Dopravné správy

EK ulehčí cestování železnicí. Snad...

Zjednodušit cestování vlakem po Evropě má sjednocení údajů o jízdních řádech a cenách jízdného. Jednotný standard pro železniční dopravce připravuje Evropská komise, podle které jsou příprava cesty a nákup jízdenek na transkontinentální jízdy občas velmi komplikované. Jízdenky na trasy, na kterých se vlak běžně používá – zhruba do tisíce kilometrů, však jsou většinou bez problému dostupné už dnes, například není problém zakoupit v Praze jízdenku na vlak z Berlína do Kodaně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovensko širokorozchodnú financovať nebude

Širokorozchodná trať môže byť prínosom, ale Slovensko sa na nej nechce finančne podieľať. Uviedol to v stredu predseda parlamentu Richard Sulík po stretnutí s predsedom Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Sergejom Mironovom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sekyra Group proti zachování Nákladového nádraží Žižkov

Rozkladová komise ministerstva kultury, sestavená ministrem Jiřím Besserem, vydá v průběhu tohoto týdne své doporučení ve věci památkové ochrany Nákladového nádraží Žižkov. Konečné rozhodnutí poté závisí na ministru Jiřím Besserovi. Občanské iniciativy, které tlačí na zachování areálu nádraží, neberou v potaz, že by v takovém případě areál nešlo kvalitně revitalizovat. To potvrdila i známá architektka Eva Jiřičná.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Tatravagónka prepúšťa

V popradskej továrni na výrobu koľajových vozidiel a podvozkov príde o prácu viac ako 50 ľudí. Spoločnosť Tatravagónka Poprad totiž koncom apríla doručila na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade oznámenie o hromadnom prepúšťaní.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Trať Plzeň - Cheb se otvírala dvakrát

Už podruhé během čtyř dnů se otevřela čerstvě opravená železniční trať z Plzně do Chebu. První obnovení provozu po mnohaleté rekonstrukci zhatil hned druhý vlak, který po trati projížděl. V jednokolejném úseku u Stříbra vykolejil jeden vagon a poškodil trať tak, že musela Správa železniční dopravní cesty vyměnit koleje a znovu opravit další infrastrukturu. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK hľadá opravárske kapacity

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. predpokladá za vykonávanie medzidobých opráv osobných vozňov počas takmer jeden a pol roka zaplatiť 3,15 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.Poskytovanie uvedenej služby je plánované od 1. augusta 2011 do 31. decembra 2012, vyplýva z podmienok vyhlásenej verejnej súťaže.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Stávka železničářů ukáže, co Kalousek připravil

Kraje zatím marně čekají na dotaci od státu na regionální dopravu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce totiž peníze použít na výplatu podpory stavebního spoření. Regiony si to ale líbit nenechají a přinejhorším se budou soudit, uvažují i o stávce. Chybějící peníze by totiž znamenaly rušení regionálních spojů a také propouštění.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Přibudou přejezdy s kamerami

Správa železniení dopravní cesty hodlá rozšířit počet přejezdů, které budou v Olomouckém kraji snímat kamery. Vedou ji k tomu mimo jiné záběry pořízené z přejezdů, kde už kamery jsou. Ty někdy zachytí velmi nebezpečné scény, na kterých například řidič kamionu jen těsně podjede padající závory.

Celou zprávu s videem najdete na této stránce.

Předseda OSŽ zasedne v dozorčí radě ČD

Předseda nejsilnějších železnieních odborů Odborového sdružení železnieářů (OSŽ) Jaroslav Pejša (56) zasedne nově v dozorčí radě Českých drah. Do vrcholného orgánu firmy ho koncem minulého týdne zvolili zaměstnanci. Odborový boss seděl v dozorčí radě ČD v osobě Jaromíra Duška naposledy před třemi lety.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Osud nákladového nádraží Žižkov v rukou ministra kultury

Více než etyři tisíce Pražanů v internetové petici odmítlo likvidaci Nákladového nádraží na Žižkovi. Iniciovali ji zástupci občanského hnutí Tady není developerovo. Deník o tom v tiskové zprávě informoval předseda sdružení Tomáš Mikesko. Všechny podpisy byly v pondělí předány ministru kultury Jiřímu Besserovi (TOP 09) s jasným požadavkem – potvrdit pro nádraží statut kulturní památky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Argentinští cestující zpoždění vlaků neunesli

Rozzlobení cestující začali zapalovat železniení vagony nedaleko argentinského hlavního města Buenos Aires. Vadilo jim totiž zpoždiní vlaků. Jedenáct vozů tří souprav shořelo. Incident se odehrál v pondělí ráno, kdy cestující spěchali do práce v metropoli. Policie zatkla tři výtržníky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Novela drážního zákona schválena

Sněmovna dnes (tj. 3.5.) definitivně schválila vládní novelu zákona o dráhách, kterou jí s pozměňovacím návrhem vrátil Senát. Senátoři navrhli změnit pravidla prodlužování platnosti rámcových dohod o provozování dopravy na železnici. Sněmovnou původně schválená verze zákona by umožnila platnost nejvýše pětileté dohody prodloužit na dobu delší než deset let. Senátoři navrhli prodloužení na dobu delší než pět let.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rekvalifikácia prepustených železničiarov mešká

Rekvalifikačné kurzy pre prepustených železničiarov, prisľúbené premiérkou Radičovou, majú sklz. Ministerstvo práce totiž nestihlo aprílový termín vyhlásenia tendra na vzdelávacie agentúry.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kinematovlak Českých drah již poosmé

Příští středu 11. května vyjede již poosmé Kinematovlak Českých drah na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Cestu zahájí v hanácké metropoli na hlavním nádraží v 11 hodin dopoledne. Po Olomouci a Prostějovu vyrazí Kinematovlak do moravskoslezských měst a svou trasu tradičně zakončí v domácím Zlínském kraji – 1. června ve Zlíně a následující den ve Vizovicích. Celkem navštíví pojízdné kino na kolejích čtrnáct měst a nabídne zajímavé projekce dětských filmů a pohádek pro školky i širokou veřejnost.

Podrobnější informace naleznete v přiložené tiskové zprávě, včetně kompletního programu projekcí.

Mezi Žďárcem u Skutče a Pustou Kamenicí vlakem jen o víkendu

Železniční trať ze Žďárce u Skutče do Svitav částečně osiří. Od prosince, kdy začne platit jízdní řád pro rok 2012, budou jezdit vlaky v úseku mezi Žďárcem u Skutče a Pustou Kamenicí pouze o víkendech. V pracovní dny objedná Pardubický kraj místo nich autobusy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Jízdy motoráčků na trati z Kojetína do Tovačova

České dráhy ve spolupráci s Kroměřížskou dráhou připravily na tuto neděli 8. května jízdy motoráčků na trati z Kojetína do Tovačova. Každý tak může zažít atmosféru před třiceti lety, kdy byla na této trati 31. května 1981 ukončena pravidelná osobní doprava. Vedle stejného motoráčku dokreslí atmosféru zašlých časů i průvodčí v tehdejších uniformách a lepenkové jízdenky. Vlak bude zastavovat na původních zastávkách Uhřičice obec a Oplocany (Tovačov-Annín). Vypraveny budou i dvě speciální jízdy pro železniční fotografy. Přímo v Tovačově může každý navštívit tradiční jarmark na zámku nebo závody psů Kirican Disc Dog Freestyle.

Podrobnější informace, včeně jízdního řádu, naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Původní pozvánku VLAKY.NET zveřejnily už dříve.

Na modernizáciu tratí išlo vlani 204,42 mil. eur

Na modernizácii železničnej infraštruktúry v minulom roku predstavovali európske prostriedky takmer 159 mil. eur. Spolufinancovanie projektov z domácich zdrojov vlani tvorilo viac ako 28 mil. eur.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kdo zachrání kutnohorskou ČKD?

Bitva o slévárenskou firmu ČKD Kutná Hora, která je v insolvenčním řízení a měla by projít reorganizací, se vyostřuje. Záchranný plán, s nímž přišli neznámí ukrajinští investoři, naráží na pochybnosti dalších věřitelů. A vzniká konkurenční záměr, za nímž stojí velký investor působící v Evropě, který má podporu v Rusku. Deníku E15 to potvrdil zdroj z řad právníků, kteří se podílejí na přípravě investice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluky na trati Karlovy Vary – Potůčky začínají

Ve dvou etapách se na trati Karlovy Vary – Potůčky uskuteční výluky z důvodu nutných stavebních prací realizovaných Správou železniční dopravní cesty. Vlaky v úseku Karlovy Vary – Nová Role nepojedou od pátku 6. května od 9:15 až do čtvrtka 16. června do 17:00 hodin. Etapa v úseku Nejdek – Potůčky potrvá od středy 18. května rovněž až do 16. června 2011. Více informací najdete v tiskové zprávě.

SŽDC se nechce do elektrizace 1.5 km trati

Třiapadesát minut na cestě a přestup v Teplicích. Tak to vypadá, když chtějí vyrazit Litvínovští do Ústí. Spojit obě města přímým vlakem a ušetřit cestujícím přestupování je jednou z priorit litvínovských radních i zastupitelů Ústeckého kraje. Vše má ale na starost Správa železniční dopravní cesty, která musí nechat trať mezi Litvínovem a Loukou elektrifikovat. Bez toho nemohou na úsek dlouhý zhruba kilometr a půl vyjet moderní vlaky. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ještě nepotvrdila, že se do projektu pustí. Důvodem jsou peníze.

Celou zprávu najdete na této stránce.