Dopravné správy

Praha mohutně oslaví 120 let tramvají

V pondělí 18. července připomene stodvacetileté výročí pražské tramvaje slavnostní průvod historických i současných tramvají, který vyjede v deset hodin dopoledne od Muzea městské hromadné dopravy ve střešovické vozovně a přes centrum města se dostane na Letenské náměstí. Zde v místech, kde přes 120 lety zahájila pražská elektrická tramvaj svůj provoz, se odehrají hlavní oslavy výročí, jejichž součástí bude odhalení pomníku památné události.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zajeďte do Bavorska novým spojením, o tomto víkendu výhodně

Tento víkend poprvé vyjedou spoje, které zajistí spojení ve stopách historické Zlaté stezky mezi jihem Čech a bavorským Pasovem. O prvním zahajovacím víkendu navíc platí mimořádné zlevněné jízdenky, díky kterým je možné podniknout zpáteční výlet z jižních Čech do Pasova již přibližně od 206 Kč (8 Euro - cena v Kč dle kurzu).

Další podrobnosti naleznete v přiložené
tiskové zprávě a na internetu na adrese http://www.cd.cz/jihocesky-kraj/vlakem-do-bavorska/-11046/. Zde jsou zveřejněny také příslušné jízdní řády doporučených spojů.

Do Pelhřimova přijel rekordně dlouhý vlak

Nebývá zvykem, aby na pelhřimovské vlakové nádraží přisupěly dvě soupravy naráz. Ve středu se to stalo. Jeden osobák přisupěl jako každý jiný den od Horní Cerekve, pro ten pocházející z Moravské Nové Vsi však museli natáhnout zvláštní kolej.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Hradec Králové plánuje tramvaj, ne poprvé

Tramvaje jako další dopravní prostředek v Hradci Králové? Podle radních by to za deset až patnáct let mohla být realita. Nový plán rozvoje dopravy počítá s hybridními tramvajemi, které by využívaly vlakové i nové tramvajové koleje a spojovaly by hradecké čtvrti včetně centra.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zrušená trať do Sázavy už slouží cyklistům

Nová cyklostezka Přibyslav – Sázava na místě staré železniční vlečky je už v provozu, byť zatím neoficiálně. Oficiálně ji otevře příští týden kolaudační rozhodnutí vydané městským úřadem v Havlíčkově Brodě. Teď už zbývá jen pro cyklostezku vymyslet vhodný název. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vláda finančně přiškrtí železnici

Vláda musí v příštím roce ušetřit 30 miliard korun, aby dodržela deficit ve výši 105 miliard korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu pro rok 2012, informují dnešní Hospodářské noviny (HN). Další finance chce ministerstvo ušetřit na stavbě dálnic a také na železnicích. Ministerstvo dopravy tak podle návrhu nedostane navíc slibovaných 14 miliard korun na dálnice. Regionálním železnicím ministr škrtne 653 milionů korun...

Celou zprávu najdete na této stránce.

Z Lipenky zmizela elektrická trakce

Je to letní železniční paradox, který má ovšem negativní dopad na dodržování jízdního řádu. České dráhy před prázdninami zrušily provoz elektrických vlaků na jihočeské trati přes Rožmberk a Vyšší Brod na Lipno. Místo nich nasadily zastaralé motorové lokomotivy s ještě staršími červenými vagony. A ty nestíhají plnit grafikon vypracovaný pro elektriky, které mají lepší jízdní vlastnosti a větší akceleraci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

DB zbrojí proti železničním zlodějům

Největšímu německému železničnímu přepravci Deutsche Bahn (DB) došla trpělivost s přibývajícími krádežemi kolejnic a kabelů z tratí, které mu způsobují milionové škody. V budoucnu je chce označovat zvláštním číselným kódem, který bude viditelný jen pod speciálním světlem. Společnost si od toho slibuje zvýšení objasněnosti krádeží na drahách. Napsal to deník Süddeutsche Zeitung a jeho informace potvrdil mluvčí DB.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Liberec chce rychlejší železniční spojení s Prahou

Ze všech krajských měst má nejhorší železniční spojení s Prahou Liberec: Zatímco řidiči ujedou vzdálenost mezi oběma městy zhruba za hodinu, vlakem to trvá přes 2,5 hodiny. Liberecký kraj to chce změnit a prosadit rychlejší železniční spojení s metropolí, na svou stranu už získal i sousední Středočeský kraj. Podle správců železničního koridoru by ovšem zrychlení vlaků stálo desítky miliard korun, které stát nemá.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zastavování vlaků EC a IC v Č.Třebové jako politikum

Česká Třebová, kde nedávno vyrostl moderní dopravní terminál, si zaslouží, aby v ní zastavovaly mezinárodní rychlé vlaky. To si myslí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který se snaží změnu prosadit. Ministerstvo dopravy je však proti.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bezdružická lokálka bude slavit

Na romantické západočeské trati Pňovany - Bezdružice se sejdou dvě parní lokomotivy a množství dalších historických železničních vozidel. Účastníky pochodu na podporu myšlenky dostavby železničního spojení Plzně s Karlovými Vary odveze na start historický autobus.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Na Královéhradecku přibývají výluky

Na železniční trati mezi Hradcem Králové a Libercem bude od pondělí 18. července do středy 27. července výluka. Cestující budou muset v úseku mezi Starou Pakou a Horkami u Staré Paky použít náhradní autobusovou dopravu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Čínská VRT čelí kritice cestujících

Dva týdny od slavnostního otevření rychlodráhy mezi Pekingem a Šanghají se vlakové soupravy i s cestujícími potýkají s výpadky proudu. Naposledy v úterý uvízli cestující na několik hodin v celkem třiceti přeplněných vlacích, jak informovala agentura Reuters.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Co bývalý ombudsman ČD zařídil, není levné

Bývalý ombudsman Českých drah Petr Fejk stihl ve své funkci pomoci lidem z Úval u Prahy. Několik desítek rodin si stěžovalo na hlučný vlak, který v Úvalech hučel odstavený půl dne. Fejk ho nechal přesměrovat na jiné nádraží. Dopravce ale pomoc lidem stojí 200 tisíc korun měsíčně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Potřebujete hasičák? K dispozici je ve vlaku

Přivézt si domů hasicí přístroj z vlaku? Že by vás to nikdy nenapadlo? Mladiství cestující na Plzeňsku si ale z krádeží „hasičáků“ podle všeho udělali slušně výdělečný byznys. A to, že si při tom zahrávají s bezpečností lidí, je jim jedno.

Celou zprávu najdete na této stránce.

„Lidlenky“ ČD opět úspěšné

Jízdní poukázky na červencové sváteční dny si v řetězci Lidl koupilo 14 396 lidí. Poukázka stála 199 korun a lidé si ji v pokladnách Českých drah a přímo ve vlacích vyměnili za síťovou jízdenku ČD Net na 3., 4. nebo 5. července. Celý den tak mohli cestovat všemi vlaky ČD po celé republice. České dráhy a řetězec Lidl už připravují další akci na podzimní svátky.

Další podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

ČD ušetří na naftě přes čtvrt miliardy

České dráhy uzavřely tříletý kontrakt na dodávku nafty se společností UNIPETROL RPA, s.r.o., která zvítězila v otevřeném výběrovém řízení. České dráhy vybraly dodavatele elektronickou aukcí, díky níž získaly významně lepší cenovou nabídku a jen za prvních dvanáct měsíců ušetří na dodávkách paliva až 90 milionů korun. Za tři roky by úspora, v závislosti na skutečném odběru, mohla dosáhnout zhruba 270 milionů korun.
Veřejnou zakázku na dodávku motorové nafty vyhlásily České dráhy 15. dubna a samotná elektronická aukce se uskutečnila o dva měsíce později za účasti čtyř významných dodavatelů nafty, kteří se v dané veřejné zakázce kvalifikovali. Celková hodnota tříletého kontraktu je přibližně 7 miliard korun.

Další podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Lokálka z Hrušovan do Hevlína snad zachráněna

Bagrům zřejmě vyklouzla, na vlaky si ještě počká. Tak vypadá rok po ukončení pravidelné železniční dopravy situace kolem lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína. Úředníci na trati provoz formálně ukončili a zřejmě navrhnou její převod, či prodej obci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Číně staví dopravní infrastrukturu rychle, ale...

Pouhé dva dny si Číňané z provincie Jün-nan užívali nový úsek moderní dálnice. Pak ho poničily silné deště a na vozovce zemřeli dva lidé. Stavbaři se brání, že na ně místní komunisté tlačili, aby silnici dokončili co nejdříve. Honosný projekt musel být hotový do oslav 90. výročí partaje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Šéfovia železníc prídu o osobných šoférov

Niektorí bossovia v štátnych železniciach môžu prísť nielen o desaťtisícové limuzíny, ale aj o osobných šoférov. Verdikt by mal byť známy v priebehu niekoľkých týždňov. Na nadštandardné výhody, ktoré si neuplatňujú ani manažéri veľkých súkromných firiem, upozornil cez víkend denník Pravda.

Celú správu nájdete na tejto stránke.