Dopravné správy

Ministr kulury spasí nádraží v Ústí nad Orlicí

K opravě historického nádraží v Ústí nad Orlicí chce přispět ministerstvo kultury. Peníze z jeho havarijního programu mohou být k dispozici už příští rok. Ministři dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) a kultury Jiří Besser (TOP 09) se na svém dnešním jednání shodli i na vzniku meziresortní komise všech zainteresovaných skupin, která by měla sloužit k jejich lepší vzájemné domluvě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční muzeum Olomouc se rýsuje

Plán vybudovat v Olomouci největší železniční muzeum v Česku nyní dospěl ke klíčové fázi, získávání pozemků. Kvůli tomu vzniká nová nezisková společnost, která má plochy pro muzeum od státu získat. Bez převedení parcel totiž nelze žádat o peníze z evropských a jiných fondů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Novým generálnym riaditeľom ŽSR Vladimír Ľupták

Novým generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) sa stal Vladimír Ľupták, ktorý v minulosti pôsobil ako manažér vo viacerých firmách, okrem iného aj v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. Ľupták nahradil na čele štátnej spoločnosti pre správu železničnej infraštruktúry Štefana Hlinku, ten zastával post generálneho riaditeľa od apríla 2008.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

CZ LOKO Jihlava s novou lakovnou

Společnost CZ Loko vybuduje novou lakovnu pro výrobu lokomotiv v Jihlavě. Jde o investici přibližně za 25 milionů korun. Firma dokončí také stavbu kolejové váhy a pracoviště na mytí kolejových vozidel.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Jemnická lokálka přežije. Snad

Lokálka z Moravských Budějovic do Jemnice byla první, o které úřady oficiálně oznámily, že letošní rok je pro ni poslední. Kraj na trati pro rok 2011 už neobjedná dopravu a Správa železniční dopravní cesty ji formálně zruší. Koleje zůstanou na svém místě, ale napospas přírodě a zlodějům – pokud ji někdo nezachrání. O to se chce pokusit město Jemnice společně s Jindřichohradeckými místními drahami, úspěšným provozovatelem jihočeských úzkokolejek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Spoločnosť Skanska vyhrala tender na výstavbu železničnej trate

Spoločnosť Skanska vyhrala tender na výstavbu železničnej trate medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou, informovala hovorkyňa spoločnosti Magdaléna Dobišová. Podľa nej Železnice oznámili svoje rozhodnutie, že prijímajú ich ponuku, 7. októbra. Spoločnosť ešte čaká na oficiálnu výzvu na podpísanie zmluvy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Ministr dopravy hodlá přesunout nákladní dopravu ze silnic na železnici

Ministr dopravy Vít Bárta chce podpořit přesun nákladní dopravy ze silnic na koleje mimo jiné snížením poplatku za použití kolejí a zvýšením a rozšířením mýta na silnicích. Snížení poplatku za koleje by mělo vstoupit v platnost nejpozději začátkem roku 2012.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pražská doprava před volbami: nejasno

Největší strany kandidující v Praze v obecních volbách slibují údajně nesplnitelná a nevhodná řešení na problémy dopravy v české metropoli, částečnou výjimku tvoří pouze Věci veřejné (VV) a koalice zelených a SNK-ED. Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý představila iniciativa Auto*Mat.

Celou zprávu najdete na této stránce

S „Magdou“ po zabudnutých železničných tratiach

Klub historických koľajových vozidiel pripravil na sobotu 16. októbra rozlúčku s tohtoročnou sezónou nostalgických putovaní po zabudnutých železničných tratiach historickým motorovým vláčikom Magda.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Karlovy Vary budou mít nové nádraží

Vizualizaci nové výpravní budovy ve stanici Karlovy Vary (tzv. horní nádraží) dnes představily na tiskové konferenci České dráhy. Autorem projektu je Ing. arch. Petr Franta. Nový dvoupodlažní objekt nahradí stávající výpravní budovu. Stavební práce začnou v příštím roce a cestujícím se nádražní budova otevře v roce 2012. Předpokládaná cena stavby je 46,5 milionů korun. Více informací najdete v tiskové zprávě.

Tragická zrážka autobusu s vlakom na Ukrajine

Plne obsadený autobus zdemoloval na železničnom priecestí vlak. Šofér sa pokúšal prejsť cez priecestie aj napriek signalizácii blížiaceho sa vlaku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD Cargo hospodařilo špatně

Bývalé vedení společnosti ČD Cargo se dopustilo významných manažerských chyb a poškodilo tím firmu. Podnik pod vedením Josefa Bazaly jezdil například se zápornou marží, která od loňského září dosáhla výše dvou miliard korun, nevýhodný pronájem uhelných vagonů připravil cargo o dalších 320 milionů. Ukázal to mimořádný audit, s jehož výsledky dnes novináře seznámil nový šéf ČD Cargo Jiří Vodička.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ako bez Železničnej polície?

Železničnú políciu chcú začleniť do radov Policajného zboru SR a stanú sa z nich štatisti, ktorí budú prijímať oznámenia o narastajúcej trestnej činnosti vo vlakoch! Súčasný európsky trend je posilňovať bezpečnosť (kamerovým systémom, bezpečnostnými zložkami...) v staniciach veľkých metropol, v metrách, na letiskách, teda tam, kde je reálne možná hrozba teroristického útoku pomerne vysoká. Ako je to u nás, na Slovensku?

Názor odborníka nájdete na tejto stránke.

Zarostlé tratě

Česká železnice má další velký bezpečnostní problém. Jde o zarostlé tratě. Strojvedoucí si jednak stěžují na to, že musejí několikrát do týdne sami odstraňovat spadané větve z kolejí, a za druhé, že přes hustou vegetaci nevidí návěstidla. Přitom přehlédnutí důležitého znamení může mít fatální následky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Konec Kolešovky?

Na dvou ze čtyř tratí, které ministerstvo dopravy hodlá v kraji zrušit, provozují občanská sdružení historické jízdy. Provozovatelé nostalgických jízd třeba na trati Krupá - Kolešovice na Rakovnicku nemají peníze na to, aby trať sami udržovali. A s tratěmi se už nepočítá ani pro nákladní dopravu. "Zdá se nám, že ministerstvo, potažmo Správa železniční dopravní cesty, nemá zájem o to, abychom na tratích dál tradici jízd udržovali. Pro ně je jediným partnerem kraj, ale ten tady žádné vlaky neobjedná," uvedl Jaroslav Křenek ze sdružení. Jízdy parních vlaků dělají už čtyři roky. Tehdy kraj na nevyužívané trati přestal spoje objednávat.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovenské Cargo (opäť ) na predaj

Pravicová vláda spúšťa privatizáciu, majiteľa majú zmeniť štátne teplárne, nákladné železničné Cargo či bratislavské letisko. Zadanie už pripravil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Úlohu pripraviť predaj spoločností s majetkovou účasťou štátu dostanú minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vlaky vyšších kategorií ČD na jejich podnikatelské riziko

Stát už možná nebude dotovat Českým drahám provoz vlaků EuroCity a InterCity. Podle ministra dopravy Víta Bárty jde o ziskové spoje, které by si na sebe měly vydělat samy. Šéf Českých drah Petr Žaluda v Otázkách Václava Moravce řekl, že firma s možným ukončením dotací počítá.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD Cargo, a.s. byla vedena špatně

Šetření auditorů KPMG ve společnosti ČD Cargo prokázalo "závažné skutečnosti ekonomicky poškozující ČD Cargo". V pozvánce na úterní tiskovou konferenci to napsal mluvčí firmy Roman Jandík. Podrobnosti zveřejní vedení firmy na konferenci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

RegioJet, České dráhy, JHMD a budoucnost našich tratí

Železniční dopravce Regiojet loni usiloval o přidělení zakázek od krajů na zajištění regionální dopravy. Nakonec ale všechny kraje přidělily dlouhodobé zakázky Českým drahám. Nyní chystá dálkové spoje z Prahy do Ostravy, kterými bude konkurovat pendolinům a také vlakům Intercity Českých drah, na rozdíl od nich ale nebude soukromý dopravce dostávat příspěvek na provoz od státu. V souvislosti s plánovaným rušením lokálek se ale začalo hovořit také o spolupráci obou společností, které by ještě společně s Jindřichohradeckými místními drahami místní trati udržovaly a jezdily po nich.

Celou zprávu najdete na této stránce.

České dráhy ušetří

Až 150 milionů korun ušetří příští rok centrální nákup materiálu a služeb, který právě teď zavádí České dráhy. Změna systému je jedním z bodů transformačního programu „Vize 2012“. Tento koncepční materiál obsahuje řadu opatření, která mají do konce roku 2012 ušetřit drahám náklady v řádu několika miliard korun. Sama změna systému nákupu má za dva roky přinést celkovou úsporu téměř půl miliardy.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.