Dopravné správy

SNCF oznámila obnovenie normálnej prevádzky

Francúzske železnice (SNCF) oznámili obnovenie normálnej prevádzky počas predĺženého víkendu. K ojedinelým rušivým momentom by mohlo dôjsť iba v regionálnej doprave.

Celú správu o ukončeniu štrajkov vo Francúzsku nájdete na tejto stránke.

Ministr dopravy způsobil podle státního zastupitelství planý poplach

Za planý poplach můžeme prozatím označit trestní oznámení, které podal ministr dopravy Vít Bárta (VV) na odvolaného ředitele ČD Cargo Josefa Bazalu. Policie totiž věc odložila jako neodůvodněnou. Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Jiřina Fronková pro ČTK uvedla, že z oznámení nevyplývá "vůbec žádné podezření na spáchání jakéhokoli trestného činu". Podle Fronkové bylo trestní oznámení příliš obecné. Proto ministerstvo upozornila a vyzvala úrad, aby je doplnil.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mrtvý strojvedoucí byl neléčený diabetik

Strojvedoucí osobního vlaku, který na konci června vykolejil v Ústí nad Labem, měl neléčenou cukrovku. Není přitom vůbec jasné, jak mohl řidič projít zdravotními testy. Při nehodě strojvedoucí zemřel, zranilo se 11 lidí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Posunutý čas ovplyvní tri vlaky ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) oznamuje, že v nedeľu 31. októbra 2010 sa mení letný čas (LČ) na zimný stredoeurópsky čas (SEČ). Táto zmena sa dotkne troch rýchlikov, ktoré zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a po hodine budú v ceste pokračovať už v SEČ.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zdraží brněnské šaliny?

Brněnské tramvaje jsou jedinečné nejen přezdívkou šalina, ale i cenou za svezení. V přepočtu na minuty patří k vůbec nejdražším v Česku a po Novém roce může být pro cestující ještě hůř. Sedmička získala citace z dokumentu, které si nechalo vypracovat vedení města. Odborníci v něm upozorňují, že jestli radní nenajdou v rozpočtu na příští rok až dvě stě milionů korun navíc pro dopravní podnik, bude jezdit méně vozů, nebo si lidé za jízdné připlatí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

O budoucnosti intermodální dopravy po světové hospodářské krizi

Veletrh Intermodal Europe se vrací do nizozemského Amsterdamu. Jako tradičně za podpory Evropské intermodální asociace EIA se v něm uskuteční ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Podle pořadatelů se mohou všichni návštěvníci a účastníci těšit na dosud největší a nejlepší ročník. Program konferencí v rámci Intermodal Europe 2010 bude zaměřen především na budoucnost intermodální dopravy v období po světové hospodářské krizi.

Celou zprávu najdete na této stránce.

PV OSŽ při ČD, a.s. ke snižování počtu zaměstnanců

Mimořádné zasedání Podnikového výboru (PV) OSŽ při ČD, a. s., které bylo svoláno na 13. října do sídla OSŽ v Praze Vysočanech, řídila tajemnice PV Věra Nečasová. Zasedání bylo svoláno mimořádně především proto, že vedení Českých drah plánuje od nového GVD či od nového roku snížit počet pracovních míst a podnikový výbor si vymínil projednat tuto organizační změnu na svém zasedání.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ako na Dušičky? Najistejšie vlakom

Preplnené železničné nádražia, autobusové stanice a taktiež aj diaľničné výjazdy z najväčších miest. Tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať začiatok a koniec dušičkových sviatkov počas nasledujúceho víkendu.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Lidlenky se vracejí

České dráhy a obchodní řetězec LIDL připravily další z akcí levného cestování, a to na státní svátek 17. listopadu 2010. Akce navazuje na již realizované podobné prodejní aktivity ČD v obchodní síti mimo železnici. Díky nim se daří oslovit další zákazníky, kteří běžně železniční dopravu nevyužívají a na nádraží nechodí, a díky těmto akcím podniknou mimořádnou cestu vlakem, resp. následně začnou železniční dopravu častěji využívat. Také díky tomu se podařilo v roce 2010 zvýšit tržby ČD bez zvyšování cen jízdného. Počet poukázek levného cestování je omezený.

Další podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

O uplynulé sezóně v Lužné u Rakovníka

František Kaplan má v Depu historických vozidel v Lužné na starosti železniční muzeum, to znamená provoz, samotnou expozici i organizační záležitosti kolem muzea.

Rozhovor s ním najdete na této stránce.

Paštiky vydělaly na vlaky

České koleje přilákaly dalšího zájemce, který chce vozit cestující moderními vlaky a nabízet jim lepší servis než České dráhy. Je jím bývalý majitel potravinářského giganta Hamé Leoš Novotný a jeho syn Leoš. Mladší Novotný rozjíždí v Česku společnost Rapid Express, která chce vstoupit na trh dálkových vlaků bez dotací, ale chce bojovat též o regionální dotované spoje.

Celou zprávu najdete na této stránce.

V Plzni přibudou tramvajové koleje

Plzeň připravuje stavbu téměř dvoukilometrové tramvajové tratě za 640 milionů korun. Nová linka na okraj průmyslové zóny Borská pole, na níž už má Plzeň rezervováno 150 milionů korun z dotací EU, by měla vozit cestující nejdříve od podzimu 2014. Stavba začne na jaře 2012 a potrvá až 2,5 roku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Tunel pod Vysokovem má zatraktivnit železnici na Náchodsku

Obyvatelé Náchoda, jimž vadí, že jejich město je denně ucpané kolonami aut, dnes podruhé zablokují tamní hlavní silniční tah. Chtějí tak urychlit výstavbu obchvatu. Přitom dopravní experti už delší dobu mají rozpracovanou studii, která počítá s železniční dopravou do České Skalice, Hradce a dalších měst. Dosavadní cesta vlakem z Náchoda do České Skalice, Jaroměře a dál na Hradec je zatím spíš kodrcání se do Václavic a do Starkoče spojené s přesedáním a změnou směru jízdy vlaku. A právě tento problém studie řeší takzvanou vysokovskou spojkou, tedy tunelem pod Vysokovem.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zachrání nestátní dopravci lokálky?

Stát hodlá zrušit některé železniční tratě na Karlovarsku, jejichž využití je minimální. Tři z nich chtějí společně provozovat RegioJet a Jindřichohradecké místní dráhy. Někteří odborníci považují rušení tratí za chaotické. Dopravní firma Radima Jančury už přišla i s konkrétním návrhem. "Je to už nabídka s kompletní kalkulací cen, jsme zhruba o čtyřicet procent levnější, než činí dosavadní náklady," přibližuje obchodní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt. "Nabídku jsme dostali a začínáme ji studovat," potvrdila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Posilové vlaky okolo Sviatku všetkých svätých

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vypraví od štvrtka 28. októbra 2010 do utorka 2. novembra 2010 spolu 24 posilových vlakov. Najviac posilových vlakov (11) pôjde v pondelok 1. novembra 2010. Dôvodom posilovania osobnej železničnej prepravy je očakávaný nárast cestujúcich v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých. Všetky posilové vlaky sú uvedené v platnom cestovnom poriadku.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Výluka mezi Planou u Mariánských Lázní a Chebem

Závěrečná etapa dokončovacích stavebních prací a konečné úpravy trolejového vedení si vyžádají výluku na trati z Plané u Mariánských Lázní do Chebu. Denní výluku potrvá od 1. do 12. listopadu v době od 07:00 do 15:00, kdy budou všechny vlaky nahrazeny autobusy a bude platit výlukový jízdní řád.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nádraží na Královéhradecku není za co opravit

Zatímco nádraží v Trutnově či Ostroměři patří k nejkrásnějším v zemi, v kraji je pořád dost zchátralých železničních budov, které na opravu teprve čekají. Ale na rekonstrukci mnohých zastávek nejsou peníze. Česká Skalice, Týniště nad Orlicí, Vrchlabí, Chlumec nad Cidlinou, Třebechovice pod Orebem. Tolik jen velmi stručný výčet nejzanedbanějších nádražních budov v Královéhradeckém kraji.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Radim Jančura a lokálky

Podnikatel Radim Jančura, který nedávno prezentoval svůj životopis na NEWTON College, je velmi progresivní a podnikavý člověk. Snad nejvíce se proslavil – samozřejmě kromě žlutých autobusů – svojí snahou provozovat regionální železniční tratě pod hlavičkou firmy RegioJet. Příslušné tendry podle svých slov nevyhrál i přesto, že byl nejlevnější. A to proto, že si to tak političtí představitelé nepřáli. Podle jeho názoru se za tímto rozhodnutím skrývá korupce.

Celé zamyšlení najdte na této stránce.

V Žilině otevřeno mezinárodní centrum pro automatizaci železnic

Společnost Siemens v Žilině ve středu otevřela mezinárodní inženýrské centrum pro automatizaci železnic, ve kterém získalo práci třicet projektantů. Do konce roku 2011 se kapacita centra rozšíří na 130 dopravních expertů. Generální ředitel Siemens, s.r.o. a představitel koncernu Siemens AG na Slovensku Vladimír Slezák uvedl, že divize Mobility s divizí Corporate Technology koncernu Siemens rozšířením oddělení inženýringu zintenzivňuje aktivity v oblasti projektování. V Žilině už od začátku roku 2003 působí skupina 21 inženýrů, zabývající se projekcí železničních zabezpečovacích systémů. Celkově má dnes Inženýrské centrum spolu s touto skupinou 51 projektantů.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Čínské rychlovlaky obrazem

Čína nepolevuje ve svém nadšení pro supermoderní a extrémně rychlé vlaky. Dalším v řadě se v úterý stalo spojení mezi Šanghají a městem Chang-čou na jihovýchodě země. Trať mezi oběma městy je dlouhá 202 kilometrů a vlak CRH380, který v úterý poprvé vyrazil s cestujícími, vzdálenost překoná za 45 minut

Fotogalerii najdete na této stránce.