Dopravné správy

Posilové vlaky okolo Sviatku všetkých svätých

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vypraví od štvrtka 28. októbra 2010 do utorka 2. novembra 2010 spolu 24 posilových vlakov. Najviac posilových vlakov (11) pôjde v pondelok 1. novembra 2010. Dôvodom posilovania osobnej železničnej prepravy je očakávaný nárast cestujúcich v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých. Všetky posilové vlaky sú uvedené v platnom cestovnom poriadku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výluka mezi Planou u Mariánských Lázní a Chebem

Závěrečná etapa dokončovacích stavebních prací a konečné úpravy trolejového vedení si vyžádají výluku na trati z Plané u Mariánských Lázní do Chebu. Denní výluku potrvá od 1. do 12. listopadu v době od 07:00 do 15:00, kdy budou všechny vlaky nahrazeny autobusy a bude platit výlukový jízdní řád.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nádraží na Královéhradecku není za co opravit

Zatímco nádraží v Trutnově či Ostroměři patří k nejkrásnějším v zemi, v kraji je pořád dost zchátralých železničních budov, které na opravu teprve čekají. Ale na rekonstrukci mnohých zastávek nejsou peníze. Česká Skalice, Týniště nad Orlicí, Vrchlabí, Chlumec nad Cidlinou, Třebechovice pod Orebem. Tolik jen velmi stručný výčet nejzanedbanějších nádražních budov v Královéhradeckém kraji.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Radim Jančura a lokálky

Podnikatel Radim Jančura, který nedávno prezentoval svůj životopis na NEWTON College, je velmi progresivní a podnikavý člověk. Snad nejvíce se proslavil – samozřejmě kromě žlutých autobusů – svojí snahou provozovat regionální železniční tratě pod hlavičkou firmy RegioJet. Příslušné tendry podle svých slov nevyhrál i přesto, že byl nejlevnější. A to proto, že si to tak političtí představitelé nepřáli. Podle jeho názoru se za tímto rozhodnutím skrývá korupce.

Celé zamyšlení najdte na této stránce.

V Žilině otevřeno mezinárodní centrum pro automatizaci železnic

Společnost Siemens v Žilině ve středu otevřela mezinárodní inženýrské centrum pro automatizaci železnic, ve kterém získalo práci třicet projektantů. Do konce roku 2011 se kapacita centra rozšíří na 130 dopravních expertů. Generální ředitel Siemens, s.r.o. a představitel koncernu Siemens AG na Slovensku Vladimír Slezák uvedl, že divize Mobility s divizí Corporate Technology koncernu Siemens rozšířením oddělení inženýringu zintenzivňuje aktivity v oblasti projektování. V Žilině už od začátku roku 2003 působí skupina 21 inženýrů, zabývající se projekcí železničních zabezpečovacích systémů. Celkově má dnes Inženýrské centrum spolu s touto skupinou 51 projektantů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Čínské rychlovlaky obrazem

Čína nepolevuje ve svém nadšení pro supermoderní a extrémně rychlé vlaky. Dalším v řadě se v úterý stalo spojení mezi Šanghají a městem Chang-čou na jihovýchodě země. Trať mezi oběma městy je dlouhá 202 kilometrů a vlak CRH380, který v úterý poprvé vyrazil s cestujícími, vzdálenost překoná za 45 minut

Fotogalerii najdete na této stránce.

31. říjen posune hodinové ručičky a zastaví 16 vlaků ČD

V noci ze soboty 30. na neděli 31. října končí letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu zpět. Tato změna se dotkne celkem šestnácti dálkových vlaků Českých drah, které budou uprostřed noci čekat na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože v době změny času žádné nejedou.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Brusel pokrátil dotace na železnice v ČR

Evropská komise dnes odebrala Česku přislíbených 360 milionů korun (14,5 milionu eur) dotací pro přípravu projektu rychlejšího železničního spojení mezi Prahou a Berounem. Součástí stavby měl být i pětadvacetikilometrový tunel mezi oběma městy, vláda však projekt kvůli finanční úsporám zastavila.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na kladensko-pražskou rychlodráhou nejsou peníze

Stavba rychlodráhy mezi Kladnem a Prahou v roce 2011 nezačne. Ministerstvo dopravy nemá na výstavbu dráhy, která má podle původních předpokladů stát 45 miliard Kč, dostatek peněz.  ... prioritou pro příští rok bude výstavba více než 1000 kilometrů silnic, dálnic a modernizace stávajících železničních koridorů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK Cargo bude musieť zaplatiť pokutu

Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu o zneužívaní dominantného postavenia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, vrátane pôvodne uloženej pokuty vo výške 2,49 milióna eur. TASR o tom informoval hovorca Úradu Vladimír Ferko s tým, že voči rozhodnutiu sa už nie je možné odvolať.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kolešovka snad přežije

Jezdí se po ní už 127 let a je to jedna z nejstarších železničních tratí ve Středočeském kraji. Parní vlak po ní měl jet o uplynulém víkendu naposledy, ministerstvo dopravy chtělo koleje zrušit. Po nedělních jednáních to ale vypadá, že trať má naději na záchranu. Historickou trať Kolešovka, která patří k nejstarším drahám ve středních Čechách, se díky iniciativě sdružení Klubu historie kolejové dopravy Praha (KHKD) pravděpodobně podaří zachránit.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nádraží ve Šternberku a Uničově se promění

Nádraží ve Šternberku a Uničově čekají radikální proměny. V prvním případě se autoři modernizace chystají železniční budovu propojit s nedalekým autobusovým nádražím. Naopak v Uničově od plánu spojit oba uzly upouštějí. Přesto se vlakové nádraží výrazně změní - budova totiž přijde o horní patro.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Řečtí železničáři nekompromisní

Zaměstnanci státních železnic v Řecku v pondělí zahájili sérii stávek na protest proti plánovaným reformám. Informovala o tom agentura AP. Protest zastavil veškeré vlakové služby v zemi. Odboráři pohrozili, že zapálí všechny soukromě provozované vlaky, jež vyjedou na trať.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Místo rychlodráhy Praha - Kladno rychlodráha Kladno - Praha

Výstavba plánované rychlodráhy mezi Prahou a Kladnem, která by umožnila snazší cestování obyvatel největšího středočeského města za prací do metropole, by se podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) měla začít realizovat od Kladna. Podle Ratha je část mezi Kladnem a hlavním městem na rozdíl od pražského úseku technicky jednoduchá a mnohem levnější.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Koleje by se v budoucnu měly vrátit pod České dráhy

Vít Bárta, ministr dopravy: "Pro budoucí léta holdingová struktura Českých drah je nadějí na postavení silného podniku, který i proto, aby byl v rámci EU dostatečně konkurenceschopný, si může některé profese ze Správy železniční dopravní cesty zase zpátky převzít."

Toto, v kontextu současných ministrových kroků kontroverzní, tvrzení je součástí zprávy na této stránce.

Dálkové řízení tratí na postupu

Za uplynulých pět let odborníci dálkové řízení tratí vybudovali na deseti úsecích v České republice. Trať Svitavy – Žďárec u Skutče je jedenáctý. Proč došlo na modernizaci tratě, která není příliš vytížená a kdysi se hovořilo i o jejím možném zrušení, vysvětluje Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty. „Hlavním důvodem výstavby dálkových ovládání tratí je racionalizace provozu zaměřená na zlepšení technických parametrů tratě, na vyšší bezpečnost provozu, zvýšení traťové propustnosti a zároveň i na úsporu zaměstnanců,„ uvedl Jiří Šťastný. Takže výpravčího s červenou čepicí v Poličce již v budoucnu cestující asi nepotkají.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zubrnická lokálka má „papíry“

Místní dráha z Velkého Března do Zubrnic na Ústecku opět existuje. Drážní úřad jí v polovině října přidělil status trati – formálně vlečky – o který přišla před sedmnácti lety. Znovu ji oživili nadšenci ze spolku Zubrnické museální železnice, kteří ji budou nadále spravovat a také na ní jezdit se svými historickými vozidly. Poprvé svezou cestující 28. října.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nová VRT v Číne otvorená

Čína dnes slávnostne otvorila novú vysokorýchlostnú železnicu spájajúcu východné metropoly Šanghaj a Chang-čou. Nové rýchlovlaky typu CRH380 domácej výroby môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť skoro 420 km/h, čo predstavuje svetový rekord. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Železniční stavby na severní Moravě běží dál

Přestože podle ministerstva dopravy patří úseky z Mostů u Jablunkova do Bystřice nad Olší a do Českého Těšína mezi akce, u nichž se počítalo s postupným utlumením, zatím se tak neděje. Redakci to potvrdil oslovený pracovník Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stuttgartská stanica a Bratislava

Nestáva sa často, aby sa slovenská metropola dennodenne objavovala v nemeckých správach a diskutovali o nej bežní Nemci v kaviarňach. Koncom leta sa však rozbehli stavebné práce na projekte, ktorý zrýchli cestovanie vlakom na 1500-kilometrovej trati Paríž - Štrasburg - Mníchov - Viedeň - Bratislava.

Celú správu nájdete na tejto stránke.