Dopravné správy

Betlehemské svetlo pocestuje vlakom aj lanovkou

Tento rok vynesú skauti svetlo na Lomnický štít vo štvrtok 22. decembra v dopoludňajších hodinách. (...) Reťaz svetla už pred samotným vynesením na Lomnický štít spojí celé Slovensko v nedeľu 18. decembra, kedy sa od skorého rána rozbehnú vlaky so skautskými posádkami po celej krajine. Počas jedného dňa ho doručia po dvadsiatich hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí Slovenska.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České Budějovice přijdou o rychlíky

Cestující se musí připravit na mírné zdražení a změny v jízdním řádu na jihočeské železnici. Od 11. prosince bude také jezdit o něco méně vlaků. Dráhy v kraji vypraví denně v průměru 393 vlaků, které ročně najedou 5 192 073 kilometrů. Meziročně je to pokles o 0,67 procenta.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Cestujúci ocenia vlaky 21. storočia, verí minister

„Modernizácia železničnej dopravy na Slovensku nie je len symbolickým, ale v prvom rade reálnym pozvaním pre verejnosť cestujúcu do škôl, za prácou či rekreáciou. Domáce obyvateľstvo i zahraniční hostia môžu využiť kvalitnejšie, spoľahlivejšie, bezpečnejšie a komfortnejšie služby, lebo toto sú vlaky 21. storočia," uviedol pre TASR minister dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Hradec Králové má další nové trolejbusy

Šestice nízkopodlažních trolejbusů posílí městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. První cestující se novými vozy svezou už ve čtvrtek. Jde o druhou dodávku z objednané 31kusové série trolejbusů Škoda, které mají doplnit královéhradecký vozový park tak, aby mohly z ulic nadobro zmizet staré vozy se zvýšenou podlahou. Poslední mají v hradecké MHD přestat jezdit v roce 2013.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mikuláš vo vlaku, Ded Moroz v Prešove

Už o pár dní – 3. decembra budú môcť deti spolu so svojimi rodičmi zažiť mikulášsku jazdu v historickom vláčiku na trati Košice – Prešov a späť. Počas tejto jazdy bude vo vlaku naozajstný Mikuláš s anjelom a čertom. Rozdávať sa budú mikulášske balíčky.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Konec dotací vlaků mezi Prahou a Ostravou je jen gesto

Prosincový začátek nového jízdního řádu na železnici přinese redukci počtu vlaků, které objednává a platí stát, celkem více než o sedm procent. Státní rozpočet však podle zjištění deníku E15 mnoho neušetří. Smlouva mezi dopravcem a ministerstvem dopravy na příští rok sice není ještě formálně podepsána, ale dráhy podle ní za dálkové vlaky dostanou od státu 3,95 miliardy korun. To je o pouhých 50 milionů (zhruba o 1,2 procenta) méně než letos.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nové trolejbusy v Prešove pod stromček

Na linkách mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Prešove by mali do konca tohto roka premávať štyri nové kĺbové trolejbusy. ... nákup nových vozidiel za takmer 2 milióny eur financujú z vlastných zdrojov a bankového úveru. Prvé z týchto vozidiel už nasadili na trasy MHD.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Olomoucký kraj zdraží integrované jízdné

Olomoucký krajský úřad od března navýší jízdné v Integrovaném dopravním systému Olomouckého kraje (IDSOK). Například cena jednozónové jízdenky se zvýší z osmi na devět korun. Hejtmanství tak reaguje na zvýšení DPH v příštím roce o čtyři procenta. Pokud by ceny nezvedl, celkem 17 dopravcům by musel uhradit deset až 13 milionů korun...

Celou zprávu najdete na této stránce.

DPB „zmonitoroval situáciu“ pri Hlavnej stanici

Dopravný podnik Bratislava (DPB), a.s. po zmonitorovaní situácie po mimoriadnom pozastavení premávky električiek na Hlavnej stanici sa rozhodol posilniť ďalšiu linku MHD. Po obnovení zrušenej linky č. 7 zo Železničnej stanice Vinohrady sa DPB rozhodol posilniť aj trolejbus č. 210. Linka zabezpečuje spojenie zo železničnej Hlavnej stanice na dôležité prestupové body, ako sú Račianske mýto, Krížna ulica, autobusová stanica Mlynské Nivy. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Kapitalistické metro v socialistickém duchu

Některé zakryly prodejní stánky, některé jsou viditelné dodnes. Není totiž možné je úplně odstranit. Přestože jsme ve čtvrtek oslavili 22. výročí pádu komunismu, na bolševické symboly ve stanicích pražského metra narážíme stále.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Figeľovo krstenie vlakov ako seriál

Na slovenských železničných tratiach začali premávať dva nové elektrické poschodové vlaky Anna a Žofia. Železničná spoločnosť prezentovala súpravy na stanici v Ružomberku. (...) Železničná spoločnosť Slovensko plánuje predstaviť v piatok 25. novembra v Humennom tri nové dieselové motorové vlaky Eva, Mária a Monika.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

18 měsíců za okradení průvodčího

Teplický soud poslal třiadvacetiletého Marka Bandu z Litvínova, který okradl průvodčího vlaku, na 18 měsíců do vězení. Průvodčí doplatil na to, že Bandu, který jel vlakem načerno, nechal dál ve vagonu. Obžalovaný mu vzápětí z jeho kupé ukradl tržbu i vlastní peníze.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Lyžovačka za symbolické jedno euro

Inverzný charakter počasia v uplynulých dňoch neumožnil prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách naplno využiť možnosti technického zasnežovania. „Kým v Poprade bolo aj -9, na Štrbskom Plese boli teploty nad nulou. Zasnežovanie sme tu spustili v sobotu večer,“ uviedla pre SITA Lenka Maťašovská zo spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá prevádzkuje strediská vo Vysokých Tatrách.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Vlaků pojede méně a budou dražší

Jízdní řád, podle kterého budou jezdit vlaky od 11. prosince, je konečně hotov. Změnu citelně poznají především cestující, kteří využívají méně významné rychlíkové linky, ale také cestující na mnoha regionálních tratích. Ministerstvo dopravy omezilo svoji objednávku dálkové dopravy, razantně tak zeslábne provoz například na linkách Praha–Písek–České Budějovice zcela zrušena bude linka Pardubice–Jihlava. Z regionů připravil největší omezení Pardubický kraj...

Celou zprávu najdete na této stránce.

Skanska zvažuje žalobu na ŽSR

Najdlhšie ťahajúci sa veľký tender po bývalej vláde môže skončiť súdnou žalobou. Zvažuje ju spoločnosť Skanska, ktorá v súťaži na obnovu železničného úseku pri Trenčíne ponúkla najnižšiu cenu – zhruba 200 miliónov eur. Železnice Slovenskej republiky sa v týchto dňoch rozhodujú, či súťaž zrušia.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lávka přes nádraží stavbou roku

Přístupová lávka v Uherském Brodě je nejlepší stavbou roku 2010. Lávka se táhne nad městským nádražím i silnicí a stála 75 milionů korun. Ostatní dvě stavby, které byly rovněž přihlášené do soutěže, ale uspěly také. Dostaly čestné uznání.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rusko skupuje východnú Európu, aj jej železnice

Ruské investície vo východnej Európe podľa údajov Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) za posledné tri roky vzrástli o 2,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo za predchádzajúcich 17 rokov od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 predstavovali asi len 2,4 miliardy dolárov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Dobeš má železniční plány

Ministerstvo dopravy do poloviny roku 2012 připraví zákon o financování regionální železniční dopravy, které tak bude od roku 2013 legislativně zakotvena. V pořadu Partie TV Prima to dnes řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Dodal, že pro rok 2012 je zajištěna dotace 2,6 miliardy Kč, kterou krajům zaručuje memorandum z roku 2009.

Celou zprávu z 20.11. najdete na této stránce.

Miniatúra kostolíka sa na stanici len tak nevidí

Cestujúci, ktorí v Michalovciach čakajú na vlak, sa nudiť nemusia. Majú možnosť vidieť niečo nezvyčajné, čo sa na slovenských železničných staniciach len tak nevidí. Do detailov prepracovaný kostolík sa stal ozdobou železničnej stanice. Nápad postaviť kostolík na stanici skrsol v hlave vtedajšieho prednostu Kamila Kočiška, ktorý ho naprojektoval. 

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Hradec se spojí s Pardubicemi a dostane tramvaje

Dvě největší města východních Čech by se měla podle návrhu nového územního plánu Hradce do roku 2050 propojit do jedné metropolitní aglomerace. Architekti plánují změny, které mají zajistit lepší dopravu i více zeleně uprostřed města.

Celou zprávu najdete na této stránce.