Dopravné správy

Poistiť majetok ŽSR sa odvážila jediná spoločnosť

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaplatia za trojročné poistenie majetku, strojov, zariadení, elektroniky a zodpovednosti za škodu 4,11 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazku získala spoločnosť Allianz - Slovenská poisťovňa na základe výsledku verejnej súťaže s jedinou doručenou ponukou.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Autobusy, vlaky a automobily si vzájemně nekonkurují?

Provozovatel žlutých autobusů Student Agency podal žalobu proti pětimilionové pokutě, kterou dostal od antimonopolního úřadu za zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno a zpět. Firma se domáhala také odkladného účinku žaloby, který by mimo jiné znamenal odklad placení pokuty.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dávného ministra dopravy připomíná tajemná půlmiliarda

Ani po třech letech není jasné, na čem vlastně za 450 milionů korun pracovaly advokátní kanceláře vybrané exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Stát totiž stále tají podrobnosti o šestatřiceti smlouvách, které ministerstvo dopravy podepsalo. A to už ve snaze získat informace o smlouvách padly dvě žaloby proti nečinnosti úřadů, sedm stížností a tři odvolání. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Polští strojvedoucí vstoupili do stávky

Strojvedoucí polského železničního dopravce Przewozy Regionalne dnes dopoledne stávkují. Protest je vyhlášen na dobu od 7 do 9 hodin. Odboráři jsou přesvědčeni, že zvýšení mezd, které jim navrhlo vedení společnosit, není dostatečné. Ačkoli Przewozy Regionalne zajišťují především regionální dopravu, následky stávky jsou patrné i v Česku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Příprava dopravních staveb usnula

Projektová a pozemková příprava na výstavbu či rekonstrukci dopravních tahů se téměř zastavila. Rozpočet se v posledních letech snížil ze sedmi miliard až na letošní dvě miliardy korun. Státním investorským organizacím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správě železniční dopravní cesty se ale nedaří využít ani ty.

Celou zprávu najdete na této stránce.

SŽDC nainstaluje do ledna 2012 ETCS na 1. koridoru

Pravidla schengenského prostoru o volném přeshraničním pohybu si pomalu nacházejí cestu i na železnici. Správa železniční dopravní cesty se definitivně rozhodla pro pořízení evropského zabezpečovacího systému ETCS (European Train Control System), který má umožnit průjezd vlaků po hlavních evropských koridorech bez přepřahání či dovybavování lokomotiv národními systémy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vlak štěstí a naděje vydělal přes milión

Celkem 88.455 Kč přinesla dražba za 217 obrázků dětí z Dětských domovů v rámci 7. ročníku Vlaku štěstí a naděje. Je to úspěšný charitativní projekt, na kterém spolupracují České dráhy a společnost Siemens již od roku 2005. Cílem projektu je získání finančních prostředků prostřednictvím internetové dražby obrázků dětí z dětských domovů na www.vlakstesti.cz. Dalších 20 obrázků za 6.000 Kč odkoupili zájemci během období jednoho měsíce po ukončení dražby, kdy byly nevydražené obrázky k dostání za vyvolávací cenu 300 Kč. Spolu s finančními prostředky získanými v předchozích šesti ročnících dražby (v letech 2005-2010) se tak podařilo pro dětské domovy díky projektu Vlak štěstí a naděje získat k 30. červnu částku celkem 1.012.125 Kč.
Více informací najdete v
tiskové zprávě.

Švestková dráha moc netáhne

Švestková dráha z Lovosic do Mostu vstupuje do nové sezony. Vlaky jezdí na trati pouze o prázdninách, na jejich provoz se skládají okolní obce. Letos však turisté nestráví v historickém motoráku tolik času jako loni – Správa železniční dopravní cesty prohlásila téměř polovinu trasy za nesjízdnou, dopravce proto musel zavést náhradní autobusovou dopravu mezi Třebívlicemi a Mostem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na koleje krajů vyjedou Pantery

V Praze slon, v ostatních regionech panter. Tak zřejmě dopadne soutěž o název pro nový pantograf pro české a moravské kraje, kterou vyhlásily Škoda Vagonka a České dráhy. Zatímco v okolí hlavního města jezdí dvoupodlažní CityElefanty, v jiných částech republiky se nově objeví jednopodlažní vlaky s panteřím nádechem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Autor zjevně přehlédl, že sloni jezdí nejenom v Praze. Pobavit může i sdělení, že CityElefant překřtily příznivci železnice na Hliník či Ešus  - a tím nemyslím onu hrubku, ale časový sled vzniku pojmenování neoficiálního a oficiálního.

AWT najväčšou súkromnou dopravnou spoločnosťou v ČR

Skupina AWT hneď prvý rok po svojom vzniku rázne vkročila do rebríčka Czech TOP 100. Medzi najvýznamnejšími tuzemskými spoločnosťami za rok 2010 sa umiestnila na 61. mieste. Podľa odborového rebríčka sa zároveň stala najväčšou súkromnou dopravnou spoločnosťou v ČR (odbor Doprava, pomocné činnosti v doprave a cestovné kancelárie).

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Nová gastronomie ve starých vlacích?

O chuťový požitek na kolejích usiluje projekt Nová gastronomie zaměřený na zkvalitnění stravování v jídelních vozech. Oslovit cestující se jeho organizátoři snaží sezonní nabídkou, dodržováním zásad zdravé výživy i uměním špičkových kuchařů. Vybírat mohou z aktuální nabídky letního menu, které od začátku července připravila železniční cateringová společnost JLV.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vlakušky u ZSSK skončia

Nový personál v IC vlakoch, ktorý si najala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pre služby cestujúcim v prvej triede IC vlakov po troch mesiacoch končí. Zmluva uzatvorená na tri mesiace so spoločnosťou Max promotion na služby stevardiek sa predlžovať nebude.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kým je nový ministr dopravy?

Dobeš se osvědčil už jako volební manažer v Praze, kde řídil podzimní komunální kampaň. Za své služby dostal od VV příjemnou trafiku - hlídá zájmy VV v dozorčí radě Českého aeroholdingu, pod který spadají jak aerolinky ČSA, tak Letiště Praha.)

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stát málem prodal pozemky pod budoucí rychlodráhou

Majetkový úřad státu zrušil sporný prodej pozemků v pražské Liboci, po nichž má vést modernizovaná dráha z Prahy do Kladna. Na podivný záměr upozornily ve středu LN. "Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových učiní nabídku převodu státních podílů na dotčených pozemcích Správě železniční dopravní cesty," uvedla ve vyjádření pro LN mluvčí úřadu Jana Rennerová. Kdo je za pochybení odpovědný ovšem nesdělila. Úřad změnil původní rozhodnutí až po zveřejnění článku v LN.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Exministr dopravy hledá místo u ČD

Nestraník Radek Šmerda, kterého v pátek vystřídal na pozici ministra dopravy manažer Věcí veřejných Pavel Dobeš, možná zamíří do Českých drah. Uvedl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Konkrétní nabídku zatím nemá, Šmerda by však rád post v Českých drahách přijal.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Po Praze hromadně za víc peněz

V Praze od pátku začínají platit některé změny v systému jízdného městské hromadné dopravy. Týkají se jednorázových lístků, které podraží o šest korun, zároveň se prodlouží doba jejich platnosti. Nově začnou zdarma jezdit cestující do 15 let a starší 65 roků.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bárta se vrátil na ministerstvo dopravy zadními dveřmi?

Nový ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) považuje za prioritu vyjednat navýšení rozpočtu resortu na rok 2012 o 14 miliard korun. „Budu se o to ve vládě prát,“ prohlásil při pátečním uvedení do funkce. Premiér Petr Nečas (ODS) vyslovil přesvědčení, že na vyšším rozpočtu pro dopravu se půjde domluvit. Připomněl ale, že za poslední rok je to již třetí výměna v čele dopravy, a že Dobeš tedy nepřebírá stabilizovaný resort.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kauza Studénka odročena do podzimu

V ostravském justičním paláci skončila ve čtvrtek první fáze soudního procesu v případu železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, Nehoda, při níž 8. srpna 2008 mezinárodní rychlík narazil do zřícené konstrukce opravovaného mostu, si vyžádala osm mrtvých a téměř sto zraněných. Na lavici obžalovaných usedlo deset lidí, převážně ze stavebních firem. Hrozí jim až deset let vězení. Všichni vinu odmítli.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Využití pro (za)chráněnou staniční budovu stále není

Zasedací místnost městského úřadu v Galerii pod radnicí není sice již dějištěm zastupitelských jednání, hostí ovšem jiné akce nejen kulturního rázu. Patrně nejzajímavější za poslední dobu bylo úterní setkání iniciované starostou města Petrem Hájkem. Za úkol mělo detailně přiblížit poslední verzi projektové dokumentace týkající se plánované modernizace železničního uzlu ve městě. Hlavní slovo měli představitelé Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), tedy investora rekonstrukce koridoru. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slamečka stopl bonusy manažerům ČD Cargo

Dva z pěti vysoce postavených manažerů ČD Cargo, kterým odvolaný předseda představenstva Jiří Vodička těsně před odchodem vyplatil vysoké bonusy ve výši jejich osmi platů, přislíbené peníze nedostanou. Jejich výplatu zarazil nový předseda představenstva Gustav Slamečka.

Celou zprávu najdete na této stránce.