Dopravné správy

Mariánky zvažují elektrobusy místo trolejbusů

V Mariánských Lázních budou muset brzy investovat do obnovy trolejového vedení desítky milionů korun. I proto vedení města uvažuje o koupi elektrobusů, které by mohly nahradit tradiční trolejbusy. Lidé si ho mohou vyzkoušet v úterý při zkušebních jízdách.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vlaky pro milovníky nostalgie i vína vyjedou v sobotu z Brna

Tuto sobotu 10. září vypraví České dráhy parní vlak z brněnského hlavního nádraží do Ivančic a Oslavan. Vlak pojede v rámci Oslavanských historických slavností a Dnů evropského dědictví v Ivančicích. V historickém vlaku taženém parní lokomotivou 433.001 „Skaličák“ bude řazen cyklovůz pro bezplatnou přepravu kol. Ve stejný den vypraví dopravce také Mikulovský expres na tradiční Pálavské vinobraní v Mikulově. Vstupenka na vinobraní bude platit současně i jako jízdenka do speciálního vlaku. Na vinobraní bude tradičně bohatý program, koncerty, lidová hudba, jarmark nebo šermíři.

Další informace naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Solárne koše na Hlavnej stanici slávia úspech

Dva solárne koše, ktoré pred budovou Hlavnej stanice v Bratislave osadili v máji, možno ostanú na svojom mieste. Pribudnúť by k nim mohli aj ďalšie zariadenia na iných väčších železničných staniciach. Koše pred bratislavskou staničnou budovou si zapožičali Železnice Slovenskej republiky na dvojmesačnú skúšobnú prevádzku od spoločnosti BC Product Slovakia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Žluté vlaky ještě nejezdí, ale jízdenky na ně dostanete

Konkurence Českých drah společnost RegioJet začala na svém webu prodávat jízdenky na žluté vlaky. "Už jich je prodaných více než sto," řekl mluvčí firmy Aleš Ondrůj kolem desáté hodiny dopoledne. Žlutý vlak vyrazí s cestujícím na trati Ostrava - Praha poprvé 26. září.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Regióny o železnici rozhodovať zatiaľ nebudú

Rozhodnutie o prechode regionálnej železničnej dopravy na vyššie územné celky (VÚC) sa odkladá o päť rokov, na rok 2016. Zavádza to novela zákona o doprave na dráhach z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR, ktorú dnes posunuli do druhého čítania poslanci Národnej rady (NR) SR.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Regionovy nejsou bezpečné, musí se upravit

Některé části vlakových souprav Regionova jsou nebezpečné a šumperský výrobce Pars nova bude muset vagony upravit. Tvrdí to Drážní inspekce, která vlaky zkoumala po několika kolizích na železnici. Výrobce by měl upravit vozy, které nyní vyrábí. České dráhy se ale zabývají možností úprav už zhotovených vlaků, píše dnes olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kraje budou dotace na železnici vymáhat u soudu

Pokud stát nebude přispívat na regionální železniční dopravu, jak slíbil v memorandu v roce 2009, budou kraje dotace vymáhat soudní cestou. Svůj postup budou koordinovat, ale žalobu by podával každý kraj sám, řekl dnes novinářům hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD), který se tento týden po více než půlroční nemoci vrátil do úřadu. Podle vlády není dokument právně závazný.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluky na tratích v Plzeňském kraji

Dovolujeme si vás informovat, že Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) uskuteční plánované výluky na vybraných tratí v Plzeňském kraji. To ovlivní osobní železniční dopravu a České dráhy v souvislosti s výlukami připravily následující opatření pro cestující.

1. Na trati Plzeň - Klatovy se koná ve středu 7. září jednodenní výluka mezi stanicemi Nýrsko - Špičák - Železná Ruda Alžbětín od 6:45 - 18:20 hodin.
Další nepřetržitá výluka mezi stanicemi Nýrsko - Špičák - Železná Ruda Alžbětín se uskuteční od čtvrtka 8. září od 6:45 hod do pondělí 12. září do 18:20 hodin. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusy, což přinese omezení v nabídce služeb, například v rozšířené přepravě spoluzavadel, především jízdních kol. Důvodem výluky SŽDC je údržba a oprava kolejí na trati.

Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy:

Nýrsko před nádražní budovou
Dešenice zastávka ČSAD "Dešenice U kašny" v obci cca 1 200 m od železniční zastávky
Zelená Lhota zast. ČSAD "Zelená Lhota žel.stanice rozcestí" cca 1 500 m od železniční zastávky
Hamry-Hojsova Stráž zast. ČSAD "Hojsova Stráž žel.stanice rozcestí" cca 3 000 m od železniční zastávky
Hojsova Stráž-Brčálník zastávka ČSAD "Brčálník rozcestí" cca 3 000 m od železniční zastávky
Špičák zastávka ČSAD "železniční stanice rozcestí" cca 500m od železniční stanice
Železná Ruda město zastávka ČSAD "Železná Ruda železniční stanice" cca 200 m od železniční zastávky
Železná Ruda centrum zastávka ČSAD "Železná Ruda hotel Javor" cca 800 m od železniční zastávky
Železná Ruda-Alžbětín před nádražní budovou

2. V pondělí 5. září v 8:00 hodin začala nepřetržitá výluka koleje na trati Domažlice - Planá u Mariánských Lázní v úseku Staré Sedliště - Tachov. V uvedeném úseku jsou všechny vlaky nahrazeny autobusy. Nepřetržitá výluka potrvá do středy 14. září do 19:00 hodin. Důvodem výluky je oprava přejezdu a mostu na trati. Důvodem výluky je údržba a oprava kolejí.

Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy:
Tachov před nádražní budovou
Tachov zastávka zastávka "MHD" Plzeňská
Malý Rapotín zastávka ČSAD na hlavní silnici
Pernolec v obci na autobusové zastávce
Staré Sedliště parkoviště u odbočky k nádraží

3. Na trati Plzeň - Blatno u Jesenice se koná nepřetržitá výluka v úseku Plzeň hl. n. - Kaznějov od pondělí 5. září do čtvrtka 8. září. Rychlíky jsou nahrazovány autobusy mezi stanicemi Plzeň hl. n. - Kaznějov a opačně, osobní vlaky mezi stanicemi Plzeň hl. n. - Plasy a opačně.
Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy:
Plasy před nádražní budovou
Horní Bříza před nádražní budovou
Horní Bříza zastávka na silnici pod železniční zastávkou
Třemošná u Plzně před nádražní budovou
Třemošná u Plzně zastávka zastávka MHD č. 34 Škoda JS
Plzeň-Bolevec na silnici z Plzně do Třemošné mezi křižovatkou u konečné zastávky tramvaje č.1 a nově zbudovanou křižovatkou u železniční zastávky Plzeň Bolevec v zálivu z obou stran cca 200m od železniční zastávky
Plzeň-Bílá Hora zastávka MHD č. 30 pod železniční zastávkou
Plzeň hlavní nádraží parkoviště před nádražní budovou

Cestujícím se omlouváme za komplikace způsobené výlukami. Veškeré informace o výlukách a zajištění dopravy naleznou cestující na stránkách www.cd.cz/vyluky.

ProAlt burcuje proti vládním škrtům na železnici

Rozpočet připravovaný vládou na rok 2012 předpokládá kroky, které ohrožují systém veřejné železniční dopravy v zemi. Nejdříve ministr Kalousek oznámil, že odepře krajům 600 milionů Kč z balíku, z nějž kraje financují objednané regionální vlaky. Asociace krajů se bránila poukazem na memorandum z doby Fischerovy vlády, které mělo zajistit stabilitu regionální dopravy na příštích 10 let. Ministr Kalousek ovšem právní závaznost memoranda neuznává, a proto celá věc pravděpodobně skončí soudem.

Celé stanovisko najdete na této stránce.

Falešnou jízdenku koupíte v trafice

Pražský dopravní podnik našel falešné jízdenky za 36 tisíc korun a každým dnem se objevují další kusy. Na padělky se často přijde až při výměně starých jízdenek za peníze. Lidé je obvykle koupili na běžných prodejních místech, například v trafikách.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Tramvaj probouzí fantazii

V Liberci vyjela tramvaj vyzdobená motivem ze surrealistického obrazu. Kdo správně určí jeho autora, může vyhrát některou z cen Oblastní galerie. Právě galerii bude tramvaj propagovat. Její výzdoba je střídmá, nepřeplácaná a nese heslo Umění probouzí fantazii.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Lokomotivy ST45 PKP Cargo na našich kolejích

Od roku 2009 provádí společnost Pojazdy Szynowe PESA modernizace šestinápravových dieselových lokomotiv řady ST45 dopravce PKP Cargo, které pocházejí z let 1970-1976. Základem prováděným úprav je náhrada původního spalovacího motoru novým agregátem MTU 4000 o jmenovitém výkonu 1500 kW.

Celouzprávu najdete na této stránce.

Oslavte s ČD 140. výročí tratě ze Zábřehu do Sobotína!

Letos uplyne 140 let od zahájení provozu na trati ze Zábřehu na Moravě do Sobotína. Při této příležitosti vypraví České dráhy tuto sobotu 10. září historický vlak v čele s parní lokomotivou 423.009 „Velký Bejček“, historickými vozy a bufetovým vozem ze Zábřehu na Moravě do Šumperku. Během dne pak historická souprava uskuteční několik jízd mezi Sobotínem a Šumperkem. Navíc vypraví dopravce ještě historické motorové vlaky řady M 131 a M 120, známé více pod názvem „Hurvínek“ a „Věžák“. V Zábřehu na Moravě, Sobotíně i Šumperku budou probíhat bohaté doprovodné programy v rámci oslav Dne evropského dědictví.

Podrobnější informace, včetně jízdních řádů, naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Klaus cestoval „ekologicky“

2. září 2011 - Byla to typická Klausova lekce ekologie. Na včerejší cestu do Ostravy vyrazil prezident vlakem. Po příjezdu na ostravské nádraží totiž Václav Klaus nasedl do limuzíny s pražskou značkou a odjel do města. Prezidentská audi a několik dalších vozů tudíž muselo tak jako tak přijet z Prahy. To, že Klaus jel vlakem, na tom nic nezměnilo. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rekonštrukcia lesnej železničky napreduje

Kysuce a Oravu opäť spojí lesná železnička, ktorá zanikla pred štyridsiatimi rokmi. Výnimočná je úvraťovým systémom, ktorý umožnil prekonať veľký výškový rozdiel a prudké stúpanie a dnes je jedným z dvoch zachovaných v Európe. S jeho obnovou a opravou sa už začalo, práce však stále komplikujú následky povodní, ktoré Kysuce postihli pred rokom na prelome augusta a septembra.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tramvaj ztišily železniční kolejnice

Elektriky jezdí do pražské Podbaby od roku 1928. Původně velkoryse navržená trať městských elektrických drah od dnešního Vítězného náměstí do Podbaby prošla od té doby několika změnami. Poslední přestavba však proběhla před více než čtyřiceti lety, v roce 1969.Až letos se trať dočkala rekonstrukce a navíc i prodloužení.

Celý článek najdete na této stránce.

Nový eShop Českých drah ve zkušebním provozu

České dráhy spustily eShop druhé generace. Dopravce zásadně zjednodušil jak výběr konkrétního jízdního dokladu, tak samotný proces nákupu. Model je podobný jako u leteckých a železničních společností v Německu nebo v Anglii, zároveň však přináší některé novinky. Zákazníci, kteří na eShopu ČD s oblibou nakupují levné vnitrostátní i mezinárodní elektronické jízdenky, tak nakoupí snáz a nově i bez registrace.

Nový eShop mohou zákazníci Českých drah vyzkoušet na www.cd.cz/eshop2g. Systém budou České dráhy měsíc testovat a přitom sbírat připomínky zákazníků. Po tuto dobu bude fungovat i dosavadní eShop na www.cd.cz/eshop.
 
Více informací najdete v tiskové zprávě.

Správní řízení v kauze Railjet zastaveno

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zastavil správní řízení v tendru na nákup 16 vlakových souprav pro České dráhy (ČD). Rozhodnutí zatím není pravomocné, Škoda Transportation, která u ÚOHS pětimiliardový tendr napadla, se proti rozhodnutí může ještě odvolat. ČD tak zatím nemohou uzavřít s vítězem soutěže, firmou Siemens, smlouvu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Chebský terminál hromadné dopravy má zpoždění

Už v červenci mělo začít budování nového autobusového nádraží v Chebu. Nezačalo. Jedna z firem si totiž stěžovala na výběrové řízení a to se kvůli tomu bude opakovat. Je možné, že si cestující budou muset na začátek stavby počkat až do příštího roku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Doprava určite bude jednou z priorít SR

3. 9. 2011 - Slovenská republika potrebuje menej priorít a viac skutočných priorít. Povedal to dnes v Bratislave prvý podpredseda vlády SR a šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) po rokovaní s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom na tému čerpania eurofondov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.