Dopravné správy

Na inscenaci „Zuzany Vojířové“ stejnojmenným vlakem ČD

V rámci Rožmberského roku 2011 se na zámku Kratochvíle uskuteční divadelní představení „Zuzana Vojířová“. České dráhy vypraví na toto představení stejnojmenný vlak. Pojede v pátek 15. července z Českých Budějovic do Netolic. Zájemci se můžou vydat na romanticky výlet vlakem a přenést se o 400 let zpět v čase. Cestující ze zvláštního vlaku odveze z nádraží bezplatný autobus až k renesančnímu zámku Kratochvíle. Před představením si mohou zájemci prohlédnout zámek při mimořádné večerní prohlídce.

Podrobnosti včetně ceníku a jízdního řádu zvláštního vlaku naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Tři tisíce kilometrů tratí SŽDC ohroženo

Až osmdesát tratí v Česku má problém s uvolněnými šrouby, které mají držet kolejnice. Správce železnic (SŽDC) teď spočítal, že na některých úsecích má v nepořádku i víc než polovinu takových uchycení. Drážní inspekce přitom právě tento stav po nedávné nehodě nákladního vlaku u Vyškova označila za katastrofální a ohrožující bezpečnost pasažérů. Problematický typ upevňovadel je v Česku přibližně na třetině tratí. To představuje asi tři tisíce kilometrů železnic.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Jednoducho sadnete na vlak v Bratislave a vystúpite v Paríži

Bratislavský župan Pavol Frešo sa pred pár dňami vrátil z Bruselu po rokovaniach, na ktorých spoločne s primátorom Bratislavy a predstaviteľmi ministerstva dopravy obhajovali projekty na železničnú rýchlotrať. Tá by mala Slovensko spojiť s Francúzskom a zároveň riešiť zlú dopravnú situáciu v hlavnom meste.

Rozhovor nájdete na tejto stránke.

Ve vlacích jde mnohdy o život

Ve vlacích přibývá případů, kdy cestující napadne a zraní průvodčího Českých drah. Zatímco za celý loňský rok zaznamenali železničáři podobných situací zhruba šedesát, letos už jich bylo jen za půlroku čtyřicet – a přibývají další. Nejbrutálnější letošní útok se odehrál na začátku roku na trati z Benešova do Českých Budějovic. Skupina lidí bez jízdenek při kontrole nejdřív sprostě nadávala průvodčí a potom jedna z žen udeřila zaměstnankyni drah do obličeje tak silně, že se lékaři několik dalších týdnů obávali, že žena přijde o oko. Středočeská policie později agresorku dopadla a obvinila. Od soudu pak násilnice odešla s trestem dva a půl roku vězení s podmínečným odkladem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Banka nepredĺžila Cargu splatnosť úveru

Železničné Cargo musí podľa Hospodárskych novín do konca augusta zaplatiť vyše 13 miliónov eur. Dexia banka, ktorá patrí finančnej skupine Penta, nepredĺžila firme splatnosť úveru. Štátny dopravca momentálne nemá dostatok peňazí na splatenie úveru.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Liberec modernizuje a rozšířuje tramvajovou síť

Modernizace tramvajové trati z Liberce na Vratislavice přeruší na tři dny dodávky tepla a teplé vody pro zhruba 3000 domácností v oblasti libereckých čtvrtí Králův Háj a Kunratická. Důvodem odstávky je přeložení parovodu v místě, kudy povede nová tramvajová trať. Odběratelé kvůli tomu zůstanou bez tepla od středečního rána do pátečního večera...

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK nezvláda letné nápory

Štátne železnice počas tohto leta už druhý raz nezvládli nárazový nápor cestujúcich. Prvý raz nechali ľudí tlačiť sa vo vlakoch začiatkom júla počas cenovej akcie a vo štvrtok sa podobná situácia zopakovala pred festivalom Pohoda. Z východu išiel vlak navyše a vozne boli vraj posilnené, na 30-tisíc účastníkov festivalu, z ktorých časť sa vybrala vlakom, to však nestačilo. Jeden rýchlik má spravidla vyše 500 miest na sedenie.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Cigán už visí

Nedorozumenie ohľadne umiestnenia plagátu filmu Cigán v slovenských vlakoch sa nakoniec skončilo filmovým happyendom a vizuály k novej snímke režiséra Martina Šulíka od štvrtka (7. 7.) cestujú vo vagónoch po celom Slovensku. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražanům se v nových tramvajích špatně dýchá

Nejmodernější pražská tramvaj 15T (ForCity) propadla v anketě o "vůz, kde se nejlépe dýchá". Podle lidí totiž v parnech mnohem lépe větrají starší typy vozů.Praha přitom za nákup 250 moderních tramvají zaplatí asi 20 miliard korun. Dopravní podnik připouští, že nové vozy neventilují ideálně, a jedná o technickém vylepšení ForCity s výrobcem Škodou Transportation.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Aj šéfovia železníc sa vozia na luxusných autách

Štátne železnice či energetici zaťažujú čoraz viac účty ľudí zdražovaním, ale ich šéfovia sa vozia na luxusných autách za desaťtisíce eur. Potvrdil to prieskum Pravdy v 37 firmách s účasťou štátu. Šéf Zvolenskej teplárenskej, ktorá patrí pod vplyv SaS, si pred pár mesiacmi sadol do novej Škody Superb za takmer 30-tisíc eur. Na železniciach má limuzínu s vlastným šoférom nielen najvyšší šéf, ale aj námestník pre informatiku. Šéf Železničnej spoločnosti Slovensko Pavel Kravec (nominant KDH) sa vozí v luxusne vybavenom Audi A8.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Čína brzdí investice, i do železnic

Čína plánuje přehodnotit plány na investice do sedmi strategických odvětví, které chce pomocí celkové částky 1,5 bilionu dolarů vybudovat jako nové pilíře své ekonomiky. Patří mezi ně vysokorychlostní železnice nebo obnovitelné zdroje elektrické energie. Obavy vyvolávají především korupce a strach z překračování nákladů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Brněnské nové nádraží je v nedohlednu

Správa železniční dopravní cesty začala opravovat brněnské hlavní nádraží. Cestující tak čeká v průběhu letních prázdnin nebývalé množství výluk. Průchod od nástupišť k Tesku je navíc uzavřený, místo vlaků jezdí náhradní autobusy. Nejhorší ale je, že výluky se mění každý den.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zhatí stavbu terminálu Jihlava město hlukové limity?

Představitelé jihlavské radnice mají těžkou hlavu. Přestože jsou pro město stanoveny dvě zásadní dopravní priority - přeměna zanedbaného městského nádraží a jeho okolí v dopravní terminál a výstavba parkovacího domu na třídě Legionářů - nebude nejspíš možné je obě realizovat. Problém představují hlukové limity.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Plzeň opravuje z gruntu tramvajové tratě

V Plzni začala důkladná rekonstrukce tramvajových kolejí. Doslova k nepoznání je teď Karlovarská třída. Po vybagrování připomíná střední dělicí pás divokou řeku plnou kamenů. Nových kolejí se dočká i ulice Sladkovského. Kvůli opravám musí cestující na několika místech Plzně počítat se změnami v dopravě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Prečo by tí, ktorí necestujú vlakmi, mali platiť lístky cestujúcim?

"Prečo by tí, ktorí necestujú vlakmi, mali platiť lístky tým, ktorí vlakmi cestujú?," pýtal sa v piatok šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) pri hodnotení ročného pôsobenia na poste ministra. Poznamenal pritom, že platiť majú tí, ktorí osobnú železničnú dopravu využívajú.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC neprořezává tratě, strojvedoucí se bojí

Strojvedoucí vlaků si stěžují, že kvůli přerostlé vegetaci kolem tratí nevidí včas na návěstidla nebo železniční přejezdy. Každoroční sezónní problém tak podle nich ohrožuje bezpečnost pasažérů. "My tomu říkáme zelený tunel. Kvůli přerostlým stromům často nevidíte, co je za obloukem," vysvětlil pro ČT strojvedoucí Roman Kraus s tím, že pokud někde mezi stromy je návěst "Stůj", může se stát, že se nepodaří zabrzdit. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Strojvedoucí možná budou moci dřív do penze

Expertní tým tripartity se shodl na základních zásadách právní úpravy, která umožní lidem vykonávajícím namáhavá a riziková povolání odejít do předčasného důchodu, aniž se jim kvůli tomu sníží penze. Na předčasnou penzi jim totiž budou přispívat zaměstnavatelé.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Je ZSSK Cargo pred konkurzom?

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. nežiada štát o ďalšiu finančnú výpomoc na zlepšenie svojej finančnej situácie. Štátny nákladný dopravca tvrdí, že svoje záväzky voči bankám uhrádza riadne a včas. Manažment štátnej firmy pritom prijíma všetky dostupné opatrenia na to, aby splatila istej banke záväzok 13,5 mil. eur do konca augusta. Spoločnosť neuviedla, nakoľko reálne je vyhlásenie konkurzu na jej majetok.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Další železniční tragedie v Indii

Nejméně 35 lidí zahynulo a přes 100 jich bylo zraněno při železničním neštěstí na severu Indie, kde z dosud neznámých příčin dnes vykolejil rychlík. Agentura AP původně oznámila 21 mrtvých, ale podle agentury AFP jejich počet už dosáhl 35 a nemusí to být konečná bilance.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Slováci sú na železnice menej nároční

Najspokojnejší s fungovaním svojich železníc sú v Európe Íri, Litovčania a Lotyši, na druhom póle, ako najnespokojnejší, sa nachádzajú Poliaci. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie v 27 štátoch EÚ, ktorý bol zameraný na spokojnosť ľudí s fungovaním železníc v ich krajine.

Celú správu nájdete na tejto stránke.