniky AŽD Praha dokončil instalaci dvanácti přejezdových zabezpečovacích zařízení v areálu řeckého logistického centra Thriasio Pedio. „Zakázka byla realizována v rámci kontraktu za 28 milionů korun, který byl podepsán loni v březnu. AŽD Praha tak navýšila počet železničních přejezdů, které již v Řecku zabezpečila, na patnáct,„ uvedl ředitel zahraničního marketingu a obchodu Petr Žatecký.

Celou zprávu najdete na této stránce.