Dopravné správy

Kalousek nabídl krajům kompromis

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje, aby se státní dotace na regionální železniční dopravu redukovala v případě, že se kraje budou finančně podílet na zmírnění dopadů tohoto opatření.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Pardubickém kraji ubudou další vlaky

Pardubický kraj připravuje na příští rok razantní snížení počtu regionálních vlaků. Se starosty obcí na Svitavsku se dohodl, že výrazně ubude spojů na koridoru mezi Českou Třebovou, Svitavami a Březovou nad Svitavou, kde budou nadále jezdit převážně rychlíky a spěšné vlaky projíždějící většinu zastávek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

O liberalizaci osobní železniční dopravy v ČR

Po rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky v roce 1993 vznikla rozdělením někdejších Československých státních drah státní organizace České dráhy (ČD). Jednalo se samozřejmě o unitární železniční podnik, který plnil jak funkci provozovatele dráhy, tak osobního i nákladního dopravce. Tyto kategorie navíc tehdejší legislativa pocházející z roku 1964 ani neznala. Situace se změnila od 1. ledna 1995, kdy vstoupil platnost nový zákon o drahách č. 266/1994 Sb. Ten zavedl především výše zmíněné kategorie provozovatel dráhy a provozovatel drážní dopravy (dopravce). Dále rozdělil českou železniční síť, která tehdy byla celá ve správě ČD (s výjimkou vleček), na celostátní dráhu (tratě mezinárodního a celostátního významu) a regionální dráhy (tratě regionálního významu). Samostatnou kategorií zůstaly vlečky.

Celý článek najdete na této stránce.

Odbory řeší zrod živé dopravní cesty

Převod dopravních pracovníků od Českých drah k SŽDC (1. července 2011) se blíží. Jak pokročila jednání mezi Podnikovým výborem (PV) OSŽ při ČD a PV OSŽ SŽDC a zaměstnavatelskými subjekty?

Odpověď na tuto i další otázky najdete na této stránce.

Pražská MHD funguje na trojku

Městská hromadná doprava v Praze dostala od cestujících trojku. Ukázal to průzkum, který si nechala vypracovat organizace Ropid. Ta městskou dopravu v Praze organizuje. Podle průzkumu je pro cestující důležitá čistota, bezpečnost a informace na zastávkách. Dopravce už některé nedostatky řeší.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Odbory odmítají redukci drážních hasičů

Podle návrhu, se kterým ve čtvrtek 21. dubna seznámil členy Podnikového výboru OSŽ SŽDC JUDr. Luděk Eichler, ředitel Hasičské záchranné služby (HZS) SŽDC, dojde od 1. srpna 2011 ke zrušení pěti jednotek požární ochrany (Děčín, Břeclav, Olomouc, Hradec Králové a Kolín) a současně ke vzniku nové jednotky požární ochrany (JPO) v Havlíčkově Brodě, která by měla pokrýt území kraje Vysočina.

Celou zprávu najdete na této stránce.

SŽDC a ČD se nedohodly - na cyklostezce tunelem

Na úpatí pražského vrchu Vítkova vede už od loňského léta nová asfaltová cyklostezka. Cyklisté po ní ale oficiálně stále nesmějí jezdit. Dobrý nápad využít opuštěné místo po bývalé železniční trati pro cyklisty se zadrhnul kvůli administrativním nejasnostem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční viadukt skončil ve šrotu

Pro některé obyvatele Budějovic to byla rána do živého. Během pár hodin zmizel minulou středu z železničního náspu v Pekárenské ulici železný viadukt. Dělníci ho na zemi rozřezali autogenem. Lidé si událost fotili. „Nevím, proč si ho město nevzalo a nepoužilo na nějaké přemostění. Ta konstrukce byla ještě zdravá, škoda peněz,“ divil se místní obyvatel Karel Novotný.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vychylovka pod parou přitahuje turisty

V zastrčené kysucké dolině Vychylovka si železničářští nadšenci přijdou na své. Táhlé houkání a pára z komína, kdo by odolal svezení ve funkčním vláčku. Pomáhal tu při těžké práci v lese, svážel poražené kmeny, nahrazoval namáhavou lopotu koní. Podobné vláčky jsou třeba i v Alpách, ale tam slouží jinému účelu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Seškrtání dotací krajům by poškodilo i České dráhy

"Pokud by se zrušily příspěvky státu krajům na železniční dopravu, mělo by to nedozírné následky," varoval Hašek. Podle nejhorších scénářů by se dopravní obslužnost mohla snížit až o 40 procent, což by pocítila většina obyvatel republiky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Provoz londýnského metra omezí stávky

Zaměstnanci podzemní dráhy se vzbouřili po propuštění kolegů, kterých se vedení údajně zbavilo pro jejich odborářskou angažovanost. Přestože byli vyhozeni pouze dva lidé, chtějí zaměstnanci stávkovat až šest dní. Provoz londýnského metra omezí ve druhé polovině května a v červnu celkem šest dní stávek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Krádeží na železnici přibývá

Malá vymahatelnost práva a mezery v legislativě jsou hlavní příčinou toho, že na zloděje barevných kovů není žádný metr. Pohled do policejních statistik je přitom alarmující. Počet krádeží ve srovnání se stejným obdobím loňského roku na Přerovsku vzrostl téměř trojnásobně. Vyšetřovatelé v těchto dnech šetří krádež s rekordní výší škody: půl milionu korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD získaly prozatímní rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service udělila Českým drahám, a.s., prozatímní dlouhodobý rating (P)Baa1. Přidělený rating je podmíněn úspěšným dokončením plánu Českých drah na posílení kapitálové struktury zajištěním dlouhodobého financování v minimální výši 7,5 mld. Kč.

Celou tiskovou zprávu najdete na této stránce.

Okleštěná regionální doprava má zalátat díry v rozpočtu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje, aby se státní dotace na regionální železniční dopravu redukovala v případě, že se kraje budou finančně podílet na zmírnění dopadů tohoto opatření. Kalousek to řekl při dnešním (tj. 6.5.) jednání s předsedou Asociace krajů ČR Michalem Haškem (ČSSD). Ten opětovně odmítl případné zrušení tohoto státního příspěvku a argumentoval jeho negativními dopady.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mezi Ostravou a Opavou propagačně za 10,- Kč

Za deset korun se mohou ve středu 11. května svézt zákazníci Českých drah na trati Ostrava střed – Opava. Nabídka je další z řady propagačních akcí ČD Promo, které dopravce pořádá postupně ve všech krajích. Cílem je umožnit lidem levně vyzkoušet výhody vlakového spojení a přesvědčit je, aby i napříště nechali auto v garáži a pro cesty do práce nebo do školy používali vlak.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Dopravní odbory připravují protesty

Koalice dopravních odborových svazů žádá o osobní setkání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Odboráři s ním chtějí diskutovat o zastavení reforem, které považují za asociální. (...)  Na podporu svých požadavků jsou odbory připraveny zahájit razantní protesty včetně stávek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

EK ulehčí cestování železnicí. Snad...

Zjednodušit cestování vlakem po Evropě má sjednocení údajů o jízdních řádech a cenách jízdného. Jednotný standard pro železniční dopravce připravuje Evropská komise, podle které jsou příprava cesty a nákup jízdenek na transkontinentální jízdy občas velmi komplikované. Jízdenky na trasy, na kterých se vlak běžně používá – zhruba do tisíce kilometrů, však jsou většinou bez problému dostupné už dnes, například není problém zakoupit v Praze jízdenku na vlak z Berlína do Kodaně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovensko širokorozchodnú financovať nebude

Širokorozchodná trať môže byť prínosom, ale Slovensko sa na nej nechce finančne podieľať. Uviedol to v stredu predseda parlamentu Richard Sulík po stretnutí s predsedom Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Sergejom Mironovom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sekyra Group proti zachování Nákladového nádraží Žižkov

Rozkladová komise ministerstva kultury, sestavená ministrem Jiřím Besserem, vydá v průběhu tohoto týdne své doporučení ve věci památkové ochrany Nákladového nádraží Žižkov. Konečné rozhodnutí poté závisí na ministru Jiřím Besserovi. Občanské iniciativy, které tlačí na zachování areálu nádraží, neberou v potaz, že by v takovém případě areál nešlo kvalitně revitalizovat. To potvrdila i známá architektka Eva Jiřičná.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Tatravagónka prepúšťa

V popradskej továrni na výrobu koľajových vozidiel a podvozkov príde o prácu viac ako 50 ľudí. Spoločnosť Tatravagónka Poprad totiž koncom apríla doručila na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade oznámenie o hromadnom prepúšťaní.

Celú správu nájdete na tejto stránke.