Dopravné správy

Škoda i Bombardier vidí problém na druhé straně

Kanadsko-německý strojírenský gigant Bombardier je ochoten jednat s plzeňskou Škodou o mimosoudním vyrovnání sporu, který minulý týden vyvrcholil soudním zadržením plzeňské lokomotivy během homologačních testů v Rakousku. Bombardier a Škoda se právě v Rakousku soudí o vzájemné pohledávky. Kanadská společnost chce peníze za vypovězení smlouvy o licenční výrobě lokomotivy Bombardier v Plzni, Škoda zase chce odškodné za nenaplněnou licenci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Příbuzní obětí ze Studénky stále čekají na odškodnění

Ačkoli od tragické železniční nehody ve Studénce uplynuly téměř tři roky, příbuzní osmi jejích obětí stále čekají na řádné odškodnění. Jak zjistili Reportéři ČT, od Českých drah zatím pozůstalí dostali pouze zákonem stanovené minimum – 240 tisíc korun. Lidé, kteří ztratili své nejbližší, ale chtějí mnohem víc. Dráhy sice od počátku mluví o široké pomoci obětem a jejich blízkým, ale ve skutečnosti se s nimi soudí. Chtějí mít nárok poškozených lidí podepřený soudními verdikty. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského může dopravce s rozsudky v ruce snáze vymoci peníze od firem, které most opravovaly a nehodu způsobily.

Celou zprávu najdete na této stránce.

So štrajkom boli spokojní odborári aj zamestnávatelia

Ďalší štrajk rušňovodičov nasledovať nemá. To je pre pasažierov po dnešku najdôležitejšia správa. Rozhádaní odborári a zástupcovia štátnych železníc sa dohodli aspoň na tomto po niekoľkých dňoch sporov a protichodných informácií, kto komu čo sľúbil a nesplnil.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

 

Třetí „Jánošík“ doputoval do svého kraje

Na základě výběrového řízení uzavřeného v roce 2008 realizuje společnost Škoda Vagonka dodávku 10 kusů třívozových elektrických jednotek řady 671 pro dopravce Železničná spoločnosť Slovensko. Jednotky jsou podobné konstrukce jako české soupravy řady 471, základní odlišností je dvousystémové provedení pro provoz na napájecích soustavách 3 kV DC a 25 kV 50 Hz AC.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železničné spoločnosti budú chcieť náhradu škody za štrajk

Slovenskí rušňovodiči dnes popoludní uskutočnili hodinový štrajk proti úsporným opatreniam a prepúšťaniu na železnici. Doprava napriek tomu úplne paralyzovaná nebola, podľa údajov správcu železničnej infraštruktúry ŽSR sa na štrajku zúčastnili strojvodcovia z približne 40 až 50 percent vlakov osobnej dopravy. Od protestu už skôr odstúpili dispečeri a výpravcovia. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) varoval, že železničné spoločnosti si môžu vymáhať škody.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Štrajk rušňovodičom úplne nevyšiel

Štrajku Federácie strojvodcov sa dnes v celej SR zúčastnilo 88 vlakov osobnej dopravy, čo je 40 % až 50 % ich počtu. Oproti pôvodným predpokladom sa pritom dotkol len štyroch vlakov diaľkovej osobnej dopravy, informovala TASR hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.

Celú správu nájdete na tejto stránke a TV Správy na tejto-

Nové brněnské nádraží dostane stavební povolení

Přestavba brněnského železničního uzlu, jejíž součástí je kontroverzní odsun nádraží, by letos měla získat územní rozhodnutí. Novinářům to (...) řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Magistrátní úředníci nyní rozhodují o odvoláních proti územnímu rozhodnutí, které loni vydal stavební úřad na městské části Brno-střed. Proces s vydáním rozhodnutí a odvoláními se uskutečnil už jednou, tehdy magistrát námitky zamítl a rozhodnutí vydal. Později ho však zrušil soud. Investor nato podal novou žádost.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dopravný podnik Bratislava nie je v dobrej situácii

Hospodárenie Dopravného podniku Bratislava, a.s. sa skončilo v roku 2010 čistou stratou 6,816 mil. eur. Vyplýva to z výročnej správy podniku, ktorú vo štvrtok prerokovali bratislavskí poslanci v rámci materiálov určených na prerokovanie na valnom zhromaždení podniku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rušňovodičov majú nahradiť inštruktori, majú ich ani nie 30

Osem rokov a štyri mesiace ubehli od posledného štrajku na našich železniciach. Na hodinu od 14.50 do 15.50 h v piatok (27. máj) popoludní sľubujú štrajk strojvodcovia združení vo Federácii strojvodcov, ktorí pracujú v osobnej aj nákladnej doprave.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vodič dostal za stret pri Polomke 102 mesiacov

Zrážku vlaku s autobusom, pri ktorej vo februári 2009 pri Polomke v okrese Brezno zahynulo 12 ľudí a ďalší utrpeli ťažké zranenia, zavinil vodič autobusu Ján M. z Bánoviec nad Bebravou. Z nedbanlivosti nedal prednosť prichádzajúcemu vlaku, hoci ho mal možnosť spozorovať, čím porušil ustanovenia cestného zákona.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Dětský den s Armádou ČR (a ČD)

Tradiční dětský den s Armádou České republiky se uskuteční ve středu 1. června ve Vojenském prostoru Boletice. České dráhy jsou oficiálním dopravcem. Z Volar pojede do zastávky Hodňov zvláštní dětský vlak „Zborov“. Další možností, jak se na Den dětí dopravit, je přímo z Českých Budějovic pravidelným osobním vlakem, který bude mimořádně posílen. Akce je vhodná pro školní třídy, ale samozřejmě se jí můžou zúčastnit i rodiče s dětmi. Více informací najdete v tiskové zprávě.

Ministr kultury o Nákladovém nádraží Žižkov nerozhodl

Je žižkovské nákladové nádraží kulturní památkou, nebo na jeho místě může vyrůst nová čtvrť s bydlením pro 15 tisíc lidí?  Památkový odbor ministerstva kultury budovu ze 30. let minulého století sice na začátku roku vyhlásil kulturní památkou, proti tomu se ale postavil developer Sekyra Group i vedení městské části Prahy 3. Ministr kultury Jiří Besser se teď rozhodl vrátit proces vyhlášení budovy kulturní památkou zpět na odbor k novému přezkoumání. Akceptoval tak rozhodnutí rozkladové komise ministerstva.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Dopraváci chystají stávku, která by zabolela

Dopravní odbory začaly na červen chystat stávku v silniční, železniční i městské dopravě. Spustí ji, pokud se předáci odborových centrál do dvou týdnů nedohodnou s vládou na změně jejích reforem. Uvedl to šéf odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rezort dopravy strojvodcom navrhoval rokovania - bez odozvy

Rezort dopravy chce ešte so strojvodcami, ktorí ohlásili na piatok výstražný štrajk, rokovať. Ako uviedol vo štvrtok po skončení rokovania vlády štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Hudacký, rezort strojvodcom navrhoval rokovania, jeho ponuka však zostala bez odozvy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Svezte se „Cyklovlakem Velo Podyjí“!

České dráhy vypraví tuto sobotu 28. května již podruhé speciální vlak nazvaný „Cyklovlak Velo Podyjí“ z Brna přes Hrušovany nad Jevišovkou a Znojmo do Šatova. České dráhy svým speciálem nabízejí ideální způsob dopravy přímo do srdce Národního parku Podyjí. Pro pěší i cykloturisty jsou ve Znojmě připraveny návazné programy. Další jízdy cyklovlaku jsou 18. června, 3. a 17. září. Další informace naleznete v přiložené tiskové zprávě

Kolik stojí železniční a silniční dopravní cesta?

Další ze série článků na téma ekonomiky v dopravě. Tentokrát se článek zaměřuje na poplatky za dopravní cestu na železnici v osobní i nákladní dopravě a jejich srovnání s rozsahem zpoplatnění a výši poplatků silniční infrastruktury.

Celý článek najdete na této stránce.

České dráhy se drží v zisku

Rádi bychom Vás informovali o výsledku hospodaření Českých drah v prvním čtvrtletí letošního roku. Národnímu dopravci se přes dramatický růst cen vstupů daří udržet hospodaření v zisku. Plní tak podnikatelský plán nastavený pro letošní rok. V prvním čtvrtletí firma vykázala zisk + 6 milionů korun (dle českých účetních standardů) a provozní výsledek hospodaření bez započítání odpisů (EBITDA) dosáhl výše 502 milionů korun.
Podrobnosti jsou uvedeny v tiskové zprávě.

Šedá eminencia rezortu dopravy

Mariána Kolníka – poradcu a manažéra, ktorého nazývajú šedou eminenciou rezortu dopravy, postavil minister Ján Figeľ (KDH) v piatok ráno pred kamery. Chcel tým jeho postavu zbaviť mýtov. Po chodbách ministerstva totiž už niekoľko týždňov kolujú rôzne „overené“ informácie o vplyve tohto poradcu v rezorte. Rieši totiž všetky veľké zákazky, stretáva sa s podnikateľmi ako Juraj Široký, Milan Fiľo alebo partneri J&T. Vyjednáva o stámiliónových zmluvách na stavbu diaľnic, o mýte či telekomunikáciách.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražská MHD by mohla diskriminovat cizince

Pražská TOP 09 kritizuje zavedení jízdného zdarma v pražské MHD pro děti a seniory přes kartu Opencard. Podle TOP 09 to odporuje zákonům Evropské unie. Kartu si totiž mohou pořídit pouze obyvatelé České republiky. Vůči ostatním obyvatelům Evropské unie to je diskriminující postup, uvedl zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09). Pražští radní minulý týden rozhodli, že od začátku července budou jezdit MHD zdarma děti do 15 let a důchodci od 65 let. Dosud si lístek nemuseli kupovat senioři nad 70 let a děti do deseti roků.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mezi Benešovem a Táborem se zastaví vlaky

Radost rozhodně nebudou mít lidé, kteří jezdí vlakem na trase z Benešova do Tábora. Ve čtvrtek 26. května začne tři týdny dlouhá výluka. Cestující bude vozit namísto vlaku autobus, navazující ale spoj stihne jen jeden.

Celou zprávu najdete na této stránce.