Dopravné správy

Škoda Transportation chce vyrábět lokomotivy na Ukrajině

Dokument informuje o rozvoji železniční dopravy na Ukrajině. V současné době představuje zastaralost lokomotivního parku přibližně 80 procent. Většina lokomotiv pochází z 60. let. Ukrajina plánuje rozvoj železniční sítě, který zahrnuje například vybudování rychlostních tratí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Preventivní vlak se zase vydá na cesty

Nehody na přejezdech, smrt na střeše vagonu po zásahu proudem z troleje s 25 000 volty, či vlakem sražený člověk, který přebíhal koleje. Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let. Proto České dráhy už po sedmé vypravují Preventivní vlak. Spolupořadateli letošní cesty jsou Drážní inspekce, Policie ČR a záchranářské složky pod záštitou BESIPu Ministerstva dopravy, Plzeňského kraje a Magistrátu hlavního města Prahy. Oficiálním dopravcem vlaku je ČD Cargo. Cílem všech partnerů je přispět ke zvýšení bezpečnosti železniční dopravy.

Letošní cesta zavede Preventivní vlak ve dnech 26. a 27. dubna do Plzně a 28. a 29. dubna do Prahy - Radotína. V době od 8 do 14 hodin můžou přijít po předchozím objednání žáci a studenti. Vstup je zdarma, veškeré náklady nesou oganizátoři. Objednat se je možné na:
www.ceskedrahy.cz/preventivnivlak.
Více informací najdete v tiskové zprávě.

Ostravskou tragédii zavinila řidička tramvaje?

Řidička tramvaje číslo 17 je podezřelá, že zavinila čtvrteční těžké zranění seniora v Ostravě-Zábřehu. Muže při nastupování přivřely dveře a při rozjezdu soupravy se dostal pod kola, která mu amputovala nohu a podle některých informací i ruku. Policie zahájila úkony trestního řízení.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Stavba IV. koridoru zlobí Budějovice

V Českých Budějovicích se dnes [tj. 21.4.] pro dopravu uzavřely podjezdy ve Skuherského a Pekárenské ulici. Vyžádala si to výstavba IV. železničního koridoru. Další omezení platí kvůli stavbě už od března v Nádražní ulici, kde ubyl jeden jízdní pruh. Motoristé se tak musí připravit na komplikace.

Celou zprávu najdete na této stránce.

300 elektrických jednotek ICx pro DB

Společnost Německé dráhy (DB) uzavřela se Siemensem smlouvu o dodávce 300 elektrických jednotek označovaných jako ICx. Právě ony se mají v budoucnu stát základem dálkové flotily největšího německého železničního dopravce. Nahradit by měly nejprve vlaky Intercity tvořené klasickou soupravou vagonů s lokomotivou, později i starší generace vysokorychlostních vlaků ICE.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Preprava jadrového paliva do SR má zelenú

Ukrajinský parlament v stredu odsúhlasil dohodu medzi vládami Ukrajiny, Ruska a Slovenska o transporte jadrového materiálu medzi Ruskom a Slovenskom cez Ukrajinu. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Ukrinform.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Šmerda počítá s rolí náhradníka, ale...

Nový ministr dopravy Radek Šmerda chce v čele resortu vyřešit hlavně financování dopravní infrastruktury. Uvedl to ve čtvrtek, když přebíral ministerstvo po svém předchůdci Vítu Bártovi. Ten podal v předminulém týdnu demisi kvůli podezření z uplácení vlastních poslanců i údajných snah o proniknutí agentury ABL do státní správy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Půjčte si drezínu!

Už jste se někdy svezli po železnici drezínou? Tento neobvyklý dopravní prostředek, který jistě mnohým utkvěl v paměti z filmů Páni kluci a naposledy třeba z Hlídače číslo 47, si můžete vyzkoušet v Ratíškovicích na Hodonínsku. S půjčenou drezínou se projedete po trati, která byla dříve součástí staré Baťovy železniční dráhy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční strojírny zachrání železniční trať

Zásadní obrat nastal při včerejším [tj. 20.4.2011] jednání na hornoslavkovské radnici o zprovoznění železniční tratě mezi Horním Slavkovem a Krásným Jezem. Soukromá firma Legios se ji rozhodla opravit. A nejen to. Pokud se jí podaří vlečku do areálu firmy zprovoznit, dostane prý práci další stovka lidí. Vedení firmy se nebrání ani osobní dopravě. Podmínkou Legiosu je, že výše uvedená železniční trať bude jejím majetkem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bártovy hlavní kroky na ministerstvu dopravy

Vít Bárta odchází z ministerstva dopravy po devíti měsících. Za tu dobu stihl splnit jen část slibů, které dal. Stavby po jeho zásahu začaly skutečně zlevňovat. Podařilo se mu také zprůhlednit nové zakázky. Spoustu slibů se mu ale nepodařilo uskutečnit.

Celou analytickou zprávu najdete na této stránce.

Redukce spojů ZSSK postihne i Moravu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) kvůli úsporným opatřením od května omezí provoz nebo zruší přes 300 vlaků hlavně v regionální dopravě. Redukce výkonů osobní přepravy o asi tři procenta se dotkne také spojení s Českem, prakticky však jen lokálních linek mezi příhraničními oblastmi.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Jižní Morava počítá s odsunem brněnského nádraží

Kolem dvou set zástupců občanů, občanských inciativ, starostů obcí, architektů a představitelů kraje včera několik hodin diskutovalo na brněnském výstavišti o budoucí podobě Jižní Moravy. Už podruhé se totiž představovaly takzvané Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Laicky řečeno, prezentovalo se, kde kraj plánuje průmyslové zóny, silnice a dálnice nebo třeba železniční koridory.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slovensko i Česko majú výhodnú logistickú polohu

Ekonomika s logistikou žijú v symbióze. Spolu sa delia o radosti, ale aj starosti. Kríza z roku 2009 brandži ukázala aj tienisté stránky podnikania. Našťastie netrvala dlho. Na investície a pozastavené projekty nestihlo napadať veľa prachu. Firmám opäť rastú obraty, aj odvaha zainvestovať sa vracia. Niektoré staré neduhy na slovenskom trhu – slabé zisky, nízke marže a neskoré splácanie faktúr najmä od menších a slabších členov v dodávateľsko-odberateľskom reťazci – však pretrvávajú.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD a ZSSK myslí na hokejové fandy

V pátek 29. dubna startuje na Slovensku 75. Mistrovství světa v ledním hokeji. Na stadionech v Košicích a Bratislavě se o titul utká 16 týmů a čeští fanoušci by při tom neměli chybět. K cestě na Slovensko mohou cestovat pravidelnými mezinárodní vlaky a využít některou z výhodných nabídek Českých drah. Ve spolupráci se slovenskými drahami posílí dopravce vybrané mezinárodní spoje, zejména půjde o noční vlaky EuroNight pro návrat fanoušků ze zápasů.

Informace o nabídce ČD najdete v přiložené tiskové zprávě.

Začíná sezóna historických vlaků

Milovníci historie se mohou v sobotu 23. a v neděli 24. dubna svézt ve středních Čechách hned dvěma starými vlaky. V Mladé Boleslavi vůbec poprvé vyjede takzvaný Boleslavský motoráček s unikátní kolejovou hospodou. Z Benešova pak vyrazí pod horu Říp spěšný vlak Praotec Čech.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Otevírají se šance v dalších projektech v Rusku

Říkalo se jí mrtvá železnice. Sověti budovali koleje mezi uralskými městy Salechard a Nadym už po druhé světové válce, doprava však fakticky fungovat nezačala. Dnes mají projekt železničního spojení obou měst v rukou Češi. Rusové chtějí zpřístupnit naleziště novodobého „zlata“ – plynu a ropy v severouralském Jamaloněneckém autonomním okruhu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Flora Olomouc tradičně s Českými drahami

České dráhy se i v letošním roce zúčastní jarní etapy největší květinové výstavy v České republice Flora Olomouc, která začíná ve čtvrtek 28. dubna a končí v neděli 1. května. Tradičně bude stánek dopravce umístěn v pavilonu „A“, kde budou České dráhy prodávat akční poukázky na jízdenky SONE+. Nejmenší pozdraví slon Elfík, připraveny jsou drobné upomínkové předměty a poukazy do cyklopůjčoven ČD. Zájemci z celé republiky mohou pro cestu do Olomouce využít speciální nabídku VLAK+ FLORA a z olomouckého hlavního nádraží je přímo na výstaviště bezplatně dopraví historický vlak „Hurvínek". Na nástupišti bude přistaven historický vůz „Věžák“ s netradiční květinovou výzdobou.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Za půl miliardy drezíny jako nové

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá modernizaci drezín a dalších montážních mechanismů. Desítky strojů odprodá vybranému partnerovi, který je zmodernizuje a pronajme zpět státní organizaci. Po deseti až 13 letech získá SŽDC všechny drezíny zpět do majetku. Předpokládaný objem všech čtyř transakcí, na které SŽDC vypsala tendry, je téměř půl miliardy korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Šped-trans Levice noční můrou Českých drah

České dráhy (ČD) budou muset zaplatit pokutu ve výši 254 miliónů korun, a to za zneužití dominantního postavení v oblasti nákladní železniční dopravy. Potvrdil to ve čtvrtek Krajský soud v Brně. Pokutu ČD obdržely už před dvěma lety od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), nicméně ji dosud nezaplatily, přestože soud v minulosti odklad placení nepovolil. Firmě ale v této věci vyhověl právě ÚOHS.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Každou středu stížnosti s Fejkem

Chybějící poštovní schránka, špatné značení cesty k informační přepážce nebo stížnost na dlouhé fronty vznikající kvůli zavření několika pokladen – to jsou jen některé z desítek podnětů, které odpoledne přímo mezi cestujícími na pražském hlavním nádraží řešil nový ombudsman Českých drah Petr Fejk. Krom toho dostává každý týden stovku podnětů a otázek písemně.

Celou zprávu s televizní reportáží najdete na této stránce.