Dopravné správy

Ministr dopravy už nemá náměstka pro družice

Ministerstvo dopravy zažívá dnes malé personální zemětřesení. Z resortu Víta Bárty odchází poslední náměstkyně, která na ministerstvu zůstala ještě po Bártově předchůdci Gustavu Slamečkovi. Ministr dnes odvolal náměstkyni pro družicové systémy Ditu Schautovou a post náměstka zrušil.

Celou zprávu najdete na této stránce.

DB Schenker zprovoznil pardubický terminál

Německá společnost DB Schenker zahájila 20. října pravidelnou železniční nákladní dopravu do distribučního centra v Pardubicích-Semtíně. Její vlaky budou pro společnost ESAB, jednoho z největších globálních dodavatelů v oblasti svařovacích materiálů a techniky, převážet každý týden až dva tisíce tun svářečského zboží.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mezi Chrudimí a Heřmanovým Městcem jen autobusy, s předstihem

Mezi Chrudimí a Heřmanovým Městcem přestanou v prosinci jezdit vlaky. Pardubický kraj nahradí spoje autobusovými linkami a zkušební provoz spustil už teď. Vysvětluje mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Cyklostezka vítkovským tunelem stále nefunguje

Hlavní město a Správa železniční dopravní cesty se už čtvrt roku dohadují o tom, kdo má spravovat novou cyklostezku pod Vítkovem. Dostavěli ji společně na začátku letních prázdnin, ale cyklisté na její otevření zatím pořád čekají. Než správa vyřeší majetkové vztahy s pozemky a Praha převezme stezku do užívání, potrvá zřejmě ještě řadu týdnů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

CZ LOKO, a.s. uspěla v Bělorusku

Akciová společnost CZ LOKO, zaměřující se na výrobu, modernizace a opravy posunovacích a traťových dieselelektrických lokomotiv, zmodernizuje v Bělorusku 49 lokomotiv ČME3, patřících státní Běloruské železnici. Kontrakt v hodnotě 46 miliónů eur je rozložen do let 2011 až 2014.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Padesát let od naší nejtragičtější železniční nehody

V podzimní tmě a velmi husté mlze tehdy přišlo při srážce dvou protijedoucích vlaků o život 118 cestujících a dalších 106 utrpělo zranění. Před tři čtvrtě na šest večer přijel do zdejší stanice na trati Hradec Králové - Pardubice osobní vlak číslo 608 z Liberce. Podle grafikonu tady měl vyčkat na protijedoucí „motorák„, jenž se blížil po jednokolejce od Pardubic.

Celý článek najdete na této stránce.

Důlní závěsné lokomotivy mají zkušební polygon

V areálu firmy Ferrit ve čtvrtek 11. listopadu slavnostně otevřeli zkušební polygon závěsných lokomotiv. Jedná se o jediné zařízení v České republice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Leo Express na obzoru

Do dvou let vyjedou na železnici vlaky Leoše Novotného mladšího. Soupravy, které po svém majiteli ponesou jméno Leo Express, budou vozit cestující na trati mezi Prahou a Ostravou. Syn bývalého majitele Hamé věří, že uspěje v konkurenci Českých drah i vlaků RegioJet Radima Jančury. "Vidím v železnici velkou perspektivu. Chceme nabídnout kvalitní vlaky, které na koleje přilákají nové cestující jezdící dosud auty nebo autobusy," komentoval Leoš Novotný v rozhovoru pro MF DNES vytvoření společnosti Rapid Express. Projekt vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Staronový primátor Brna zahájí přesun nádraží

Ve svém kandidátském projevu staronový brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) zdůraznil nutnost ukončit přešlapování nad přestavbou železničního uzlu, jelikož voliči ve volbách dali hlas stranám, které ji podporují.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ŽSR nepodpísali zmluvu s víťazom tendra

Železnice Slovenskej republiky neuzatvorili súťaž na modernizáciu 12–kilometrovej trate zo Zlatoviec po Trenčiansku Teplú ani po takmer roku od jej vyhlásenia a po ôsmich mesiacoch od otvárania ponúk. Víťazom súťaže sa pritom stala spoločnosť Skanska. Železnice už začiatkom októbra informovali firmu, že prijali jej najlacnejšiu ponuku za takmer 201 miliónov eur bez dane. Doteraz však so Skanska zmluvu nepodpísali.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Peniaze EIB by mali smerovať do dopravných projektov

Na Slovensko smeruje historicky najväčšia finančná injekcia z Európskej investičnej banky. Štátnym firmám, úradom či samosprávam zjednoduší prístup k úverom na cesty, železnice, informačné systémy. Banka im chce za výhodné úroky požičať spolu až 1,3 miliardy eur na spolufinancovanie eurofondov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Sedm nízkopodlažních elektrických jednotek pro Ústecko

České dráhy (ČD) chtějí obměnit zastaralé soupravy, které vypravují na osobní vlaky v Podkrušnohorské pánvi. Pro páteřní linku Ústeckého kraje z Děčína do Chomutova chtějí nakoupit sedm nízkopodlažních elektrických jednotek a na jejich nákup vypíšou v nejbližších dnech výběrové řízení.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Evropské peníze na železnice mají v ČR posloužit výstavbě silnic

Ministerstvo dopravy by rádo prosadilo změnu v rozdělení peněz z evropských fondů. V rámci Operačního programu Doprava chce úřad přesunout 360 milionů eur (téměř devět miliard korun) z železničních projektů na silnice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Další jednotky Desiro na spojích ČD

České dráhy nabídnou od platnosti nového jízdního řádu od 12. prosince 2010 více vlaků mezi Děčínem a Bad Schandau. Všechny spoje zajistí nízkopodlažní jednotky Desiro, čímž se výrazně zvýší komfort cestování. Za přítomnosti náměstka generálního ředitele Českých drah Antonína Blažka, hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové a dalších hostů se dnes uskutečnila prezentační jízda jednotkou Desiro na zmíněné trati.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

SŽDC s novou správní radou

Personální obsazení správní rady Správy železniční dopravní cesty se změní. Vláda dnes na návrh ministerstva dopravy schválila výměnu čtyř členů vrcholného sedmičlenného orgánu firmy, úřad mimo jiné nominoval nového náměstka ministra dopravy Jakuba Hodináře.

Celou zprávu najdete na této stránce.

České dráhy ušetří 200 milionů Kč

České dráhy vybraly dodavatele elektřiny elektronickou aukcí a změnily systém nákupu elektřiny. Díky tomu předpokládají snížení nákladů na tuto komoditu v příštím roce až o 200 milionů korun. V současné době jsou České dráhy před podpisem smlouvy s vítězem soutěže. Jeho jméno zveřejníme po podpisu smlouvy.

Další podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Plzeňský kraj pokutoval České dráhy

Po zářijových 40.000 korunách uložil Plzeňský kraj Českým drahám (ČD) už druhou letošní pokutu za nedodržení smluvních podmínek závazku veřejné služby, tentokrát za druhé letošním čtvrtletí. Pokutu 20.000 Kč dnes schválili radní po kontrole zpoždění vlaků, dodržení přípojů či řazení vlaků...

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD budou vlaky EC a IC provozovat na vlastní podnikatelské riziko

České dráhy přijdou příští rok o zhruba čtvrt miliardy korun, které jim stát posílá na dorovnání ztrát z provozu vlaků vyšší kvality kategorie EucoCity (EC) a InterCity (IC). Uvedl to dnes server iDnes.cz. Dotace na vlaky EC a IC fungují v Česku od roku 2007.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Do deseti let z Prahy do Mnichova rychleji vlakem než autem

Do deseti let by lidé mohli dojet z Prahy do Mnichova rychleji vlakem než autem. Správce české železnice připravuje výstavbu nové rychlostní dráhy z Plzně do České Kubice. O jejím pokračování na německé straně se rozhodne do měsíce. "Zkrátit dojezd vlakem mezi českou a bavorskou metropolí z nynějších šesti na tři hodiny umožní modernizace trati Plzeň-Domažlice," vysvětluje náměstek plzeňské Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jan Veselovský.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ukrást se dá vše, i vlak

Nepochopitelná loupež se podařila neznámému pachateli v německém hlavním městě. Zahanbení zaměstnanci Německého muzea technologie museli volat muže zákona, když se ukázalo, že jim zmizely dvě lokomotivy a jeden vagón. Situace je o to trapnější, že lokomotivy byly muzeu jen zapůjčeny.

Celou zprávu najdete na této stránce.