Dopravné správy

Místo rychlodráhy Praha - Kladno rychlodráha Kladno - Praha

Výstavba plánované rychlodráhy mezi Prahou a Kladnem, která by umožnila snazší cestování obyvatel největšího středočeského města za prací do metropole, by se podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) měla začít realizovat od Kladna. Podle Ratha je část mezi Kladnem a hlavním městem na rozdíl od pražského úseku technicky jednoduchá a mnohem levnější.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Koleje by se v budoucnu měly vrátit pod České dráhy

Vít Bárta, ministr dopravy: "Pro budoucí léta holdingová struktura Českých drah je nadějí na postavení silného podniku, který i proto, aby byl v rámci EU dostatečně konkurenceschopný, si může některé profese ze Správy železniční dopravní cesty zase zpátky převzít."

Toto, v kontextu současných ministrových kroků kontroverzní, tvrzení je součástí zprávy na této stránce.

Dálkové řízení tratí na postupu

Za uplynulých pět let odborníci dálkové řízení tratí vybudovali na deseti úsecích v České republice. Trať Svitavy – Žďárec u Skutče je jedenáctý. Proč došlo na modernizaci tratě, která není příliš vytížená a kdysi se hovořilo i o jejím možném zrušení, vysvětluje Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty. „Hlavním důvodem výstavby dálkových ovládání tratí je racionalizace provozu zaměřená na zlepšení technických parametrů tratě, na vyšší bezpečnost provozu, zvýšení traťové propustnosti a zároveň i na úsporu zaměstnanců,„ uvedl Jiří Šťastný. Takže výpravčího s červenou čepicí v Poličce již v budoucnu cestující asi nepotkají.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zubrnická lokálka má „papíry“

Místní dráha z Velkého Března do Zubrnic na Ústecku opět existuje. Drážní úřad jí v polovině října přidělil status trati – formálně vlečky – o který přišla před sedmnácti lety. Znovu ji oživili nadšenci ze spolku Zubrnické museální železnice, kteří ji budou nadále spravovat a také na ní jezdit se svými historickými vozidly. Poprvé svezou cestující 28. října.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nová VRT v Číne otvorená

Čína dnes slávnostne otvorila novú vysokorýchlostnú železnicu spájajúcu východné metropoly Šanghaj a Chang-čou. Nové rýchlovlaky typu CRH380 domácej výroby môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť skoro 420 km/h, čo predstavuje svetový rekord. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Železniční stavby na severní Moravě běží dál

Přestože podle ministerstva dopravy patří úseky z Mostů u Jablunkova do Bystřice nad Olší a do Českého Těšína mezi akce, u nichž se počítalo s postupným utlumením, zatím se tak neděje. Redakci to potvrdil oslovený pracovník Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stuttgartská stanica a Bratislava

Nestáva sa často, aby sa slovenská metropola dennodenne objavovala v nemeckých správach a diskutovali o nej bežní Nemci v kaviarňach. Koncom leta sa však rozbehli stavebné práce na projekte, ktorý zrýchli cestovanie vlakom na 1500-kilometrovej trati Paríž - Štrasburg - Mníchov - Viedeň - Bratislava.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Stuttgartské nádraží a kancléřka

Projekt s názvem Stuttgart 21, tedy nádraží pro XXI.století, které má být přesunuto pod zem za využití všech nejmodernějších technologií, rozdělil Německo stejně jako stavba knihovny Jana Kaplického v České republice, jenže politická reprezentace v čele s kancléřkou se naopak velice vehementně za projekt postavila. Proti jsou hlavně sociální demokraté. Proto nebude bez zajímavosti připomenout, s jakými argumenty Angela Merkelová stavbu nádraží, nad kterým má být rozkvetlý park a pěší zóna, tak vehementně obhajuje.

Celé zamyšlení najdete na této stránce.

Lanovka na Ještěd projde plánovanou opravou

Od pondělí 1. listopadu do pátku 12. listopadu 2010 bude mimo provoz lanovka na Ještěd. V této době proběhnou pravidelné opravy a revizní práce. Bude vyměněna jedna ze dvou kabin a důkladně zkontrolováno strojní zařízení lanové dráhy. Lanovka z Liberce na Ještěd je jedinou lanovou dráhou Českých drah.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Němečtí železničáři jdou do stávky

Němečtí železničáři budou v úterý stávkovat kvůli sporům ohledně mezd. Uvedly to dnes odborové svazy Transnet a GDBA. Protestu by se měli zúčastnit zaměstnanci státní firmy Deutsche Bahn i soukromých přepravců. Podle agentury Reuters stávka zasáhne miliony cestujících a bude pokračovat i v dalších dnech.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rapid Expres - další konkurent ČD?

Českým drahám podle dnešního deníku E15 roste na trati z Prahy do Ostravy další konkurent, společnost Rapid Expres. Ta je vedle Student Agency druhým dopravcem, jenž si troufá soutěžit s pendolinem Českých drah. Podle dostupných informací už Rapid Expres nakoupil pět osobních vlaků od švýcarské společnosti Stadler, jezdit chce v pravidelných dvouhodinových intervalech od prosince 2012, píše E15.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Posílení dopravy ČD v období státního svátku 28. října

V souvislosti se zvýšeným počtem cestujících v období kolem svátku 28. října posílí České dráhy spoje na nejvytíženějších trasách v republice, celkově půjde o cca 5 000 míst. V úterý a ve středu nabídne dopravce dodatečných zhruba 2 000 míst k sezení více. V neděli, kdy se bude řada lidí vracet domů z prodlouženého víkendu, dráhy nabídnou o zhruba 2 500 míst více. Posilové vozy budou řazeny v dálkových vlacích, které spojují Prahu s Brnem, Ostravou, Vsetínem, Děčínem, Plzní a Chebem a dále na trasách Ostrava – Brno, Brno – Olomouc nebo Brno – Bohumín. Kapacita bude vyšší také v dopoledních vlacích v pondělí 1. listopadu.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Nádraží v Česku budou ještě dlouhá léta chátrat

České dráhy totiž potichu upustily od svého projektu Živá nádraží. To je nepříjemná zpráva pro všechny, kteří cestují vlakem. Navíc chce ministr dopravy Vít Bárta (VV) všechny pronájmy nádraží prověřit. Podle něj jsou tam velké podivnosti.

Podívejte se na reportáž pod titulkem článku. 
Na této stránce.

Škoda Electric dodá 30 trolejbusů do Hradce králové

Dopravní podnik města Hradce Králové (DPMHK) koupí v následujících třech letech 31 trolejbusů za 332 milionů korun. Vozidla mu dodá plzeňská Škoda Electric. Na nákup dopravní podnik získal dotaci 120 milionů korun z fondů Evropské unie.

Celou zprávu najdete na této stránce.

S pokladníčkou na bratislavskej hlavnej stanici iba po slovensky

Angličtinu v priestoroch železničnej stanice počuť často. Nie však z úst pracovníčok, ktoré predávajú cestovné lístky či poskytujú informácie. Vstupná brána na Slovensko je tak pre mnohých cudzincov zároveň aj bariéra, ktorá ich hneď pri vstupe znechutí. Potvrdzuje to aj čínsky občan Liung Li, ktorý sa rozhodol s batohom precestovať Európu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zlonické muzeum připravuje novou expozici

V srpnu zprovozněnou úzkorozchodku Železničního muzea Zlonice doplní expozice zaměřená na technologii dopravy uvnitř cihelen. Potřebné trojrozměrné exponáty právě dorazily do areálu muzea z Cihelny Časy na Pardubicku.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Obce pro záchranu lokálek

Švestková dráha mezi Mostem a Lovosicemi, konkrétně úsek železniční trati z Obrnic u Mostu do Čížkovic, je opět v ohrožení. Ministerstvo dopravy ČR totiž před pár dny vydalo dokumenty, ze kterých vyplývá, že se trať společně s dalším ohroženým úsekem z Libochovic do Račiněvsi ocitla ve správním řízení o zrušení. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce rušením tratí ušetřit finanční prostředky. S tím však nesouhlasí starostové obcí, které na zmíněných úsecích leží.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Od zítřejšího rána nejedou vlaky mezi žst. Hradec Králové hl.n. a Jaroměř

Od pondělí 25. října od 8:00 do pátku 29. října do 17:20 hod. bude státní organizace Správa železniční dopravní cesty opravovat výhybky ve stanici Předměřice nad Labem a kolejiště v úseku Hradec Králové – Jaroměř. Během výluky budou všechny vlaky v úseku Hradec Králové – Jaroměř nahrazeny autobusy, které pojedou podle výlukového jízdního řádu. V provozu bude několik různých linek náhradních autobusů. Vyjedou jak zastávkové spoje, které obslouží všechny stanice a zastávky na trati, tak i přímé spoje pro cestující, kteří cestují rychlíky Praha – Hradec Králové – Trutnov nebo Pardubice – Liberec. Cestující upozorňujeme, že některé náhradní spoje odjíždějí oproti vlakům dříve.

Informujte prosím své čtenáře, příp. diváky. Tiskovou zprávu posíláme v příloze.

Svaz cestujících ve veřejné dopravě protestuje

Regionální tratě, dědictví našich předků, přežily dvě světové války, většina z nich i období komunismu, ale pokud někdo nezasáhne, krátkozraké hurá-manažery z počátku 21. století ve službách ministerstva dopravy nepřežijí. Veškeré kroky, které ministerstvo dopravy ve věci rušení tratí v současné době činí, lze vyhodnotit jako velice promyšlené a s jediným cílem – za každou cenu úředně zrušit regionální tratě a následně vytrhat koleje!

Celu tiskovou zprávu najdete na této stránce.

Tunelová bitva o Británii

Němci jsou na něj hrdí víc než Češi na pendolina a chlubí se s nimi podobně jako Francouzi s rychlovlaky TGV. Řeč je o vlajkové lodi německých železnic, bleskových vlacích ICE. Ty by už brzy měly začít jezdit tunelem pod Lamanšským průlivem. Z Kolína nad Rýnem, Frankfurtu a Bruselu byste se tak mohli svézt od roku 2013 přímo až na 5. nástupiště londýnského nádraží St. Pancras. Skrz Francii rychlostí 300 kilometrů za hodinu, v tunelu o něco pomaleji.

Celou zprávu najdete na této stránce.