Dopravné správy

Datové jízdenky MHD v Českých Budějovicích se neujaly

Ambiciózní projekt elektronické peněženky v mobilu v Českých Budějovicích končí. Systém, který měl fungovat i jako elektronická obdoba známé pražské Opencard, obyvatele nezaujal. Datové jízdenky byly totiž pro uživatele problematické z hlediska instalací aplikace do mobilních telefonů. Město proto provozovateli systému neprodlouží smlouvu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Česká pošta + České dráhy = balík doručen téhož dne

Česká pošta začala testovat doručování balíků v den podání. Balíky určené adresátům v Brně, Plzni a Ostravě bude přijímat šest pražských pošt. Běžně cenné balíky k adresátům putují dva a více dní. Nová služba bude stát stejně jako poslání normálního cenného balíku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Chaos na polských železnicích

Zavedení nového jízdního řádu na počátku tohoto týdne uvrhlo polské železnice do chaosu. Výsledkem nebyla pouze zpoždění, ale dokonce i předčasné odjezdy – ty přitom mají být pro železničáře tabu. Cestující přitom často zůstali zcela bez informací. Provozní zmatek ještě zhoršily silné sněžení a mráz, které zasáhly Polsko krátce po změně grafikonu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Sasko šetří na železnici

Sasko velmi zásadně omezí výdaje na regionální železniční dopravu. V příštích dvou letech dostanou dopravci mnohem méně peněz, než jim dosud spolková země dávala – v roce 2011 se celkový objem příspěvků na dorovnání ztráty sníží o 24 milionů eur, v roce 2012 o dalších 35 milionů eur. Na řadě tratí se proto přestane jezdit, peníze nejspíš nebudou ani na obnovení přeshraničního provozu ze Sebnitz do Dolní Poustevny.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Širokorozchodná sa neoplatí

Podľa poslanca SDKÚ-DS Ondreja Mateja to vyplýva z analýzy, ktorú v týchto dňoch pre Železnice SR a ďalšie tri koľajové firmy vypracovala poradenská spoločnosť Roland Berger. Ako prvý o tom informoval denník Sme, ministerstvo dopravy sa k tomu zatiaľ nevyjadruje. Koľajnice ruského typu, ktoré sú o niečo širšie, ako európske má stavať združenie slovenských, ruských, ukrajinských a rakúskych železníc.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pardubičtí plánují dopravní terminál

Vlakové a autobusové nádraží v Pardubicích jsou od sebe vzdálené zhruba 200 metrů. Pokud ale chcete dostat z jednoho na druhé, čeká vás cesta přes nejfrekventovanější silnici ve městě a možná i bezradnost v orientaci na starém autobusovém nádraží. Pardubický kraj a radnice proto společně vypracovaly projekt takzvaného přednádraží, na který chtějí získat peníze ze Švýcarských fondů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Místo karlovarského dolního nádraží luxusní čtvrť?

Britská developerská firma chce změnit nevzhledný areál dolního nádraží v Karlových Varech. Na jeho místě by měla vyrůst úplně nová luxusní čtvrť. Vedení města, které by mělo do projektu vstoupit, ale nadšení firmy pro monstrózní plán mírní.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nechal ujet tramvaj z vozovny a teď má na krku soud

Policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti řidiče pražského dopravního podniku, kterému v červnu ujela z motolské vozovny tramvaj. Uvedl to na svých internetových stránkách týdeník Sedmička. Tramvaj pak bez řidiče jela asi kilometr po Plzeňské ulici směrem do centra.

Celou zprávu najdete na této stránce.

 

Muzeum Hanáckého expresu už příští rok

Zajímavé lákadlo cestovního ruchu na Olomoucku chtějí vybudovat nadšenci v budově nádraží v Mladči u Litovle. Zhruba desítka členů Společnosti místní dráhy Litovel – Senice tam chce už příští rok otevřít část expozice Muzea Hanáckého expresu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

VRT Madrid - Valencia v prevádzke

Španielsky kráľ Juan Carlos sa so sprievodom vydal na prvú slávnostnú cestu najnovšieho rýchlostného vlaku, ktorý spája metropolu Madrid so stredomorským prístavným mestom Valencia. Projekt železničného prepojenia hlavného mesta Španielska s tretím najväčším mestom krajiny pomocou rýchlotrate stál 12,4 miliardy eur. Vlak zvládne 352 kilometrov za 90 minút.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Smog přináší nulový traif ostravské MHD

Vedení města přijalo opatření, kterým chce zlepšit špatné ovzduší na Ostravsku. Pokud vyhlásí Český hydrometeorologický ústav signál regulace, tak budou jezdit cestující v ostravské MHD zdarma.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pardubické hlavní nádraží s novou výzdobou

České dráhy (...) slavnostně představily nové fotografie, které oživí interiér pardubického hlavního nádraží. Nová série snímků od fotografa Štěpána Bartoše se tematicky zaměřuje na kulturní a přírodní památky Pardubického kraje a nahrazuje zašlé fotografie ze 70. let. Kromě samotné vernisáže, které se zúčastnili hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, náměstek primátorky Pardubic František Brendl, architekt Miroslav Řepa a zástupci Českých drah, byl připraven také předvánoční program pro děti. Ty mohly s rodiči navštívit modelové kolejiště přímo v odbavovací hale.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ŽSR na pozore

Vysoké mrazy zamestnávajú aj železničiarov. V trvalých mínusových teplotách zamestnanci Železníc Slovenskej republiky dôsledne vo dne i v noci kontrolujú trakčné vedenia, výhybky, koľaje, ale aj mosty a tunely. Veľmi nepriaznivo pôsobí mráz práve na výhybky, ktoré zamŕzajú, následkom extrémnej zimy a výkyv teplôt tiež môžu praskať koľaje.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Akce ČD NET LIDL byla úspěšná

Prodejny Lidl spojily v listopadu opět své síly s Českými drahami a nabídli zákazníkům na 17. listopadu zvýhodněnou jízdenku ČD NET LIDL za pouhých 199 Korun. Tato akce se opět setkala u zákazníků s velkým úspěchem, kdy se během 13 dnů prodalo neuvěřitelných 6716 jízdenek. Tuto akci využili nejvíce lidé z Ostravy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zima připravila manažery polských drah o prémie

Několikahodinová zpoždění vlaků, zima ve vagonech, nedostatek informací o provozu na železnici a chyby v novém jízdním řádu budou stát šéfy společností patřících pod polské dráhy roční prémie. Tamní ministerstvo infrastruktury tímto krokem reagovalo na problémy, které měla trojice společností patřících do skupiny Polských drah (PKP).

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Mladé Boleslavi bude nové hlavní nádraží

Obyvatelé Mladé Boleslavi, ale i tisíce cestujících a turistů se dočkají nového vlakového hlavního nádraží. Nová budova má nabídnou moderní architekturu a zejména větší pohodlí pro cestující. České dráhy již tuto investici zařadily do plánu investic. Rozhodnutí padlo na nedávné dozorčí radě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Soud s viníky tragédie ve Studénce vázne

Vrchní soud v Olomouci musí určit, komu náleží řešit případ železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, při kterém v srpnu 2008 zemřelo osm lidí a desítky dalších cestujících byly zraněny. Spis byl dosud přidělen soudci Okresního soudu v Novém Jičíně. Ten dnes v neveřejném jednání rozhodl, že nechá na nadřízené instanci, aby určila soud, kde se bude případ řešit. Novojičínský soud se totiž domnívá, že by se mohla zpřísnit kvalifikace trestného činu. Obžalovaní jsou zatím viněni z nedbalosti, pokud by ale byla věc překvalifikována na nepřímý úmysl, případ by musel řešit krajský soud. Obžalovaným by také hrozil vyšší trest.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Odčlenenie opravárenských činností ZSSK Cargo ešte nie je isté

Privatizácia najväčšej dopravnej firmy – Železničnej spoločnosti Cargo sa rozbieha. Prvým krokom má byť už v novom roku odpredaj opravárenských činností, ktoré predstavujú približne pätinu jej majetku aj ľudských zdrojov. Hospodárskym novinám to povedal dobre informovaný zdroj.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a doprava

Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje je dobrovolnou neziskovou organizací, která se dlouhodobě podílí na vytváření předpokladů pro hospodářskou prosperitu a celkový rozvoj regionu. Bylo založeno v roce 1990 za účelem přispět k řešení důsledků rozsáhlé průmyslové transformace. V roce 1995 byla upravena jeho struktura a programová náplň. Po vzniku Moravskoslezského kraje byla potvrzena účelnost jeho dalšího působení, které postupně překročilo regionální i celostátní rámec. Spolupráci s Moravskoslezským krajem a Krajskou hospodářskou komorou koordinuje podle dohody podepsané 7. dubna 2009.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Betlémské světlo tradičně vlaky Českých drah

Podrobnosti k letošnímu předávání betlémského světla do Česka novinářům představili zástupci Junáku - svazu skautů a skautek ČR a Českého rozhlasu. "Pro skauty je betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," uvedl starosta Junáku Josef Výprachtický.

Celou zprávu najdete na této stránce.