Dopravné správy

25 let trasy B pražského metra

Přesně 2. listopadu 1985 se sešli komunističtí pohláváři ve stanici metra B Sokolovská. Přestřihli tady pásku a zahájili provoz na lince B. Trasa měla celkem sedm stanic a měřila 4,9 kilometru. Výstavba třetí trasy pražského metra označené jako I.B začala již v roce 1979. Výstavba prvního úseku "béčka" trvala vzhledem ke geologickému podloží celých šest let. V prvním plánu projektanti navrhli a vyprojektovali trasu se sedmi stanicemi. Konečnými stanicemi byly Sokolovská (nyní Florenc) a Smíchovské nádraží.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Sleva ''Vlak + letiště Praha'' úspěšná

Každý den vozí cestující mezi pražským hlavním nádražím a letištěm v Ruzyni Airport Expressy ČD a DPP. Spoje odjíždějí v půlhodinovém intervalu a zákazníci je využívají výrazně častěji než dřív. Od ledna do září cestovalo Airport Expressy přes 177 tisíc lidí, meziročně se tak počet zákazníků zvýšil skoro o 30 tisíc.

Více najdete v přiložené tiskové zprávě.

Audit v Národním technickém muzeu vynesl trestní oznámení

Na základě auditu v Národním technickém muzeu padne trestní oznámení na exředitele Horymíra Kubíčka. Trestní oznámení se týkají porušení povinností při správě majetku. Odhad škod se pohybuje v řádech milionů, oznámil ministr kultury Jiří Besser na tiskové konferenci.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Další tři tratě SŽDC na odpis

Soubor tratí poslaných do správních řízení směřujících k jejich zrušení se rozrostl o další tři. V průběhu minulého týdne ministerstvo dopravy zahájilo toto řízení i na tratě Čelákovice–Mochov, Krásný Jez–Nové Sedlo u Lokte a Meziměstí–Otovice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vlaky v novém jízdním řádu, nejen do ŽMZ

Vážení přátelé, v příloze zasílám tiskovou zprávu o vlacích do našeho muzea, které pojedou v období jízdního řádu 2010/2011. Jelikož je tento jízdní řád dosud v ČR veřejně nedostupný, je součástí zprávy i odkaz na švýcarský jízdní řád, kde si lze české vlaky najít již nyní.

S pozdravem
Ing. Tomáš Čech, předseda občanského sdružení Klub Železničního muzea Zlonice

Tiskovou zprávu si můžete přečíst tady.

Dnes začíná předprodej rezervací na mezistátní vlaky, které pojedou po 12. prosinci

Evropské železnice jsou připraveny k přechodu na nový jízdní řád. Dnes začíná předprodej rezervací na mezistátní vlaky, které pojedou po 12. prosinci, kdy nový grafikon začne platit. Rezervace pro vnitrostátní vlaky nabízely České dráhy se standardním 60denním předstihem, jízdenky přes hranice však jsou k dispozici až nyní 40 dnů před začátkem platnosti nového jízdního řádu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční most v Kolíně: nový, zvedací (a zbytečně drahý)

Stavba nového železničního mostu přes Labe v Kolíně dnes končí. Od pondělí po obou jeho částech začnou jezdit vlaky, které byly posledních 16 měsíců odkázány vždy pouze na jednu kolej. Zatěžové zkoušky na novém mostě proběhly v uplynulém týdnu. Současně se stavbou nového mostu zmodernizovala Správa železniční dopravní cesty přilehlé tři kilometry kolejí, část kolínského nádraží, zabezpečovací zařízení, trakční vedení, dva přejezdy a postavila protihlukové stěny. Práce celkem přišly na 1,23 miliardy korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

''Uerdingeny'' zmizí z českých kolejí

Poslední měsíce zbývají do razantního omlazení vozového parku na českých kolejích. Přispěje k tomu ukončení pravidelného provozu hned několika prastarých vozidel nejenom české výroby. Poté, co provoz na trati Liberec – Zittau – Rybniště převezme dopravce Arriva, zmizí z pravidelného provozu na českých kolejích německé motorové vozy "Uerdingen", které byly od 50. až do 90. let minulého století symbolem západoněmeckých lokálek. Na českých kolejích se objevovaly od roku 2004, kdy je společnosti Sächsisch-Böhmische Eisenbahngesellschaft a Railtransport nasazovaly na linku Seifhennersdorf–Varnsdorf–Zitau–Liberec, na které ale letos v prosinci skončí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ekologické vlaky Siemensu pro USA

Německá společnost Siemens v USA vyhrála půlmiliardový tendr na "zelené" vlaky. Koncernu Siemens se v posledních měsících daří. Minulý týden získal v USA kontrakt na stavbu 70 elektrických lokomotiv City Sprinter v hodnotě 466 milionů dolarů (asi 338 milionů eur) pro státní železniční společnost Amtrak, která je jednou z největších železničních společností v USA.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pro lanovku na Sněžku se našly peníze

Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj uvolnily přidělování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod. Peníze tak dostane 128 projektů, například stavba nové lanovky na Sněžku. Výbor regionální rady původně v polovině září přidělování dotací pozastavil. Reagoval tím na srpnové rozhodnutí vlády, že stát nebude od roku 2011 na spolufinancování programů ROP přispívat.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Podle ministra musí ČD Cargo expandovat na východ

Pod vedením ministra dopravy Víta Bárty se mohou uskutečnit největší změny v uspořádání české železnice za poslední léta. Ministr (...) připustil opětovné propojení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českých drah do jednoho holdingu, nákladní dopravce ČD Cargo by zase měl expandovat do zahraničí, především na východ.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Problémy souprav 843 + 943 na zubačce

Slavnostní uvedení nové zastávky Desná–Pustinská, která leží v nejstrmějším úseku ozubnicové trati Tanvald – Harrachov, do provozu s sebou přineslo „nečekané“ problémy. Pravidelně zde jezdící soupravy složené z motorových vozů řady 843 a řídících vozů 943 totiž jen ztěží zvládají rozjezdy proti stoupání 58 promile.

Celou zprávu najdete na této stránce.

MDPT sa zmenilo na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Ministerstvo kultúry podľa novely kompetenčného zákona nadobúdajúcej účinnosť k 1. novembru už nebude mať na starosti cestovný ruch, táto právomoc prejde na ministerstvo dopravy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

60 čtverečních metrů železničích modelů

Dokonalý "pidisvět", v němž si bezmála 40 vláčků vytrvale razí cestu v jednom rohu romantickou krajinou a ve druhém pak rušnou městskou aglomerací, budují už sedmým rokem dva nadšenci v Brně. Jejich modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami se rozkládá na 60 metrech čtverečních, a je tak největším trvale vystaveným kolejištěm na Moravě.

Celou zprávu s obrázky a videem najdete na této stránce.

Vlaky mezi Ostravou - Prahou pro zábavu

V Česku se začínají připravovat železniční spoje nového druhu, které v poslední době zažívají úspěch i jinde ve světě. Jde o speciální vlaky za zábavou. Od příštího roku by je mezi Prahou a Ostravou chtěla provozovat firma Student Agency. Spoje by například lidem z Prahy umožnily vyrazit za zábavou do proslulé ostravské Stodolní ulice. Podobný trend už se začíná objevovat také v jiných oborech dopravy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ekologický aktivista poradcem ministra dopravy, jak se to rýmuje?

Kozel zahradníkem? Tak o něm psali novinové titulky začátkem září. Je fakt, že je osobou paradoxů. Na jedné straně bojuje léta za to, aby dálnice D8 co nejméně poznamenala České středohoří, na druhé straně se od 1. září stal externím poradcem ministra dopravy Víta Bárty. Vydělá si tím až 40 tisíc měsíčně. Stále vede se státem 15 žalob, ani jednu nestáhl a tvrdí, že kdyby Bárta porušil zákon, žaloval by i jeho. V pořadu Před půlnocí z 27. října s Miroslavem Patrikem hovořila Pavla Pilařová.

Rozhovor najdete na této stránce.

Nová zastávka na zubačce

V Desné na železniční trati z Tanvaldu do Kořenova začaly vlaky zastavovat v nové zastávce Riedlova vila. Oproti desenskému nádraží i zastávce, která byla rovněž otevřena letos, je blíže centru. Využijí ji například děti k cestě do školy nebo zaměstnanci nedaleké sklárny Preciosy. Nová zastávka je zatím formálně ve zkušebním provozu, zastavují v ní ale všechny vlaky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministr Bárta utrpěl další nápad: SŽDC sloučí s Ŕeditelstvím silnic a dálnic

Pod vedením ministra dopravy Víta Bárty se mohou uskutečnit největší změny v uspořádání české železnice za poslední léta. Ministr připustil opětovné propojení části Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českých drah do jednoho holdingu. Další část by přešla pod Ředitelství silnic a dálnic.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Evropská komise se zaměřuje na železnici

Zatímco před prázdninami se aktivity Evropské komise soustředily zejména na silniční dopravu, na počátku podzimu se zájem komisařů přesouvá na dopravu železniční. Na programu řady jednání jsou nyní klíčové problémy, které v případě prosazení ovlivní podobu evropské železniční dopravy na dlouhá léta.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trať do Zborovic se rušit nebude. Zatím

Zvažované zrušení železniční trati Kroměříž - Zborovice, která se před časem ocitla na seznamu neefektivních a výrazně ztrátových, je prozatím zažehnáno. V příštím roce tak bude spojení tímto směrem ke spokojenosti starostů dotčených obcí a hlavně cestujících i nadále fungovat jako doposud. „Počítá se s tím, že trať se nyní rušit nebude, musíme však v rozpočtu vyčlenit milion korun navíc.

Celou zprávu najdete na této stránce.